Toplum Sözleşmesi

8,1/10  (40 Oy) · 
128 okunma  · 
32 beğeni  · 
2.738 gösterim
Jean-Jacques Rousseau (1712-1778): Bilimler ve Sanatlar Üstüne Söylev'den Emile'e, İnsanlar Arasında Eşitsizliğin Kaynağı'ndan İtiraflar'a, insanlık tarihinde çığır açan Aydınlanma düşüncesinin en önemli Romantik düşünür-yazarıdır.
Toplum Sözleşmesi'yse (1762) yayımlandığı günden bugüne toplumların birarada yaşayışlarına ilişkin en temel düşünce yapıtlarından biri olma özelliğini sürdürmektedir.

Vedat Günyol (1911-2004); Kültür tarihimizin Tercüme Bürosu ruhunu, sonraki dönemlerde yayıncısı olduğu Yeni Ufuklar dergisi ve Çan Yayınları'yla sürdüren en önemli üyelerinden biridir. Rabelais'den Rousseau'ya T. More'dan M. Gandhi'ye uzanan "yalnız ve birlikte" çevirilerinin yanısıra, kendi denemeleri de yirmiyi aşkın kitapta toplanmıştır.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2013
 • Sayfa Sayısı:
  136
 • ISBN:
  9789754589481
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
mustafa tamer akder 
03 May 2015, Kitabı okudu, 10/10 puan

Öncelikle bu kitap hakkında bu kadar az yorum olması beni çok üzdü. Bu kitap bir başkasının kulu olmaktan çıkaracak toplumsal bilinci arttırmaya yönelik güzel kitaplardan biri(Gerçi diğerlerini pek bilmiyorum. :D). Herkes bu kitabı tam olarak anlaşılsa ve uygulansa dünyayı daha güzel bir yer yapabileceğine inanıyorum. Genel olarak bakılırsa Toplumların birbirleri üzerine ilişkilerinden , kendi içindeki hiyerarşi , kölelik uygulaması , toplumsal yönetim şekillerini ve en son roma toplumu inceliyor. Bu kitabı okumadan yada son 40 sayfaya gelince roma iç hiyerarşisını öğrenirseniz son kısımları daha rahat okursunuz (Benim gibi kafanız karışmaması gibi şiddetle tavsiye ederim. :D). Bu kitabı ben en az 3 defa okuma niyetindeyim. Tek sefer okunup bırakılacak kitaplardan biri değildir bence.

Uğur Erdoğan 
29 Haz 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

300 yıl önce yazılmış ancak içeriği ile bugüne de ışık tutan bir kitap.Toplum,yönetim,demokrasi,eşitlik gibi farklı konularda açıklayıcı bilgiler veriyor.Anlatılanlar belki de hala ulaşılmak istenen demokrasi seviyesini belirtiyor.
Toplum ve demokrasi konularında bir kitap okumak isteyenler kaçırmasınlar.Farklı fikirlerin olduğu insanı farklı açılardan düşünmeye iten bir kitap.

Gamze Züleyha Üredi 
12 Eyl 16:38, Kitabı okudu, 3 günde, Beğendi, 10/10 puan

Lisedeyken 'Atatürk'ün etkilendiği kitaplar, yazarlar vs.' tadında bir konu işlemiştik tarih dersinde; Rousseau ve Toplum Sözleşmesi de bu konunun içinde idi. Bu açıdan, Toplum Sözleşmesi'ni olabilecek en açık zihinle okudum ki çok şey ifade etti benim için. Zira Rousseau'nun titizlikle uyardığı üzre dikkatle okumasanız bile, cumhuriyetimizin kuruluş aşamaları, devamındaki önemli süreçler ve değişiklikler bu kitapta rahatlıkla göze/fikre takılabilir. Misal, Kitap IV; 'Roma'nın Comitiaları' diye bir başlık var, o başlık altında, yüz dokuzuncu sayfada, "Köylülerin çalışmayla geçen sade yaşamları, burjuvaların aylak ve tembel yaşamlarından üstün tutuldu." denerek başlanan bir kısım söz konusu. Eminim, hepinize tanıdık gelecektir: "Köylü, milletin efendisidir."

Genel itibariyle kitabın içeriğine gelecek olursak şayet, Kitap I, ilk paragraf dikkatimizi çekmelidir: "...hakkın onayladığını çıkarın gerektirdiğiyle uzlaştırmaya çalışacağım." Hemen her kitapta karşımıza çıkan, kitabın içeriğini tek cümleyle -bazen de uzunca bir paragrafla- özetleyen sözler vardır, sanırım, Toplum Sözleşmesi'ndeki de bu. Sayfaları çevirdikçe, Rousseau, varsayımsal sözleşmenin hangi şartlar altında oluştuğunu, nasıl işlerliğini devam ettirdiğini ya da ettirebileceğini bu sözüne dayalı olarak açıklarken siz de ona şahit olacaksınız. Ve bence özellikle dikkat edilmesi gereken de şu: bu sözleşmenin genel isteme (irade) bağlı olarak feshedilebilirliği.

Hemen hemen hepsinde aynı şeylerden söz edilen yarı yarıya buruk incelemelerden bunaldıysanız, muhakkak okumalı ve hatta üzerine bir şeyler daha okuyarak çıkarımlarınızı karşılaştırmalısınız. İyi okumalar.

BİROL COŞKUN 
18 Eyl 2015, Kitabı okudu, 6 günde, Beğendi, 8/10 puan

Ülkemizin içerisinde olduğu dönem itibari ile de ilişkilendirerek böyle bir kitabı okuma ihtiyacı duymuştum. Araştırmalarım sonucunda en ideal kitabın bu olduğu, Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşunda Atatürk'ün de önem verdiği bir eser olduğunu göz önüne alarak kitabı dikkatle okudum. Devletlerin kuruluş dönemleri süreçleri, yönetim sisteminin özellikleri ve sonuçları ile devletlerin batış sebepleri örnekleriyle anlatılmış. Günümüz uygulamaları ile anlatılan arasında karşılaştırma yapma imkanım oldu.

. 
12 Nis 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Herkesin okumasını hatta okutmasını tavsiye ettiğim bir eser. Atatürk'ün Kurtuluş mücadelesi dönemlerinde etkisinde kaldığı,ilham aldığı hatta kurmaylarına dahi tavsiye ettiği bu eseri her vatandaşın okumasını şiddetle tavsiye ederim.300 yıl öncesinin dahi toplumsal ve siyasal anlayışın özünde hep aynı kaldığını ve değişmediğini sadece farklı şekillerde bize sunulduğunu bu eserde anlıycaksınız. Toplum bilincinin, daha doğrusu toplum olabilmenin de aslında bir fizyona sahip olmaktan geçtiğini öğrenmek için bu eser harika,harika,harika...Yok olmaya yüz tutmuş toplum bilincini yeniden canladırmak için okuyun okutturun. Eser bittikten sonra ''yahu bu ülkede Zeze bile suç sayıldı bu nasıl gözden kaçtı şaşılası'' dediğim hayret ettiğim bir durum yaşattı bana :) Çığır açacak düzeyde bir eser, kaybolan anlayışımızı kaybetmemek için hemen bir tane edinin derim. Keyifli Okumalar...

Burak Erdoğdu 
11 Eki 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

Yazıldığı tarih baz alındığında başarılı ve de devrimci sayılabilecek bir eser. Halkın diline inebilmesi ve gündelik hayata dair olması bakımından muadili sayılabilecek Felsefi eserlerden ayrılmakta ve okuyucuyu soyut ve somut kavramların iç içe geeçtiği gerçek bir dünya içerisinde kavramakta,sınıf,toplum,din,hükümet gibi kavramlar detaylı bir şekilde irdelenmektedir.

KeMâL 
 18 Ağu 2015, Kitabı okudu

Politikacıların okuması gerek diye düşünüyorum tabi öncelikle onlar sonra bizler... Zor bir kitaptı. Baya bi yavaş okuttu beni. Ama içindeki bilgiler tam bir hazine. Tarih, vatandaşlık çalışmış gibi oluyorsun.

Rousseau'nun bu kitaptaki üslubu yer yer insanı boğacak derecede olabilir. Ancak önceki eserlerine göre tutumu daha yumuşaktır. Savunduğu görüşler temel görüşlerimize daha yakın olacaktır. Özellikle siyasetçileri, hokkabazlara benzettiği kısım güzel, hicivli ve manidardır.

Sinem 
28 Tem 13:35, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

aradan yıllar geçmesine rağmen yazarın adından hala aynı sıklıkla söz ettiriyor olması ne bir tesadüf ne de rastlantıdır. Yazar Atatürk'ün düşünce ve fikir hayatını geliştirmesinde de etkili olmuştur.

Olgun Zeybekoğlu 
22 Nis 17:13, Kitabı okudu, 24 günde, Beğendi, 7/10 puan

Toplum sözleşmesi , yazarın özellikle roma döneminden verdiği örneklerle , araştırmacı kişiliğinin yanında , günümüz yönetim biçimlerine ışık sergilemesi açısından önemli eserdir.

2 /

Kitaptan 67 Alıntı

Ferman Mamedov 
23 Oca 00:15, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Her kişi, kendi özgürlüğünden vazgeçebildiğinde bile, çocukların özgürlüğünü yok edemez; onlar insan ve özgür olarak doğarlar, özgürlükleri onlara aittir, onlardan başka hiç kimsenin bu özgürlük üzerinde tasarruf hakkı yoktur.

Toplum Sözleşmesi, Jean-Jacques RousseauToplum Sözleşmesi, Jean-Jacques Rousseau

"İyi yönetilen bir devlette cezalar azdır. Bunun nedeni bağışlamaların çokluğu değil, suçluların azlığıdır."

Toplum Sözleşmesi, Jean-Jacques RousseauToplum Sözleşmesi, Jean-Jacques Rousseau
ibrahim 
05 Haz 22:42, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

"Ey özgür uluslar, şu özdeyişi unutmayın: olmayan özgürlüğü sağlayabilirsiniz, ama yitirdiğiniz özgürlüğü asla."

Toplum Sözleşmesi, Jean-Jacques RousseauToplum Sözleşmesi, Jean-Jacques Rousseau
BİROL COŞKUN 
14 Eyl 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

Ey özgür uluslar! Özgürlük elde edilebilir ama, kaybedildi mi bir daha ele geçmez artık.

Toplum Sözleşmesi, Jean-Jacques RousseauToplum Sözleşmesi, Jean-Jacques Rousseau

Özgürlüğünden vazgeçmek, insan olma niteliğinden, insanlık haklarından, hatta ödevlerinden vazgeçmek demektir. Her şeyden vazgeçen insanın hiçbir zararını karşılama olanağı yoktur.

Toplum Sözleşmesi, Jean-Jacques Rousseau (Sayfa 8)Toplum Sözleşmesi, Jean-Jacques Rousseau (Sayfa 8)
BİROL COŞKUN 
14 Eyl 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

Üstünde durulması gereken bir başka güçlük daha var:
Halka halkın diliyle değil, kendi diliyle seslenmek isteyen bilge kişiler demek istediklerini anlatamazlar ona. Oysa halk diliyle anlatılamayan bin bir çeşit düşünce vardır. Çok genel kavramlar gibi, çok uzak konuları da halk anlayamaz: Her birey, yalnız kendi çıkarına uygun yönetim biçiminden başkasını denemediği için, iyi yasaların yüklediği sürekli yoksunluklardan elde edeceği yararları kolay kolay göremez.

Toplum Sözleşmesi, Jean-Jacques RousseauToplum Sözleşmesi, Jean-Jacques Rousseau
BİROL COŞKUN 
14 Eyl 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

Montesquieu der ki: "Toplumların ilk günlerinde cumhuriyetin başları kurumları kurar, sonra da kurumlar başları yetiştirir."

Toplum Sözleşmesi, Jean-Jacques RousseauToplum Sözleşmesi, Jean-Jacques Rousseau