Türk Ülküsü

8,9/10  (34 Oy) · 
86 okunma  · 
31 beğeni  · 
1.873 gösterim
Bir ülkünün çevresinde toplanmak ve onun için ölümü göze alarak savaşmak ne güzel şeydir! İnsanlar ancak ülkü ile hayvanlardan ayrılabiliyorlar. Millî bir ülkü olmadıktan sonra, insanın hayvandan ne farkı kalır? Hayvan, ölümden ve ızdıraptan kaçar, kuvvetliden korkar. Ölümden korkmayan, ızdıraptan kaçmayan, kuvvetli ile savaşı göze alan yaratık, ancak ülkücü insandır. Bir zamanlar dinler insanları hayvan olmaktan kurtarmak için çalıştı, onlara Tanrı'dan öğütler verdi. Bugünkü ülküler, tamamıyla millîdir. Dinî inancı da içine almış olan millî ülkü, insanları sürükleyen, güçlendiren ve asilleştiren bir duygu ve düşüncedir.

Bugünün kaba maddeciliği arasında Türk ülküsü sararmış, biraz küflenmiş gibi görünüyor. Maddecilik hastalığı geçtiği zaman, o yine parlayacaktır. Onun için Türk ülküsüne sarılmaya mecburuz. Bütün Doğu milletlerini yendiği halde yalnız Türklerle başa çıkamayan Batı'nın içine sinmiş düşmanlığı ve hıncı karşısında, bizim silahımız, Türk ülküsüdür. Tek başına Avrupa'ya dalan ve yüzyıllarca tek başına bütün Avrupa milletlerine karşı Allah'ın adını savunan Asya arslanlan zaman zaman gaflet uykusuna dalmışlar, fakat sonra sıçrayıp şahlanmışlardır. Bu seferki dalgınlık biraz tehlikeli gibi görünüyor. Çünkü içinde bir de yabancıya hayranlık unsuru Tehlikeler nereden gelirse gelsin, ne kadar büyük olursa olsun, tek çare ve tek ilacı Türk ülküsü'dür.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2011
 • Sayfa Sayısı:
  177
 • ISBN:
  9789754378269
 • Yayınevi:
  Ötüken Neşriyat
 • Kitabın Türü:
Beyza Yuksel 
23 Ağu 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Atsız'ın bu kitabıyla Türkçülük hakkındaki görüşlerini öğrenebilirsiniz. Eski Türk töreleri ile ilgili de bilgiler barındıran Türklük duygularını kabartan her Türk gencinin hatta her Türk insanının okuması gereken bir kitap. En azından Atsız'ı ırkçı diye eleştirirken düşünceleri hakkında fikir sahibi olursunuz. Düşüncelerindeki asıl amaç her Türkçü gibi tüm Türkleri tek bayrak altında toplayabilmektir ki buna Kızılelma Ülküsü diyoruz.
Velhasıl mutlaka okunması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum.

silaes 
10 Eyl 2015, Kitabı okudu, 11 günde, Beğendi, 7/10 puan

yazıldığı dönemin şartlarına göre değerlendirilmesi gereken kitap. Altını çiziyorum. İsteyen sever isteyen sevmez. Kadim Türk geleneğinden yola çıkarak bir Türk'ün nasıl davranacağını anlatıyor. Bunuda dönemin şatlarına göre anlatıyor. Yaşadığımız çağda bir çoğu kabul görmeyebilir. Okunmadan yargılanmamalıdır. Öcü değil bu atsız...

sinem gülen 
22 Eki 12:06, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Atsız Ata'nın,Türkçülük düşüncesine ışık tutmayı ve Türk ırkını kendi özüne döndürmeyi amaçlayan manifesto niteliğinde bir eseridir.

burak can 
08 Oca 16:07, Kitabı okudu, 2 günde, Beğendi, 10/10 puan

Kitap iki bölümden oluşuyor:
1.Bölüm,Türk Ülküsü
2.Bölüm,Gençlik,Ahlak ve Ülkü

Bu iki bölümde de daha önce çıkardığı dergilerden toplanan makaleleri mevcuttur.
Makalelerden bazı şu şekilde:
*KIZILELMA
*BÜYÜK ÜLKÜSÜ
*ÇAĞIMIZIN MASALI
*TÜRK HALKI DEĞİLİZ,TÜRK MİLLETİYİZ

Atsız Ata'dan muhteşem bir eser daha. Türk Ülküsü'nü iyi okumalı, iyi anlamalı zira o günlerden belirttiği her şeyi bugün yaşamaktayız.

Mücahit Aydın 
03 Eyl 15:42, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

İnandığı şeyler uğruna herkesi karşısına alan Nihal Atsız'dan Türkçülüğün temel esaslarını anlatan, yol gösteren , ulu Türk milletine öğütler verip önünü açan eserlerden bir tanesi.

Kaan Gürel 
16 Eyl 20:41, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

çok güzel bir kitap. çok beğendim.
yazar konuyu güzel anlatmış. çok güzel anlatmış.
sonu biraz değişikti. psikolojisi değişik.
Kübra da çok beğenmiş.

Kitaptan 166 Alıntı

Beyza Yuksel 
23 Ağu 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Milli şuur, bir ışıktır. Yurdu aydınlatır ve gizli köşelere sinmiş olan bütün akrepleri açığa çıkararak, karanlıkta iş görmelerine engel olur.

Türk Ülküsü, Hüseyin Nihal AtsızTürk Ülküsü, Hüseyin Nihal Atsız
Muhafazakar Lugat 
19 Ağu 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Bir millet yükselme irâdesini taşımazsa, kendine güveni olmazsa, başkalarını taklitten başka bir şey yapamazsa, geçmişiyle övünmezse, başkalarından üstün olmak istemezse, ülkü için ölümü göze almazsa, savaştan korkarsa, o millet içinden çürümüş demektir.

Türk Ülküsü, Hüseyin Nihal Atsız (Sayfa 11)Türk Ülküsü, Hüseyin Nihal Atsız (Sayfa 11)
Beyza Yuksel 
23 Ağu 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Demez taş, kaya
Yürürüz yaya..
Türk'üz gideriz
Kızılelmaya.

Türk Ülküsü, Hüseyin Nihal Atsız (Ziya Gökalp)Türk Ülküsü, Hüseyin Nihal Atsız (Ziya Gökalp)
Beyza Yuksel 
23 Ağu 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Türk yaratıcı gücü yani Türk Ülküsü, yüzyıllardan beri prensip haline gelmiş, uğrunda çarpışılmış, birkaç kere de gerçekleşmiş bir düşüncedir. Ona hayal diyenler, hayal içinde gevşeyip tembelleşmiş olanlardır. Dedikleri gibi hayal olsaydı hiç gerçekleşir miydi ?

Türk Ülküsü, Hüseyin Nihal AtsızTürk Ülküsü, Hüseyin Nihal Atsız

"Bir millet için en büyük tehlikelerden biri barış ve dostluk afyonu yutarak uyumaktır."

Türk Ülküsü, Hüseyin Nihal Atsız (Sayfa 26)Türk Ülküsü, Hüseyin Nihal Atsız (Sayfa 26)

‘’ Hiçbir ülkünün ardında almayarak, yalnız yiyip içmeyi düşünmek ve yalnız bugün için yaşamak insanlara hiçbir şeref vermez. Bu kadarını hayvanlarda yapar. İnsanlık, ülkü için yaşamak, bu uğurda fedakarlık etmek ve ölmektir. Ölümden hayvanlarda kaçar. İnsan, şeref için ve muhteşem saydığı bir gaye için ölmesini bilen yaratıktır.’’

Türk Ülküsü, Hüseyin Nihal AtsızTürk Ülküsü, Hüseyin Nihal Atsız

"Türk'ü, gerçek olarak, Türk'ten başkası sevmez. Türkçülük bir ülküdür. Ülküler, milletlerin manevi gıdasıdır. Ülküsüz milletlerin en talihlisi dahi silik ve sönük kalmaya mahkumdur. Eğer bu millet talihli de değilse, onun sonucu yenilmek, ezilmek, hatta yok olmaktır.’’

Türk Ülküsü, Hüseyin Nihal AtsızTürk Ülküsü, Hüseyin Nihal Atsız