Tekrar Yollarda

5,0/10  (1 Oy) · 
9 okunma  · 
0 beğeni  · 
616 gösterim
"Her büyük eser gibi devrim de büyük dozlarda tutku ve cesaret ister..."

Che'nin 1953-1956 yılları arasında, 25 yaşındayken çıktığı ikinci Latin Amerika gezisinde tuttuğu bu günlüklerde, bir devrimcinin doğusunu haber veren işaret fişekleriyle karşılacaksınız:
Guatemala'da doktorlukta uzmanlık yapmayı kendi içindeki iki Ben'e, Sosyalist Ben ile Gezgin Ben'e ihanet olarak görmesi; Mexico City'de kendisine tıpatıp benzediğini düşündüğü Kübalı devrimci Fıdel Castro'yla tanışması, Carletto [Karl Marx] ile Federicuccio'nun [Friedrich Engels] sadık bir okuyucusuna dönüşmesi, zengin kurumlarda çalışan burjuva evliliği yapmış bir çiftten ziyade bir balinayla daha çok ortak noktası olduğunu itiraf etmesi, komünist ahlakının insana heyecan veren o "Biz"i hissettirebilecek en güzel şey olduğunu savunması, hayatının ilk yirmi beş yılına üç büyük eylem çizgisinin damgasını vurması: bilime duyduğu ilgi, tuhaf gezginlerle çıktığı yolculuklar ve gerçek bir devrimde yer alma isteği...

Dolayısıyla bu kitap, ünlü arkeolojik yerleri gezmek üzere yola çıkan bir genç adamın adım adım nasıl siyasal bir eylemciye dönüştüğünü anlatmakta, okura bir devrimcinin doğuşunun ipuçlarını vermektedir...
(Tanıtım Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2002
 • Sayfa Sayısı:
  152
 • ISBN:
  9799752890052
 • Orijinal Adı:
  Back on The Road
 • Çeviri:
  Gürol Koca
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 4 Alıntı

İsabetli bir biçimde,bunun Amerika Birleşik Devletleri'nin Latin Amerika'daki hegemonyasına karşı duracak bir devrim olmadığını düşünür.

Tekrar Yollarda, Ernesto Che GuevaraTekrar Yollarda, Ernesto Che Guevara

Dolayısıyla Ernesto'nun gerilla savaşı başlatmak üzere 1966'da Bolivya'ya tekrar döndüğünde 1952 devrimini hala küçümsemekte olduğunu görürüz.

Tekrar Yollarda, Ernesto Che GuevaraTekrar Yollarda, Ernesto Che Guevara

Latin Amerika'daki büyük halk kitlelerinin içinde bulunduğu ağır maddi koşulları daha iyi anlayacak ve bu insanların durumlarını düzeltmek için bir şeyler yapılması gerektiğini hissedecekti. Nitekim bu günlüklerin yazılışını kapsayan iki yıllık süre içinde Guevara'nın dış görünüşü köklü bir değişime uğramıştır. Olaylardan uzak ve kinik bir gözlemciden,insanın dünyayı anlamasını sağlayacak kuramsal bir çerçeve arayışında olan ve dünyayı değiştirmek için hemen eyleme geçme arzusunu taşıyan dört dörtlük bir devrimciye dönüşür.

Tekrar Yollarda, Ernesto Che GuevaraTekrar Yollarda, Ernesto Che Guevara

Ama Amerikan Yerlileri hangi mezhepten olursa olsun beyazların,öncelikle de Avrupalıların kafasında hala bir hayvan olarak yer etmeyi sürdürüyor.

Tekrar Yollarda, Ernesto Che GuevaraTekrar Yollarda, Ernesto Che Guevara