Yaralısın

8,7/10  (19 Oy) · 
73 okunma  · 
22 beğeni  · 
863 gösterim
İyi bir romanın yaşamdan daha gerçek olabileceğini, Erdal Öz'ün romanını okuduktan sonra bir daha anladım... Ve insan bu romanı okurken insanlığından, yaşamından, konuşmaktan, görmekten, soluk almaktan utanıyor. Bu romanı okuduktan sonra savaşsa savaşa eyvallah, ölümse ölüme eyvallah, ama işkence!.. Bu roman direnen adamın destanıdır. Kendi bedeninin güçsüzlüğünü yenen, aşağılanmayı yenen, iğrençliğini yenen, hastalıklarını yenen, gücün bile üstünde bir gücün destanıdır bu roman... Bir şey daha söylemeliyim bu roman için: anlatılan ne kadar gerçekse ya da gerçekten daha gerçek duygusunu veriyorsa, dil de o kadar güzel olur. Gerçeğin dili güzel oluyor. Erdal'ın dibe çökmüş, mayalanmış ustalığı burada...

"Yaralısın", romanımızın unutulmazları arasına girecektir.
-Yaşar Kemal-

(Arka Kapak)

Ödüller: Orhan Kemal Roman Armağanı, 1975
 • Baskı Tarihi:
  1996
 • Sayfa Sayısı:
  272
 • ISBN:
  9789755100876
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
eso.okur 
09 Şub 2015, Kitabı okudu, 5/10 puan

Çevrende güneşi alınmış bir sürü Nuri.
Bozkır mı? Bozkır bütün Nurilerin içinde.
Yoksa, yoksa sen de mi Nurileşiyorsun.

Kitabı tanımlayacak cümlelerden bir tanesi.

Hakkı Kanyılmaz 
17 Eyl 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

İşkence... Okuduğumuzda bile sesi yüreğimizde ne kadar nefret uyandırıyor. İğrençlik adına her şeyi barındırıyor sanki. İşte bu kitap tam anlamıyla bu kelimenin yeryüzünde barınmaması gerektiğini anlatıyor. Ölümse ölüm, savaşsa savaş ama "işkence" değil! Okunması gereken bir dil ve alınması gerekenler mesajlarla yüklü bir kitap.

zeki erdem 
08 Nis 00:57, Kitabı okudu, 3 günde, Beğendi, 8/10 puan

Türk Edebiyatında, bir insanlık suçu olan işkenceyi bu kadar etkileyici anlatan başka bir roman var mıdır?
Okunmalı ve okunması tavsiye edilmeli...

İlayda Caner 
30 Nis 21:51, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

Nasıl anlatılmalı, kişinin fiziksel olarak yaşadığı -ve bazan ruhsal da olabiliyor- acıdan sonra artık Mahmutlaşmaya başladığı? bana değil Erdal Öz'e sorun..

Kitaptan 5 Alıntı

eso.okur 
04 Şub 2015, Kitabı okudu, İnceledi, 5/10 puan

Ölmezsen, öldürmezler, sakat bile bıraksalar, buradan çıkarsan, gün gelir de bir gün buradan çıkarsan, toprağın üzerinde, güneşin altında, insanların arasında bir alçak gibi yüzün eğik dolaşmamak isteğindesin. Kesin, kesin bir istek bu. Basılmış, ezilmiş de olsan, bir papatya gibi yaşamak kararındasın, ezilmiş, yaralı bir papatya. (Siyasi suçtan mahkum birinin düşünceleri)

Yaralısın, Erdal Öz (Sayfa 91)Yaralısın, Erdal Öz (Sayfa 91)
Emre Bardakcı 
28 Mar 2015, Kitabı okudu, 10/10 puan

-Ya bu kafayı değiştirirsiniz ya da kafanızı koparırız anladınız mı ?
Köşede,duvarın dibinde kırmızı cilt kapağından kopup ayrılan,iki yana açılıp kalan sayfalar,birbirinin üstünden fısıltıyla kayıp kapandılar.
O anda dünyanın bir köşesinde,akşamın o ayrılık saatinde bir çiçek sessizce taç yapraklarını kapatıp sonsuz uykulara daldı;bir günlüğüne doğmuş bir günlük doyumsuz yaşamını tamamlamış küçük bir çiçek boynunu büküp öldü.
Sonra o ayrılık saati gelmiş olmalı ki,her şeyin altüst edildiği odalardan çuvallara tıkabasa doldurulan kitaplarla birlikte seni de alıp götürdüler.
Götürülüşün böyle oldu.

Yaralısın, Erdal ÖzYaralısın, Erdal Öz
Dilek Öz 
12 Ara 2014, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

"Bağırsana ....," diyor biri.

Ses arkalarda. Yaklaşıyor. Yüzü, tabanlarına inen sopaların az ötesinde. Sopalar neredeyse yüzüne çarpacak. 'Yaklaşmayın, sopalar yüzünüze çarpacak' demek geçiyor içinden. Saçma.

Kapkara, kalın bir yüz. Başının bir yanında uzatıp biriktirdiği bir tutam saçı, tarakla tepesinden geçirtmiş, yapıştırmış çıplak başına, örtmüş sözde kelliğini. Bir arkadaşın vardı, şiirler yazardı, o böyle tarardı saçlarını, ama onunki pek belli olmazdı. Bununki çok uydurma bir şey. Kaşları da yok gibi. Bu yüzü ilk defa görüyorsun. Kapkara. Cop gibi.

"Bağırsana be!"

Yaralısın, Erdal ÖzYaralısın, Erdal Öz
Emre Bardakcı 
28 Mar 2015, Kitabı okudu, 10/10 puan

'...Adam bir sigara istedi. Bende yoktu,veremedim.Başkası verdi. Sonra bana döndü. Elimi tut dedi, tuttum. Adam soğuyordu. Eğer insanın nasıl soğuduğunu bilmezseniz, ölüm cezasını cesaretle savunursunuz. Öyle ya, herkesin ısısı kendisine.'

Yaralısın, Erdal ÖzYaralısın, Erdal Öz
Dilek Öz 
12 Ara 2014, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

"Adını bağışlamadın?"

Nurilerden biri ilk kez adını soruyor sana. Sesini kısıyorsun, fısıldar gibi:

"Nuri" diyorsun yavaşça. "Nuri."

Yaralısın, Erdal ÖzYaralısın, Erdal Öz