Uğultulu Tepeler

8,2/10  (163 Oy) · 
737 okunma  · 
135 beğeni  · 
3.678 gösterim
Eski Adı (Rüzgarlı Bayır) olan kitap adı yeni baskıda (Uğultulu Tepeler) olarak değiştirilmiştir.

İngiltere'de XIX. yüzyılın ikinci yarısı, "Victoria Dönemi" olarak adlandırılan bu dönem, orta sınıfın yükselişini, gösterişli yaşamların moda oluşunu simgeler. Brontë kardeşler, kadının edebiyatla uğraşmasının hoş görülmediği bu yıllarda, önce bir erkek kimliğiyle şiirler, sonra kendi adlarıyla klasikler arasında yer alacak üç önemli romana imza atmıştır. Emily Brontë 1848'de öldüğünde dünya edebiyatının en güzel romanlarından birini, Uğultulu Tepeler'i bırakmıştır ardında. Bu Victoria dönemi romanı, kimine göre dünyanın gelmiş geçmiş en büyük aşk romanı, kimine göre her okunuşunda değişik tatlar veren çağlar ötesi bir eser, ya da insanın içine işleyen bir anlatımla dile getirilmiş uzun bir şiirdir.

Ölümünden bir yıl önce bitirdiği Uğultulu Tepeler'deki kişilerin yalnızca hayal ürünü kişiler olmadığı, Brontë'nin çevresindeki gerçek kişilerden derin izler taşıdığı da bir gerçektir. Sevgi, kin, nefret, öç alma tutkusu gibi güçlü duygularla örülü bu gençlik öyküsü, patladı patlayacak bir cinsellikle doludur. Daha otuz yaşındayken veremden ölen, son derece duyarlı, hiç evlenmemiş bu genç kadın yazar, tüm canlılığıyla bu romanda vardır. Okuyanın yaşına, deneyimlerine ve duyarlılığına göre değişkenlik gösteren, farklı zamanlarda okunduğunda değişik tatlar veren, tekrar tekrar okuma isteği uyandıran bir başyapıt.
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2016
 • Sayfa Sayısı:
  416
 • ISBN:
  9789750714153
 • Orijinal Adı:
  Wuthering Heights
 • Çeviri:
  Naciye Akseki Öncül
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Özge Uzun 
30 Mar 2015, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

Bir solukta okuyabildiğim nadir klasiklerden sanırım. Dili mükemmel, kurgusu mükemmel. Karakterlere gelirsek onlar mükemmelin tam zıttı durumdalar. Zaafları olan hatta biraz da hastalıklı. Kitabı muhteşem yapan da bu sanırım. Ne kadar hastalıklı olursa olsun, hatta ne kadar hastalıklı olursa o kadar çok büyüyor sanırım 'aşk' denen duygu. Zayıf, şımarık, hırslı, hatta düpedüz kötü insanlar, belki de tarihe geçecek masalsı aşkların daha çok hakkını veriyorlar.

Aslıhan 
12 Tem 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Bronté kardeşlerin belki de en huysuzu, Emily. Sert, hırçın ve tam anlamıyla huysuz karakteri güneş misali kitabına, karaterlerine, her bir kelimenin arasına sıkışmış durumda. Ve işte bu, kitabı tamamıyla ona özgü yapan şey!
Böylesine huysuz bir kitap ancak böylesine huysuz bir insanın elinden çıkabilirdi ve böyle sevilebilirdi.
Elbette ki İngiliz edebiyatının incilerinden olduğu su götürmez ancak alttan alta rahatsız eden huysuzlukta yok sayılamaz zannımca efenim.

Zühal Uğur 
11 Nis 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

Hastalıklı, kötü düşünceli bir adamın çevresine yaptığı kötülükler... Ama temelinde de ona kötü davranmış, baba yerine koyduğu bir adamın oğlu var..Ayrıca sevdiği kızın kendisine göre daha zengin,yakışıklı bir adamı seçmesi kendisini kötülük yapmada daha azimli yapıyor.... Daha çok zengin olma,daha kötü olma konusunda hırslanıyor...O günlerin İngiltere'sini anlatması açısından ilginçti..

Aristokrat 
 26 Nis 17:43, Kitabı okudu, 3 günde, Beğendi, 8/10 puan

Bir kere kitapta mükemmel, romantik bir aşk bulacağınızı sanıyorsanız çok yanılırsınız. Çünkü bulacağınız tek şey huzur bozan insanlar ve gerisinde getirdiği şeyler olacaktır. Aşk, nefret, intikam... Ki intikam ve nefret zaten kitabın ana konusu. Aşksa bunlara yolan açan aracı oluyor.

Heathcliff yaratılıştan mı yoksa yaşadığı olaylardan ötürü mü kötü bilemiyorum ama gerçekten de gözünü intikam hırsı bürümüş bir adam. Yazarın böyle acımasız nefret dolu bir karaktere bile öldükten sonra huzur buldurtması çok tuhaf bir durum.

Ama belki de kitabı ve bu kötü aşık karakteri ancak şu beyit bu kadar güzel özetleyebilir;

Ne kendi etti rahat, ne âlem buldu huzur,
Yıkılıp gitti cihandan, dayansın ehli kubur (mezardaki ölüler).

glbanu 
15 Tem 2015, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

Hakkında nice makaleler yazılmış baş karakter Heathcliff... Catherine olan aşkı ile herkesin hayatını karartır. Ama İngiliz Edebiyatının en tartışmalı kitaplarındandır.

Ayfesa 
 06 Nis 17:17, Kitabı okudu, 9/10 puan

İnanılmaz derecede rahatsız edici karakterler ve yine bir o kadar rahatsız edici yaşamları... Bir kuşaktan diğer kuşağı kuşatan bir nefret...
Karakterlerin hepsi az çok kötü olsa da bence tartışmasız kötü olan Heathcliff'ti. Devamlı ölmesini bekledim o ise tam tersine yaşama daha sıkı sarıldı. Hırsla beslendi, hırsla güçlendi. Yaptıkları için hiç pişman olmadı ama o bile bir yerde yoruldu.
Catherine ile arasındaki ilişki de bir o kadar garipti; aşkları ikisini de delirtti. Ölümle bile bitmeyen bir aşk ve berisinde gelen nefret pek çok yaşamı mahvetti. Nihayetinde aşkın da nefret kadar yıkıcı olduğu kitap oldukça etkileyiciydi.

Muharrem Armağan 
19 Nis 19:16, Kitabı okudu, Beğendi, 7/10 puan

Kitaba çok büyük beklentilerle başlamadım açıkcası elimde olduğu ve önyargılı davranmamak için okudum ve beklentimin çok üstünde bir kitap çıktı.Konu olarak bir insanın iki aileyi yavaş yavaş aşkı uğruna nasıl feda ettiğini görüyoruz.Olay kurgusu ve insan psikolojisi iyi işlenmiş.Özellikle Heathcliff karakteriyle insanın gözünü hırs bürüdüğünde ne kadar acımasız olabileceği anlatılmış özellikle Hareton'u yetiştirmesindeki intikam duygusu beni en çok etkileyen kısımdı bunun dışında Joseph karakteri şivesiyle unutamayacağım karakterler arasında :).Kitapta hoşuma giden ama anlatamadığım bir olay kurgusu var okursanız ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız bence okunması gereken kitaplardan.

Nina 
27 Eyl 2015, Kitabı okudu, 17 günde, Beğendi, Puan vermedi

Bu romanı ve İki Şehrin Hikayesi romanını bir birine benzettim.
Biri İngiltere diğeri ise Fransa-İngiltere arasındaki hayatları anlatılmış,ama bir ortak tınısı varmış gibi hissediliyor.
Kolay kitaplar asla demiyorum fakat ağır okunan kitaplarla paralel olarak okunabilir.
Bu arada Uğultulu Tepeler bir masaldır ve bazen masalları okumalıyız :)

Ayşen BÜLBÜL 
09 Eyl 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

İngiliz edebiyatına olan ilgimin başladığı kitap olmuştur. Aşkın nefreti nefretin aşkı körüklediği bir kitap. Kötü karakterin içerisinde yatan derin bir aşk. İyi ki okumuşum. Okuduktan sonra yazarın hayatını da araştırdım ondan da ayrıca etkilendim.

arzu amaç 
11 Nis 2015, Kitabı okudu, 10/10 puan

Yazarın yaşadığı ortamı başarıyla betimlediği roman, adını aldığı kasvetli ve rüzgarın eksik olmadığı tepelerde geçiyor. Edebiyat tarihinin en ünlü çiftlerinden birine ev sahipliği yapan romanda, umutsuz bir aşkın deliliğe varan sonuçları , melankoliyi okur için elle tutulur hale getiriyor.

4 /

Kitaptan 40 Alıntı

Nur E. 
19 Şub 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

''... o kendisini ne kadar sevdiğimi hiç bilmeyecek; hem onu yakışıklı filan diye sevmiyorum, Nelly; benden daha çok bana benziyor da, onun için seviyorum. Ruhlarımız her neden yoğrulmuşsa, ikimizinki de aynı. Linton'ınki ise, ay ışığının şimşekten, buzun ateşten ayrı olduğu kadar bizimkinden ayrı.''

Uğultulu Tepeler, Emily Bronte (Sayfa 100)Uğultulu Tepeler, Emily Bronte (Sayfa 100)

“Her şey yok olup yalnız o kalsa, benim varlığım gene devam ederdi; her şey yerinde kalıp da o ortadan kaybolsa, dünya bana büsbütün yabancı olurdu.”

Uğultulu Tepeler, Emily BronteUğultulu Tepeler, Emily Bronte

Zorba, kölelerine diş gıcırdatır. Onlar da efendilerine karşılık vermeyip kendilerinden aşağıda bulunanları ezerler.

Uğultulu Tepeler, Emily BronteUğultulu Tepeler, Emily Bronte

”Seni benim öldürdüğümü söyledin! Yapış yakama o zaman! Kurbanlar katillerinin yapışırlar yakalarına. İnanıyorum ki, biliyorum ki hayaletler var yeryüzünde. Hep benimle ol! Hangi şekle istersen gir. Yeter ki, seni bulamayacağım dipsiz bir boşlukta bırakma beni.”

Uğultulu Tepeler, Emily BronteUğultulu Tepeler, Emily Bronte
Nur E. 
21 Şub 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

Niye bu kadar değiştim? Niye bir- iki sözcük beni böyle zıvanadan çıkarıyor? Ah, bir kez şu karşı tepelerdeki fundalıklarda olsam, biliyorum, yine eskisi gibi olacağım...

Uğultulu Tepeler, Emily BronteUğultulu Tepeler, Emily Bronte
sinem berzek 
26 Haz 2015, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

"Öp beni yine, gözlerini de gösterme! Bana yaptıklarını bağışlıyorum. Ben kendi katilimi seviyorum;ama seninkini, onu nasıl sevebilirim!"

Uğultulu Tepeler, Emily Bronte (Sayfa 197)Uğultulu Tepeler, Emily Bronte (Sayfa 197)
eternal sunshine 
29 Mar 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

“Aynı hırpalayıcı rüzgâr karşısında başka başka iki ağaç aynı biçimde bozulur mu, bozulmaz mı bunu zaman gösterir.”

Uğultulu Tepeler, Emily BronteUğultulu Tepeler, Emily Bronte
4 /