Tom Sawyer'in Serüvenleri

8,0/10  (99 Oy) · 
760 okunma  · 
79 beğeni  · 
2.664 gösterim
Mark Twain'in unutulmaz başyapıtı Tom Sawyer'in Serüvenleri, 19'uncu yüzyıl Amerika'sında büyüyen iki arkadaşın başından geçenleri son derece keyifli, eğlenceli bir dille anlatıyor. 1876 yılında yazılmış olan bu roman, o günden beri bütün dünya çocuklarının döne döne okuduğu bir başucu kitabı oldu. Mississippi ırmağı kıyısında köhne bir kasabada doğup büyüyen Tom Sawyer'la iki kardeşine, anneleri babaları olmadığı için, teyzeleri Polly bakmaktadır. Tom, Tanrı korkusuyla yetiştirilmiş olsa da son derece haşarı bir çocuktur. Haylazdır ama kötülük yapmaz; tehlikelere, serüvenlere atılma fırsatını hiç kaçırmaz. Okula gitmemek için elinden geleni yapar ama açıkça yalan söylemez. Bütün çocuklar gibi acımasızdır ama bunun nedeni cahil olmasıdır. Cimri değildir ama eliaçıklığının da sınırları vardır. Cesurdur ama sağduyuludur aynı zamanda; zamanı gelince geri çekilmeyi bilir. Sözün kısası tam bir delikanlıdır Tom; ahlak değerleri ağır basan bir delikanlı. Tom Sawyer'i özel kılan olağanüstü zengin hayal gücüdür; her çocuğun fantastik hayalleri vardır ama Tom, kendi hayallerini gerçekleştirmeden bir türlü rahat etmez. Serüvenden serüvene koşar, başını sürekli derde sokar, ama öylesine sevimlidir ki, bir türlü kızamayız ona. Tom Sawyer, arkadaşı Huckleberry Finn, teyzesi Polly, kardeşleri ve kasaba halkı bu unutulmaz romanın unutulmaz kahramanları.
 • Baskı Tarihi:
  2013
 • Sayfa Sayısı:
  288
 • ISBN:
  9789750701818
 • Çeviri:
  Nihal Yeğinobalı
 • Yayınevi:
  Can Çocuk Yayınları
 • Kitabın Türü:
Bekir İstanbul 
22 Nis 14:46, Kitabı okudu, 5 günde, 9/10 puan

Tom Sawyer heyecan ve aksiyon meraklısı deli dolu, hareketli, cesur, cin fikirli bir çocuktur. Kendisi gibi arkadaşlarıyla, bir çok serüven yaşamaktadır. Bir gün bir kızı sever ve onu etkilemek için türlü oyunlar yapar. Günleri küsmek ve barışmakla geçer. Yaptığı yaramazlıklardan dolayı sürekli teyzesinden ve öğretmenlerinden dayak yer. Bir gece vakti can dostu Huck ile beraber hiç görmemeleri gereken bir olaya şahit olurlar ve asıl macera bundan sonra başlayacaktır...

Evet, yetişkinler için basit bir kitap ama sürükleyici, kendini okutturuyor. Sonuçta Amerika'nın ünlü bir yazarının ünlü bir eseri, fikir sahibi olmak için okunabilir. Genç nesillere okumayı sevdirmek için alınabilir...

Ayşen BÜLBÜL 
09 Eyl 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Kütüphanemin ve çocukluğumun maceraperesti :) Onunla birlikte oradan oraya koştum ve ben o oldum . Hayal gücüme katkısı kesinlikle çok fazla olan bir kitaptı.

Mert Tüccar 
31 Ağu 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Çok sürükleyici bir kitap olduğundan dolayı çok hoşuma gitti. Tom Sawyer aynı benim gibi maceracı ve Tom Sawyer'ı cesaretinden dolayı tebrik ediyorum.

İlkokul ve Ortaokuldaki arkadaşlarıma tavsiye ederim. Hepsi okusun çok sevecekler.

fatma 
12 Ağu 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Çocuklugumun unutulmaz eserlerınden. Teyzesıne hep kızmışımdır.Ayrıca tom a da hep sempatıyle bakdım.Ceza yı bıle odüle çevirmesi maceradan maceraya atılması çok güzel bir eserdi.

irem öcalan 
18 Mar 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 7/10 puan

macere sevenlerin karşısında hemen beklemeden koşun alın beklerseniz gider yakalamak için koşarsınız dikkat edin kaçmasın çok güzel bir kitap

Beytullah Ömer DUMLU 
24 Ağu 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Tom sawyer çocuk yaşta okunması gereken önemli eserlerdir.Çocuk gelişimi olsun,psikolojisi olsun hep artı katacak bir kitap.Bir anlam da çocukken dünyaya tom sawyer gözünden bakmaktır.Çocuklarınıza okutmanızı tavsiye ederim.

Kitaptan 3 Alıntı