Yaratma Cesareti

8,0/10  (6 Oy) · 
18 okunma  · 
6 beğeni  · 
734 gösterim
Yaratma Cesareti, Amerikan psikolojisi ve varoluşçu psikoterapinin önde gelen ismi Rollo May'in en temel yapıtlarından biri. May, psikoloji, psikoterapi, felsefe ve sanatla yakın ilişkisinden ötürü, yaratıcılık konusunu ilginç bir perspektiften inceliyor. Tüm varoluşçular gibi o da kaygı olgusuna büyük önem vererek, değişimin kaygının içine gömülerek varılacak bir yaratıcılık düzeyinde gerçekleşeceğini vurguluyor. Geçiş dönemi psikolojisinin tüm olumsuzluğunu, yaratıcılığın zorunluluğu adına kutlayan May, "yeni olan"ın her yerde fışkırdığı bir dünyada, insanın bilinçdışı kaynaklara güvenmesi gerektiğini savunuyor. Bunun için de yeni bir cesaret biçiminin bireyde yaratılmasına önemli katkılarda bulunuyor. Bu kitabın, kişiye kendi kaynaklarından yararlanmakta ve günümüzdeki ahlaksal çözülmenin çöküntüsü altında kalmadan yeni bir yaşam kurmakta düşünsel destek sağlayacağına inanıyoruz.
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2013
 • Sayfa Sayısı:
  141
 • ISBN:
  9789753421904
 • Orijinal Adı:
  The Courage To Create
 • Çeviri:
  Alper Oysal
 • Yayınevi:
  Metis Yayınları
 • Kitabın Türü:
Mesih 
12 Eyl 2014, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Varoluşçu psikoterapinin önde gelen ismlerindendir. Bu akımın diğer isimleri pek çok okur için tanıdık olan Irvin Yalom ve Türkiye'de de Engin Gençtan'dır. Yaratıcılık konusunu esasen bir teoriye oturtmak oldukça zor malumdur ki her meşrepte ve karakterde sanatçı ve bilim insanı mevcuttur. Ancak yazar burada bilinçdışının insan için her şeyin hızla değişip yenilendiği bu dünyada başat kaynak olduğunu söylüyor. Her varoluşçu gibi kaygıyı önemsiyor ve yeni bir şeyleri yaratmayı bununla ilişkilendiriyor. Değişimin kaygısını. Tabi ki özünde ve başkalrında. Gülünmekten, rezil olmaktan, dışlanmaktan korkmadan yaratmanın cesaretini tartışıyor. Yazar kitaptaki tezini biyografik alıntılarla desteklemeye çalışılmış özelikle Matematikçi Poincare hakkında verdiği anektodlar bana ilginç gelmişti. Her akım ilk çıktığında hele onu kuramsallaştırmaya çalışanlar tarafından son derece şevkli hatta biraz militanca savunuldu. Bu yüzden bazı düşünceler biraz zorlama gelebilir veya kendi hayat deneyimlerinizle örtüşmeyebilir bu yüzden her aklı başında insan gibi bu kitapla da aranıza mesafe koymayı ve eleştirel düşünmeyi unutmayın. Ama ister kitapta yazılan herşeye katılın veya katılmayın kitabın insana verdiği motivasyon kesinlikle sizde kalıp kafanızda sanat yapıtı nasıl oluştulur meselesine bir kapı açacaktır. Şimdiden iyi okumalar.

berçem Yıldırım 
31 Mar 21:15, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Yaratma cesareti, yaratıcılığın itici gücünü Varoluşcu bi yaklaşımla ele alarak yaratıcılığa geçişin sancili surecini tüm ciplakligiyla bizlere aktarıyor.

Kitaptan 31 Alıntı

Annabell Lee 
18 May 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Varım,
Öyleyse seviyorum
Senin savunmasız yüzünden gelen
Dosdoğru bana bakan bütün o duyarlığı
Seviyorum öyleyse varım.......

Yaratma Cesareti, Rollo MayYaratma Cesareti, Rollo May

...korkaklığın günümüzdeki en hakim şekli "karışmak istemedim" deyişinde gizlenir.

Yaratma Cesareti, Rollo May (Sayfa 45 - metis yayınları)Yaratma Cesareti, Rollo May (Sayfa 45 - metis yayınları)

Birbirimizi nasıl anlayacağımızı yaşlandıkça daha iyi öğreniyoruz. İnşallah daha gerçek ve içten sevmeyi de öğreniyoruzdur.

Yaratma Cesareti, Rollo May (Sayfa 58 - metis yayınları)Yaratma Cesareti, Rollo May (Sayfa 58 - metis yayınları)
Berfun Berçin 
08 May 13:17, Kitabı okudu, 1/10 puan

Sanatçıyı kontrol etmek mümkün olsaydı -olduğuna inanmıyorum- bu sanatın ölümü olurdu.

Yaratma Cesareti, Rollo MayYaratma Cesareti, Rollo May
Berfun Berçin 
08 May 13:10, Kitabı okudu, 1/10 puan

May bu noktada, kişinin kendi hayatını sona erdirmeye gücünün yettiğini tam olarak anladığı, ancak intihar etmemeyi seçtiği ana kadar, hayatını ciddiyetle sona erdirmeye kalkışmayacağını söylüyor.

Yaratma Cesareti, Rollo MayYaratma Cesareti, Rollo May
Berfun Berçin 
08 May 13:17, Kitabı okudu, 1/10 puan

Yaratıcılık, bilinci yoğunlaşmış insanın kendi dünyasıyla karşılaşmasıdır.

Yaratma Cesareti, Rollo MayYaratma Cesareti, Rollo May

Yeni doğruya karşı kendini hendeklerle çeviren fanatiğin tersine, hem inanabilme, hem de kendi şüphelerini kabul etmeye cesareti olan kişi yeniden öğrenmeye açık ve esnektir.

Yaratma Cesareti, Rollo May (Sayfa 48 - metis yayınları)Yaratma Cesareti, Rollo May (Sayfa 48 - metis yayınları)
Berfun Berçin 
08 May 13:11, Kitabı okudu, 1/10 puan

Varolan tüm kişilerin, diğer varlıklara katılmak için kendi merkeziliklerinden dışarı uzanmak olanakları ve gereksinimleri vardır. Bu dışarı çıkış tehlikelidir; organizma çok uzağa giderse, kendi merkezlenmişliğini, kendi kimliğini yitirir -bu fenomene biyolojik düzeyde kolaylıkla rastlanabilir. Nevrotik, kendi çelişkili merkezini yitirmekten çok korkuyorsa, dışarı uzanmayı reddeder ve kendini kasarak geri çeker, dünya alanını ve reaksiyonlarını kıstıkça büyümesi ve gelişmesi durur. Bu durum Freud'un zamanında yaygın bir biçimde rastlanan nevrotik bastırmaları ve ketlemeleri oluşturuyor. Oysa, günümüzün dışa yönelimli uyumculuk dünyasında, yaygın nevrotik tarz tam tersiyle karşımıza çıkıyor; benliğin diğerlerine katılımı ve diğerleriyle özdeşleşmesi içinde varlığı iyice boşalana kadar dağılıp yok oluyor.

Yaratma Cesareti, Rollo MayYaratma Cesareti, Rollo May
Berfun Berçin 
08 May 13:16, Kitabı okudu, 1/10 puan

Biz insanlar ölmemiz gerektiğini biliyoruz. Ne gariptir ki, ölümden söz edebiliyoruz. Biliyoruz ki, her birimiz ölümle yüzleşecek cesareti geliştirmeli. Bununla birlikte ona baş kaldırmalı ve onunla mücadele etmeliyiz. Yaratıcılık bu mücadeleden gelir -yaratıcı edim başkaldırıdan doğar.

Yaratma Cesareti, Rollo MayYaratma Cesareti, Rollo May
4 /