Yağmur Sonrası

8,8/10  (443 Oy) · 
1.367 okunma  · 
424 beğeni  · 
13.823 gösterim
2. Dünya Savaşı'nın tam ortasında yaşanan yasak aşk ve işlenen korkunç bir cinayet...

Umut tükenmiş gibi görünse de ikinci şans her zaman vardır... Ya yoksa?

Anne Calloway ne kadar çabalasa da yetmiş yıldır peşinden gelen anıları bir türlü aklından silemiyordur. Bora Bora Adası'ndan adına gelen gizemli bir mektup ise adeta kapanan yarasını yeniden açar.

1942 yazında, 2 Dünya Savaşı'nın en hararetli zamanında Bora Bora Adası'nda görev almak için orduya hemşire olarak katılan Anne, genç, güzel ve nişanlı bir kadındır. Ancak orada hiç hesap etmediği bir durumla karşılaşır. Aşk... Kalbini tutkuyla dolduran, yakışıklı asker Westry Green'e karşı koyamaz. Kısa sürede aşkları, adadaki amber çiçekleri gibi filizlenirken, sazdan çatısı olan bir bungalovun altında gizli bir dünyayı paylaşırlar. Ta ki bir gece tüyler ürperten bir cinayete şahit olana kadar... Savaş rüzgarlarıyla ayrı yerlere savrulan çift, bir daha asla bir araya gelemez. Peki Anne, onca sene sonra çıkagelen bu mektubun izinden gidip taşıdığı vicdan azabını sonlandırabilecek mi?

Ya siz, araya zaman, mekan, kişiler girse de gerçek aşkın peşinden gitmeye cesaret edebilir misiniz?

Yağmur Sonrası ile tutkunun zaman tanımayan öyküsünü okurken, gözyaşlarınıza hakim olamayacaksınız.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2013
 • Sayfa Sayısı:
  347
 • ISBN:
  9789759996741
 • Orijinal Adı:
  The Bungalow
 • Çeviri:
  Duygu Parsadan
 • Yayınevi:
  Arkadya Yayınları
 • Kitabın Türü:
Damla Köseoğlu 
 20 Ağu 19:22, Kitabı okudu, 7 günde, Beğendi, 9/10 puan

Yağmur Sonrası'na klasik bir aşk romanı olarak bakmak haksızlık olur. Temelde aşk, ihanet ve umut üzerine kurulu bir roman gibi görünen kitapta işlenen savaş olgusu konuya apayrı bir tat vermiş. Savaşın insan hayatını hangi boyutta ve ne kadar olumsuz etkilediği noktası her sayfada kendini hissettiriyor. Sarah Jio, okuru hiçbir zaman yormayan o kendine has üslubunu ve aşk, savaş, dostluk gibi nice olguyu bu kitapta harmanlayarak olayları, durumları son derece akıcı ve etkileyici bir biçimde sunmuş.

Konunun II. Dünya Savaşı yılları ve günümüz olarak iki aşamalı şekilde anlatıldığı kitapta ana karakterimiz Anne Calloway. Varlıklı bir ailenin kızı olan Anne hemşire ve savaş sırasında ülkesine yardımcı olabilmek için geride nişanlısı ve ailesini bırakarak kilometrelerce uzağa Bora Bora Adası'na gidiyor. Ada hayatının ilk gününden son gününe ve yıllar sonrasına ait olayların anlatıldığı kitap sadece tutkulu bir aşkı anlatmıyor savaşın insana neler kaybettirebileceğini de gözler önüne seriyor.

Sinem Atılgan 
 02 Tem 2015, Beğendi, 10/10 puan

Bence sarah jio'nun diğer kitaplarına nazaran en iyisi bu idi. Tür aynı, üslup aynı, konu farklı ama hep aynı sürükleyicilik. Sadece tek bir kişiye aşık olunabileceğini ve diğerlerinin sadece teselli olduğunu çok iyi anlatıyor.

Sinan️ Kılıçarslan 
15 Nis 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Bu kitapta sevginin bir üst seviyesnini kıskançlık olduğun anladım. Bir erkeğin ne kadar vefalı bir aşık olabileceğini ve bir kadının da gururna yenik düşmesini aşkta gurur olmayacağını anlıyorum.

Çalışkanarı Çiğdem Özdemir 
21 Kas 2015, Kitabı okudu, 6 günde, Beğendi, 9/10 puan

Düşük riski ile yatmış bir arkadaşıma, aynı sorunları paylaşan bir başkası sormuştu, "sence ne okumalıyım" diye, cevap netti, "kesinlikle Sarah Jio". Olay tamamen bu. Ne anlatırsa anlatsın, konu ne olursa olsun, kitaplar size sarı sıcak hisler bırakıyor. Okurken illlaki sımsıcak sarı bir güneşin altında imiş gibi içiniz ısınıyor.Kitap bittiğinde ise, bir oh çekiyorsunuz. "İyi ki okudum" diyorsunuz.Yağmur sonrası aslında dramatik bir kitap, çoklarını da ağlatmış. Ben de bu hisleri pek uyandırmadı ama hislerim belli. "İyi ki okudum"

Sadettin TANIK 
18 Nis 2015, Kitabı okudu, 1 günde, 8/10 puan

Savaşın insanlardan neler götürebildiğini anlatan bu roman sürükleyici, duygulu ve her şeyden önce insana insan olduğunu hatırlatan bir eser. Okumayan çok şey kaybeder.

Ahmed Yasir Orman 
18 Kas 2015, Kitabı okudu, 9/10 puan

(Hafif spoiler içerir)
Bu kitap şu ana kadar okuduğum romantik kitaplar arasında en iyilerden. Kitabın dili sade ve akıcı. Kitap edebi değerden uzak, boş, hiçbir şey anlatmayan, hiçbir şey öğretmeyen aşk romanları gibi değil. Kitabı alıpta ilk sayfalarını okumaya başlayınca vıcık vıcık aşk romanı diye düşünsem de ileri ki sayfalarda yanıldığımı farkettim. Ara sıra savaşlara farklı açılardan bakmak savaş kavramını daha iyi anlamamızı sağlıyor. İşte bu kitapta da şavaşın gerisindeki hemşirelerin gözünden savaşı görmemizi sağlıyor. Tabi bu kitabı okuyan çoğu okur savaşı anlamak için değil de içinde ki aşk için okuyor. Zaten ne zaman çok okunmuş ki içinde aşk olmayan kitaplar! Bu yüzden piyasada boş beleş aşk kitapları çok satan raflarda dolanıp duruyor.
Biraz da kitabın içeriğinden bahsedeyim. Kitapta Anne adlı karakter arkadaşıyla bir adaya ikinci dünya savaşı nedeniyle hemşire olarak gidiyor. Anne gitmeden nişanlısına gelince evleneceklerine söz veriyor. Bu sözü tutmamak için elinden geleni yapacak olması beni nedense ileri ki sayfalarda hiç şaşırtmadı. Şimdi diyeceksiniz, bu ihanet olmasa kitapta konu kalmaz. Tamam kabul ediyorum. Zaten bunlar gerçek hayatta da yaşanmış. Yazar da kurgusallaştırıp yazmış. Ama bunu gerçek hayatta düşününce deli oluyorum. Bu batı toplumlarında neden hep böyle! Hep bir eşlerini aldatma, boşanma, ihanet... Nefislerine hakim olamayan topluluklar bildiğin. Hayvan mıyız ki hakim olamıyoruz nefislerimize! Biz insanız öyle hep duygularımızın hayatımıza yön vermesine izin veremeyiz. Bir söz verilmişse o söze ihanet edilmez. Bak birinci dünya savaşı zamanındaki bizim Türk toplumumuza. Savaştan dönmeyen eşini yıllarca bekleyen kadınlar görürsün. Hep ümit etmişlerdir bir gün gelecekler diye. İşte bu sadakattir. Kitapta ise daha adaya ayak basar basmaz tüm hemşirelerin gözü erkeklerde, tüm askerlerin gözü de hemşirelerde. Daha sonra da ne hikmetse hepsi de hayatlarının aşklarını(!) buluyorlar o adada. Aaaa ne tesadüf değil mi(!) Daha bir yıl bile geçmeden nişanlısını aldatma yetkisini bulabiliyor baş karakter. Nişanlısı cephede evliliklerinin hayalini kurarken, o bencillik yapıp nefsine uyup hayatımın aşkı diyerek başka erkekle birlikte olabilmeyi kendine hak sayabiliyor. Kimse bana ama seviyorlar birbirlerini falan demesin. Bir insanın nişanlısı ya da eşi olduktan sonra bir daha bakmaz etrafına. Güvenmiyorsan kendine vermeyeceksin söz. Adaya geldiğin an gözün eğlencede olursa da ağlamayacan artık karnındaki bebeği başka aileye vermek zorunda kaldığın için.
Biraz ağır eleştiri oldu. Neyse dediklerime çok bakmayın. Gençtirler yapmışlardır hata deyip geçelim bu konuyu. Alıp okuyun derim. İyi bir üslupta yazmış yazar. Okuru da sayfalar ilerledikçe şaşırtabilmeyi başarmış. Bence başarılı bir yazar. Altı saatinizi bu kitaba verirseniz pişman olmazsınız diye tahmin ediyorum.

Alya Aybüke Mete 
16 Tem 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Kitaptaki karakterleri fazlasıyla gerçeksi bulduğum için bir solukta bitirdiğim kitap. Aşk ve ya ahlak kusması olmadan romantizmi veren bir kitap ve yazarın kullandığı dil sanki bir film izler gibi zihin çarklarımın dönmesine ve kitaptaki imgelerin hayal aleminden çıkıp boyut kazanmışçasına beni ele geçirmesini sağlamıştı ki ben bu hissi modern yazarlarla uzum zamandır hissedemiyordum. Tekrar elime geçse hiç durmam yine okurum.

Leyl-i Tarığın Sebefruzu 
 03 Kas 11:26, Kitabı okudu, Puan vermedi

Hani yağmurdan sonra etrafa mutheşem bir koku sasar ya;))yaşadığınızı hissettiğiniz,kelebeklerinizin bir gün daha fazla yaşamasını sağlayan...Hani bir de aşk vardır...sesini duyduğunuzda kalbinizin teklemesini sağlayan,istemsizce sırıtmanızı sağlayan ....Şimdi birde o yağmur ve toprak kokusuyla birlikte aşkı düşünün...:))

özlem toptal 
01 Mar 09:38, Kitabı okudu, 8 günde, 7/10 puan

Kafa dinlendiren yormayan klasik sarah jio kitaplarından 2. dünya savaşı sırasında yaşanan bir aşk ...bir cinayet... ve gerçek adaleti sağlamaya çalışan insanlar...Kitapları hep birbirine benzediği için uzun aralıklarla okumayı tercih ediyorum yoksa sıkıcılaşıyor Flim tadında akıcı çarçabuk okunup giden bir kitap

Sevgi Sertel 
18 Ağu 12:23, Kitabı okudu, 3 günde, Beğendi, 10/10 puan

Veeee 2. Etkinlik kitabım “Yağmur Sonrası” bir gece de bitti :) Gerçekten şimdiye kadar okuduklarımın içinde en beğendiğim Sarah Jio kitabı oldu… Tabi henüz okumadığım kitapları mevcut…

Hikayemiz günümüzle başlıyor. Artık yaşlanmış olan Anne içindeki fırtınalara daha fazla direnemez ve torununa hikayesini anlatmaya başlar…
Anne 1940’lı yıllarda çocukluk arkadaşı Gerhard ile evlilik hazırlıkları yapan genç, toy ve mutlu bir kızdır.
En yakın dostu olan Kitty ile hemşirelik mezunu olan Anne tam düğün arifesinde ani bir karar ile gönüllü olarak, II. Dünya Savaşı’nın en hararetli zamanlarında, görev almak için Bora Bora Adasında Orduya hemşire olarak katılmaya karar verir.

Birliğe varmaları ile birlikte başlayan olaylar, gizemler ve yaşananlar…
Savaşın gerçekleri ve zor yüzü…
Gerhard ile nişanlı olan Anne’nin, yakışıklı Asker Westry ile gerçek aşkı keşfetmesi….
En yakın dostu olan Kitty ile dostluklarının sınanması ve acı gerçekler…
Kitty’nin başına gelenler ve sonrasında yaşananlar…
Adada işlenen cinayet ve onun arkasındaki sırlar…
Yanlış anlamalar sonucu ayrılan yollar, kaybedilen mutluluklar ve yıllarca unutulmayan pişmanlıklar…
Hayatının aşkı ve hiç unutamadığı Asker Westry ile en yakın dostu olan Kitty ye neler oldu?

Yıllar sonra gelen esrarengiz bir mektup, mektubu gönderen kadın kim?
21 yaşında geldiği Bora Bora adasından ayrıldıktan sonra, yaşlı bir kadın olarak tekrar adaya dönen Anne yi neler bekliyor?
Cinayetin gizemi çözülürken, geçmişteki birçok sır da ortaya çıkıyor…
Çok çok güzel bir kitap, dün gece başladım ve elimden bırakamadım ve bitti…
Herkese tavsiye ediyorum :)

Kitaptan 29 Alıntı

Damla Köseoğlu 
18 Ağu 22:52, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

Savaş, yalanlar, ihanet, hüzün... Hepsi de dört bir yanımızda.

Yağmur Sonrası, Sarah Jio (Sayfa 160 - Arkadya Yayınları)Yağmur Sonrası, Sarah Jio (Sayfa 160 - Arkadya Yayınları)
Aysel 
06 Eki 2014, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

"Gerçek aşk söz konusu olduğunda hiçbir şey karmaşık değildir."

Yağmur Sonrası, Sarah JioYağmur Sonrası, Sarah Jio
Rumeysa özaçmak 
16 Tem 22:42, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

Orada bir savaş olduğuna inanmak çok zor. Dünyanın bu köşesi, yok edilemeyecek kadar güzel.

Yağmur Sonrası, Sarah JioYağmur Sonrası, Sarah Jio
Kitap ve Kahve Gezegeni 
 13 Nis 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

Yoksul
"Yoksul ailelerin erkekleri milli bir amaç uğruna savaşmak zorundayken, ayrıcalıkli bir azınlığın anlamsız sebeplerden ötürü bir kenara sıyrılması hiç adil değildi."

Yağmur Sonrası, Sarah JioYağmur Sonrası, Sarah Jio
Rumeysa özaçmak 
17 Tem 17:16, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

Bir gün, denizin ortasındaki huzur dolu cennetler, azgın bir savaşın merkezi oluveriyor.

Yağmur Sonrası, Sarah JioYağmur Sonrası, Sarah Jio
Melis Esim 
07 Haz 14:41, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Fotoğraf
Westry aniden bir adım geriledi. "Kendine bir bak," dedi. "Rüya gibisin. Fotoğrafını çekeceğim." Sırt çantasından bir fotoğraf makinesi çıkardı ve duvara yaslanmamı söyledi. "İşte," dedi, flaş patladıktan sonra. "Mükemmel."
"Şimdi sıra sende," diyerek fotoğraf makinesini elinden aldım." Ben de senin fotoğrafını çekmek istiyorum. Bu geceyi, bu anı hatırlamak istiyorum."
Westry kabul etti ve tıpkı benim yaptığım gibi duvara yaslandı. Objektifin ardından gözlerine bakıp düğmeye basmadan önce bu anı sonsuza dek hatırlamayı umuyordum.

Yağmur Sonrası, Sarah Jio (Sayfa 160)Yağmur Sonrası, Sarah Jio (Sayfa 160)
3 /

Kitapla ilgili 1 Haber