Vatan Yahut Silistre

7.6/10  (92 Oy) · 
686 okunma  · 
54 beğeni  · 
2.140 gösterim
Tanzimat döneminin en önemli isimlerinden birisi olan Namık Kemal, hemen hemen tüm eserlerinde "vatan", "hürriyet", "millet" kavramlarını esas almıştır.Batılı anlamda ilk tiyatro eserimiz olan Vatan Yahut Silistre, Namık Kemalin de yazdığı ilk oyundur. Eser, Namık Kemalin sağlığında Gedikpaşa Tiyatrosunda sahnelenmiş hatta gösterimin ardından çıkan bazı olaylar ve İbret gazetesinde yayımlanan bazı makaleler, Namık Kemal ve arkadaşlarının sürgüne gönderilmesine neden olmuştur.

Bir tiyatro eseri olarak ayrıca ilgi görmüş, kısa zamanda başka dillere çevrilmiş ve pek çok tiyatro oyununun yazılmasına öncülük etmiştir. Rusların Silistre Kalesini kuşatmasına karşı koymak üzere gönüllü olarak Silistreye gelen İslam Bey ve erkek kılığına girerek onun ardından giden Zekiyenin hikâyesinin işlendiği Vatan Yahut Silistrede asıl vurgulanmak istenen, "vatan uğruna yapılmayacak şey olmadığı"dır.
 • Baskı Tarihi:
  2006
 • Sayfa Sayısı:
  99
 • ISBN:
  9758688324
 • Yayınevi:
  Bordo-Siyah
 • Kitabın Türü:

Vatan Yahut Silistre kitabı, Namık Kemal'in hayattayken oynanan tek piyesidir. Sahnelendiğinde seyirci tarafından çok beğenilmiştir. Halk Namık Kemal' e takdirini sunmak için, Namık Kemal' in idare ettiği gazeteye bir teşekkür mektubu bırakmış ve mektup yayınlanınca gazete kapatılmıştır. Gazeteyle ilgili olan Namık Kemal, halkın zihnini bulandırdığı gerekçesiyle sürgün edilmiştir ve Padişah Abdülaziz tahttan indirilinceye kadar sürgün edildiği Magosa' da kalmıştır. Bu sebeplerden dolayı, Vatan Yahut Silistre kitabının Namık Kemal' in hayatında önemli bir yeri vardır. Kitap her ne kadar bir tiyatro oyunu olsa da okurken bu hissi almıyorsunuz. Kitap savaş döneminde yaşamış bazı insanların başından geçenleri konu alıyor. Keyifli ve tavsiye edebileceğim bir kitap.

Ayşe Nur 
15 Haz 19:25, Kitabı okudu, Puan vermedi

Kısa bir kitap olmasına rağmen bazı sözler var ki vatan sevgisini iliklerinize kadar hissettirir. 'Mümkün olsa vatanımı gönlümün içinde saklayacağım...'

Beytullah Ömer DUMLU 
24 Ağu 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Tiyatro olarak yazılmasına rağmen okuduğunuz da roman gibi geliyor.Namık Kemal o dönemin şartlarını eserde çok iyi yansıtmış.Milli duyguyu okuyucuya kazandırıyor.Ben okurken zevk aldım.Herkese tavsiye ederim.

Hakan Aktaş 
20 Mar 21:14, Kitabı okudu, 9/10 puan

Tiyatro olarak yazılan güzel bir eser. Savaş zamanında gönüllü olarak savaşa giden İslam Bey ve onun arkasından erkek kılığında savaşa giden Zekiye'yi anlatan güzel bir kitap. Okunması zevkli bir yapıt.

oguzhan şahin 
15 Kas 2014, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Canlandırılmak için yazılmış bir tiyatro eseri olsada insana okurken zevk ve heyecan veriyor.

Cahil Okur 
05 Haz 01:06, Kitabı okudu, 9/10 puan

Klasikleri seven bir okursanız mutlaka okumanız gereken bir yapıt. Daha detaylı incelememi okumak isterseniz https://cahilokur.blogspot.com.tr/...-yahut-silistre.html adresinde bulabilirsiniz.

Kitaptan 35 Alıntı

Cümlemizin vâlidemizdir vatan
Herkesi lûtfuyla odur besleyen
Bastı adû göğsüne biz sağ iken
Ârş yiğitler vatan imdâdına !

Vatan Yahut Silistre, Namık Kemal

Vatan! Vatan! Vatan tehlikede, diyorum işitmiyor musun? Beni Allah yarattı, vatan büyüttü. Beni Allah besliyor, vatan için besliyor! Ben anamın karnından vatana geldiğim zaman açtım, vatan karnımı doyurdu! Çıplaktım, vatan sayesinde giyindim. Vatanın nimeti kemiklerimde duruyor. Vücudum vatanın toprağından, nefesim vatanın havasından!

Vatan Yahut Silistre, Namık Kemal
Yunus Emre Dilsizmen 
20 Mar 17:25, Kitabı okudu, Puan vermedi

Seni gördükçe ne düşünüyorum biliyor musun?
Sen gittikten sonra aklımda kalacak olan hayalini kıskanıyorum.
Delilik... Değil mi?

Vatan Yahut Silistre, Namık Kemal (Sayfa 20 - Timaş Yayınları)

Her gün bin kere kendini öldürmeye kalkışırdı. Sonra bu dünyaya kendi iradesiyle gelmediğini düşünerek, öteki dünyaya da kendi isteğiyle gitme hakkını kendinde göremezdi.

Vatan Yahut Silistre, Namık Kemal (Beyaz Balina Yayınları)

Bir haber bir evden bir eve gidinceye kadar yarısı etrafa dökülüyor. İçine yarıdan fazla yalan karışıyor. Manastır'dan Bağdad'a gelen havadisten ne öğrenilebilir?

Vatan Yahut Silistre, Namık Kemal (Beyaz Balina Yayınları)

Uyusam rüyamda sen, uyansam hayalimde sen! İnsan içinde olsam gönlümdesin! Yalnız kalsam karşımdasın! Daima sen! Daima sen! Vücudumu mu istersin? İşte, esirinim! Canımı mı istersin? Al da kurtulayım!

Vatan Yahut Silistre, Namık Kemal

Uyusam, rüyamda sen! Uyansam, hayalimde sen! İnsan içine çıksam, gönlümde sen! Bedenimi mi istiyorsun? İşte tutsağınım. Canımı mı istiyorsun? Al da kurtulayım!

Vatan Yahut Silistre, Namık Kemal (Beyaz Balina Yayınları)
Cahil Okur 
31 May 21:51, Kitabı okudu, İnceledi, 9/10 puan

Bilir misin,bence vatan iman ile birliktedir. Vatanını sevmeyen Allahını da sevemez...

Vatan Yahut Silistre, Namık Kemal (Sayfa 66)
3 /