Toprak Ana

8,7/10  (348 Oy) · 
1.277 okunma  · 
297 beğeni  · 
5.686 gösterim
Erkekleri askere alınan köylerde geride kalanların çektiği sıkıntılar etkileyici bir üslupla anlatılır. Eldeki yetersiz yiyeceğin muhtaç olandan başlanarak dağıtılması, dört gözle beklenen hasat zamanları, umutların hasat zamanına ertelenmesi, savaş yüzünden ürünün hemen hepsinin merkezden istenmesi, boşa çıkan umutlar, yine açlık, sefalet, bir yandan cepheden gelen ölüm haberleri, umutsuz bekleyişler, savaşın uzun sürmesi üzerine aşağı çekilen cepheye çağrılma yaşı, yine gidenler, ayrılıklar, gözyaşları... Yani tek kelimeyle ve bütün zulmetiyle; savaş.
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2016
 • Sayfa Sayısı:
  136
 • ISBN:
  9789754371543
 • Orijinal Adı:
  эне жер
 • Çeviri:
  Refik Özdek
 • Yayınevi:
  Ötüken Neşriyat
 • Kitabın Türü:
Seyid Ahmet GÜLTEKİN 
03 Oca 13:39, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Bazen ne yazsan, ne söylesen anlatmak istediğini anlatamazsın, dile getiremez sin ya şu an öyleyim işte... Boğazı düğümleniyor insanın, gözleri yaşarıyor. Belki de göz yaşlarıdır bu kitabı en güzel ifade eden... Bu kitabı ben yorumlayamayacağım, bu kitap ancak okur iken yaşanır kah bir burukluk olur, kah bir acı... Kitap ta ''Bari ben, oğlunun yolunu böyle gözleyen anaların sonuncusu olsam... Allah hiç kimseye demir rayları kucaklatmasın, hiç kimsenin başını traverslere vurdurtmasın... Cümlelerini okur iken aklıma şehit anaları geldi o mübarek analarda evladı yerine buz gibi mermer taşlarına sarılıp, onlarla dertleşiyorlar. Mevlam kimseyi çaresiz bırakmasın, dualarımızı gönderiyoruz bu asil ve yiğit insanlara... Mutlaka ve mutlaka okunası bir kitap...

Murat Sezgin 
21 Eki 23:47, Kitabı okudu, 3 günde, Beğendi, 8/10 puan

Kırgız edebiyatının en usta yazarlarından olan Cengiz Aytmatov en beğendiğim yazarlar arasında önemli bir yere sahip. Kitaplarında ele aldığı dostluk, aşk, savaş dönemi acıları ve kahramanlıkları gibi temaların evrensellik taşıması ve üslübunun sade olması ona usta olarak bakmanın sadece bir nedeni benim için. Kırgız Türklerinin kültürlerini, yaşamlarını, toprakla olan ilişkilerini, onlara uygulanan baskıcı rejimi okuduğum diğer kitaplarında da hissetmiştim.

Savaş. Bütün insanlığı ilgilendiren, yeryüzündeki tüm canlıları etkileyebilecek bir kitle, kültür ve duygu imha silahı. Savaşın acımasızlığı altında ezilen insanları ve hayatları ele alan bir roman bu. Ya da apaçık yaşanmış şeyler bu kitaptakiler. Aytmatov, 2. Dünya Savaşı'nı babasız geçirmiş, erken yaşta çalışmak zorunda kalmış ve savaşın tüm ayrıntılarına şahit olmuş. Kitapta 3 oğlunu ve eşini cepheye göndermiş bir ananın iç burkan yaşamı anlatılıyor.

Kitabı önemli kılan şey aslında savaş acılarının çarpıcı şekilde okuyucuya ulaştırılması olabilir. Bana göre kitaptaki diğer önemli nokta güçlü kadın modeli ve kadına yüklenen toplumsal rol. Kadınların kendilerini sakınmadan ağır işlere girişmesi ve karınlarını doyurmak için çektiği birçok zorluğun altından bir erkek olarak hemcinslerimin çoğunun kalkamayacağını yadsımanın ayıp olacağı düşünüyorum. Hayattan gerçek kesitler görmek isterseniz öneriyorum. Iyi okumalar.

Bekir İstanbul 
12 Oca 18:43, Kitabı okudu, 5 günde, Beğendi, 10/10 puan

Bu kitabı okuyunca ne kadar rahat bir hayat yaşadığımı ve şükretmek için yüzlerce, binlerce nedenim olduğunu gördüm...

Acılarla, kederlerle dolu bir kadının yaşam mücadelesi, sabrı, çalışkanlığı anlatılıyor. Çok gerçekçi bir dille yazılmış bu romanı okurken etkilenmemek, hüzünlenmemek mümkün değil. Bu kitap yazarın okuduğum üçüncü kitabıydı ve dediğim gibi Aytmatov okumaya devam edeceğim. Size de tavsiye ederim. Aytmatov'u mutlaka keşfedin.

Handan sarıcaoğlu 
01 May 01:45, Kitabı okudu, 2 günde, Beğendi, 8/10 puan

Fazlasıyla beğendim hiç bitmesin istedim hiçbir hayalî karakter bu kadar gerçek olamaz ah TOLGUNAY... hiç unutmayacağım beynime kazıdım. Böyle fedakâr bir ana böyle acılı bir kadın .. keşke savaşlar hiç olmasa analar ayrılmak zorunda kalmasa evlatlarından. Bu ağır yükü ömür boyu taşımak zorunda kalmasalar yüreklerinde.. Tekrar tekrar okuyacağım ve her seferinde yine böyle bir yumru olacak boğazimda.. Demek istediğim okuyun.

Özge Uzun 
05 Nis 2015, Kitabı okudu, 10/10 puan

Savaşı anlatan çok yazar geldi geçti ama hiç biri olması gerektiği gibi yazamamıştı belki. Aytmatov tam olarak bunu yapmış. Üç oğlunu, kocasını, gelinini kaybeden, acılı ve bir o kadar da sağlam bir anne nasıl anlatılmalıysa o şekilde yazmış. Uzun zamandır en çok duygulandığım eserdi. Tavsiye ederim.

Uğur Ukut 
 13 Haz 13:45, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Bir kadının nelere dayanabileceğini yaşayarak öğreniyorsunuz. Kah onun oğlu gibi, kah kocası gibi veya diğer karakterler gibi hissedince kendinizi, Kapılıp gidiyorsunuz. Savaşın aldıklarının Geri vermediklerinden daha az olduğunu anlıyor insan. Beni derinden etkileyen çok iyi bir eser. Mutlaka okunmalı deyip, lafı uzatmıyorum. Saygılar bizden.

Yusuf Ağca 
 18 Oca 18:03, Kitabı okudu, 6 günde, 9/10 puan

Topraklarında mutluluk ve huzur içerisinde yaşayan insanların, başlayan bir savaş ile hayallerinin ve hayatlarının nasıl değiştiğini, bir ailenin nasıl yok olduğunu,savaşın yol açtığı yoksulluğu,acıları anlatan güzel bir eser

Beyza 
23 Haz 14:23, Kitabı okudu, 4 günde, 10/10 puan

Açıkcası bu kitabın beni bu kadar etkileyeceğini beklemiyordum. Savaş o pis yüzünü bir kez daha gösterecek, bir anneden ciğerini bir kez de değil defalarca sökecekti. Kitabı okurken hissettiğim duyguların karmaşasını açıklamam çok zor ve bazen kelimeler kifayetsiz kalırdı Aytmatov olmasaydı!

Beytullah Ömer DUMLU 
29 Kas 2015, Kitabı okudu, 2 günde, Beğendi, 10/10 puan

Kitap hakkında ne diyeceğimi bilmiyorum.Konusu çok duygusal bir konu.En baştan beni çekti.Bir kadının oğullarını,eşini kaybetmesi zorluklara karşı dimdik durması kitabı farklı bir duyguya bağlıyor.Kitap bana acının her yerde aynı olduğunu bir kez daha hatırlattı.Bazı bölümlerde kalbimin ritmini duyar oldum.Hikaye yine aynı coğrafyanın hikayesi.Cengiz Aytmatov toplumsal konulardaki bilinç ve anlatım şekli aynı toplumdan olduğumuz için anlamada kolaylık sağlıyor.Betimlemeler kitaba ayrı bir hava ayrı bir gerçeklik katıyor.Bir ara kitabı okurken kendimi yeşilçam filmi izliyormuş hissetim.Ana karakteri Fatma Girik gibi hayal ettim.Tam karakter olarak birbirlerini tamamlıyorlar.Ayrıca bazı bölümlerde duygu baya yükseliyor.Tek bir cümle ile uzaklara daldırıyor.O yüzden okurken biraz ara verdim.Bu kitabı herkesin okumasını isterim çünkü;insanlık adına çıkarılacak çok ders var.

Cengiz Aytmatov’un okuduğum ilk kitabı, okumakta çok geç kalmışım.

Yaşlı ana Tolganay’ın toprakla dertleşmesi bizi Tolganay’ın geçmişine götürüyor. Sevdiği Suvankul’la birlikte bir ev kurup, toprağını ekmek, birlikte mutlu olmaktır Tolganay’ın hayali. Hayali gerçekleşir, üç oğlu olur, Tolganay’ın gelini olur güzel, saygılı ve hamarat. Gelininin oğlunu çok sevdiği fark eder, gururlanır, kızı yerine koyar Alimanı.

Savaş çıktı haberiyle mutlu, sevgi dolu hayatlara bilinmezlik, sevdiklerinden ayrılma, onları kaybetme korkusu hakim olur.

Kocasını, üç oğlunu savaşa gönderen Tolganay ve gelininin gidenlere kavuşma umutlarını yitirmemeleri, tarlaya ekecek tohumu dahi güçlükle bularak, yiyecek sağlama mücadelesi, yaşadıkları acılara rağmen birbirlerine destek olmalarını yazar sade, akıcı bir dille anlatmış, umudu, umutların boşa çıkışını, çaresizliği, yaşanan acıları hissettim, yüreğim burkuldu okudukça.

Bir ananın çocuğunu bir an için bile olsa görmek için istasyonda beklemesi her göremediği trende bir an içine düştüğü umutsuzluğun yine umuda dönüşmesi…
“Allah hiç kimseye demir rayları kucaklatmasın, hiç kimsenin başını traverslere vurdurtmasın.” yazarın bu cümleleri içinde bulunulan durumu, savaşın kötülüğünü özetleyen cümleler.

Bizden hayatlar, okunması gereken kitaplardan biri. Yazarın diğer kitaplarını da okumayı düşünüyorum.

Kitaptan 180 Alıntı

Bekir İstanbul 
08 Oca 22:42, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Gözlerimi kapayabilir, kulaklarımı tıkayabilir, ama düşünmeden edemezdim.

Toprak Ana, Cengiz Aytmatov (Sayfa 41)Toprak Ana, Cengiz Aytmatov (Sayfa 41)
Ferman Mammadov 
 17 Nis 00:04, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Okumak
Okumayı çok sever, her zaman kitaplara dalıp giderdi. Onun en çok sevdiği şey, ona en değerli ödül kitaptı.

Toprak Ana, Cengiz Aytmatov (Sayfa 20 - Ötüken)Toprak Ana, Cengiz Aytmatov (Sayfa 20 - Ötüken)
Ülkü Ciner 
 08 Haz 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Dünya
Yalnız yapılan iyi işler kalır dünyada. Başka her şey silinip süpürülür.

Toprak Ana, Cengiz Aytmatov (Sayfa 60 - Ufuk Kitap)Toprak Ana, Cengiz Aytmatov (Sayfa 60 - Ufuk Kitap)
Yunus Emre Dilsizmen 
18 Tem 18:32, Kitabı okudu, 10/10 puan

Bu dünyadan insanlar göçüp gider ama yaptıkları iyi şeyler kalır.

Toprak Ana, Cengiz Aytmatov (Sayfa 67 - Ötüken Neşriyat)Toprak Ana, Cengiz Aytmatov (Sayfa 67 - Ötüken Neşriyat)
Ülkü Ciner 
 08 Haz 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Hayat
Hayat olduğu sürece umut da vardır, derler.

Toprak Ana, Cengiz Aytmatov (Sayfa 40 - Ufuk Kitap)Toprak Ana, Cengiz Aytmatov (Sayfa 40 - Ufuk Kitap)
BİROL COŞKUN 
28 Eyl 2014, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Yeri gelmişken, benim anladığım gerçek mutluluğun da bir rastlantı sonucu olmadığını, yaz yağmuru gibi birden bire başımıza düşmediğini söylemeliyim. Gerçek mutluluk, yavaş yavaş, azar azar gelir ve bu bizim hayata bakış açımızla, çevremizdekilere karşı davranışımızla doğrudan doğruya ilgili ve orantılıdır. Mutluluk ufak tefek şeylerin birbirini tamamlamasından doğuyor.

Toprak Ana, Cengiz AytmatovToprak Ana, Cengiz Aytmatov
Ülkü Ciner 
05 Haz 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Okulun en çalışkanlarından biriydi, okumaya bayılırdı. Kitap için nesi var nesi yoksa verirdi.

Toprak Ana, Cengiz Aytmatov (Sayfa 19 - Ufuk Kitap)Toprak Ana, Cengiz Aytmatov (Sayfa 19 - Ufuk Kitap)
18 /