ve Çeliğe Su Verildi

9,0/10  (8 Oy) · 
21 okunma  · 
9 beğeni  · 
918 gösterim
Nikolay Ostrovski bir yazıncı değil, hiç eksiksiz bir devrimcidir. Katılıp kendi çapında güç verdiği devrim yaratmıştır onu. O da, devrime ve halka karşı duyumsadığı borçluluğu, kızıl orduda yaşadıklarını, deneyim ve algılama birikimlerini romanlaştırarak ödemeye çalışmıştır. Yani onu devrim bir yazıncı yapmıştır. Kitabı yayınlanır yayınlanmaz ülkesinin sınırlarını aşmış, hemen Avrupa dillerine çevrilmiştir. Dahası Andre Gide ve Romain Rolland gibi Avrupa yazının devleri başarısını kutlamak için ona koştular. Kendisi devrimin yapıtı olan Ostrovski, dünya devrimcilerine bir armağan olarak bıraktı romanını...S
 • Baskı Tarihi:
  1996
 • Sayfa Sayısı:
  285
 • ISBN:
  9753852436
 • Orijinal Adı:
  Как закалялась сталь
 • Çeviri:
  Atilla Tokatlı
 • Yayınevi:
  Oda Yayınları
 • Kitabın Türü:
Sadettin TANIK 
20 Nis 2015, Kitabı okudu, 5 günde, Beğendi, 9/10 puan

Kitap bir nevi otobiyografidir. Kahraman aslında yazarın kendisidir. Okuyucu yaşanmış bir devrimin canlı tanığını dinlemekten memnun olacaktır. Bunu kitabın akıcılığı sayesinde pek zorlanmadan yapacaktır. Herkesin okuması gereken bir kitaptır.

göziizm 
07 Eyl 20:08, Kitabı okudu, Beğendi, 7/10 puan

Hayatı kapitalist sistemin çarkları arasında ezilmekle geçen genç Ada'm pavka'nın devrimci olup olanca gücü ile sosyalizm için savaşını anlatan kitaptır...en vurucu yerlerinden biri lenin'in ölümünü anlatan kısımdır "zalim bir inatla aynı kaldı sözcükler" cümlesi ile aklınıza kazılır kalır...altı çizilecek çok cümle içerir okunmalıdır .tekrar tekrar

Halil Yavuz KAYA 
07 Mar 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Bugün cumartesi, okumakta olduğum, Duvar (Jean-Paul Satre)'ı elime almadım.
Kütüphanemin Raflarına bakarken gözüme ilişti Ve Çeliğe Su Verildi.
İlk sayfasını Açtım, tarih 1968 'i gösteriyor hemen bir parmak hesabı ile bu kitabı rahmetli dayımın kütüphanesinden benimkine nakledişimin üzerinden 47 yılın devrilmiş olduğunu hesaplayı verdim.
Sayfalar arasında dolaştım bir vakit, Hemen anımsadım Pavel'i ve okuyuşumu. Ancak yeniden okuma ihtiyacı hissettim. bu güzel kitabı.
Ne güzeldi o günler. Okuyabilmek için tam iki gün okulu hastalık bahanesi ile ekişimi, yatakda okuyuşumu dürtükledi zihnim. Tebessümü konduruverdim yüzüme.
Hanım Sordu: "hayırdır"
"Hiç" dedim. saklarken arkama kitabı
Acaba şimdi onu okurken neyi bahane edeçektim ki.
Hatıralarım çok eski dsünlere götürdü Ostravski nin bu kitabı beni.
Paylaşayım istedim okuyunca belki yine paylaşırım bir kaç satırı sizlerle.
Şimdi bakalım "ben" benim geçmişte beğendiklerimi yine beğeneçekmiyim acep?
İyi bir hafa sonu diliyorum. Güzel okumalar içersinde...