Ya Tahammül Ya Sefer

8,0/10  (22 Oy) · 
100 okunma  · 
15 beğeni  · 
1.215 gösterim
İnandığımız uğruna pek çok şeyi göze aldığımız "dava"lar. Bizimle aynı duyguları, fikirleri paylaşan arkadaşlar. Ancak onlarla var olabileceğimizi hayatımızın bir mana kazanabileceğini düşünürüz.

Ya Tahümmül Ya Sefer, yakın geçmişimizde böyle düşünen insanların, nesillerin nasıl bir araya geldiklerini, sonra nasıl dağıldıklarını, şahsiyetlerinden ve bulunmaları gereken yerlerden nasıl uzaklara sürüklendiklerini ele alıyor. Bu insanların açmazlarını, acılarını dile getiriyor.

Fotoğrafta Biri Var, Hilâli Gördün mü, Görülen Geçmiş Zamanın Aşırı Uçları, Limandaki Yoğun Sis, Kuşlar da Kaderle Uçar, Ya Tahammül Ya Sefer, Dön Geri Bak, Sarışın Sorular, Elhan-ı Siyaset, Kara Kumudur Kalan Gün Işığı Nereye, Oyunbozan, Irmaktan Öteye.

 
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2013
 • Sayfa Sayısı:
  124
 • ISBN:
  9789759953157
 • Yayınevi:
  Dergâh Yayınları
 • Kitabın Türü:
Mine Şahin 
05 Kas 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

'Artık soframıza melekler inmiyor...'
Serzenişi. Gidişatın yön verdiği ve hatta değiştirdiği insanlar ve iç savaşları. farklı kişilerin aynı biçimde değişen hayatlarını yine çok başarılı bir üslupla okuyucuya aktarmış Mustafa Kutlu

Kivirciktosh 
15 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

‘’Ya Tahammül Ya Sefer’’ ve yine yeniden Mustafa Kutlu kitabı... En son Mustafa Kutlu’nun ‘’Uzun Hikâye’’ kitabını okumuştum ve çok sevmiştim. Bu kitabını da sevdim. Öncelikle kitabın ana konusundan bahsetmek istiyorum. Aslında bunu birçok şekilde tanımlayabilirim, haydi bakalım başlayalım; Kitap genel olarak kişiliklerinden, benliklerinden, hayatlarından, inançlarından taviz vererek bambaşka bir hal alanların hikâyelerinden oluşuyor. Gelecek adına bir dava güden insanların zamanla bu davalarından uzaklaşmalarının hikâyesi. Hayalleri, amaçları, idealistliği ve davaları terk edişin ve kendine yabancılaşmanın hikâyesi. ‘’Ruhunda yanan ateşi her yana taşımak, gönülleri tutuşturmak’’ isteyenlerin zamanla bu heyecan ateşlerinin sönüşünün hikâyesi…
Genelden özele indirgersek; Hikâyeler çok gerçekçi. Hikâyelerin büyük kısmı ailesinin içinde daha doğrusu ailesinin yaşadığı hayat tarzı içinde bir yalnız hayat süren İhsan tarafından anlatılıyor. Yaşadığı yere uyumsuzluk ve yaşadığı yerle çatışma yaşayan İhsan ağlamayı bile beceremediğini söylüyor. ‘’Kendime bir dünya kurmaya çalışıyorum. Biliyorum aranızda yerim yok.’’ diyerek hüzünlendiriyor beni. Baba ve oğul arasındaki ilişki çok soğuk. Babasının geçmişine yani eskiye gidince anlıyoruz neler olmuş ve neler bitmiş. (Daha fazla bahsetmek istemiyorum.)
Geçen gün televizyonda bir psikoloğun konuşması dikkatimi çekti, şöyle diyordu; ‘’Sizin için uygunsuz olan, rahatsız olduğunuz veya yapmamak için kendinizle savaş verdiğiniz bir şeyin bulunduğu ortamda vakit geçirmeniz, her gün onun önünden geçmeniz bir süre sonra sizde irade yorgunluğuna sebep olur. Ve kendinizi amaçlarınızı unutarak yapmayacağım dediğiniz şeyi yaparsınız.’’ İşte olay budur. Size uygun olmayan, nefret ettiğiniz bir ortama girerseniz oradan huylar kapmadan ayrılmıyorsunuz. Sonra alın başınıza belayı! Çünkü ‘’Can çıkar huy çıkmaz’’ demişler eskiler. Ne kadar uğraşsanız da o davranıştan kurtulmanız zorlaşacaktır bir bataklık gibi sizi içine çekecektir. Bir süre sonra ‘’Ben niye buraya gelmiştim ki acaba?’’ diyebilirsiniz. Önceden tedbir almak gerek ki en iyisi böyle ortamlara hiç girmemek.
Nerede kalmıştık? Hah kitap hakkında konuşuyorduk. Kitapta bazı bölümleri ikişer kez okudum, çok sade bir dili olmasına rağmen bazı yerlerde ‘’Şu an kim konuşuyor? Kimden bahsediliyor?’’ diyebiliyorsunuz. Bunu göze alıp okumak isterseniz kitabı tabii ki de tavsiye ederim. Faydalı ve bol istifadeli okumalar…

Polat S. 
26 Mar 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Ya Tahammül Ya Sefer adlı hikaye kitabında yazar her ne kadar kitabın içinde farklı başlıklar altında farklı bir hikaye anlatıyor gibi gözükse de biraz okuduktan sonra aslında tüm karakterlerin bir önceki hikayedeki karakterlerle aynı olduğunu ve birbirini tamamlayan bir zincir halkası şeklinde eklendiğini görürüz.Hikaye kitabının temel konusu yazarın diğer hikayelerinden biraz daha farklı olarak bağlı olduğu dava ve ideolojiye olan inancı zayıflayan, daha doğrusu hayatla birlikte başka yollara ve amaçlara geçmek zorunda kalan insanların geçmiş yaşantılarına ve kendilerini adadıkları davaya olan özlemleri ve eski günleri, arkadaşlıkları, üniversite ortamındaki yaşamlarını yad etmeleri olarak özetlenebilir.Davadan kasıt hikayedeki ipuçlarından yola çıkarak islami ideolojiye bağlılık olarak açıklanabilir.

Yakuphan Güleç 
14 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Dava delilelerinin vasat olmadığı zaman bir anda tepetaklak nefslerine nasıl uyduklarını anlatan ibretlik bir hikâyedir. Okuyalım ve okutalım...

Kitaptan 13 Alıntı

Zeynep Şentürk 
10 Kas 2016 · Beğendi · 8/10 puan

Irmak bir başlangıç.
Bir düş.
Ama bir yol ve bir yoldaş. Ne tabiat parçası, ne çiftlik hayali. Ne kaçıp gitmek, ne ekip biçmek. Sefer de içimde, tahammül de...

Ya Tahammül Ya Sefer, Mustafa Kutlu (Sayfa 124 - Dergah Yayınları)Ya Tahammül Ya Sefer, Mustafa Kutlu (Sayfa 124 - Dergah Yayınları)
Salih Çermik 
10 Oca 18:27 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Devrimiz makine gıcırtısının ahlak ilahilerini susturduğu devirdir. Bizim ahlakımız hürmet, hizmet ve merhamet prensiplerini kendinde birleştiren aşk ahlakıdır.

Ya Tahammül Ya Sefer, Mustafa Kutlu (Sayfa 84 - Dergâh Yayınları - 18. Baskı)Ya Tahammül Ya Sefer, Mustafa Kutlu (Sayfa 84 - Dergâh Yayınları - 18. Baskı)
Hüseyin kervancı 
26 May 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bizim davamız mesuliyet hareketidir. Davamız hayata uymak değil. Hayatımızı Hakk'a uydurmaktır

Ya Tahammül Ya Sefer, Mustafa KutluYa Tahammül Ya Sefer, Mustafa Kutlu
zebercet zengin 
16 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ona bakınca hep böyle şeyler (bir eski şair arkadaşının mısraları "Biz seninle ne güzeldik / Koşarken çavlanlara") hatırlatıyor.

Ya Tahammül Ya Sefer, Mustafa KutluYa Tahammül Ya Sefer, Mustafa Kutlu
zebercet zengin 
15 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Mazi daima mevcuttur. Kendimiz olarak yaşayabilmek için, onunla her an hesaplaşmaya ve anlaşmaya mecburuz."

Ya Tahammül Ya Sefer, Mustafa KutluYa Tahammül Ya Sefer, Mustafa Kutlu
yasemin taş 
07 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

...Ne kaçıp gitmek , ne ekip biçmek. Sefer de içimde tahammül de.

Ya Tahammül Ya Sefer, Mustafa KutluYa Tahammül Ya Sefer, Mustafa Kutlu
Aslan Sever 
25 Kas 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Durduğumuz noktada inançlarımızın eskidiğini, yabancılaştığını hiç tecrübe etmediniz mi? En acı kayıp budur: Gerilemiş ruhların mütemadiyen tavizler vererek hayatla, zaruretle uyuşmaları...

Filozofun öğüdü bütün hayatımızda takip edeceğimiz en esaslı metottur:
"Uzun yolu seçiniz..."

Ya Tahammül Ya Sefer, Mustafa KutluYa Tahammül Ya Sefer, Mustafa Kutlu
zebercet zengin 
16 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

- Ben de şimdi gençlere onu anlatıyordum. Yemek kitabı deyip geçmeyelim. Ünlü Alman bilgini Hehn kavimleri "soğan seven veya sevmeyen milletler" diye ikiye ayırıyor. Türkler başlangıçtan beri soğan seven milletler arasında yer alıyorlar. Türk kültürünün hazinesi olan Kaşgarlı Mahmud'un eserinde pek çok soğan çeşitlerinin yazılı olması da bunu gösteriyor.

Ya Tahammül Ya Sefer, Mustafa KutluYa Tahammül Ya Sefer, Mustafa Kutlu
2 /