Veciz Sözler

8,3/10  (16 Oy) · 
51 okunma  · 
16 beğeni  · 
1.032 gösterim
Barış Bıçakçı, Herkes Herkesle Dostmuş Gibi kitabı ile geniş bir okur kitlesiyle "dostmuş gibi olmuştu. Bu uzun hikaye veya küçük roman da onun "ruh akrabalarına" çok iyi gelecek!

Uzaktan ama içten dostluklar için güzel bir mecra, insanın kendine dönmesine omuz veren sağlam bir arkadaş olan radyonun aracılığıyla kesişen yaşantılar var Veciz Sözler'de de. Verilen anahtar kelimeyle veciz sözler "üretilmesini" isteyen bir radyo programının zihinlerde, gönüllerde, içe bakışta açtığı kapılar...

Söylemeye gerek var mı? Bu kitabın da gizli kahramanı: Dostluk... Yeni zamanlarda dostluğu en güzel hikaye eden yazarla karşı karşıyasınız!

Ve dostlukla içiçe, sanki onun bir akrabası gibi: Aşk... Dostluk ve aşkın beklentileri, hayalleri, imaları, vaadleri, hiç "büyük olay"lara ihtiyaç duymadan, güçlü bir roman gerilimi üretiyor Veciz Sözler'de.

Mustafa Arslantunalı Virgül'de Barış Bıçakçı'nın ilk kitabının dili ekonomik ve zarafetle kullanışından bahsederken, şöyle demişti: "... bir 'ilk kitap' değil bu. Olsa olsa, zamanla kazanılan yumuşaklığa zaten erişmiş bir yazarın ilk kitabı."

Veciz Sözler, işte böyle bir yazarın, -daha da olgunlaşmış!- ikinci kitabı...
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2012
 • Sayfa Sayısı:
  111
 • ISBN:
  9789750500275
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınevi
 • Kitabın Türü:
MELİKE CEYLAN 
08 May 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Bir Barış Bıçakçı muazzamlığı daha.

Her insanın bir başucu kitabı olmalıysa eğer, bu kitaptır benim başucu kitabım.

Neden peki?
Diyor ya hani; "Herkesin cümlesi aynı bile olsa öznesi farklı ve gramatik hiçbir işe yaramıyor."

selma gülen 
13 Nis 22:58, Kitabı okudu, 3 günde, Beğendi, 7/10 puan

Bir radyo programının katılımcılarından Sulhi'nin hayatı ve programda seçilen konularla ilgili yaptığı tanımlar diğer bir deyişle veciz sözler...Alıntı yapmak, altını çizmek isteyeceğiniz çok cümle (veciz) bulacaksınız eğer Sulhi ile aynı düşünce yapısındaysanız. Keyifli okumalar..

Damla YILDIRIM 
 06 Oca 13:55, Kitabı okudu, 4 günde, Beğendi, 8/10 puan

Barış Bıçakçı kitaplarının en önemli özelliği karakterlerin duygusunun okuyana da geçmesi sanırım. Veciz Sözler de okuyucudan ziyade adeta bir dinleyici oluyorsunuz. Okunulası kitaplardan.

Kitaptan 30 Alıntı

"Artık ne kendimi ne de başkalarını anlayabiliyorum. Hayat ve insanlar hakkında işe yaramayan pek çok şey öğrendim. Gerçekten hiçbir işe yaramıyor."

Veciz Sözler, Barış Bıçakçı (Sayfa 86)Veciz Sözler, Barış Bıçakçı (Sayfa 86)
cansu tekcan 
05 Eki 00:41, Kitabı okudu, 10/10 puan

“Kalem bir kazı aletidir. Bir gömü gibi kazarsın kendini ve çektirdiğin dişlerin dışında tastamam duran iskeletine ulaştığın zaman anlarsın: Evrenin sonu vardır, insanın sonu vardır. Bu dünyada her şey hep aynıdır ve bunu bilmek ölesiye sıkıcıdır.”

Veciz Sözler, Barış Bıçakçı (Sayfa 7)Veciz Sözler, Barış Bıçakçı (Sayfa 7)

Sulhi'yi doğum gününe çağırması da bundan mıydı? "Sınıftan bir tek seni çağırıyorum, kimseye söyleme!" demişti. "Neden bir tek ben?" diye soramamıştı Sulhi, hemen tatlı hayallere kapılmıştı. Şimdi küçük, beyaz bir buluttu o, genç, acemi bir bulut; gökyüzünde ama aklı Müge'nin uçsuz bucaksız güzelliğinde, aşağıya bakıyor durmadan, yağmur olmayı bekliyor, Müge sırılsıklam olsun, sırılsıklam olsun...

Veciz Sözler, Barış Bıçakçı (Sayfa 18)Veciz Sözler, Barış Bıçakçı (Sayfa 18)

"Çocukluğumu kişileştirdim. Çocukluğumun bir simyacı olduğunu düşünüyorum. Ne zaman hayatın ya da normalin içine karışmak için hamle yapsam, hafif bir dokunuşla camdan bir adama dönüştürüyor beni. Ya kesiyorum ya kırılıyorum."

Veciz Sözler, Barış Bıçakçı (Sayfa 96)Veciz Sözler, Barış Bıçakçı (Sayfa 96)
3 /