Vatikan ve Tapınak Şövalyeleri

8,3/10  (9 Oy) · 
29 okunma  · 
10 beğeni  · 
1.013 gösterim
İhraç malı olarak sadece "Dualar ve Emirler"i olan bir devletin, dünyanın en kalabalık topluluğunu yönetip dünyanın en zengin devletlerinden biri olabilmesi "Vatikan Mucizesi"nden başka hangi kelimelerle tanımlanabilir ki? 2000 yıldır ayakta kalan Hıristiyanlık ve onun en güçlü temsilcisi Vatikan'ın gücünün kaynağı nedir?

Tarihte nice hanedanlar gelip geçmiş, nice devletler kurulup yıkılmışlar, nice barış antlaşmaları en çok 40-50 yıl dayanabilmişken, Papalık bütün bu altüst oluşlardan kendini koruyup ayakta kalmayı başarmıştır. Üstel.K bunu, tüm bu olayları kenarda durup seyrederek değil, tam tersine bütün çalkantıların ve sorunların tam ortasında yer alarak başarmış ve kaybedenler daima başkaları olmuştur.

Vatikan ve Tapmak Şövalyeleri'nde Aytunç Altındal dünyanın siyasal, eko-nomik ve askeri güçler dengesinde önemli bir yere sahip olan Vatikan'ı, yüzyıllar boyunca Papalara hizmet eden ve Malta Şövalyeleri aracılığıyla bugün de varlığını sürdüren "Tapınak Şövalyeleri"ni anlatıyor. 1453'te tarih sayfalarından silinen Bizans'ın günümüzdeki devletsiz imparatoru Paleolog Hanedanı, bağlı oldukları Şövalye tarikatları ve Tapınak Şövalyeleri'nin inisiyatifinde yürüttükleri gizli faaliyetleri Türkiye'de ilk kez bu kitapla açıklanıyor.
(Tanıtım Bülteninden)
Murat ÇALIK 
13 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitabı üç bölümde değerlendirmek mümkün. Vatikan, Tapınak Şövalyeleri ve güncel değerlendirmeler. Ancak ağırlık Vatikan bölümünde.

Kitapta konular kendi içinde de başlıklara ayrılmış, bu sayede kaldığınız yerden okumaya devam edebiliyorsunuz.

Kitabın içeriğine gelince, kitap vatikan, ekümenizm, dinler arası diyalog oyunları, bazı gizli örgütlerin vatikanla iş birliğinden bahsediyor.

Okunası kitaplardan.

Serdar Poirot 
02 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Güzel bir araştırma eseri. Yazar, Vatikan devletinin yapısını, Papalık makamının geçmişini ve bugününü, Kiliselerin ülkemiz hakkındaki emellerini, sahte Bizans İmparatoru ve Tapınak Şövalyeleri ve Malta'yı detaylı bir şekilde anlatan güzel bir eser. Konuyla ilgilenenlerin mutlaka okuması gerekenlerden.

Kitaptan 2 Alıntı

Osmanlı imparatorluğunda ki misyonerlik faaliyetleri yoğun olarak 19.yüzyılda başlamıştı. Almanlar özellikle Ermenileri kendi protestan kiliselere bağlayıp epey yol almıştı. Ama daha zengin ve güçlü Amerikan protestan kiliselerine rağbet etmeye başlamışlardı. Türkler ise yoğun çalışmalar sonucunda el altından İncili okuyorlardı. 1918'e gelindiğine 1000'den fazla katolik-protestan okulu bu topraklardaydı ve bu okullarda 25.000 öğrenci bulunuyordu. Bugün Avrupa da yerleşmiş Türk düşmanlığı buradan çıkan bazı öğrenciler başlatmıştır.

Vatikan ve Tapınak Şövalyeleri, Aytunç Altındal (Sayfa 73)Vatikan ve Tapınak Şövalyeleri, Aytunç Altındal (Sayfa 73)

Devlet ve siyasi erk olarak Vatikan'ın en önemli ve güçlü kurumu, "Curia" dır. Bu kurum Devlet olarak Vatikan'ın beynidir.

Vatikan ve Tapınak Şövalyeleri, Aytunç Altındal (Sayfa 15)Vatikan ve Tapınak Şövalyeleri, Aytunç Altındal (Sayfa 15)