Uyandığında

8,4/10  (5 Oy) · 
8 okunma  · 
5 beğeni  · 
602 gösterim
“Uyandığında, yakın bir gelecekte, din devleti haline gelmiş bir ABD’de geçiyor. Suç işleyenlerin ten renklerinin, vücutlarına verilen bir virüsle değişime uğratıldığı ve bu kişilerin toplum içinde birer utanç simgesi olarak yaşamak zorunda bırakıldıkları bir gelecek bu.
Romanın kahramanı Hannah Payne, evlilik dışı ilişki yaşayıp kürtaj yaptırdığı için on altı yıl boyunca bir “Kırmızı” olarak yaşamaya mahkûm edilir. Ailesi tarafından reddedilen Hannah’yı, dini eğitim merkezlerinden düzen karşıtı eylemcigrupların sığınaklarına uzanan macera dolu biryolculuk beklemektedir. Çıktığı bu yolculukta Hannah çocukluğundan beri kendisine dayatılmış bütün fikirlerle hesaplaşacaktır.
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2012
 • Sayfa Sayısı:
  312
 • ISBN:
  978–975–08–2322–0
 • Çeviri:
  Özlem Yüksel
 • Yayınevi:
  Yky
 • Kitabın Türü:
Mert Demiröz 
14 Eyl 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Kitap ABD"nin din devletine dönüştüğü, her şeyin din ekseninde gerçekleştirildiği, suçluların işledikleri suçun ağırlığına göre renklendirme cezasına çarptırıldıkları bir ülkede yaşam mücadelesi veren bir kadının(kendi de mahkum) hikayesini konu alıyor. Distopik romanları sevenlerin ilgisini çekecektir diye düşünüyorum.

Kitaptan 5 Alıntı

Kendimize verdiğimiz ismin Tanrı için hiçbir önemi yoktur, hatta O'na verdiğimiz isimlerin bile. Bunu umursayan bizleriz.

Uyandığında, Hillary JordanUyandığında, Hillary Jordan

Tanrı'ya inanmak için düşünmeyi ve soru sormayı bırakmak zorunda değilsin, 8 milyar koyundan oluşan bir sürü isteseydi eğer; bırak özgür iradeyi, bize kavrama yeteneği veren başparmaklar bahşetmezdi.

Uyandığında, Hillary JordanUyandığında, Hillary Jordan

Sevginin sonsuz çeşidi vardır ama en saf olanı merhamettir. Çünkü bir tek o " benim için ne var" diye sormaz.

Uyandığında, Hillary JordanUyandığında, Hillary Jordan

Peygamberlik etme yeteneğim olsa, tüm gizleri ve bilgileri bilsem, üstelik dağları yerinden oynatacak kadar büyük imanım olsa ama merhametim olmasa, bir hiçim.

Uyandığında, Hillary JordanUyandığında, Hillary Jordan