Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği

7,9/10  (98 Oy) · 
389 okunma  · 
84 beğeni  · 
2.991 gösterim
Cumartesi ve pazar günleri, varolmanın tatlı hafifliğinin geleceğin derinliklerinden yükselip yanına vardığı duygusu içindeydi. Pazartesi, benzerini bundan önce hiç tanımadığı bir ağırlıkla çarpıldı. Rus tanklarının tonlarca çeliği bunun yanında hiç kalırdı. Çünkü sevecenlikten daha ağır bir şey yoktur dünyada.

Milan Kundera’nın en bilinen romanı Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği, yayımlanır yayımlanmaz çağdaş klasikler arasına girmiş, geçen yüzyılın en güçlü anlatılarından biri. Kundera, tepkiye karşı tepkisizliği, kararlılığa karşı kararsızlığın tutarlı ve erdemli yanlarını araştırdığı romanının başkişisi Tomas’la alışılmış, arkasında güçlü düşünce ve yaşam kurallarını taşıyan roman karakterlerini sorgular. Sovyetler’in Çekoslovakya’yı işgal günlerini de arka planda anlatır. Tıpkı kişiler gibi toplumsal önyargılar da eninde sonunda kararsızlığa ve “varolmanın dayanılmaz hafifliği”ne mahkûmdur ne de olsa.
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2015
 • Sayfa Sayısı:
  336
 • ISBN:
  9789750726170
 • Orijinal Adı:
  The Unbearable Lightness Of Being
 • Çeviri:
  Fatih Özgüven
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ahmet Kara 
 04 Eyl 00:12, Kitabı okudu, 12 günde, 10/10 puan

Kitapsever çevremde Milan Kundera’nın yaşayan en iyi romancı olduğunu düşünen bile var. (Kundera’ya başlamayı çoktandır çok istemem, bu en bilinen romanının en sabırsızlandığım kitaplardan biri olması falan bilmiyorum hafifletici neden olur mu ama) Okuduğum ilk Milan Kundera kitabı oldu. Yazarın hem entelektüel donanımına ve üslubuna hem de bu kitapla işlediği konulara bayıldım. Yaşayan en iyi romancı mıdır bilemiyorum, yorumlamak haddim de değil, ama Kundera okumaya devam edeceğim kesin.

Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği’nde en sevdiğim şeyler nelerdi diye düşününce;

Bir kere aşka dair bir roman :) Tabi konu aşk olunca öyle stabilite falan pek aramayacaksınız, nitekim metnin hafifliğini / uçarı akışını, bir de cinsellik konularını cesurca işlemesini (sevmeyenler de varmış yorumları okuyunca ama) ben sevdim.

Yazarın roman kahramanlarının hissettiklerine, düşüncelerine geniş yer vermesini çok sevdim. Romanın içine girmeyi çok kolaylaştırmış. Okurken bazı yerlerde sanki anlatılan kahraman benmişim de tüm olanı biteni ben yaşıyormuşum gibi hissettim.

Romanda muhtelif yerlere serpiştirilmiş felsefi argümanları sevdim. Her ne kadar biraz zor bir araç olsa da, felsefenin dokunup da ilginç kılmadığı bir şey yok zaten.

Rusların Çekoslavakya’yı işgali, savaşın kötülüğü gibi konular romanın arka fonuna harika yerleştirilmiş, bunu takdir ettim.

Aaa unutmadan, kitapta işlenen hayvan sevgisini çok ama çok sevdim. Bu yönünü hep hatırlayacağım.

Neyse uzatmayım, bazıları bu kitabı marjinal bulacaktır, ama ben hem Kundera’yı hem de bu kitabını çok beğendim.

Kitap Nietzsche’nin Ebedi Dönüş düşüncesinden yola çıkarak yaşamlarımızın her saniyesinin sonsuz kere yinelenmesinin insan için yüklerin en ağırı olduğunu, Parmenides’in oluşturduğu olumlu -olumsuz kavram karşıtlarından biri olan ağırlık-hafiflik karşıtının hangisinin olumlu olumsuz olduğunu sorgulayarak başlıyor.

Yaşamımızda yüklerimiz bizi ağırlaştırıp yere yapıştırdığında mı gerçek yaşamımızı yakalayıp mutlu oluruz veya yüklerimizden kurtulup hafifleyip göğe yükselip özgürleştiğimizde mi?

Yazar bu ikilemden yola çıkarak Çekoslovakya’nın Prag kentinde birçok tesadüfler sonucu karşılaşan Tomaz ve Tereza’la, Sabina, Frank, Karenin karakterlerinin her birini bölümler halinde vererek onların iç dünyalarını okuyucuya aktarıyor.

Olaylar Çekoslovakya'da Komünist Parti’nin iktidar olduğu dönemde geçiyor, komünist yönetimin bir Sovyet ‘kitsch’e -Kitsch kavramı 6. bölümde ele alınmış okurken en zorlandığım beni yavaşlatan bölümdü, bu Almanca kavramın Türkçe’de net bir karşılığı yok, ben sahte kavramıyla özdeşleştirdim – dönüşmesi eleştirisi, kadın erkek, aile ilişkileri, aşk, hayvan sevgisi, baskılara göğüs gerip ben olabilme mücadelesi anlatılıyor.
Ağırlık mı hafiflik mi derseniz hangisinin bizi mutlu ettiğine bağlı.

ihtiyar 
25 Ağu 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Yazarın bir romanı hariç tüm romanları 7 bölümden oluşmaktadır bilgisi ile bu romandaki bölümlerin adlarını yazıyorum : I- Ağırlık ve Hafiflik, II- Ruh ve Beden, III- Yanlış Anlaşılan Sözcükler, IV- Ruh ve Beden, V- Ağırlık ve Hafiflik, VI- Büyük Yürüyüş, VII- Karenin'in Gülümseyişi
Kesinlikle mükemmel kurgulanmış bir kitap, kitapta insanların ilk dikkatini çekecek olan cinsellik ve aldatma gibi görünse de karakterler iyice analiz edilebilirse kitabın bu kadar basit olmadığı anlaşılır. Romandaki karakterler, özellikle başlıca başkarakterler yazar tarafından tarif edilmemişlerdir. Fiziki görünüşleri hakkında net bir bilgiye sahip olmadan siz kafanızda onları hayal ediyorsunuz. Karakterlerin sadece düşüncelerini bize aktarmıştır yazar. Cinsellik yada aldatma konusunda bir numaralı karakter Tomas'ın hayat karşısında ilginç bir felsefesi vardır. O her insanın içinde kendisini herkesten farklı kılan bir giz olduğunu düşünür ve bunları keşfetmek ister. Doktorluğu seçme nedeni de budur. İnsanların içini açabileceği tek meslek olarak doktorluğu görür. Ancak Tomas bu keşfi kadınlar üzerinde yapmayı sever ve yalnızca seviştikleri sırada kadınlardaki bu farklılığın ortaya çıktığını düşünür. Kitapta yazarın bazen hikâyeyi bırakıp felsefe üzerine denemeler yaptığını görüyoruz. Kurgu gerçekten çok güzel. Kadın erkek ilişkilerini ve karakterlerin iç dünyasını çok güzel aktarmış yazar.
Ayrıca kitap 1988 yapımı sinema filmi olarak beyaz perdeye aktarılmıştır.
Kitaptan :
“Bazen güçlüler güçsüzleri terk edemeyecek kadar güçsüz olursa, güçsüzler onları terk edebilecek kadar güçlü olmalıdır.”
"Bir kere olan şey, hiç olmamış sayılır."

Derya Berber Tali 
17 Ara 2015, Kitabı okudu, 3 günde, Puan vermedi

İlk defa bir kitap hakkında kendi hislerim açısından kararsız kaldım. Kitabı çok begenmemekle birlikte;en küçük boşlukta kitabı okuma isteği hissettim. Yorumlar da aşk kitabı olarak bahsedilmiş;ancak bana göre yoğun felsefe içeriyor ,aşk kitabı denecek kadar aşktan bahsetmiyor.(Ya da ben cok farkli yorumladim) Herşeye rağmen kitapta bir çekicilik var ;yazar kelimelerle çok güzel oynamış ,zamanin siralama olarak ilerlememesi olayları sürekli takip gerektiriyor .Okunabilir güzel bir kitap (hala kararsizim:))

Samimi olmak gerekirse, kitabın pek çok kısmını anlayamadım. Örneğin pek çok insan gibi kitapta algıladığım, gözüme çarpan ilk şey cinsellik ve 'beden - ruh' kavramlarıydı. Belki de sırf bu kavramları açıklayabilsin diye -ki ben yazarın bu açıklamada Tereza'dan yana olduğunu düşünüyorum- cinsellik kullanılmıştı. Ya da çok daha derin bir anlamı vardı ve başta söylediğim gibi ben anlayamadım.

Yedi bölümden oluşan bu kitapta, Franz, Sabina, Tereza ve Tomas isimli dört karakterin Rus işgalindeki Çekoslavakya'da yaşadıkları, her bölümde bir başka karaktere yoğunlaşarak, genelde deneme gibi yazarın öz düşünceleriyle başlayan ve bir yazarın bakış açısıyla yazıldığı açıkça belirtilen bir biçimde anlatılıyor. Kitabın altıncı bölümü olan Büyük Yürüyüş, belki biraz tarihi, siyasi ve pek çok düşüncenin uçuştuğu bir bölüm olduğu için çok yavaş ilerleyen bir bölümdü. Onun dışında kalan bölümler de ağır ilerliyor olmasına rağmen karakterin özüne inildiği için bana daha çekici ve okunası geldi, açıkçası.

Kitapta benden kaynaklı bir başka sıkıntım ise mekânlar idi. Bahsedilen şehirlere dair az çok bir bilgim olsa da betimlemelerin de az olduğunu -mekânsal betimlemelerden bahsediyorum- göz önüne alırsak yer değişimine pek aşina olamayıp, romanın o yöndeki akışına kendimi veremedim. Haliyle kolay okuyamadım kitabı.

Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği, belki de bir kez daha okumam gereken tam olarak kendisiyle ilgili ne diyeceğimi bilemediğim, benim için öyle de böyle de olmayan bir romandı. Muhtemelen yanlış bir dönemde elime aldığım bu romanda pek çok ilgi çekici söz, düşündürücü söylemler ve altını çizmelik boylu boyuna sayfalar bulabilirsiniz.

Emine Nur 
29 Eyl 20:00, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

yaşamımızdaki dramatik durumları ifade etmek istediğimizde, ağırlıkla ilgili metaforlar kullanma eğiliminde oluruz. bir şeyin ağırlığı altında ezildiğimizi söyleriz. ya bu ağırlığa katlanırız, ya da başarısız olur ve onunla birlikte düşeriz. sabina'nın dramı, ağırlıktan değil hafiflikten kaynaklanan bir dramdı. sabina'nın durumunda neden ağırlık değil, var olmanın dayanılmaz hafifliğiydi..
Ayrıca Milan Kundera'yı hep kadın bir yazar olarak hayal etmiştim kitabı okurken..

Nurcan 
28 Eki 2015, Kitabı okudu, 12 günde, 9/10 puan

Bu kitabı okurken bir kez daha anladım ki kitapları unutulmaz yapan konudan ziyade anlatım biçimi.Milan Kundera "Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği "nde aşk ve ihanet gibi sıradan bir konuyu öyle anlatmış ki etkilenmemek mümkün değil. Karakterlerin kişilik analizleri ve yaşama dair tespitler de muazzam.

Angela 
30 Oca 2015, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

Her okuyuşumda yeni noktalar bulduğum, buram buram felsefe kokan, bu kadar kavramı böylesine güzel harmanlamasıyla beni şaşırtan inanılmaz roman.

Burak Akgün 
23 Şub 15:03, Kitabı okudu, 5 günde, Beğendi, 8/10 puan

Bir yandan kadın-erkek ilişkilerine değişik bir bakış açısıyla yaklaşırken - hoş bir ilişki değil - bir yandan da Rusların Prag'ı işgali işlenmiş.Kitap dört ana karakter Tomas, Tereza, Franz ve Sibina 'nın birbirleriyle olan ilişkileri üzerinden devam ediyor. Kitap roman gibi devam ederken yeni bir bölümün başında yazarın felsefe üzerine düşüncelerini örneklerle açıkladığı kısımları okuyorsunuz tabi bu kısımlar tamamen hikayeden alakasız değil bu yönüyle değişik aynı zamanda keyif vericide.Ama zor bir kitap hele ki ara vererek okuyacak olursanız çabuk kopabilir geri döndüğünüzde de tat vermeyebilir.

Tyler Durden 
29 Tem 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Bu kitap benim ''Gİbi''lerime yer verdi. Aldatmanın göz kamaştırıcı,parıltılı olduğunu yeni seçeneklerim benim yaratabilirdi,okudum.Ah..gözlerim yuvalarından çıkacak gerçekleri dökülmek için dudaklarımın kapılarını kırıyor resmen!
Şuan yapabileceklerimin sınırı yok dediğimde neden başta bunun farkına varamadığıma karar verdim.Eğer içinizden bir ses bu kitabı okuyun diyorsa okuyun ama demiyorsa tavsiye etmem.

2 /

Kitaptan 71 Alıntı

Hacı Seydaoğlu 
 01 Haz 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Gözü kararmak
Gözü 'daha yükseklerde bir yerde' olan herkes günün birinde gözünün kararabileceğini hesaba katmalıdır.

Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği, Milan Kundera (Sayfa 53)Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği, Milan Kundera (Sayfa 53)
eso.okur 
23 Oca 2015, Kitabı okudu, 7/10 puan

Sadece bir hayat yaşadığımız için bu hayatı öncekilerle karşılaştıramaz ya da kusurlarımızı gelecekteki hayatlarımızda gideremeyiz; bu nedenle de ne istediğimizi bilemeyiz.

Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği, Milan Kundera (Sayfa 16)Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği, Milan Kundera (Sayfa 16)
Ferah 
25 Ara 2014, Kitabı okudu, Puan vermedi

''Aşk, çiftleşme arzusunda duyurmaz kendini, uykuyu paylaşma arzusunda duyurur ...''

Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği, Milan Kundera (Sayfa 23)Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği, Milan Kundera (Sayfa 23)
Hacı Seydaoğlu 
 14 Haz 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

İnsan iyiliği
Gerçek insan iyiliği, ancak karşısındaki güçsüz bir yaratıksa bütün saflığı ile, özgürce ortaya çıkabilir. İnsan soyunun gerçek ahlaki sınavı, temel sınavı (iyice derinlere gömülmüş, gözlerden uzak sınavı) onun, merhametine bırakılmışlara olanlara davranışında gizlidir; Hayvanlara. Ve işte bu açıdan insan soyu temel bir yenilgi yaşamıştır, o kadar temel bir yenilgi ki, bütün öteki yenilgiler kaynağını bundan almaktadır.

Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği, Milan Kundera (Sayfa 254)Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği, Milan Kundera (Sayfa 254)
eso.okur 
27 Oca 2015, Kitabı okudu, 7/10 puan

Seçmediğimiz bir şeye kendi erdemimiz ya da başarısızlığımız gözüyle bakamayız.

Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği, Milan Kundera (95)Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği, Milan Kundera (95)
eso.okur 
28 Oca 2015, Kitabı okudu, 7/10 puan

İnsanlar genellikle dertlerinden kurtulmak için geleceğe kaçarlar; zamanın yoluna düşsel bir çizgi çeker, bu çizginin ötesinde o anki dert ve sıkıntılarının sona ereceğini sanırlar.

Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği, Milan Kundera (Sayfa 170)Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği, Milan Kundera (Sayfa 170)
eso.okur 
28 Oca 2015, Kitabı okudu, 7/10 puan

.... İçsel buyruklar çok daha güçlüdür ve bu yüzden de başkaldırmaya daha çok kışkırtır insanları.

Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği, Milan Kundera (Sayfa 202)Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği, Milan Kundera (Sayfa 202)
seher 
27 Haz 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Bohemya'da mezarlıklar bahçe gibidir. Mezarlar çimle ve renk renk çiçeklerle kaplıdır. Alçak gönüllü mezartaşları yeşilliğin içerisinde kaybolurlar. Güneş battığında mezarlık
mini mini mumlarla ışıl ışıldır. Ölüler bir çocuk balosunda dans ediyorlardır sanki.Evet, çocuk balosunda, çünkü ölüler çocuklar kadar masumdur. Yaşam ne kadar acımasız olursa olsun, mezarlıkta hep huzur vardır. Savaş sırasında, Hitler'in zamanında, Stalin'in zamanında, tüm işgaller sürüp giderken bile.

Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği, Milan Kundera (Sayfa 111)Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği, Milan Kundera (Sayfa 111)
İbrahim Korhan ☮ 
12 Eyl 2014, İnceledi, Beğendi, 7/10 puan

Karşılaştırma fırsatı olmadığı için hangi kararın daha iyi olduğunu sınamanın bir yolu yok. Olaylar nasıl gelişirse öyle yaşıyoruz, önceden uyarılmaksızın, rolünü ezberlemeden sahneye çıkan bir tiyatro oyuncusu gibi. Yaşam öncesi ilk prova yaşamın ta kendisiyse, ne değeri olabilir yaşamanın?

Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği, Milan KunderaVarolmanın Dayanılmaz Hafifliği, Milan Kundera

Kitapla ilgili 1 Haber
Burası çok ıssız