Tezer Özlü'den Leyla Erbil'e Mektuplar

8,3/10  (7 Oy) · 
37 okunma  · 
6 beğeni  · 
707 gösterim
Duyguların, duyumların, düşüncelerin dolaysız, sade, birebir aktarımıdır mektuplar. Hele de "en yakın" arkadaşa, bir "can dostu"na yazılmışsa, yazılan Leyla Erbil, yazan da Tezer Özlü'yse... bu mektuplar, okuru bir başka boyuta taşıyor.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 1995
 • Sayfa Sayısı:
  76
 • ISBN:
  9789753632591
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Merve Fikir 
28 Kas 07:47, Kitabı okudu, 2 günde

İki yakın arkadaşın yaşamları boyunca birbirine yazdıkları mektuplardan sadece Tezer Özlü'nün Leyla Erbil'e yazdığı mektuplar kaleme alınmış kitapta. Edebiyat tarihinde yazarlara bakılınca bir tarafta sanki Tezer Özlü, diğer tarafta da diğer yazarlar var gibi. İsim vermeden, bazılarınınsa sadece baş harflerini vererek yazarları eleştirmiş. Biraz sivri dilli, ama gayet de açk sözlü birisi olduğu izlenimini bıraktı bende Tezer Özlü

Irem 
30 Mar 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

İki benzer ruhun dostluğunun yazılı belgeleri olan mektuplardan derlenmiş, aynı zamanda o döneme ışık tutan, naif bir kitap. Bu kitabı okuduğunuzda neden daha önce bu yazarla tanışmamış olduğunuza hayıflanacaksınız...

Aslı T. 
04 Haz 11:29, Kitabı okudu, Puan vermedi

Tezer Özlü'nün en yakın arkadaşı Leyla Erbil'e yazdığı mektupların derlenmesinden oluşuyor kitap. İki yakın arkadaşın arasındaki sıcak dostluğu hissediyorsunuz, yazarın samimi satırlarında. Yazar, döneminin edebiyatçılarını da isim vermeden eleştirmiş mektuplarında.
Anı-mektup türünde okunabilecek güzel bir kitap...

Kitaptan 22 Alıntı

Moruğun Müridi 
 20 May 00:06, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Tezer Özlü
Dünyanın çelişkileri de tabii ki her bireye yansıyor.
Yaşam doğal gidişinden çoktan çıktı... Bir kentte doğup yaşayan,
çalışan ve ölen insanlar giderek azalıyor. Herkes başka yerlerde,
dünya küçüldü.

Tezer Özlü'den Leyla Erbil'e Mektuplar, Leyla ErbilTezer Özlü'den Leyla Erbil'e Mektuplar, Leyla Erbil
M.Ali BARAN 
16 Mar 12:42, Kitabı okudu, Beğendi, 7/10 puan

Genç kız anıları hep öteki tarafa göçüyor. Burada 100 yaşını bulan, 20 yıl bitki gibi yaşayan insanlar var. Yoğun yaşayıp ölebilmek de güzel.

Tezer Özlü'den Leyla Erbil'e Mektuplar, Leyla Erbil (Sayfa 55)Tezer Özlü'den Leyla Erbil'e Mektuplar, Leyla Erbil (Sayfa 55)
M.Ali BARAN 
16 Mar 12:45, Kitabı okudu, Beğendi, 7/10 puan

Hans Peter' de bulduğu yumuşaklık, sevecenlikti. Bir başka kültürün getirdiği, karşısındakine gösterilen saygıyı da unutmamalı.’’Sekiz yılda eşimin yapamadığını sekiz saatte yaptı, kapıyı yağladı, gıcırtıyı kesiverdi!’’ Böyle bir ayrıntıyla bile dünyalar onun oluveriyordu.

Tezer Özlü'den Leyla Erbil'e Mektuplar, Leyla Erbil (Sayfa 17)Tezer Özlü'den Leyla Erbil'e Mektuplar, Leyla Erbil (Sayfa 17)

Ama her şeyden önemli olan, yaşayabilmek... Biz, kimse ile
yaşayamıyorsak da, kendimizle yaşayan, kendi içimizde gece gündüz
mücadele eden insanlarız.

Tezer Özlü'den Leyla Erbil'e Mektuplar, Leyla ErbilTezer Özlü'den Leyla Erbil'e Mektuplar, Leyla Erbil

Böyle bir Türkiye'de genç bir Türk kadın yazarın (artık "kadın yazar" sözcüğünü kullanmam gerekiyor, çünkü erkek yazar olsaydı doksanında bile olsa on yaşındaki bir kız çocuğuyla evlenmesine ses edilmezdi?) kendinden yaşça ufak bir yabancı erkekle evlenmesine yetkililer bir türlü izin vermiyor!

Tezer Özlü'den Leyla Erbil'e Mektuplar, Leyla ErbilTezer Özlü'den Leyla Erbil'e Mektuplar, Leyla Erbil
3 /