Ustam ve Ben

8.2/10  (231 Oy) · 
966 okunma  · 
203 beğeni  · 
4.968 gösterim
Öğrenme aşkıyla geçti ömrümüz, aşkı öğrenemesek de…

Tarihimizin en önemli ve çalkantılı dönemlerinden biri olan 16. yüzyılda İstanbul… Hindistandan gelen beyaz bir fil ve onun sırlarla dolu bakıcısı: Çota ile Cihan. Filbaz aynı zamanda bir üstadın çırağı. Ustası ise Sinan. Bu toprakların yetiştirdiği en büyük mimar.
Elif Şafakın muazzam hayal gücü ve zengin diliyle Osmanlı tarihinin derinliklerine doğru şaşırtıcı bir yolculuğa çıkıyoruz. Karşılıksız bir aşk, iktidar kavgaları, yobazlığın ortasında yeşeren sanat ve beklenmedik bir ihanet…
Bir tarafta bilime ve öğrenmeye inananlar, bir tarafta gelişmeyi durduranlar...
Ustam ve Ben, tarihi kişiliklerin, camilerin, kütüphanelerin, türbelerin, köprülerin resmigeçit yaptığı, rengârenk, canlı, sürprizlerle dolu bir dönem hikâyesi…

Öyle bir hayal dünyası ki içindeki konular ve tartışmalar günümüze dair de çok şey söylüyor. Uzun süre hafızalardan silinmeyecek, çok konuşulacak bir roman.

"İstanbul dediğin unutkanlıklar şehri. Orada her şey suya yazılmış. Ustamın eserleri hariç, onunkiler taşa kazınmış. O taşlardan birine bir sır sakladık. Çok zaman geçti üzerinden, nice alametler birikti ama hâlâ orada olmalı, bıraktığımız noktada. Bilmem bulan çıkar mı? Bulsa bile anlar mı? Ustamdan geriye kalan yüzlerce eserden ve binlerce, binlerce taştan bir tanesi var ki, altında gizli Arzın Merkezi."
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2013
 • Sayfa Sayısı:
  480
 • ISBN:
  9786050918038
 • Çeviri:
  Omca Korugan
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
Sadettin TANIK 
17 Eki 2015, Kitabı okudu, 3 günde, 9/10 puan

Elif Şafak'ın daha önce okuduğum kitaplarından biraz farklı. Kitap Kanuni döneminden başlayarak Mimar Sinan ve kalfalarından Cihan üzerinden oluşturduğu kurguyla o dönemi farklı bir gözle anlatmaktadır. Cihan'ın masumane Mihrimah aşkını anlatırken o dönemle ilgili olumsuzluklara ve entrikalara da vurgu yapmıştır. Yazar akıcı bir üslup kullanarak okurları sıkmadan yazdığı bu kitabı okurken ben keyif aldım. Tarihi roman seven okurlara öneririm.

Meral 
 24 Eki 2015, Kitabı okudu, 21 günde, 9/10 puan

Kitap "Öğrenme aşkı ile geçti ömrümüz, aşkı öğrenemesek de..." sözünü anlatmaktadır.Fili Çota sayesinde Saray'a giren Cihan hem filbaz hem de mimar çırağıdır. Ustası Mimar Sinan'ı seven Cihan onun yanında yıllar boyunca çıraklık yapmıştır. Kitapta kin, nefret, aşk, sevgi kelimeleri bir arada barındıran kitabımız, ihaneti de arasına alıp acıyı hissettirmiş. Yazarımız bazı karakterleri hayali ürün olarak ele almış. Zamanın bir kısmı da hayalidir. Çok güzel bir eser.

Nurbanu Tuna 
24 Haz 2015, Kitabı okudu, 10/10 puan

kitap çok güzeldi türk edebiyatına ilk adımım yine elif şafağın aşk adlı eseriydi bu kitapda onun kadar güzel osmanlının tarihin bilinmeyen kapılarını açıyor bir taraftan genç ve toy bir insanın nasıl emekle piştiğini öğreten diğer yandan tarihin gizli perdelerini açan çok güzel bir eser

Fulya Yüksel 
24 Ağu 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Çota,Sinan ve cihan... çok güzel kurgulanmış bir hikaye. Son 150 sayfasında sürpriz üstüne sürpriz yaşayacağınız bir kitap. Hatta eğer duygusal bir insansanız yer yer gözleriniz dolacak. Cihanın yaşadıklarınına benzer hikayelerimiz olmuştur hepimizin. Her şeye rağmen nasıl direndiğini görmek insana güç veriyor. Ayrıca yazarın da belirttiği gibi dünyaca yeteri kadar tanınamamış büyük üstat Sermimar Sinan hakkında daha çok okumak için cezbediyor. 2 puan kırmamın sebebi ise hanedandaki birçok kişinin özellikle başta Sultanlar olmak üzere afyon,tütün vb. bağımlılıklarının olduğunun vurgulanması. Keşke yazarlarımız bu konuda biraz dikkatli ve gerçekçi olsalar. Bunun dışında üslubu ve dili çok güzeldi hem zengin hem akıcıydı. Olayları hem kendi gözünden hem kahramanın gözünden anlatması ve kitabın sonuna not düşmesi de güzel ayrıntılardı.

Ayten Ernaz Tiryaki 
 24 Mar 07:05, Kitabı okudu, 7 günde, Beğendi, 10/10 puan

Başından sonuna kadar bir hayal ürünü olsa da; bu anlamda zaman, mekan ve kişiler tam olarak örtüşmese de, okurken sanki o devirde orada yaşıyormuş hissi uyandırdı bende. Zaten bildiklerimizin küçük ayrıntılarla süslenip hikaye edilmesini çok beğendim! Benim için tek gerçek karakter Mimar Sinan'dı: Öyle güzel tasfir edilmişti ki, kişiliğini oluşturan bütün o hasletlere sahip olduğuna inandım!

Elif Yahşi 
31 May 2015, Kitabı okudu, 10/10 puan

İlk başta zor ilerliyordum ama sonra hemen bitti ve şu an en sevdiğim kitap oldu .Elif Şafak bu işte usta olmuş bence Türkiye'nin en iyi kadın yazarı tebrik ediyorum :)

fatma mamik 
28 Tem 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Ön yargılarla başlanan bir kitap.Öyle ya kim nasıl anlatabilirdi ki muhteşem Mimar Sinan ı.Tarihle iç içe bir muhteşemlik...Sıkılmadan okunan zaman tünelindeymişcesine tarih sahnelerine götüren satırlar .Bittiği zaman keşke devamı olsaydı denen bir macera.

Ayfer Ertaş 
26 Ağu 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Usta Mimar Sinan'ın dört öğrencisinin çevresinde gelişen bir olay örgüsü.Kitapta bazı çelişkiler göze çarpıyor.Osmanlı yerden yere vurulmuş.Oysa tarih derslerinde Osmanlı kültürünün göklere çıkarıldığına tanık olduk hep.Yazdıklarının abartı olduğunu düşünsrm de'Osmanlı'da mükemmel bir kültür vardı' gibisinden laflara gözüm kapalı inanmamak gerek sanırım.Zannediyorum ki anlattıklarını belgelere dayandırmıstır çünkü.

. 
27 Mar 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

Şehrin Aynaları'ndan sonra Şafak'ı boykot edercesine kitaplarını okumayı bırakmıştım ama Ustam ve Ben, beni Şafak'la tekrar buluşturdu diyebilirim. Sıkılmak kelimesini kitabı elinize aldığınız andan itibaren lügatınızdan bence kaldırıcaksınız diye düşünüyorum çünkü üslup ve dilin güzelliği ve akıcılığı okura kitabın ilk sayfasıyla son sayfası arasında sıkılmak bir yana okuduğunuz sayfaların kalınlığı karşısında şaşkınlık hissi yaratıyor. Şahsımca Baba ve Piç te tarihi olaylar konusunda tepki çekmesine karşı bu kitabında okurların büyük bir çoğunluğunun memnun kalacağını düşünüyorum. Keyifli okumalar...

Semanur Saç 
 26 Ara 2015, Kitabı okudu, 10/10 puan

Öncelikle kitap harika bayıldım.Kitabı çok uzun zamandan beri okumayı düşünüyordum ve okulda yapılan kitap okuma yarışması sayesinde kütüphaneye geldi ve bende okuma şansı buldum ve değerlendirdim haliyle.Kitaba ilk başladığım andan beri beni sarmıştı ve büyük bir istekle okudum.Kesinlikle okunması gereken bir kitap ayrıca kitap insana çok büyük katkılarda bulunuyor hele benim yaşımdaysanız tarih dersinde çok işe yarıyor :))) Okumanızı öneririm hemde hemen :))

Gül Yıldız 
18 Ağu 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

Su gibi akti gitti.
Bir taraftan tarihimize ne kadar yabanci oldugumu hissettirirken bir taraftan meraklandirip, arastirmayi isteyecegim yeni seyler verdi bana. Ama bunlar romanin masalsi tadini golgede birakamadi.
Sunacagim tek elestiri kitabin ismine yonelik. Nedense uygun gelmedi bana bir turlu. "Sinan"in cevre ve doneminde geciyor olmasina ragmen ismin olusturdugu beklentiyi karsilayacak kadar "Sinan" yok kitapta. Velhasil, bunu yadirgamis olmakla birlikte keyifle okudum.

dilek 
20 Nis 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Selimiye Camii, Süleymaniye Camii vb. başyapıtların Sermimar Sinan tarafından nasıl yapıldığı koşulları, saray hayatı, insanların davranışları tutumları Elif Şafak çok iyi ele almış. Bir de en önemlisi her okuduğum tarihi kitapta şu gerçekle karşılaşıyorum. DÜNYADA ÖLÜMDEN BAŞKASI YALAN!!!! . Bu kitapta da aynısı oldu .Okumalısınız. Her kitap edebiyat için okunmaz!!

leyla 
17 Ağu 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

öncelikle zaman kavramından ve olay örgüsünden şikayet eden arkadaşlar kitabın arkasındaki notu zahmet edip okumalısınız zaten bunları özellikle yaptığından ve okuru sıkmak istemediğinden bahsetmiş önce doğru düzgün okuyun sonra yorum yapın. Ayrıca bu bir roman gerçeğe birebir bağlı kalmasını istemek saçma

zehra kaya 
29 Mar 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

tarihi roman yazarken araştırma çok önemlidir ve bu kitapta tam anlamıyla yapılmış...
üstelik bir dönemi her zaman yapıldığı gibi tepedekilerin ağzından, gözünden değilde alt tabakadan birinin gözünden yazmak çok güzel bir fikirdi bence ...
elif şafak kitapları içinde en farklı ve en güzel olanıydı

çiğdem 
01 Haz 2015, Kitabı okudu, 7/10 puan

Çok bilindik bir tarihin arka yüzü ancak bu kadar güzel anlatılbilir. Tarih ile birlikte dönemin insanlarını yaşamlarını etkili bir şekilde anlatıyor.Sarayda geçen olaylar muhteşem yüzyıl senaryosu resmen.

GÜLAY KAŞMER 
11 Haz 2015, Kitabı okuyor, Beğendi, 10/10 puan

Mükemmel bir kitap gerçekten bitmesin diye bilerek yavaş okuduğum ve çok sevdiğim bir kitapdı .Kendimi o maceraların içinde gibi hissettim.Aynı zamanda öğretici ve tavsiyelerle dolu.

ihtiyar 
25 Ağu 2015, Kitabı okudu, 6/10 puan

Yazarın yine İngilizce yazdığı bir eser. Nüfusun çoğunluğunun yabancı lisan bilmediği bir ülkede bir yazarın İngilizce kitaplar yazması, yazabilmesi önemsiz olamaz. Yazarın diğer kitaplarını okumuş birisi olarak şunu söyleyebilirim ki bana göre en vasat kitabıdır. Üç yıl sürmüş yazması, bir sürü tarihi araştırma yapmış lakin bir şeyler eksik bence. Kitap bazı tarihi olayları ve kişileri kurgu ile anlatmaya çalışıyor. Son bölümü biraz elle tutulur kısmı diyebilirim. Benim için kitaptan geriye kalan, son sözde yazarın Prof. Gülru Necipoğlu'nun Sinan Çağı adlı eserinden özellikle söz etmesi vesilesiyle bu kitap hakkında yaptığım araştırma oldu. Bir kaç ödül almış bu eser oldukça da pahalı.160 TL...

Kâmil 
21 Nis 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Elif ŞAFAK... Beni şaşırtmaya devam ediyor. Ne kadar donanımlı... Konusuna hakim olmak için ne kadar çok araştırmış... ve hayal gücü inanılmaz. Kesinlikle saygıyı hak ediyor. Başlangıçta ön yargıyla yaklaştığım yazarların başında günümüzün yerli yazarları ve maalesef (bunu utanarak söylüyorum) kadın yazarları geliyordu... İçimdeki açlığı gideremez zannediyordum. Yüzeysel ve basit olabilir diye okumak istemiyordum. Sonra dedim ki bu kadar insan yanılıyor olamaz bir dene bakalım... Sizde deneyin kesinlikle pişman olmayacaksınız.

Neslihan Cayirci 
11 Nis 2015, Kitabı okudu, 9/10 puan

Hindistandan gelen bir fil ve filin bakıcısını temel alan kitap; büyük usta Mimar Sinan'ı ve donemi cok guzel resmediyor. Özellikle döneme dair kapsamli bir araştırma ve bilgi hazinesi. Olaylar ve dönemi iyi harmanlayan yazar akıcı bir hikaye sunuyor. Okurken büyük keyif aldığım kitap bittiğinde ise Elif Şafak'ın çalışkanlığına ve kalemine bir kez daha hayran kaldım.

Mimar Sinan'ı ve onun eserlerini bu kadar sıra dışı ele alan bir kitap daha okumamıştım. Tabi asıl hikaye filimiz Çota ve onun filbazının kesişen tuhaf yaşamları ekseninde şekilleniyor.Saray hayatı, dönemin sıkıntıları ve birbirinden çok farklı yaşamların nasıl birbirine karıştığını okuyabileceğiniz güzel bir kitap.

4 /

Kitaptan 119 Alıntı

Çalışmak
Şayet bir işi başarmak istiyorsan, onu neden bir başkasının değil, senin yapman gerektiğine kainatı ikna etmen lazım. Bunun da tek yolu çalışmaktır.

Ustam ve Ben, Elif Şafak (Sayfa 146)
Aysel 
21 Eki 2014, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

İnsanın bir kütüphanesi varsa bin öğretmeni var demektir. Aslolan öğrenmek. Cühela takımı zanneder ki bu aleme yiyip içmeye yahut kavga çıkarmaya geldik. Veya çoluk çocuğa karışmaya. Halbuki esas işimiz bilgimizi ilerletmek. Bu sebepten buradayız.

Ustam ve Ben, Elif Şafak
Nisa Nur 
12 Eki 2014, Kitabı okudu, Puan vermedi

Aşk gerekli değildi. Hatta yokluğu daha iyiydi. Aşk sadece ıstırap getirirdi. Sevgi yeterliydi.

Ustam ve Ben, Elif Şafak
Aysel 
07 Eki 2014, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Evet, sen yoktun ama ben her gece seninleydim rüyalarımda; yarasalar uyanır, baykuşlar öterken, her karanlık çöküşü, senle sohbet ettim, hasret giderdim. Etime takılmış bir çengel gibi her yere taşıdım ismini ve şimdi senin için uzak bir hatıradan ibaret olsa da özlüyorum o eski günleri.

Ustam ve Ben, Elif Şafak
Aysel 
07 Eki 2014, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Ne tuhaf. Bizi koruyan kollayan insanlar vardır etrafımızda. Hiç fark etmesek de onlar oradadır daima. Karşılık ya da minnet beklemeden, sadakatle, sevgiyle, sessizce... Nice sonra anlarız kıymetlerini. Hep geç kalırız teşekkür etmekte.

Ustam ve Ben, Elif Şafak

Etrafını her dediklerine 'evet' diyen dalkavuklarla dolduranlar, fikrini dürüstçe söyleyen adamı hain zanneder.

Ustam ve Ben, Elif Şafak (Sayfa 145)

...Yaptığımız iş bize geri döner: Kâtipsen kağıdın, çiftçiysen toprağın, mimarsan taşın dilini konuşursun. İyi işler yapalım ki, şu âleme bir hayrımız olsun.

Ustam ve Ben, Elif Şafak (Sayfa 252)

Onun bütün istediği aşık olmaktı. Uzun sürmese de olurdu. Bir yere varmasa da olurdu.İster göz açıp kapayana kadar geçsindi zamanı, ister kuşun gölgesi gibi elle tutulmaz olsundu. Aşktı aradığı.

Ustam ve Ben, Elif Şafak
Ebrar Nur 
17 Eki 2014, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Hayatta hiçbir şey, dışa vurulamayan kızgınlık kadar zarar vermez insan ruhuna.

Ustam ve Ben, Elif Şafak (Sayfa 374)

Pencereler yan cephede değil, daha yukarıda olsa, çatıya doğru, hem yelden korunur, hem güneş alır, hem yıldızları seyrederler...

Ustam ve Ben, Elif Şafak (Sayfa 145)

İnsan kendisini sevmeyen birini seneler sonra bile özlediğini farkettiğinde, onu hakikaten seven kişinin karşısında beter bir suçluluk duyuyor.

Ustam ve Ben, Elif Şafak (Sayfa 468)
Mustafa Aydın 
26 Oca 2015, Kitabı okudu, İnceledi, 6/10 puan

Allah tacir mi hesap tutsun? Niye baksın günahın sevabından fazla mı diye,elinde terazi mi tutar? Buysa oruç tutmana sebep tutma! Buysa sana secde ettiren etme!

Takvada sahtekar olacağına, günahında samimi ol daha iyi.

Ustam ve Ben, Elif Şafak (Sayfa 91)

Kitapla ilgili 2 Haber

‘Unutulanların, küçümsenenlerin hikâyelerini anlattım.’
‘Unutulanların, küçümsenenlerin hikâyelerini anlattım.’ “İstanbul dediğin unutkanlıklar şehri. Orada her şey suya yazılmış. Ustamın eserleri hariç, onunkiler taşa kazınmış. O taşlardan birine bir sır sakladık. Çok zaman geçti üzerinden, nice alametler birikti ama hâlâ orada olmalı, bıraktığımız noktada. Bilmem bulan çıkar mı? Bulsa bile anlar mı? Ustamdan geriye kalan yüzlerce eserden ve binlerce, binlerce taştan bir tanesi var ki, altında gizli Arzın Merkezi.” Elif Şafak ‘Ustam ve Ben’i nasıl yazdığını, yayınlamadığı bölümleri ve ‘hangi hikâyeye doğru yolculuğa çıkacağına’ nasıl karar verdiğini okuryazar tv'ye anlattı.
Elif Şafak’ın Yeni Kitabı Için Intihal Iddiası
Elif Şafak’ın Yeni Kitabı Için Intihal Iddiası Elif Şafak’ın yeni kitabı “Ustam ve Ben” intihal tartışması altında satışa başladı. Şafak’ın kitabının konusunu yazar Nobelli yazar Jose Saramago’nun “Filin Yolculuğu” kitabından aldığı iddia ediliyor.