Tek Kanatlı Bir Kuş

7,9/10  (68 Oy) · 
210 okunma  · 
58 beğeni  · 
1.596 gösterim
Edebiyatımızın çınarı, büyük usta Yaşar Kemal'in Tek Kanatlı Bir Kuş kitabı, toplumda bulaşıcı bir hastalık gibi yayılan korkunun destansı bir romanı.

Halkının neden terk ettiği bilinmeyen, gizemli karanlık bir kasaba, bu kasabaya atandığı halde gidemeyen bir posta müdürü, yalnızlığın timsali bir istasyon şefi, "Alamancı" bir genç kadın...Ve bütün fantastikliğine karşın son derece gerçekçi gelen bir dünya... Metafor mu? Alegori mi yoksa?

Şaşırtıcı ve çok katmanlı olay akışı, kişilerinin zenginliği ve derinliği, zaman zaman bir röportaj keskinliği kazanan masalsı diliyle tam bir Yaşar Kemal romanı.

Tek Kanatlı Bir Kuş'da toplumda bulaşıcı bir hastalık gibi yayılan korkuyu anlatan Yaşar Kemal, kitabın ana teması korku ile ilgili "Ben hep korkudan korktum. Korkudan çok korktum. Roman yazdığım zaman içimde bir korku istemezdim. O yüzden bu kitapta da korkuyu anlattım. Kayseri'de askerlik yaptığım kasabanın üzerinde büyük bir taş vardı ve bütün kasaba bu taşın üzerlerine düşeceğinden korkuyor, taşı üzerilerine düşmesin diye demir zincirlerle bağlıyorlardı. Madem korkuyorsunuz o zaman çekin gidin derdim. Seneler senesi bu korkuyu yazmak istedim" diyor.

Romanının başkahramanları olan Posta Müdürü Remzi Bey ve karısı Melek Hanım'ın çileli yolculuğundan ve o dönem için şartları çok daha ağır olan postacılık mesleğinden bahseden Yaşar Kemal, "O dönemde Anadolu'da postacıdan daha önemli bir kişi yoktu. Özellikle benim için postacı çok önemliydi. O zaman bana mektuplar geliyordu. Bu mektupları benden önce jandarmalar okuyordu. Bazen makale yazar gazeteye göndermek isterdim. Bu makaleler bazen gider, bazen de gitmezdi" diye ekliyor.

Yaşar Kemal'in 1960'ların sonunda yazdığı ve şimdi yayımlamaya karar verdiği Tek Kanatlı Bir Kuş romanı, okuru 1960'lı yılların Anadolusu'na götüren tarihi bir belge olmanın yanı sıra büyük ustanın edebiyatında önemli bir dönemi de gözler önüne seriyor.
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2013
 • Sayfa Sayısı:
  76
 • ISBN:
  9789750826184
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Esengül Ersoy 
27 Ağu 12:47, Kitabı okudu, 1 günde, Puan vermedi

Yaşar Kemal, kitaplarından korktuğum yazarlardan biridir. Bir edebiyatçı olmama rağmen şimdiye kadar Yaşar Kemal okumadığıma utandım. Çünkü şimdiye kadar okuduğum 3 kitabında tasvir ve tahlil yönünden hiç sıkılmadım. Yaşar Kemal dediklerinde aklıma gelen ilk şey; tasvirleri olurdu ve daha da korkardım. Yersiz bir korkuymuş meğer.

Bence Yaşar Kemal; edebiyatımızın Balzac'ı. Çünkü tahlil ve tasvirde çok başarılı.

Tek Kanatlı Bir Kuş'un hikayesi farklı düşünceler oluşturdu, bende. Çünkü kullanılan bazı imgeler, yorumlamaya açık imgelerdi.

Kitap, Posta Müdürü Remzi Tavdemir ve eşi Melek Hanım'ın yolculuğuyla başlıyor. Remzi Bey, atandığı yere geldiğinde hüsranla karşılaşır. Çünkü atandığı kasabada kimsecikler yoktur. Ve kimse yanından dahi geçmek istemez bu kasabanın.

Bu kasabaya kimse uğramak istemese de Remzi Bey ve eşi Melek Hanım, her şeyi göze alarak gitmek ister.

Çünkü onlar; umutlarını yitirmeyenlerdir. Umut demişken; kitapta dikkatimi çeken iki imgeden bahsediyim.

İlk imge; mavi renktir. Kitaptaki karakterlerden biri; 'postahane binasının renginin mavi olduğunu' söyler. Mavi her daim umudun rengi olduğu için postahane binalarının umut taşıyan bir mekan olduğu anlamına gelir. Zaten yazılan mektuplar, kullanılan telefonlar vs. vs. umudu temsil etmekte.

Ki bir diğer imge de kuş imgesidir. Mavi renkle bir bağdaşıklık kurularak gökyüzünün temsilcisi anlamına gelir; kuş. Yine, gökyüzü umudun tükenmek bilmediği ve kuşun da bu umudun taşıyıcısı anlamına geldiği imajı veriliyor.

İmgeler bağlamında; kitabın ismi, çaresiz bir umudu anlatmaktadır. Çünkü Remzi Bey ve Melek Hanım; çaresiz bir umutla tükenmektedir.

Okuduğum diğer kitapları gibi bu kitabını da beğenerek okudum. Tasvir ve tahlilleri, yerinde anlatımlarla kurguya oturtulmuş.

Kitapta Anadolu insanının yaşantısı belirtildiği için kullanılan dil ve kelimeler de yerinde bir karar olmuş. Çünkü Anadolu insanının şivesini yansıtmakta.

Yaşar Kemal'i mutlaka okumalısınız diyerek baskı yapmak istemiyorum. Çünkü henüz Yaşar Kemal okuma zamanınız değildir. Zaman isteyen bir okumadır, Yaşar Kemal'i okumak.

Keyifli Okumalar..

Beyhude 
21 Eyl 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Yaşar kemal'in öykü tadında olan romanı . Tayini çıkmış olan Remzi bey ve eşi Melek hanımın tren yolculuğuyla başlayan romanı .Ve yokuşlu kasabasına ulaşma çabalarını anlatımı. Bu çaba sürecinde Yaşar kemal yan karakterleri ve bu insanların olduğu gibi masumiyetini korkularını ve kendi aralarında diyaloglarını oldukça komik bir dille anlatmış. Anadolu insanın masumiyetini sıradanlığını su gibi doğallığını anlatımı oldukça hoşuma gitti. Okumuş olduğumuz içinde sıra dışı olaylar ve kahramanlarının yer aldığı , okuyucudan oldukça uzak olan romanların yanında işte bu dedirten roman. Son derecede insani zafiyetlerle , olay örgüsünün son derecede basit oluşu , insana yakın gelen her türlü yanıyla işte halkın romancısı , insanın romancısı dedirtecek kısa ironik imgelerle dolu olan bu roman oldukça iyi. Okuduğum kitaplarda özelikle yan karakterler beni daha çok ilğilendirmişdir. Bu romanda da o yan karakterlerin kendine özgü tavırları ve olağanlıkları oldukça güzeldi. Okunmalı mı ? Evet Okunmalı... Çok keyif alabileceğiniz bizim insanlarımızın sıradanlığını anlatan . Korkunun bulaşıcı bir salgın hastalık gibi insanları nasıl etkisi altına aldığını komik ve sade bir dille anlatan oldukça hoş bir roman.

Şükran Güngör 
29 Mar 2015, Kitabı okudu, 4 günde, 8/10 puan

Kitabı elinize aldığınızda diyorsunuz ki "Bu kadar sayfada ne anlatılabilir?" Okumaya başlıyorsunuz - ve hemen bitiyor- aslında çok kişi var, çok kişilik var, çok hayat var. Kitabın kurgusu da farklı. Konusu:Anadolu. Evet bizden diyorsunuz ama bir o kadar da sıradışı geliyor. Sonu ya da posta müdürünün köye girememesi nedendir bilinmez... Kitabın hemen bitmesi Yaşar Kemal in o güzel anlatımından kaynaklanıyor. Bu kitap büyük ustanın okuduğum ilk kitabı ve dilin sadeliğini haddim olmayarak çok beğendim.

Hayriye Gül 
23 Ağu 21:57, Kitabı okudu, 1 günde, Beğendi, 9/10 puan

İnce bir kitap ama içi bi o kadar da dolu. Az ama öz. Basit gibi duran ama aslında kalitesini sonuna kadar hissettiren bir eser. Yaşar Kemal, yurdum insanının kulaktan dolma haberlere nasıl itibar ettiğini çok iyi bir şekilde anlatmış. Kaynağı belli olmayan bir korku insanı ne kadar etkiler sorusunun cevabı bu kitap. Daha uzun olsaydı diyeceksiniz.

onur yalçın 
19 Eki 18:17, Kitabı okudu, 5/10 puan

Derin bir hayal kırıklığı içindeyim. Yaşar Kemal gibi Türkçe'nin büyük bir yazarını bu kitapla tanımamalıydım.

Öncelikle iletişim fakültesinde okuduğum ve Türkiye'nin önde gelen reklamcılarına ders vermiş hocalardan ders aldığım için söylemezsem olmayacak bir noktaya değinmeliyim; bu kitap tamamen "Yaşar Kemal" ismini -reklam diliyle; markasını- kullanarak para kazanmak üzere piyasaya sokulmuş bir eser.

Şöyle ki; kitap sözde 72 sayfa fakat 9. sayfadan başlıyor ve aradaki boşlukları çıkarırsak 60 sayfa civarı fakat bununla da bitmiyor; yazı puntosu büyük kullanılmış ve satır aralarında da büyük boşluklar var.

https://kelimelersahneler.blogspot.com.tr/...us-kitap-yorumu.html

niluferinkitapligi 
 06 Eyl 01:00, Kitabı okudu, 7/10 puan

İstanbul'lu posta müdürü Remzi Bey'in tayini,Yokuşlu isimli bir kasabaya çıkar.Eşi Melek Hanım'la birlikte yeni görev yerlerine gitmek için bindikleri trende yaşadıkları ve uzun yolculuklarıyla başlar kitap.Tayinleri çıkmıştır çıkmasına,hatta varmışlardır da Yokuşlu'ya ama bir türlü içeri giremezler kasabanın sınırından.Hiçbir araba geçmez,hiçbir otobüs götürmez Onları;başına ne geldiği bilinmeyen kasabaya.Remzi Bey,Melek Hanım,Almanya'dan kasabaya gelmiş karı-koca,komşu köyden yaşlı bir adam ve hanımı çevresinde döner olay örgüsü.Hayalle gerçek,korkuyla ümit,rüya ile karabasan arasında ayırt edilemez kitap boyu.Yine masalsı,yine emsalsiz bir anlatım.Kısa ama fantastik bir yeni çağ romanı.Bir içimlik :)

Seyla 
30 Eyl 2015, Kitabı okudu, 14 günde, Beğendi, 9/10 puan

Toplumsal korku bu kadar kisa bir romanda bu kadar guzel anlatabilirdi. Yaşar Kemal usta ne kadar büyük bir anlatıcı olduğunu bir kez daha kanıtlıyor.

Özkan ARSLAN 
29 Eyl 10:03, Kitabı okudu, 1 günde, Beğendi, 10/10 puan

Tabiri caizse kitabın her karesi aklımda kaldı. Sürükleyici bir kitap nasıl bitti anlamadım. Acaba bu romanın devamı var mı? O köyde ne var? :)

Merve Fikir 
15 Eki 2015, Kitabı okudu, 2 günde, Beğendi

Yaşar Kemal' in ilk okudum kitabıdır. O kadar akıcı ve yalın bir dille yazılmış ki bir çırpıda okunup bitti. Bundan sonrasında Yaşar Kemal' in diğer kitaplarını da yavaş yavaş okumayı düşünüyorum.
Kitabı okurken sanki yazar ile karşılıklı konuşuyormuşsunuz hissini veriyor.

umhn 
21 Eyl 2015, Kitabı okudu, 1 günde, Beğendi, 7/10 puan

Kitabı elime aldım birde baktım bitti..Sayfa sayısı az olmasına rağmen daha da uzasaydı diyor insan sonu hiç de tahmin ettiğiniz gibi olmuyor. Bir de kitabın büyük puntolarla yazılmış olması biraz rahatsız ediciydi:)

2 /

Kitaptan 11 Alıntı

"Nasıl alışsın, her yer başka başka, her yerin her insanı başka başka. Remzi Bey tanımadığı insandan, tanımadığı yerden korkardı. Kim bilir, bir insanın iyilik mi kötülük mü, dostluk mu düşmanlık mı düşündüğünü şöyle yüzüne bakınca, kim bilir? Tanışmadan, konuşup görüşmeden bir insan korkuludur, başka bir şeydir. Yani herhangi bir şeydir. Konuşup görüşüncedir ki işte o zaman insan insan olur. (...) Tanışmadan görüşmeden bir insan bir ıssız ada gibidir. Tehlikelerle doludur."

Tek Kanatlı Bir Kuş, Yaşar KemalTek Kanatlı Bir Kuş, Yaşar Kemal

"Mersi, mersi," dedi Hüsam, çok mersi. Ne güzel pilavdı. Bu Anadolu kadını gibi güzel pilav yapan yok."

Tek Kanatlı Bir Kuş, Yaşar Kemal (Sayfa 58)Tek Kanatlı Bir Kuş, Yaşar Kemal (Sayfa 58)

"Kim bilir, bir insanın iyilik mi kötülük mü, dostluk mu düşmanlık mı düşündüğünü şöyle yüzüne bakınca, kim bilir?"

Tek Kanatlı Bir Kuş, Yaşar Kemal (Sayfa 11)Tek Kanatlı Bir Kuş, Yaşar Kemal (Sayfa 11)
EMRE YAMAN 
01 Mar 12:59, Kitabı okudu, İnceledi, 8/10 puan

''Ona kalsa beş vakit namazını ona, yirmiye çıkarırdı ama şu kasabaların pasaklı memurlarının karıları namaz kılana, oruç tutana şöyle bir tepeden bakıyorlar,aşağılıyorlardı.''

Tek Kanatlı Bir Kuş, Yaşar Kemal (Sayfa 27)Tek Kanatlı Bir Kuş, Yaşar Kemal (Sayfa 27)
Hayriye Gül 
23 Ağu 22:13, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

"Bir kuş bile uçmuyor. Sahi Remzi biz buraya indik ineli hiçbir canlı gördük mü? Bir kuş, bir böcek, bir kurbağa, bir sinek... Ne tuhaf ikimizden başka bir canlı yok."
"Yok," diye iç geçirdi Remzi Tavdemir. "Şu koskocaman asfaltı yapmışlar, kimse geçmesin diye mi ?"

Tek Kanatlı Bir Kuş, Yaşar Kemal (Sayfa 32)Tek Kanatlı Bir Kuş, Yaşar Kemal (Sayfa 32)
Merve Fikir 
08 Eki 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi

Remzi Bey tanımadığı insandan, tanımadığı yerden korkardı. Kom bilir, bir insanın iyilik mi kötülük mü, dostluk mu düşmanlık mı düşündüğünü şöyle yüzüne bakınca, kim bilir? Tanışmadan, konuşup görüşmeden bir insan kokuludur, başka bir şeydir. Yani başka bir şeydir. Konuşup görüşüncedir ki işte o zaman insan olur.

Tek Kanatlı Bir Kuş, Yaşar Kemal (Sayfa 11)Tek Kanatlı Bir Kuş, Yaşar Kemal (Sayfa 11)

"Bir de ceviz ağacının bir huyu vardır, budaklarından birisi oluşurken yakınında kim varsa ne varsa hemencecik budağın içine resmini nakşediverir. Zamanla budakla birlikte resim de büyür."

Tek Kanatlı Bir Kuş, Yaşar KemalTek Kanatlı Bir Kuş, Yaşar Kemal
2 /

Kitapla ilgili 3 Haber
Burası çok ıssız