Uçurtmayı Vurmasınlar

8,8/10  (72 Oy) · 
309 okunma  · 
60 beğeni  · 
2.546 gösterim
1984 yılının bir Haziran öğlesonrası, demir kapı beni dışarı kapayıp Barış'ın çığlıkları içerde kaldığında, gün olup onun sesinin bunca çok insana ulaşacağı hiç aklıma gelmemişti. Barış'la ilgili anıları kağıda dökmeyi düşünmediğimden değil, kağıda dökülü sözün okuma alışkanlığı olan sınırlı kişiye bile çoğu kez iletilemediğini sezmemden. Beyazperde Barış'ın mırıl mırıl sesini yükseltiverince Uçurtmayı Vurmasınlar için yeni bir basım şansı doğdu. Ak kağıt üzerindeki kara yazılar herkese kendi düşlerini üretmenin ipucunu verdiklerinden midir nedir, resimlenmiş düşlerden daha renkli olabiliyorlar. Bir çocuğun gözlerinden duvarları kendi düşlerinde sorgulama olanağını daha fazla okura sunabilmek, filmin armağanı. Kitabın bu nedenle beyazperdeye gönül borcu var.
-Feride Çiçekoğlu-
 • Baskı Tarihi:
  2010
 • Sayfa Sayısı:
  108
 • ISBN:
  9789755101415
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Kitap Böcüğü 
23 Ara 2015, Kitabı okudu, 2 günde, Beğendi, 10/10 puan

Tek kelime ile bayıldım.
Elime aldım, okudum ve bitti. Annesi ile birlikte cezaevinde yaşayan bir çocuğun ona ablalık eden ve bir süre sonra cezaevinden çıkan İnci ablasına yazdığı mektuplardan oluşuyor. Okumanın, düşünmenin, şiir yazmanın suç olduğu bir dönemde yaşayan Barış'ın masum ama çarpıcı soruları yer yer güldürüyor insanı. Düşünmeye itiyor sizleri. Filmini de izlemiş biri olarak kitabı da şahane buldum.

ali sahin 
30 Eki 22:27, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

uçurtmayı vurmasınlar 12 eylül faşizmi ile birlikte zindanlarda tutsak edilen bu ülkenin en güzel insanlarından bir küçük demetinin dramını çektiklerini anlatır sadece anlatılan bu dramda değildir bir maphus ta toplanan çok farklı insan türlerinin hayata nasıl baktıklarını kendi dışındaki olaylar karşısında duyarsızlıklarını yada ne kadar duyarlı olduklarını anlatır bunların yanı sıra faşizmin ülkemizin dört bir yanından zindanlara kadar nasıl acımasız oldugunu anlatan güzel bir kitap ..

Halil Yavuz KAYA 
08 Kas 23:58, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Adı Barış,
Çocuk bedeni tutsak,
Çocukça düşünceleri, bir kuş kadar hür ve özgür.
Kim zincir vurabilir ki düşünceye?
Kim kilit altında tutabilmiş ki özgürlüğün hülyasını ?
12 Eylül döneminin o kara günlerini ne güzel yansıtıyor, acı tebessümü, okurken yüzümüzde bıraktırırken Feride Çiçekoğlu. Bir çocuğun saf, güzel kalbinin duygusallığı içinde....
Hüznün, duygunun, sevginin barışın harmanlandığı bu kitap beni çok çok etkiledi. Hüznü yaşadım okurken. O anlatılan günleri yaşamış şahidi olmuş bir okur olarak...
Teşekkürler sayın ÇİÇEKOĞLU...

M.Y. 
29 Ağu 08:24, Kitabı okudu, 2 günde, 10/10 puan

Kitap annesinin cezası yüzünden kendisi de hapishanede olan, hapishane ortamını kendi masum ve basit bakış açısıyla anlamlandırmaya çalışan küçük Barış'ın daha önce tahliye olan düşünce suçlusu (bu da nasıl suçsa) İnci’ye yazdığı mektuplar üzerinden gidiyor. Kitapta belli bir tarih verilmiyor ama büyük ihtimal 80’li yıllar anlatılıyor ki kitabın ilk basımı da 1986 yılına ait. Türkiye’de 80’li yıllar demek de darbenin etkisini en taze gösterdiği yıllar demek oluyor. Barış’ın mektuplarının bir bölümünde Fahrenheit 451 kitabının neredeyse canlı örneği gösteriliyor. Olaylar küçük bir çocuğun gözünden anlatılınca aslında içinde baya bir dram yatan olaylar bile hafif bir tebessüm ettirebiliyor insana. Kitap kısa mektuplardan oluştuğu ve anlatımı çok sade olduğu için sıkılmadan bir çırpıda okuyabilirsiniz. Seyretmediyseniz Tunç Başaran’ın senaryolaştırıp yönettiği ödüllü filmine de bir ara göz atabilirsiniz.

Ülkemizin bir daha darbe veya darbe girişimi görmemesi dileğiyle!

Öznur 
14 Mar 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 7/10 puan

Bu kitabın filmi de var.Filmi de ayrı bir harika kitabı da.Bence bu kitabı okuyun derim:insana çok şey kazandırır bu kitap.

Doğan Yalçın 
13 May 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

"Uçma zamanı gelince gitmesi gerekirmiş . kuşlar tutsak yaşayamazlarmış. Ya çocuklar inci ? Onlar tutsak yaşayabilirler mi?"
En çok burası beni etkiledi. Şu dünyada özgür olmayan olamayan nice çocuklar mevcut . Onların hayalleri ya silahların ya açlığın ya da kimsesizliğin gölgesi altında yeşermeyi bekliyor.
Yazar içtenlik ve sadelikle bir çocuğun hem hayalini hem masum dünyasını göz önune sermiş.

Emine ARSLAN 
22 Eyl 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Barışın gözünden hapishane diyemeyiz sadece bu kitap için düşüncenin suç sayıldığı kitapların yakıldığı zamanın Türkiyesini bir çocuğun gözünden görüyoruz.İnsanı düşündüren çok zor sorular soruyor Barış.Muhakkak okunması gereken bir kitap

zeynep keskin 
25 Ara 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Defalarca filmini izlediğim, yine defalarca okuyacağım bir kitap. Zaman zaman gözyaşlarıma engel olamadım.

Hasan G. 
25 Tem 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Kitapların silah kelimelerin kurşun; aykırı fikirlerin, düşüncelerin ölümcül bir günah ve tehdit sayıldığı; iftiraların kol gezdiği, akların kara, karaların ak olduğu, özgürlüğün ve hürriyetin kanlı postallar altında ezildiği bir dönemin, cezaevi içerisinde masum bir çocuğun penceresinden baktığımız trajik bir roman.
O gün elinizde silah emrinizde ordu vardır; içeri tıkar, buharlaştırır yok edersiniz; bugün elinizde polis emrinizde adaletin terazisi vardır; baskılar, hazmeder, boğarsınız. Tek farkı içeride olmayışımızdır, ama demir parmaklıkları ruhumuzda hissederiz.
Barış’ın yazdığı mektuplarda insanların karakter çeşitliliğini görürsünüz, ne kadar iyi ne kadar kötü olabileceklerini de. Karanlık düşüncelerin gölgelerini de hissedersiniz, buna karşı direnen cılız aydınlığı da. Çocuk saflığını ve doğallığını görürsünüz, küçük bir kalbin büyük gönlünü de.
İlginç ve aslında trajik bir şekilde çekildiği filmininden sonra hakettiği yere ulaşmış okunası bir romandır.

şule uzundere 
11 Kas 2015, Kitabı okudu, 2 günde, 9/10 puan

Filmini izlememiştim ama iyi bir film olduğunu duymuştum. Kitap zaten ince bir kitaptı, hemen bir günde okudum ve bitirdim. Kitap hapishanede annesi ile beraber yaşayan Barış’ın İnci adındaki bir mahkuma yazdığı mektuplardan oluşuyor. Kitap çok basit bir dille yazılmış ama aynı oranda da etkileyici. Bir kadınlar hapishanesinde görebileceğiniz her tipte insanı tanıyorsunuz. Bir hapishanede yaşanabilecek her türlü olayı yaşıyorsunuz. Sanki siz de o insanlarla bir arada yaşıyorsunuz. Okumadıysanız mutlaka okuyun. Şimdi filmini izleyeceğim. Umarım kitaptan aldığım zevki filmden de alabilirim.

2 /

Kitaptan 45 Alıntı

Sadettin TANIK 
21 Haz 17:20, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Sen Filiz'i tanımazsın. (...) Kitap okuduğu için getirmişler. Hani kitap okumak güzeldi. Ben buradan çıkınca kitap okursam beni yine getirirler mi?

Uçurtmayı Vurmasınlar, Feride Çiçekoğlu (Sayfa 32)Uçurtmayı Vurmasınlar, Feride Çiçekoğlu (Sayfa 32)
Sadettin TANIK 
21 Haz 17:28, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

"Kabahat senin demeye de dilim varmıyor canım anacığım ama, bunca haksızlığa uğradığımız bu yüzdendir. Biz birlik olmadıkça bize daha çok şey ederler."

Uçurtmayı Vurmasınlar, Feride Çiçekoğlu (Sayfa 59)Uçurtmayı Vurmasınlar, Feride Çiçekoğlu (Sayfa 59)
Sadettin TANIK 
21 Haz 17:14, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Düşünmek ciddi bir işmiş. Hatta Nuran'ı düşündüğü için atmışlar buraya.

Uçurtmayı Vurmasınlar, Feride Çiçekoğlu (Sayfa 25)Uçurtmayı Vurmasınlar, Feride Çiçekoğlu (Sayfa 25)
Sadettin TANIK 
21 Haz 17:12, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

"Sen niye buradasın?" diye sordum Nevin'e.
O da halkını sevdiği için buradaymış. Ben büyüyünce halkımı hiç sevmeyeceğim. Halkını sevenler hep kafese giriyor.

Uçurtmayı Vurmasınlar, Feride Çiçekoğlu (Sayfa 23 - Can 22. Baskı)Uçurtmayı Vurmasınlar, Feride Çiçekoğlu (Sayfa 23 - Can 22. Baskı)
Sadettin TANIK 
21 Haz 17:24, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Gardiyanlar avlu merdivenlerini çıkıp idareye giden dış kapıyı da kapatırlar. Akşamı götürürler anahtarlarıyla birlikte. Yıldızları da...

Uçurtmayı Vurmasınlar, Feride Çiçekoğlu (Sayfa 52)Uçurtmayı Vurmasınlar, Feride Çiçekoğlu (Sayfa 52)
BİROL COŞKUN 
15 May 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

Sen artık yıldızları görüyor musun İnci? Bizim göğümüzün bir tek gündüzü var, senin göğünde akşam oluyor mu?

Uçurtmayı Vurmasınlar, Feride ÇiçekoğluUçurtmayı Vurmasınlar, Feride Çiçekoğlu
Öznur 
14 Mar 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 7/10 puan

"Burnun büyüdü mü İnci? Hani Pinokyo'nunki gibi... Sen anlatmıştın, Pinokyo diye bir kukla varmış. Yalan söyleyince burnu uzuyormuş. Yalan söylersen senin de burnun büyür demiştin bana."

Uçurtmayı Vurmasınlar, Feride ÇiçekoğluUçurtmayı Vurmasınlar, Feride Çiçekoğlu
BİROL COŞKUN 
15 May 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

Burda uçmaz Barışcım, çok küçük gelir bu avlu ona.
-Küçük uçurtma uçururuz.
-Yine uçmaz. kocaman çayırlarda uçurmak gerekir.
-Kocaman çayır nasıl olur İnci ?

Uçurtmayı Vurmasınlar, Feride ÇiçekoğluUçurtmayı Vurmasınlar, Feride Çiçekoğlu
5 /