Veronika Ölmek İstiyor

8,4/10  (250 Oy) · 
902 okunma  · 
188 beğeni  · 
4.051 gösterim
Veronika Ölmek İstiyor, Brezilyalı yazar Paulo Coelho'nun yeni romanı. Yayınladığımız öbür romanlarında, olaylar hep geçmiş dönemlerde geçiyordu, oysa bu romanda olaylar günümüzde geçiyor, hem de oldukça yakınımızda: Bosna ile sınır komşusu olan Slovenya'da. Veronika, görünüşte, her istediğine sahip bir genç kadındır; renkli bir yaşam sürer, yakışıklı erkeklerle gezip tozar, ama mutlu değildir. Yaşamında bir şeylerin eksikliğini hissetmektedir. Bir gün ölmeye karar verir. Aşırı dozda ilaç alınca hastaneye kaldırılır. Orada kendisine birkaç günlük ömrü kaldığı söylenir. Akıl hastanesinde kaldığı sürece çeşitli insanlarla, çeşitli dünyalarla tanışan Veronika, yabancısı olduğu yeni duyguları keşfeder: Kin, korku, aşk, hatta cinsellik. Ölümü beklerken, çevresindeki insanları gözlemlerken, Veronika, varoluşunun her dakikasının yaşamla ölüm arasında bir seçim olduğunun farkına varır. Paulo Coelho, bu yeni kitabında, çağımız insanını rahat bırakmayan delilik olgusunu işliyor; toplumun normal kabul ettiği kalıpların dışına düşen insanları anlatıyor. Veronika Ölmek İstiyor, farklı düşünceleri yüzünden sık sık başka insanların önyargılarını göğüslemek zorunda kalanlar için değişik bir yaşam tarzı bulma ihtiyacını irdelerken, insanlığın temel sorunlarından birini içeriden bir yaklaşımla ortaya koyuyor.
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2000
 • Sayfa Sayısı:
  201
 • ISBN:
  9789750712814
 • Orijinal Adı:
  Veronika Decide Morrer
 • Çeviri:
  Haldun Pamir
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ebru Ince 
 16 Kas 23:17, Kitabı okudu, 3 günde, Beğendi, 8/10 puan

Bu yıl okuduğum en iyi 10 kitap listesine girecek Veronika neden :
Çünkü bu kez yazar beni yakalamayı başardı. .çok keyifle okuduğum"" veronika olmek istiyor "" aslında kimin akıllı kimin deli olduğunu bir kez daha dusunmemizi sağlayan bir kitap . Intihara meyilliler ,panik ataklilar, sizofrenler dünyasına ufak bir yolculuk yaptırıyor bize ..kendi kendimize sorduğumuz soruları, günlük yaşamda bize mutlaka olmalı diye dayatılan olguların aslında olmasada olabilirligini....basklari icin mi kendimiz icin mi yasadigimiz ,aslinda kim olduğumuz yada kim olmak istediğimiz gibi milyon şimsek çakışı sorular yüklüyor bize ve bunu yaparken bir müzik eşliğinde kayarcasina alıp giden bir roman ...
Coelho nun bu kadar kadın gözüyle dıştan bakış -iç dünya yansıması beni baya baya şaşırttı ...
Bu kitabi okuduktan sonra insanda piyano klasikleri dinleme isteği uyanıyor :)
Özellikle johan sebastian bach / adagio
Hayata bir mola vermek istediğiniz an veronika yi okuyun lütfen ...benden tavsiyedir
Aklı selim ve huzurla kalın. .

İlker Uzun 
 04 Tem 01:39, Kitabı okudu, 5 günde, Beğendi, 10/10 puan

Oldukça basit bir o kadar da dolu bir kitap diyebilirim.
Çoğu insanın yaşama bakış açısını tekrar gözden geçirteceğini düşünüyorum bu kitabın.
Yazar yarattığı karakterler üzerinden hayata dair oldukça güzel mesajlar vermis. Herkesin kendinden bir parça bulacağı kanısındayım.
Başkalarının mutluluğu adına, kendi mutluluğundan ve kendin olmaktan vazgecilmemesini, yapılan tercihlerin toplumsal kaygı ile değilde öz benlikle yapılması gerektiğini anlatıyor kitap. Ve düşündurüyor.. Kendi yaşamında ne kadar toplum kuralları ve değer yargılarıní bir kenara bırakıp tercihte bulunduğunu ve gerçekten kendi tercihlerinin sonucunu yaşıyor olduğunu..
Ve diyorki:
Her gününü son günümüş gibi yaşamalısın, çünkü ölüm bilinci insanı daha yoğun yaşamaya yöneltir.
Mutlu olmak için tüm dayatmalardan, toplumsal kaygılardan, kendi seçimin dışındaki tercihlerden arınmalısın. Ancak o zaman
kendini bulacaksın..

muhammet moroglu 
09 Kas 23:33, Kitabı okudu, 5 günde, Puan vermedi

Deliler mi normal,normal olduğunu iddia edenler mi. Aslında insan her zaman insan . Kitap aslında akıl hastanesinde olanların çoğunun bizden daha cesur olduğunu anlatıyor çünkü biz hastaneye gitmek ve belli bir damga yemekten korkuyoruz. Ve ordaki insanlar belli bir düzelme gösteriyor ve anlıyorlar ki içerdeki hayat dışardakinden daha güzel. Kimse sizin yaptığınız anormal ya da normallere gore anormal olan davranışlarınız için size hor bakmıyor. Çünkü geçerli bir nedeniniz var. Deliysen normal şeyler yapmak saçmadır çünkü.
Kitapta birkaç güzel anekdot bulabilirsiniz. Aslında hepimiz biraz deli olsak da sonuç olarak hayatı yaşamamız gerektiğini,dışardaki hayatın yaşamak için olduğunu ve yaşamaya değer olduğunu söyleyen kitabı okumanızı tavsiye ederim :) iyi okumalar...

Eylül 
 11 Nis 00:32, Kitabı okudu, 5 günde, Beğendi, 9/10 puan

Çok anlamı ve güzel bir kitap.Özellikle bazı paragraflar var ki yüze su serpilmiş hissi veriyor; kendimize bile itiraf edemediğimiz gerçekleri insanın yüzüne yüzüne vuruyor.Özellikle de kitabın 88.sayfasından itibaren başlayan bölümü daha dikkatli okumanızı tavsiye ederim.Kitabın ana teması o bölümde anlatılmış.Kitapta da en çok o kısımdan etkilendim.Hatta bir defa daha başa dönüp tekrar okudum.
Kitapta delilik kelimesine imgeler katılarak anlatılmış ve daha çok bunun üzerinde durulmuş.Okurken aklıma Don Kişot da aklıma geldi.Her iki kitapta da delilik adı altında insanların özgürlüğü seçtiği görülüyor.''Deli olan insan istediğini yapmakta serbesttir,çünkü zaten toplulukta deli olarak kabul görüldüğü için yadsınılmaz.'' bu düşünce altında birçok başka yargılara varılmış.
Kitaptaki çoğu karakter geçmiş ve gelecek arasında bağlı kalmış ve hep bu iki zamana bağlı kalarak,kendi belirlediği kurallar dışına çıkmayı göze alamayarak yaşamıştır.Veronika ise sadece şimdiki zamanın en kıymetli an olduğunu ve ilerisini ya da gerisini düşünmemeyi sonradan öğrenmiştir.Her yaşadığı anın kıymetini bilerek ve anlayarak yaşamıştır.Kitabı okudukça Veronika'nın diğerlerini de nasıl etkilemiş olduğunu ve diğerlerinin kararlarını gözden geçirmeye ittiğini göreceksiniz.
Herkesin okuması gerektiğini düşünüyorum.Kitap gerçekten de çok şey öğretiyor.Yazarın Simyacı kitabını da okumuştum.Yazarın kendine has bir üslubu var gerçekten.Kimin yazdığını bilmesem dahi ikisinin de aynı kalemden çıktığını rahatlıkla söylerdim.Simyacıyı ve yazarı sevdiyseniz bence bu kitabı da seversiniz :)

Her ne kadar sonunu neredeyse bilerek başlamış olsam da beğenerek okuduğum bir kitaptır. Hayatınızın her hangi bir zamanında her şeyiniz olduğunu fakat hiçbir şey olmadığınızı düşündüğünüzde size yön göstererek ışık tutacağını yine altları çizgilerle dolu bir kitap olacağını düşünüyorum. Veronika 'yı çok sevdim...

İlayda G. 
10 Tem 2015, Kitabı okudu, 8 günde, 10/10 puan

Sonunu tahmin etsem de beğenerek okuduğum bir kitap. Elimden bırakmak istemedim. İnsana kendini sorgulatıyor. Herkesin okumasını tavsiye ederim.

Aysel 
 17 Mar 10:19, Kitabı okudu, 2 günde, Beğendi, 7/10 puan

İkinci Paulo Coelho kitabımı yaklaşık 2 hafta süren depresif buhranlarım zamanı dün aldım elime. İçimden ne kitap okumak geçiyordu ne başka bir şey. Derken okumaya bir başladım, Veronika isimli 24 yaşındaki bir kız hayatın rütin hallerinden bıkmış, intihar etmek istiyor..
İntihar çabası beklediği sonucu vermiyor. Veronika ölmüyor ama 5 gün sonra da ölecek..

Şimdi esas hikayeye buradan dahil oluyorsunuz. Veronika`nın 5 gün sayılı zamanında kendini, hayatını, işini, aşklarını, anne-babasını, arzularını, hırslarını, delilikle geçen süresini sorguladığının şahidi olacaksınız.

Bundan başka daha 3 "deli" depresif bozukluk yaşayan insanların hikayelerini de görüyorsunuz kitapda.

Tüm bunları okuduğunuz zaman farkında olmadan siz de hayatınızı sorgulayacak, yaşamın tekdüzeliğinden kaçmanın bir anlamı olmadığını, esas olan yaşamın o tekdüzeliğinde kendinizi, hayallerinizi bulmanız olduğunu göreceksiniz.

* 7 puanı sadece hikayeye, beğendiğim altını çizdiğim cümlelere, yazarın Veronika`nın üzerinden bize verdiği mesajlara verdim.

* 3 puanı kırdım, çünkü kitap bir "Simyacı" değildi, bazı beni rahatsız eden yerleri vardı ve ben bunu anlamak bile istemiyorum, kitabın dili "en"in üzerinde değildi.

Depresyonda olanlar için ideal kitap. Hayatın her anını doya doya yaşayalım. Kitapda da denildiği gibi:
"Yaşayın. Yaşamasını bilirseniz Tanrı da sizinle birlikte yaşar." :)

Meraklılarına duyrulur: Filmi de varmış :)

Elif Kimya Salt 
22 Eki 2015, Kitabı okudu, 7/10 puan

Kitap hayattan bıkmış genç bir kızın intiharıyla başlıyor.Fakat kurtarılan kız akıl hastanesine yatırılır ve intihardan dolayı bir haftalık ömrü kaldığını öğrenir.Bu bir haftada kahramanımızın yaşadıklarını çok güze bir dille anlatmış yazar.Yine Paulo Coelho yine güzel akıcı bir kitap.

Özge Uzun 
01 Eyl 2015, Kitabı okudu, 2 günde, 8/10 puan

Yazarı, kitaplarını çok seven bir insan olarak bu kitaba ısınamadım. Belki edebi bir kusuru yok ama beni yine de rahatsız etti. Belki de bir psikolog adayı olduğum ve kişisel olarak aldığım için. Doktoru özellikle sevmedim. Yaptığı şeyin kabul edilebilir hiç bir yani yoktu kesinlikle. Ve bunu bir tedavi yöntemi olarak görmesi beni sinir etti açıkçası. Hastalıklar yaklaşık olarak doğru tanımlanmıştı ama biraz basite kaçıyordu. Yazarın dili de diğer romanlarına göre basit geldi nedense. Tüm bunları söylesem de haksızlık etmek istemem. Okunması gereken ortalamanin üstünde bir roman.

Selen Seyhan 
15 Ağu 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Paulo Coelho'nun okuduğum kitaplarının arasında beni en etkileyen bu oldu. Kitabı okurken bir akıl hastanesinde olanlara şahitlik ediyorsunuz çoğu zaman. Onların yaşadıkları, hissettikleri... Aslında bizim de o noktaya çok uzak olmadığımızı fark ediyorsunuz.

5 /

Kitaptan 146 Alıntı

Şimdiye kadar hiç kendi istediğim gibi yaşayamadım,hep birilerini mutsuz ederim düşüncesi ile, ailemi hayal kırıklığına uğratırım endişesi ile yaşadım. Asla tam anlamıyla mutlu olmadım. İstediğim mesleği seçemedim, istediğim gibi diğerlerini özgürce sevemedim.
İlerde ne olacak peki;evleneceğim, çocuklarım olacak, sıkıntılarım olacak, kendimi onlara adayacağım, onlar beni bırakıp gidecek, terk edeceğim veya terk edileceğim…Şimdiden gördüğüm bu geleceği neden kabul edeyim ki; kendi isteğimle bu noktada bırakmak varken..

Veronika Ölmek İstiyor, Paulo CoelhoVeronika Ölmek İstiyor, Paulo Coelho
ayamak 
08 Oca 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Çok ciddi bazı patolojik vakalar dışında, insanlar yalnızca günlük yaşamın tekdüzeliğinden kurtulmak amacıyla delirirler.

Veronika Ölmek İstiyor, Paulo CoelhoVeronika Ölmek İstiyor, Paulo Coelho
Aysel 
16 Mar 20:53, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 7/10 puan

"Dünyanın bütün dağlarında, ormanlarında, bîr tek yaprağı bile bir başkasının tıpkısı olarak yaratmamıştır Tanrı. Oysa siz farklı olmayı delilik sayıyorsunuz."

Veronika Ölmek İstiyor, Paulo CoelhoVeronika Ölmek İstiyor, Paulo Coelho
Aysel 
18 Mar 12:14, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 7/10 puan

"Anlaşılmamaktan gurur duyuyordu, çünkü tüm dâhiler bu bedeli ödemişlerdi."

Veronika Ölmek İstiyor, Paulo CoelhoVeronika Ölmek İstiyor, Paulo Coelho
Aysel 
27 Ara 2014, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 7/10 puan

"Kırılgan yaşamlarımızın her anında başımıza gelebilecek beklenmedik olayları düşünecek olursak, her yeni gün bir mucizedir."

Veronika Ölmek İstiyor, Paulo CoelhoVeronika Ölmek İstiyor, Paulo Coelho
kitapları seven 
09 May 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Deliler çocuklar gibidir, istedikleri yapılmadıkça yerlerinden kıpırdamazlar.

Veronika Ölmek İstiyor, Paulo Coelho (Sayfa 103)Veronika Ölmek İstiyor, Paulo Coelho (Sayfa 103)

Kitapla ilgili 1 Haber

Bir Depresyon İlacı: 'Veronika Ölmek İstiyor' Kitabını Okumanız İçin 11 Neden
Bir Depresyon İlacı: 'Veronika Ölmek İstiyor' Kitabını Okumanız İçin 11 Neden Paulo Coelho'nun unutulmaz kitaplarından "Veronika Ölmek İstiyor" sizi bambaşka bir dünyaya götürüyor. Herkesin hayatında en az bir kere okuması gereken bu kitap psikoloğunuz haline gelebilir ve kendinizi kötü hissettiğiniz her an okuma arzusu uyandırabilir. Bu yüzden ödünç aldığı kitapları geri vermeyen arkadaşlarınıza bu kitabınızı vermemenizi tavsiye ediyorum. Bu arada her ne kadar vermek istemesem de kitaptan bahsederken ufak tefek spoilerlar olabilir.