Teşkilat

8,1/10  (51 Oy) · 
109 okunma  · 
26 beğeni  · 
2.004 gösterim
Onlar; Oğuz Kağandan bugüne kadar, Türkün devlet-i ebed müddet fikrini devam ettiren gizli teşkilatın liderleriydi... Kimi, Gök-Türk Devletini; kimi, Selçuklu Beyliğini; kimi, Osmanlı İmparatorluğunu; kimi de Türkiye Cumhuriyetini kurmakla görevlendirildi. Nizamülmülkten İmam-ı Gazaliye, Selçuk Beyden Mevlana Celaleddin-i Rûmiye, Osman Beyden Dursun Fakihe, Sultan Abdülhamitten Enver Paşaya ve Mustafa Kemalden Turgut Özala kadar birçok isme; Teşkilatın gizli sancağı emanet edildi. Pakistanda, Afganistanda, Lübnanda, Azerbaycanda, Bosnada; Osmanlı Devletinin bakiyesinde kurulan elliye yakın devletin harcında Onların gizli faaliyetleri vardı.

Ve bugün; Türkle Kürtü, Türkle Farsı savaştırmak isteyen Kaos Düzeninin mimarları, hesap etmedikleri bir gerçekle yüzleşmeye başladı: Teşkilatın askerleri, yeni bir düzen için geri dönüyorlardı...

Çam da bizim, kozalak da bizim!

Teşkilat-ı Mahsusa, Osmanlı Devletinin son istihbarat teşkilatı idi. Kurulduğu günlerde, kabinedeki bakanların birçoğu ve üst düzey komutanların büyük bir kısmı dahi böyle bir örgütün varlığından haberdar olmamıştı. Örgütün, Trablusgarptan Hindistana kadar yüzlerce hücresi ve bu hücrelere kayıtlı binlerce ajanı vardı. Üyeleri arasında Mustafa Kemal, Enver Paşa, Celal Bayar, Eşref Kuşçubaşı, Kazım Karabekir, Fuat Balkan, Süleyman Askeri ve Fevzi Çakmak gibi birçok ünlü sima da bulunuyordu.

Teşkilat-ı Mahsusa, Birinci Dünya Savaşı ve sonrasında yaptığı gizli çalışmalarla, elliden fazla devletin kurulmasını sağladı. Teşkilatın gizli hücreleri, aradan yüz yıl geçmesine rağmen henüz ortaya çıkarılamadı.

Selman Kayabaşı, bu heyecan verici kitapta Kıbrısta Türk Mukavemet Teşkilatını kuran, Bosna Hersekin bağımsızlığını kazanmasında büyük pay sahibi olan ve son olarak Kerkükte ortaya çıkan Teşkilatın; Musuldan Semerkanda, Lübnandan Pakistana, Romadan Selanike ve Azerbaycandan Kafkasyaya kadar, günümüzdeki faaliyetlerinin izini sürüyor.

Tarih:
"Mustafa Kemal, saltanatı yıkmak ve yerine Cumhuriyet rejimi kurmak istiyor. Şu halde nasıl olur da onu lider tayin ederiz Sultanım?"

İstihbarat
"Kurşunun hesabını üç kişi bilir: Bir kurşunu veren, bir kurşunu ateşleyen, bir de kurşunu yiyen..."

Siyaset
"Şehirde şehir kanunu; itle dalaşacağına, çalıyı dolaşacaksın. Dağda dağ kanunu; itle dalaşacağına, itle dolaşacaksın..."

ve Aşk...
"Galata göz gibi, Süleymaniye gönül gibi bakıyor Baba! Öyle ya, yüreğimde kor bir ateş, kor yüreğimde kör ateş; kör yüreğim kor ateş, kor yüreğim kör ateş..."
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2013
 • Sayfa Sayısı:
  320
 • ISBN:
  9786055535681
 • Yayınevi:
  Yakın Plan Yayınları
 • Kitabın Türü:
Sadettin TANIK 
18 Nis 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · 5/10 puan

Geçmişten günümüze devlet içindeki devleti anlatan bir kitap. Derin yapılar ve ülke menfaati için oynanan oyunlar, yapılan çalışmalar ve suikastlar. Bir numara olmak için çözülmesi gereken şifreler. Akıcı, merak ve ilgi uyandıran bir kitap.

Vildan eyupoğlu 
04 Kas 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

''ÇAMDA BİZİM KOZALAKTA'' ..Milliyetçi duyguları uyandıran ve ülkemizin bilmediğimiz yapılarının gerçekte çok güçlü olduğunu hissettiren bir kitap.Kurgumu gerçek mi ayırmak gerçekten çok güç..(Çay muhabbetini de sevmedim değil)

Murat Aydemir 
17 Mar 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

............Kurgu değil, gerçeķ denilecek kadar güzel ve soluksuz okunacak bir roman. Kanatimce okunmasi ve okutulmasi gereken aksiyon dolu bir roman. Aksiyon, gizem ve heyecan sevenler için kaçirilmayacak bir kitap....

murat İşparahan 
11 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Kitap tarihsel olaylarla bağlantılı ve anlatımı sürükleyici, akıcı olmasının sebebi biraz kurguya inanma isteği çünkü okur kendini bu toprakların insanı olarak güçlü hissediyor.

Ufuk Demir 
27 Kas 2014 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Sürükleyici bir kitap. Şahsen, önyargılı yaklaşmış olduğum bu kitabı, başladıktan sonra elimden bırakamamıştım.

Umut BIÇAKCI 
03 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · 7/10 puan

Kurgu çok iyi bir solukta okudum. Derin devlet hikayeleri sevenler mutlaka okumalı tabi bunun bir kurgu olduğunun farkında olarak.. Hikaye farklı dallardan başlayarak en son bir noktada kesişiyor. Bu tarz yazıları sevenlerin kaçırmamasını tavsiye ediyorum.

emre duman 
 31 Eki 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Her ne kadar kurgu olsa da gerçeklere çok yakın bir kitap. 2 gün gibi kısa bir sürede bitirdim. Konu Devlet-i Ebed Müddet ile alakalı. Düşmanın çok dostun parça parça olduğu dönemlerde okuduklarımız insana ümit veriyor.

Kadir aydemir 
05 May 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Türkiyenin istihbarat faliyetlerinin işleyişini ve kopuk gibi görünen çalışma faliyetlerini hikayelestirerek anlatmış çok güzel bir kitap politikaya ilgisi olan herkese tavsiye ediyorum

Kitap okumak 
23 Ara 2016 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Tarihten beri Derin Devletin mekanizmalarını ve istihbarat başta olmak üzere kurum ve kişilerin karmaşık ilişkilerini roman anlatımı içinde okurlarla buluşturuyor. Konu ilginizi çeker mi bilmeyiz ama eline alan bırakmadan bitiriyor, oldukça sürükleyici ve kafaları karıştıran bir roman.

hüseyin tuğrul yağmur 
06 Oca 20:36 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

harika bir kitap.... devlet-i ebed müddet fikrini gayet güzel anlatmış.... olay örgüsü, karekterler gerçekçi, kitap oldukça akıcı. kitabın uzun süre etkisinde kaldım.

Kitaptan 28 Alıntı

Hacer 
13 Oca 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

''Kusura bakmayınız efendim ! Kulun kulda aradığı, Mevla'nın kulda sakladığıdır. Aradığınızı bulabildiniz mi ?''

Teşkilat, Selman KayabaşıTeşkilat, Selman Kayabaşı

"Dağ kanunudur beyler! Kurşunun hesabını; bir kurşunu veren, bir kurşunu ateşleyen, bir de kurşunu yiyen bilir!"

Teşkilat, Selman KayabaşıTeşkilat, Selman Kayabaşı

Çay dediğimizin usulu üçtür baba.
Üç şeyden yapılır; çay, su, şeker.
Çay üç şeyde yapılır; ateş, semaver, demlik.
Üç şeyde ikram edilir; çay tepsisi, çay tabağı, çay bardağı.
Çayın birçok dilde karşılığı üç harflidir.
Bir de çay üçün olduğu yerde içilir baba!
Bir sen, bir seni yaradan, bir de seni seven...

Teşkilat, Selman KayabaşıTeşkilat, Selman Kayabaşı
Ömer ŞAH 
13 Şub 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bülbül her mevsim, gül bir mevsim
Gül bir mevsim açsa da bülbüle sorsan kokusu her mevsim

Teşkilat, Selman KayabaşıTeşkilat, Selman Kayabaşı
Vildan eyupoğlu 
 02 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Kulun kulda aradığı , Mevla'nın kulda sakladığıdır.

Teşkilat, Selman Kayabaşı (Sayfa 57)Teşkilat, Selman Kayabaşı (Sayfa 57)
Vildan eyupoğlu 
02 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Edep dediğin , edebi olmalı ki, güzel ola.Bugün hemi kadına , hemi erkeğe ;edebin kendincesi gerek!Şimdi sorarsın , 'Edebin kendincesi nedir , edebisi yok mudur? diye.'
Var tabi ..Olmaz mı? Lakin , günün kadını edebin erkekçesini takınmış; günün erkeği edebin kadıncasını giyinmiş.Kadın da edepli , erkek de edepli olmuş amma edepte edep kalmamış..

Teşkilat, Selman Kayabaşı (Sayfa 77)Teşkilat, Selman Kayabaşı (Sayfa 77)
Hacer 
13 Oca 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Lam, elifle buluştuğunda la olur evlat! 'La ilahe', Allah'tan başka ilah olmadığına iman etmektir. Lam ile elif arasında sema'ya duran mürid, elif veznine bürünür; lam ve elifle cem olur, 'illa' manasına gelir. Sema'nın tesiriyle, dünyadan el çekip Allah'a ulaştığı vakit, illallah (ancak Allah vardır)'a vasıl olur.

Teşkilat, Selman KayabaşıTeşkilat, Selman Kayabaşı
3 /