Tenin Gözleri Mimarlık ve Duyular

0,0/10  (0 Oy) · 
4 okunma  · 
0 beğeni  · 
745 gösterim
Mimarlık esin verir, bağlanma yaratır, yaşamı berkitir. Peki, o halde kâğıt üzerinde ya da bilgisayar ekranında iyi görünen eskizler "ten"e büründüklerinde nasıl oluyor da bu kadar düş kırıcı olabiliyor?

Juhani Pallasmaa'ya göre sorun, mimarlık pratiği ve eğitimine nüfuz etmiş olan bugünün teknoloji eksenli tüketici kültüründe görsellik alanının başatlığından kaynaklanıyor. Dünya deneyimimiz beş duyunun bileşimiyle biçimlenir, oysa çağımızda mimarlık büyük ölçüde yalnızca bir duyu -görme- gözetilerek yapılıyor. Diğer duyu alanlarının bastırılması çevremizi yoksullaştırarak yalıtılmışlık ve yabancılaşma duygusu yaratıyor.

Tenin Gözleri'nin ilk yayımlanışından bu yana, hem mimarlık felsefesi hem de mimarlık öğretimi alanında bedenin ve duyuların rolüne yönelik ilgi gitgide büyüdü. Bunun üzerine yazar, çığır açan kitabını 2005'te gözden geçirip savlarını pekiştirdi. Elinizdeki bu geliştirilmiş basım, mimarlara ve öğrencilere bütüncül bir mimarlık arayışında esin kaynağı olmayı ve genel okurun dünyayı algılama biçimini zenginleştirmeyi bugün de sürdürüyor.
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2011
 • Sayfa Sayısı:
  90
 • ISBN:
  9789944757461
 • Çeviri:
  Aziz Ufuk Kılıç
 • Yayınevi:
  Yem Yayınları
 • Kitabın Türü:
Öznur Kılıç 
26 Ara 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Bu kitabı bitirdikten sonra mimarlığın boyutunu daha iyi gördüğümü ve anlayabildiğimi farkettim. Özellikle üniversite 1.sınıftaki bir mimarsanız birşeyler katacaktır. :)