Yaban Bütün Eserleri 1

8,0/10  (348 Oy) · 
2.114 okunma  · 
259 beğeni  · 
4.637 gösterim
Kendi dönemi içindeki gerçekçilik anlayışına uygun olarak yazılmış olan Yaban'da Yakup Kadri, I. Dünya Savaşı'nın bitimiyle birlikte Sakarya Savaşı'nın sonuna kadar olan sürede bir Anadolu köyünde, köylüleri, köyün durumunu, Milli Mücadeleye ilişkin tavırlarını bir aydının gözüyle verir. Yaban için bu eser benliğimin çok derinliklerinden adeta kendi kendine sökülüp, koparak gelmiş bir şeydir diyen yazar, bu romanda ortaya koyduğu birçok soruna daha sonra yazacağı Ankara'da cevap bulmaya çalışacaktır./
 • Baskı Tarihi:
  2012
 • Sayfa Sayısı:
  214
 • ISBN:
  9754700060
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınları
 • Kitabın Türü:
P.K. 
 13 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 24 günde · Beğendi · 8/10 puan

Çok güzel bir kitap gerçekten. Gerçek yaşanmış bir hikaye. İkinci okumam bu benim. kitap okuma iştahımı daha da arttıran bir kitaptı.
Herkese tavsiye ederim. :)
Bir insanın hayatında mutlaka okuması gereken ve kitaplığında bulunması gereken bir kitap. :)

KeMâL 
27 Ara 2015 · Kitabı okudu · 2 günde · 7/10 puan

Herkese günaydınlar 1000Kitap sakinleri …
Yaban; benim ilk Yakup Kadri deneyimim oldu. Bir eseri, yazarı daha tanıdım bu kitapla. Size de inşallah elimden geldikçe bu roman ve yazar hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

Öncelikle yazarın üslubu gayet akıcı, sade ve edebi yönü çok kaliteli. Romandaki karakter tahlilleri, tasvirlerle ve yazarın gerçekçi üslubuyla bütünleşmiş. Kısacası karakterler göz önünde canlanıyor.

Kitap hakkında konuşacak olursak roman 1. Dünya Savaşı yıllarından başlayarak Sakarya Meydan Muharebesi'ne kadar olan zaman içinde yaşanıyor. Mekan olarak İç Anadolu Bölgesi'nde Haymana dolaylarında Porsuk Çayı civarında bulunan son derece bakımsız, unutulmuş, eğitimsiz bir virane bir köy içerisinde geçmekte. Aslen İstanbul çocuğu olan roman kahramanı Ahmet Celal Çanakkale Savaşı sırasında cephede bir kolunu kaybetmiştir. İstanbul’un işgal altında olması ve emir erinin daveti üzerine romanın geçtiği köye göçmüş, göçtüğü köydeki insanlarla arasındaki yaşantıyı ele alan bir romanı oluşturuyor. Ön planda köy yaşamı anlatılmış olsa da arkada aslında milli mücadele ile ilgili bilgiler veriliyor.

Kitabın konusuna geldiğimizde ise Milli Mücadele döneminde ve Kurtuluş Savaşı sırasında bir Anadolu köyünde; köylüleri, köyün durumunu ve milli mücadeleye ilişkin tavırlarını anlatırken; Türk aydını ve köylüsü arasındaki uçurumu da romana ismini verecek şekilde betimlemiştir. Daha fazla derine girip spoiler vermek istemiyorum. Cehaletin nelere yol açabileceği romanı okuyunca çok iyi anlayacaksınız. İşgalin bütün çirkinliklerini çok iyi anlatılmış. Final bölümüne aşkı da yerleştirmiş yazar.

Yazar dönemin toplumuna çok ağır eleştirilerde bulunmuş. Bu ağır eleştirilerinden dolayı kendisi de nasibini almış. Çoğu yorumlarda “bu kadar da değildir.” “yazar çok abartmış” denildiğini okudum. Biraz araştırmadan sonra az da olsa katılıyorum. Ama o dönemin cahil ve eğitimsiz halkını da göz önüne almak da gerekli. Zaten yazar aynı zamanda köylüleri bu durumdan dolayı çok suçlu bulmayıp onları her alanda geri bırakan aydınları ve imparatorluğu alttan alta eleştirmiştir.

Tavsiye ediyorum. Okunması gereken bir eser. Başlarda sıkılabilirsiniz ama sabredince Kurtuluş Savaşı ve Milli Mücadele yılları gözünüzün önüne gelecek. O zamanları öğrenmek isteyenler mutlaka okumalı.
Herkese iyi okumalar…

Bekir İstanbul 
15 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yazarın edebi yönü çok güçlü fakat kötü kadının ismi neden Cennet? Köy halkı neden bu kadar cahil ve korkak? Köye gelen şeyh neden bu kadar sahtekar? Çok karamsar, kötü bir tablo çizilmiş. Kurtuluş savaşı kahraman askerlerimizle, fedakar köylü insanlarımızın gayretleri, imanları ile kazanıldı. Neden bunlardan bahsedilmiyor?

Believe Me 
 08 May 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 9/10 puan

Kitap güzeldi okunması gereken kitaplardan birtanesi kütüphanenizde olmalı bu kitap. Kitap köylü kızıyla, şehirli kızından bahsediyor bazı kısımlarda. Savaş esnasında köylülerin mîllî mücadeleye karşı tavırları anlatiyo hocalar üfler okur cahil köylüler hocanın sözünden çıkmaz günümüzde halen böyle, Türklerin en hasas bölgesi Din Köyün Ağası da acık gözlüdür olan cahiliyete oluyor, Şehirden Köye göçen subay köydekiler onu benimsemiyor ve yabancı görüyorlar Savaşta kolunu kaybetmistir tek koludur köye geldiğinden beri uğursuzluk getirdiği sanılıyor."tek bir hattası var bence köylülerin pasif olarak gosterilmiş katilmiyom buna kadın, erkek, yaşlı ve çocuk çolukla düsmana karşı çıktık burda susan ve düşmandan kaçan korkan bir gezinti veriyo ama kitap mükkemel ;)."

Nurhan Işkın 
22 May 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Çanakkale'de sağ kolunu kaybeden,Ahmet Celal'in savaş sonrasında yaşadığı olaylar örgüsünü anlatan bir eser .Yazarın edebi anlatımını sevdiğim için hem düşünerek,hem de üzülerek okumuştum.

Mona Roza 
24 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Yakup Kadri'nin Kurtuluş Savaşı yıllarını, zamanın şartlarını ve köy insanının yokluğunu eşsiz betimlemeleriyle destekleyerek ele aldığı mükemmel bir eseri. Romanı beğendim fakat tek beğenmediğim yanı -ama daha sonrasında pişman oldum- köylüyü Kurtuluş Savaşı'ndan bihaber,cahil olarak nitelemesi ve köy halkını küçük görmesi olmuştur. Daha sonrasında pişman olmamın sebebi ise romanı bitirdikten sonra romanın önsözünü okudum -önsözü kitaba başlarken okumamıştım da :):)- Yakup Kadri niçin böyle yazdığını zaten en başında etraflıca açıklamış olmasıdır.

Ferah 
29 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Lisede edebiyat öğretmenimiz romanın kahramanı Ahmet Celal 'in 1.Dünya Savaşında bir kolunu kaybetmesi üzerine yerleştiği köyde Anadolu halkına bakış açısının anlatıldığı bu kitapta yapılan bir anlatım yanlışlığını bulmamızı istemişti. Bu hatayı bulabilmek için defalarca okumuştum ama yine de bulamayarak edebiyat öğretmenimin açıklaması sonunda öğrenmiştim. Ne olduğunu fark eden okur oldu mu acaba?

Elif Bilge 
01 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun önemli eserlerinden biri olan Yaban, İstanbul'dan ayrılıp Anadolu'nun ücra köylerinden birinde yaşayan bir subayın hikayesini anlatır. Kurtuluş Savaşını bütün şeffaflığı ile anlatan roman Türk halkının yaşadığı yoksulluğa ve zor şartlara değinir. Samimi anlatımı, etkileyici kurgusu ile adeta karakterlerle yer yer üzüldüm ve sevindim.

Kurtuluş Savaşı dönemlerinin zorluğunu yansıtan bu eser fikrimce herkes tarafından okunmalı.

Fatma Altunbaş 
23 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bu tarz kitaplari okumaya alismam zaman aldı yine yarıda bıraktım edebiyat öğretmeninin zoruyla okumuştum ama daha sonra pisman olmadım farkli yerden geldiği için yaban diyorlar kiza olan duyguları koyu başmalari olsun anlatım sekli genel olarak guzel bir kitap

Gamze Gülmüş 
09 Kas 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Puan vermedi

Dünya Savaşı'nın bitimiyle birlikte Sakarya Savaşı'nın sonuna kadar olan sürede bir Anadolu köyünde köylüleri, köyün durumunu ve milli mücadeleye ilişkin tavırlarını anlatmaktadır.

5 /

Kitaptan 110 Alıntı

Esra'nın Dünyası 
 06 Haz 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Mesafe
Sanki benim ağzımla onun kulağı arasında ki mesafe beş on kilometredir.

Yaban, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 62)Yaban, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 62)
Bekir İstanbul 
09 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Kah zihnimi büyük ve önemli şeylerle işgal ederek, acımı unutmaya çalışıyorum. Kah okuyorum, okuyorum, okuyorum.

Yaban, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 82)Yaban, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 82)
Believe Me 
06 Haz 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Mustafa Kemal Atatürk
Türkiye'nin karanlık semasında Mustafa Kemal adı bir şafak yıldızı gibi parlıyor.

Yaban, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 75 - İletişim)Yaban, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 75 - İletişim)
Necmiye 
 26 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

TÜRK askeri manda leşlerinin derisinden çarık yapıp giyiyor.TÜRK köylüsü top arabalarını kendi yorganına sarıp taşıyor.İşte bunun içindir ki inanmalıdır.İşittim.Eskişehir 'de demir yolu raylarının söküp eriterek top kaması yapanlar varmış.Geçen gün,yakın istasyonların birinde bir trenin nasıl yürütüldüğünü gördüm.Tren durur durmaz hemen bütün yolcular inip etrafa dağılıyorlar,rasgeldikleri ağaç dallarını kesiyorlar ve getirip lokomotifin platformuna yığıyorlardı........

Yaban, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 95)Yaban, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 95)
Believe Me 
26 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Anadolu
Yazıklar olsun, seni sevmesini bilmeyenlere; ey, gamlı ülke!... Seni sevip, senin sesiz dramın içinde gömülüp gitmekten korku çekenlere!.. Taşın, toprağın ne bitmez bir sabır ve mukavemet hazinesidir! İnsan, senin göğsünde ya destani bir kahramanlığa erer ya da en ilâhî mizaçlı velilerin feragat ve mahviyet derecesine varır.

Yaban, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 66 - İletişim)Yaban, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 66 - İletişim)
Believe Me 
22 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Cahillik
Okumuş bir İstanbul çocuğu ile bir Anadolu köylüsü arasındaki fark, bir Londralı İngiliz bir Pencaplı Hintli arasındaki farktan daha büyüktür.

Yaban, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 36)Yaban, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 36)
Believe Me 
29 May 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Derviş gönlü taş gerek,"
"Gözü dolu yaş gerek,"
"Koyundan yavaş gerek."

Yaban, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 66 - İletişim)Yaban, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 66 - İletişim)
Bekir İstanbul 
14 May 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Fakat, bu sefer işittiğim aynı ses mi? Aynı sözü, aynı ahenkle mi söylüyor? Hayır; güfte o eski güfte, lâkin, beste tamamıyla değişmiş, bin kat daha derinden, bin kat daha dokunaklı olmuştur.

Yaban, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 168)Yaban, Yakup Kadri Karaosmanoğlu (Sayfa 168)
Kemal EFE 
01 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Asıl mutlu açlardır, zira doyunacaklar. Asıl mutlu çıplaklardır, zira giyinecekler. Asıl mutlu zülüm görenlerdir, zira adalete kavuşacaklardır.

Yaban, Yakup Kadri KaraosmanoğluYaban, Yakup Kadri Karaosmanoğlu

Kitapla ilgili 1 Haber