Toza Sor Arthur Bandini Destanı #3

8,6/10  (59 Oy) · 
152 okunma  · 
42 beğeni  · 
1.729 gösterim
Erken bir gün bir kitap çektim, açtım ve kalakaldım. Birkaç paragraf okudum. Sonra çöplükte altın bulmuş biri gibi kitabı masaya götürdüm. Cümleler sayfada yuvarlanıyordu, kayıyorlardı. Her cümlenin kendine özgü bir enerjisi vardı; cümlelerin özü sayfaya bir biçim veriyordu: sayfaya oyulmuşlardı sanki. Duygusallıktan korkmayan birini bulmuştum sonunda. Mizah ve acı olağanüstü bir kolaylıkla iç içe geçmişti. O kitabın ilk sayfaları benim için çılgın ve büyük bir mucizeydi. Evet, Fante beni çok etkiledi. O kitapları okuduktan kısa bir süre sonra bir kadınla yaşamaya başlamıştım. Benden daha ayyaştı ve korkunç kavgalar ederdik. Bazen ona, "Bana orospu çocuğu deme! Bandini'yim ben, Arturo Bandini" diye bağırırdım. Fante benim Tanrı'mdı ve Tanrı'ların rahatsızedilemeyeceğini, kapılarının çalınmayacağını biliyordum. Ama "Angel's Flight"ın neresinde oturduğunu tahmin etmeye çalışır, hala orada yaşadığını tahayyül etmeyi severdim. Hemen her gün ordan geçerdim, Camilla'nın tırmandığı pencere bu muydu? Lobi bu mu? Hiçbir zaman emin olamadım. Chares Bukowski
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  160
 • ISBN:
  9758441068
 • Orijinal Adı:
  Ask The Dust
 • Çeviri:
  Avi Pardo
 • Yayınevi:
  Parantez Yayınları
 • Kitabın Türü:
Elif Kimya Salt 
 05 Kas 2016, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Bu kitabı kaç kere okudum bilmiyorum. Ama gece gece içimde açıp yeniden okuma hevesi. Fante ile tanışmam Bukowski sayesinde oldu. (Mehmed Uzun u Yaşar Kemal sayesinde tanıdığım gibi) Bukowski Fante den " Tanrım " diye bahseder ve başucu yazarıdır. Tabi durum böyle olunca okunmalı Fante diyorsunuz. Okuduğum ilk kitabı. Arturo Bandini büyük bir yazar olmak isteyen egoist ve sefalet içinde çırpınan bir adamdır. Saplantılı ve platonik bir şekilde sevdiği garson kız Camilla da başka birine aşıktır. Okuduğumda kıskanmadım değil hani :) böyle güzel sevebilir, sevilebilir mi insan? İronilerle dolu bazen hüzünlendiren bazen gülümseten ve çoğu zaman sorgulatan bir kitap. Aralarda Bukowski okur gibi hissettim ki zaten kitabın önsözünü yazan Bukowski, Fante den etkilendiğini söylüyor. Bazen de Bandini nin zavallığı ve sefaleti, Knut Hamsun un Açlık kitabını anımsatıyor. Yeraltı edebiyatının önemli isimlerinden biri olarak anılan Fante, üslup olarak onlardan daha seviyeli. Sürekli küfürler etmiyor. Çok severek okuduğum ve önerebileceğim bir yazar.

HÜLYA BİLGİN 
12 Nis 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Bukowski'nin tanrısıdır Fante...Yazar olmak isteyen Bandini ve aşkı Camilla...Birbirinden beslenen iki zıt insanın birbirini tamamlama hikayesi..

Merve Kara 
12 Eyl 2016, Kitabı okudu, 8 günde, Beğendi, 7/10 puan

-Spoiler içerir.-
Kitap Arturo Bandini karakterinin Camilla'ya olan aşkı ve yazar olma hayalleri ile akabinde gelişen olayları ele alıyor.
Kitapta 2 karakterinde -Bandini ve Camilla- aşk bağlamında durumu birbirinden çok uç noktalarda değil. Bandini Camilla'ya aşık, Camilla ise onu hiçbir zaman sevmeyecek bir adama...
Farklı olarak Bandini'nin tutkuyla bağlı olduğu biri daha vardır;kendisi.
Kendine olan hayranlığı ve iyi bir yazar olacağına dair inancı, Camilla'yı kaybetse bile tutunacak bir dalı olması diğer yandan Camilla'nın kendi varlığını gönüllü bir şekilde yalnızca sevdiği adama (Sammy) köle edip, bir viraneye dönüşmesi.
Kitapta ikinci dikkatimi çeken nokta ise Bandini'nin kitabını Camilla'ya olan aşkı üzerine değilde onu seven ona sadık Vera için yazması...(Bandini Verayı sevmiyordu) Aslında Vera'da Camilla ile bu noktada benzeşir. Camilla'yı sevmeyen, anlamayan ve her fırsatta onu inciten Sammy yerine geçer. Camilla'ya acır onun hikayesinin unutulmamasını ister ve hikayeyi Vera üzerinden Camilla'ya olan aşķı, acıması üzerine kurgular.
 

Bunlar benim naçizane fikirlerim. Kitap bence güzeldi. Okunulabilir .

Mehtap Poyraz 
08 Nis 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Fante benim tanrımdı ve tanrıların rahatsız edilmeyeceğini, kapılarının çalınmayacağını biliyordum.
Charles Bukowski.(Arka kapak yazısından)

Toza Sor, yer altı edebiyatının en güzel örneklerinden... Yazarın parasızlıkla baslayan serüveni bıraz Knut Hamsun' un Açlık kıtabına benzesede Toza Sor daha cok hayatın anlam arayışını aynı zamanda ımkasız aşkın, tek taraflı sevmenin kıtabıdır. Anlatıcılıgındakı sadelik ve akıcılık sayesinde okurken sıkmayan, düşündüren şaşırtan ve tebessüm ettirebilen, ana karakterimizin zihnine çok iyi girebilen, ruh halini, gel gitleriyle beraber egosunu cok iyi yansıtabilen ve güzel, doyurucu finale sahip bir baş ucu kitabıdır. Kelimelerle anlatması biraz zor ama okuyup bitirdiğinizde neden Charles Bukowskinin '' Fante tanrımdı '' dediğini daha iyi anlayacaksınız.
Bu tarzı seven ve yer altı edebıyatına ilgi duyan arkadaşlara kesınlıkle tavsıye ederım...

elif alagöz 
24 Ağu 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

En başta kitabın arka kısmında yazan Charles Bukowski' nin kitap hakkındaki yorumu ilgimi çekti. Bu sayede değişik tatta bir aşk romanı okuyabildim.
Kısa bir
roman Toza Sor ama yazar bu kısacık romanda acıyı ve komediyi harmanlanmış, tebessüm etmekle üzülmek arasında bırakıyor okuyucuyu. Ki bu da bence her romanda olan bir şey değil.
Sonu birazcık kötü bitmiş de olsa bazen sevdiğin insanın ne yaparsan yap seni sevemeyeceğini anlatıyor ve aynı zamanda da sadakat ile aşkın bağlantısını. Özellikle Arturo Bandini'nin sadakati okunmaya değer. Fakirlikle zenginliğin çatışması gibi bi şeyler de var kısmen kitapta. Sanki Arturo, fakirken sahip olduğumuz bazı kıymetli şeylere zenginken sahip olunmayacağını söylüyor gibi ufaktan. . Ya da ben öyle anlamak istedim.
Velhasıl okuyunuz. Zaten bi günde biter." Vay be!" dedirtir.

Rıfat ÇELEBİ 
14 Ara 2016, Kitabı okudu, 3 günde, 6/10 puan

-SPOİLER İÇEREBİLİR-
Yazdığı öykülerle geçimini sağlayan otel odalarında birkaç portakal yiyerek günlerini geçiren yoksul yazar Arturo Bandini.. Öykülerini kimsenin okumadığı büyük (!) yazar...Hayaliyle tutuştuğu gerçek anlarda arzusunu yitiren sonrasında teptiği o anların pişmanlığıyla dövünen Bandini...Arzuladıklarının eşyalarıyla hülyalara dalan sapık Bandini... Eline geçen parayı yarınını düşünmeden çarçur eden savurgan Bandini... Camilla birahanede çalışan, çarıklarıyla aşağılanan esmer Meksikalı garson... Aralarındaki farklılıklara inat, başkasını sevdiğini bile bile Bandini'nin aklında ve kalbinde yer eden Maya Prensesi  Camilla... Camilla'ya karşı hissettiği ezikliği farklı deneyimlerle örtmeye çalışırken yakaladığı ilham, hikayesiyle onu gerçek bir yazar yapan  Vera... Camilla'nın sonu tımarhaneye uzanan uyuşturucu batağına düşüşü... Camilla'nın tımarhaneden kaçışı ve Bandini'nin onu arayışı ve yardım edişi... Bu arayış esnasında boşverilmiş bir hayat ve yeniden canlanan anılar, fedekarlıklar... Sammy'den vazgeçemeyen Camilla, Camilla'dan vazgeçemeyen Bandini... Kaçan kovalanır, kovalanan kaçar... Sonuç, çölün ıssız gizeminde kaybolmuş bir hayat ve o sır olmuş hayata hediye edilmiş bir kitap ve büyük bir yazar...
Peşpeşe okuduğum içinde aklını yitirmek ve tımarhane geçen üçüncü kitap.Çok alışık olmadığım türden bazen boşmuş hissine kapıldığım bir kitap. Ortalarında kendimi bırakmamaya zorlayarak sürdürdüğüm kitap sonuna doğru hızla akıp buruk bir hüzünle son buldu. İyi okumalar...

cosmos 
17 Oca 2015, Kitabı okumayı düşünüyor, Puan vermedi

Bukowski'nin Pis moruk itiraf ediyor adlı romanını okurken fark ettim bu kitabı. Okumak için sabırsızlanıyorum. Bukowski bu kitap için ne demiş bakalım;

"o öğlen raflardan her zaman yaptığım gibi rasgele bir kitap çekiyor, herhangi bir yerinden açıyor ve birkaç sayfa okuyup yerine koyarak zaman öldürüyordum. Sonra, bir kitap çektim. Toza sor. Yazarı John Fante adında biriydi. Her zamanki üslupla karşılaşmayı bekleyerek bir sayfa açtım ve sözcükler , evet, sıçradılar üzerime, aniden , panter gibi. Sayfadan sıçrayıp matkapla deler gibi deldiler beni. Sözcükler basit ve özlüydü, hemen o anda olan bir şeylere dairdi! Sayfadaki harfler bile farklı görünüyordu. Sözcükler okunaklıydı. Arada boşluklar vardı, sonra yine sözcükler. Odada bir ses gibiydiler neredeyse sözcükler."

Evren Erarslan 
07 Ara 2016, Kitabı okudu, 8 günde, 8/10 puan

Atmosferi karanlık, melankoli kokan, yokluğun prensi Bandini'yi anlatan bu eserde, Fante korkularımızın egolarla birleşmesiyle, nasıl yalnız kaldığımızı anlatıyor. Gerçek aşk hikayesi romantizmden nasibini almayandır. Dil olarak etkileyici ancak okuması biraz zordu. Yine de bitmesi uzun sürmedi

Burçin Esra Karadağ 
07 Şub 2016, Kitabı okudu, Puan vermedi

Knut Hamsun Açlık kitabını okuyanlar çok fazla benzerlikler bulacaklar. Bu iki kitabı karşılaştırdığımda da Knut Hamsun Açlık kuşkusuz çok daha keyifli bir eser.

Kitaptan 48 Alıntı

arden 
03 Oca 2015, Kitabı okudu, 7/10 puan

Tanrım, artık bir ateist olduğum için beni bağışla, ama Nietzsche'yi okudun mu? Ne kitap!

Toza Sor, John FanteToza Sor, John Fante
Bilal Aydın 
06 Şub 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Katil ya da barmen ya da yazar, ne olduğunun önemi yoktu; kaderi hepimizin ortak kaderi, onun sonu benim sonumdu; ve bu gece, pencereleri kararmış bu kentte onun ve benim gibi milyonlarca insan vardı; ölmekte olan çimen yaprakları kadar ayırt edilemez milyonlarca insan. Yaşamak yeterince zor, ölmekse büyük işti.

Toza Sor, John Fante (Sayfa 114)Toza Sor, John Fante (Sayfa 114)

''Ölüler hayata döner mi? Kitaplar hayır diyor, gece evet diye haykırıyor. ''

Toza Sor, John Fante (Sayfa 17)Toza Sor, John Fante (Sayfa 17)

Arkasına yaslandı, parmaklarını ensesinde kavuşturdu ve dramatik ses tonu ile tavana bakarak: ''Seveceksin beni bu gece aptal yazar bozuntusu; evet - bu gece beni seveceksin.''

Toza Sor, John FanteToza Sor, John Fante
Elif Kimya Salt 
12 Nis 2016, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

"Bazen bir fikir zararsızca odada uçuşuverirdi. Minik, beyaz bir kuş gibi. Kötü değildi niyeti. Tek isteği bana yardımcı olmaktı zavallı kuşun. Ama onu daktilonun tuşları ile örseler, canına okurdum ve ellerimde ölürdü."

Toza Sor, John FanteToza Sor, John Fante
Maya 
14 Tem 2016, Kitabı okudu, 8/10 puan

Tanrı
Ulu Tanrım, sana karşı dürüst olacağım. Bir teklifte bulunacağım sana. Benden büyük bir yazar yarat kiliseye döneyim.

Toza Sor, John Fante (Sayfa 20 - Parantez)Toza Sor, John Fante (Sayfa 20 - Parantez)

"Kaldırımda hırslı bir şekilde yürüyordum, bana son derece garip görünen insanların yanından geçerek, hayaletlerin; dünya bir hayal gibi, şeffaf bir düzlemdi ve üstündeki herkes çok kısa bir süre için oradaydılar, hepimiz, Bandini, Hackmuth, Camilla, Vera, hepimiz kısa bir süre için vardık, sonra başka bir yere gidecektik; hayatta olmaya çok yaklaşıyor ama olamıyorduk."

Toza Sor, John FanteToza Sor, John Fante
fatma bora 
02 Şub 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Çay içtik. Bayattı çay. Şeker de bayattı, top top olmuştu. Çay fincanları tozluydu, çay bayattı ve küçük kurabiyelerde ölüm tadı vardı.

Toza Sor, John FanteToza Sor, John Fante

O denli yaraladılar ki beni, kitaplara sığındım, içime kapandım, kasabamdan kaçtım ve bazen Camilla, onları gördüğümde aynı acıyı hissediyorum, o eski yara kanıyor ve burada olmalarından mutluluk duyuyorum, köklerinden kopmuş olmalarından, gaddarlıklarının kurbanı olmalarından, güneşin altında ölüyor olmalarından.

Toza Sor, John FanteToza Sor, John Fante
5 /