Vadideki Zambak

7,8/10  (341 Oy) · 
2.015 okunma  · 
274 beğeni  · 
11.850 gösterim
O, Vadinin Zambağıydı; çiçeklerini cennet için açan, vadiyi erdemlerinin kokusuyla dolduran. Balzac'ın 1836 yılında yayımlanan, üzerinde en çok çalıştığı ve "en kusursuz romanım" dediği Vadideki Zambak romantizm ile realizmin kavşağında yaratılmış; tutkunun ateşten çekiciyle dövülmüş büyük bir yapıttır. Romanda, kocasıyla mutlu olmayan ama buna karşın ona ve anneliğine ihanet etmeyi asla düşünmeyen bir kadının, duyguları ile değerleri arasındaki savaşına şahit oluruz. Balzac'ın da dediği gibi, "Madam de Mortsauf ile tutku arasında, Indre bölgesinin bir vadisinde patlak veren ve kimsenin bilmediği savaş, belki de bilinen en ünlü savaşlar kadar büyüktür."
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2015
 • Sayfa Sayısı:
  384
 • ISBN:
  9786053486046
 • Orijinal Adı:
  Le Lys Dans la Vallée
 • Çeviri:
  Meriç Selvi
 • Yayınevi:
  Martı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Mevlüt 
24 Şub 15:23, Kitabı okudu, 15 günde

Yine okuyup etkisinde kaldığım güzel klasiklerden birisi.Kitabımıza aile sevgisini göremeyip, mutluluktan bihaber olan karakterimiz Felix'in Natalie de Manerville'e yazdığı mektupla başlıyor. Kendi hayatını, hayatındaki zorlukları
ve evli olan Henriette'ye duyduğu o imkansız aşkı konu ediniyor.
Aslında Henriette de evliliğinden memnun değildir. İkisi de birbirini sevmektedir. Araya birde Leydi Dudley geldikten sonra romanın seyri değişmekte. Kitabın sonunda da yine Natalie'den gelen bir mektupla son buluyor. Yalnız Natalie yazdığı cevap da haklıda olsa bana göre biraz ağır gibi geldi. Aslında yazacak çok şey var ama ne kadar çok yazarsam o kadar spoiler vermiş olacağım. Okumanızı tavsiye edebileceğim kitaplardan. Şimdiden
okuyacaklara keyifli okumalar dilerim...

Celal Aslan 
22 Eki 13:08, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Aşk bedende değil ruhta yaşanmali ve aşk, geçici değil sonsuz olmali tüm benliğiyle. Ve de çokça ve de çocukça olmalı tüm saflığıyla....
Iste Balzac tamda boyle anlatıyor, asla birlikte yaşayamacakları iki sevgilinin hikayesini. Sürükleyici, bir solukta okumak isteyeceğiniz güzel bir yapıt olmuş..:)

sezen 
31 May 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Balzac'la tanışmam bu kitapla birlikte oldu. Masum bir aşk hikayesi. Masum ve imkansız. Çaresiz ve hasret dolu... Ben kitabı okurken pek çok satırın altını çizdim. Felix'in ailesi tarafından dışlanması, Natalie'ye karşı duyduğu tutku, Natalie'nin anaç ruhunun Felix'i sarması, birlikte ettikleri sohbetler... Kitap sarsıyor. Tasvirler kimilerine sıkıcı gelebilir ama ben hiç bir satırının boşa yazılmış olduğunu düşünmüyorum. İnce ruhlu insanların anlayabileceği, diğerlerininse ahlak bekçiliğine soyunacağı bir kitap.

Kitap yalnızca 
30 Eki 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Ben de bir sıkıntı var galiba okurken bu kadar mi sıkılır insan bir kitabı, dünya klasiği olmuş bu günlere kadar okuyucular severek okumus ama ben bir aydır iteleyerek okuyorum sonunda bugün bitirdim. Basladigimdan beri kaç kitap bitirdim ama bu kitap yok bitmedi.Betimlemeler içinde boğuldum koptum resmen icerikten, sonlara doğru diyaloglar arttı da akicilasti biraz.
Kitabin istediği sonsuz ve imkansiz ask ikilisini çok guzel yansitmis Balzac. Insanlarin icindeki gelgitleri, duygusal devinimlerini sonuna kadar hissettim okumalisiniz benden daha cok zevk alicaginiza eminim:(

ertugrul aslan 
10 Eki 22:24, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

hayır ben kımseyı sevmedim yalnizca col ortasinda susadim

gonlum kartaldan daha yukseklere ucacak cunku beni orda hic aldatmayacak bir sevgi var

ZEYNEP BULAN YAZICI 
09 May 19:09, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

2013 Kışın da okumuş olduğum ama henüz yorumunu yapmadığım Vadideki Zambak kitabının yorumuna geldi sıra.
Balzac, romanında oldukça fazla detaylara yer vermiş. Fiziksel özelliklerden tutun da kahramanların iç dünyasında yaşadıklarını bizlere detaylı bir şekilde iletmiş. Ancak bu detaylar insanı sıkmak yerine romanı ve kahramanları derinlemesine anlamanızı sağlıyor. Hayatta yaşanan acıları, imkansız bir aşk yaşayan Felix ve Henriette'in ızdıraplarını okurken yaşıyorsunuz.
Vadideki Zambak romanını eğer okumadıysanız ve bir klasik okumak istiyorum diyorsanız okumanızı tavsiye ederim. İyi okumalar...

Balzac' ın çok güvendiği bir kitabı olmasına rağmen o öldükten sonra çok okunan kitaplar arasına girmiştir. Kitap çocukluğunda büyük travmalar geçiren Felix ile ondan yaşça büyük ve evli Henriette ile arasındaki imkansız aşk etrafında gelişen olaylardan oluşuyor. Kitabın içindeki her karaktere çok dengeli bir biçimde yer verilmiş. Kitabı okurken Balzac' ın çok küçük ayrıntılara bile büyük yer verdiğini görüyorsunuz. Olayların geliştiği her mekan uzun betimlemeler ile anlatılmış. Klasik okumak isteyenlere, seçenekleri arasında Vadideki Zambak kitabına yer vermelerini tavsiye ediyorum.

Sümeyye Nevra Yıldız 
21 Eyl 2015, Kitabı okudu, 17 günde, Beğendi, 10/10 puan

Aşkın muhteşem bir şekilde sergilendiği naçizane eserlerden bir tanesi daha. Okuduğum için mutluyum. Beni geliştirdiğine inandığım kitaplardan. Mutlaka okumalısınız.

Enes ESEN 
22 May 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Saf bir aşk hikayesi. En safiyane duygularla başlayan ve bu saflığı sonuna kadar devam eden bir aşk hikayesi. Anlamlandıramadığım bir tat bıraktı bende. Anlamlandıramadığım bir mutluluk. Anlamlandıramadığım bir sevgi... Sadece aşka ithaf edilecek bir kitap ve aşıklara. Tekrar okumaya korktuğum tek kitap. Çünkü okuyunca boğulmaktan korkuyorum, bu duygular bahçesinde, aşktan ibaret havanın o misk kokusunda. Hadi cesaret. Bir daha oku ve doy hayata, mutluluğa, sevgiye, aşka kısacası Sevdiğin O Güzel Kadına\Adama......

Fatma Altunbaş 
09 Tem 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

İlk başlarda biraz sıksa da ilerledikçe akıcı bir anlatımı var. Daha çok düşsel öğelere yer verilmiş düşündürülmek amaçlanmış severek okuduğum ve beğendiğim bir kitap.

5 /

Kitaptan 240 Alıntı

Aysel 
28 Tem 15:29, Kitabı okudu, Puan vermedi

"Bugün daha az acı çekiyorum, demek ki sizi daha az seviyorum."

Vadideki Zambak, Honore De Balzac (Sayfa 223 - Norm Kitap)Vadideki Zambak, Honore De Balzac (Sayfa 223 - Norm Kitap)
Sergen Özen 
21 Kas 18:52, Kitabı okudu, Puan vermedi

Bugünkü toplum, insana yararlı olmaktan çok onu kullanmıyor mu?

Vadideki Zambak, Honore De Balzac (Sayfa 137 - Akvaryum Yayınevi)Vadideki Zambak, Honore De Balzac (Sayfa 137 - Akvaryum Yayınevi)
Sergen Özen 
29 Eki 02:16, Kitabı okudu, Puan vermedi

Kadınlara saygılı davranmak, toplumsal farklılıklara belli etmeden uymak büyük bir inceliktir.

Vadideki Zambak, Honore De Balzac (Akvaryum Yayınevi)Vadideki Zambak, Honore De Balzac (Akvaryum Yayınevi)

Hayatta yalnız olan insanların bu dünyadan kopuk olduklarını düşünmeyin. Çok acı çeken insan, çok yaşamış demektir.

Vadideki Zambak, Honore De Balzac (Sayfa 101)Vadideki Zambak, Honore De Balzac (Sayfa 101)