Yaşam Bilgeliği Üzerine Aforizmalar

8,6/10  (23 Oy) · 
68 okunma  · 
15 beğeni  · 
1.181 gösterim
Arthur Schopenhauer (1788-1860): Felsefe tarihinin, Batı kadar Doğu'ya da en açık, hayatın temel soru(n)ları hakkında en iyi ve en gerçekçi biçimde yazan filozoflarından biridir. Felsefe sistemini ortaya koyan ve başyapıtı sayılan İstenç ve Tasarım Olarak Dünya'yı (1818) yayımlandığında henüz otuz yaşında olan filozofun bu yapıtı koyu bir sessizlikle karşılanmış; değeriyse, 1851'de, altmış üç yaşındayken yayımladığı denemeler ve aforizmalar toplamı Parerga ve Paralipomena (Yan Ürünler ve toplamı Parerga ve Paralipomena (Yan Ürünler ve Geri Kalanlar) ile anlaşılmaya başlanmıştır. Bu kitapsa, bu kapsamlı toplamın aforizmalar bölümünü oluşturmaktadır.
(Tanıtım Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2012
 • Sayfa Sayısı:
  222
 • ISBN:
  9789754587005
 • Çeviri:
  Mustafa Tüzel
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
onurgoztepe 
13 Haz 2015, Kitabı okumadı, Puan vermedi

hani bir şeyler düşünmüşsündür hayatının bu zamanına kadar; ama net olarak kendine bile ifadesini yapamamışsındır kafandan geçenlerin , o düşünceler aklının en ulu yerinde kalmıştır hep ve sonra bi an gelir okuduğun birkaç satır ürkütür seni; çünkü adeta senin aklından geçenleri birkaç cümleye sığdırmıştır ve kendi istediğin yolu bulmak için gerekli olan birkaç ipucu vererek karşına çıkmıştır schopenhauer.

bunca sene ben kendimi değiştirmeye, iyileştirmeye çalışırken adam gayet karamsar bir şekilde yalnızlığı överek, salt düşünmeyi önererek bunca zamandır dem vurduğum düşünceye bağlı kalmamı sağlayıp beni güçlendirmiştir

sahip olmayı dilediğimiz şeyleri, ve içimizde büyüyen gereksiz hırsı bir kenara bırakıp, sosyal statüleri boşverip, kendi içimize odaklansak daha mutlu, daha huzurlu ve kendimizle daha barışık bir insan olabiliriz…

Hacı Seydaoğlu 
19 Ara 2015, Kitabı okudu, 45 günde, Beğendi, 8/10 puan

Arthur Schopenhauer’un milliyetçilik üzerine bir aforizmasını görünce okumaya karar vermiştim bu kitabı. Kitap, adından da anlaşılacağı üzere mutlu bir yaşam için öğreti ve öğütlerden oluşuyor. Her şeyden önce tam bir ‘yalnızlar’ kitabı. Kitabı bitirdiğinizde yalnızlığın bir insanın neden en değerlisi olduğunu anlarsınız sanırım.

Dilini çok sevdim. Yazarla sohbet ediyormuşsunuz gibi hissediyorsunuz. Çeviri olmasından dolayı kaynaklanıyor olabilir, cümleler çok sade. Anlaması zor cümle, çok az. Fakat anlatılanın kendisi bazen çok zor olduğu için, paragrafları çokça tekrar edebilirsiniz. Bu yüzden akıcı denilemez. Dilinin bir diğer özelliği direk erkeklere hitap ediyor olması. Beş altı erkek bir araya gelmiş de sohbet ediyor havasında. Bunun nedeni 1800’lerde kadın okur sayısının yok denilecek kadar az olması olabilir. Bunların dışında Goethe, Shakespeare, Aristoteles gibi düşünürlerden pek çok alıntı var. Neredeyse her sayfaya bir alıntı düşüyor.

Kitap bölümlere ayrılmış. Beşinci bölümü olan özdeyişler ve öğütler bana göre kitabın ana bölümü. 53 ayrı maddeden oluşan bir aforizma sıralaması var. 53’ü de dikkate değer.

Netice itibariyle çok ağır olmayan bir düşüce kitabı arayışındaysanız bu kitap tam size göre. 'Her insan kendisinden mutlaka bir şeyler bulacaktır kitapta'

Son olarak kitaptan şu alıntıyı paylaşmak istiyorum:
“...Elbette genel olarak tüm zamanların bilgeleri hep aynı şeyi söylemişlerdir ve tüm zamanların budalaları, yani ezici çoğunluğu da, tam tersini yapmışlardır: Ve bu durum bundan sonra da sürecektir....”

Doğukan Şimşek 
 11 Ağu 09:47, Kitabı okudu, 4 günde, Beğendi, 10/10 puan

Hayatımda unutamayacağım bir yazarın unutmayacağım bir eseri. Tespitlerinde katılmadığım hiçbir nokta yoktu. Hayatı ve yaşamı nasıl mutlu geçirebileceğimize ilişkin çok önemli öğütler vermiş bize. Gerçekten ufuk açıcı bir eser. Hiç sıkılmadan okudum ve işden çıksamda okusam diye bekledim hep. Kararsızlığa ve mutsuzluluğa düştüğümüzde tekrar ve tekrar okunabilir. Her okuyuşumuzda farklı anlamlarda çıkarabiliriz. Okuyun ve yanınızdan ayırmayın bence :)

Dosto Dostu 
01 Eyl 2015, Kitabı okudu, 4 günde, 9/10 puan

Nietzsche'nin fikir hocası, pesimist filozof Schopenhouer'den yaşam ve mutluluk üzerine bir felsefe kitabı. Sıradan bir felsefe kitabına kıyasla oldukça akıcı ve anlaşılır bir dille yazılmış olan, öğüt vermekle kalmayıp insanların gülünç hallerini ve zayıflıklarını acımasızca eleştiren, ele aldığı konular bakımından herkesin ilgisini çekebilecek türde, çok isabetli gözlem ve tespitlerin yer aldığı, cümlelerin altını çizmekten fosforlu kaleminizi bitirtebilecek türden bir kitap.

Gülçehre Aydın 
13 Eyl 23:44, Kitabı okudu, Puan vermedi

Tanzimat dönemi sanatçılarından Beşir Fuat'ı incelerken tanıdığım yazar, derin düşüncelerde olduğum bir anıma denk geldi. Yaşamı ya da insanın neden var olduğunu sorguluyordum. Neden insan kendi istediği anda yaşamını sonlandıramıyordu? Schopenhauer öncelikle bu bakımdan ilgimi çekmişti. Keza Beşir Fuat, intihar ederken masasında onun kitapları vardı. bir düşünürün sözleri ya da başkasına ait olan görüşler kişinin benliğini oluşturabilir miydi? Okudum, aforizmalar beni de derinden etkiliyordu. Bir gün gideceğini bilerek yaşamla mücadele ediyorsun. Oldukça garip... Ne zaman öleceğini ve ne şekilde öleceğini bilmiyorsun ve yine de devam ediyorsun mücadeleye. Schopenhaure bana yaşamı anlamlandırmamda katkıda bulunmuş bir düşür. yer yer intihara meylettirse de en azından birçok şeyi bilerek ya da kafanda oluşan çözümlemelere dayanarak devam ediyorsun mücadeleye.
Okunulası bir değer olduğuna inandığım bu aforizmalar, yaşam üzerine sorularla boğuşanlara yardımcı olabilecektir.

cosmos 
 01 Mar 22:14, Kitabı okudu, 17 günde, 9/10 puan

Arthur Schopenhauer'ın okuduğum ilk kitabı. Dili son derece akıcı. Okuyucuyu yormuyor. Kitapta sıkılacağınız ve gereksiz olan tek bölüm "Şövalye Gururu"nun anlatıldığı kısım. Hayata dair tavsiyeler madde madde anlatılmış ve gayet somut.

Gelelim tavsiyeler hakkındaki düşüncelerime. Biraz acımasız görünse de tecrübe ve mantıkla elde edilmiş tavsiyeler olduklarını düşünüyorum. Hayat hakkında acı birer hap gibiler. Yazarın diğer kitaplarını da okumayı düşünüyorum.

yağmur 
09 Nis 2015, Kitabı okudu, 6/10 puan

Felsefi bir kitap. Gayet anlaşılır bir dille yazmıştı yazar. Çok önemli noktalara değinilmişti. Bazı bölümler bayağı dikkat çekiciydi. Schopenhaurun düşüncelerine katılmadığım noktalarda oldu. Bazı bölümlerini geçmek zorunda kaldım.Kitabı pek sevemedim;felsefi kitaplar bana göre değil galiba.

Ümit güder 
20 Tem 00:03, Kitabı okudu, Beğendi, 7/10 puan

Bir insanın ,yargı gücünden yoksun ve çoğu kez de duyduğu hayranlık yüzünden gözü kör olmuş insan kitleleri tarafından büyük olarak görülmesi değil gerçekten büyük olması ve bu kişinin mutluluğu da ,gelecek kuşakların onun adını duyacak olmalarından değil yüzlerce yıl boyunca korunmayı ve üzerinde düşünülmeyi hak eden düşüncelerinin olmasıdır esas.
Schopenhauer

Fatih çelik 
06 Şub 2014, Kitabı okudu, 10/10 puan

özellikle yalnızlık üzerine yazdığı bölüm tam da benim hissettiğim ama dile getiremediğim çıkarımlarda bulunuyor...

Kitaptan 91 Alıntı

Hacı Seydaoğlu 
 23 Kas 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

Boş zaman
"Zihinsel bir uğraşı içermeyen boş zaman ölümdür ve diri diri gömülmektir."
(Seneca. Ep., 82)

Yaşam Bilgeliği Üzerine Aforizmalar, Arthur Schopenhauer (Sayfa 31 - İş Bankası Kültür Yayınları, 227 sayfa)Yaşam Bilgeliği Üzerine Aforizmalar, Arthur Schopenhauer (Sayfa 31 - İş Bankası Kültür Yayınları, 227 sayfa)
Hasan Gct ☮ 
25 Tem 20:55, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Şunu da söyleyelim ki, dostluk, aşk ve evlilik insanları ne denli sıkı bir yakınlık içinde birleştirse de; herkes en sonunda ancak kendi kendisiyle ya da olsa olsa çocuklarıyla dürüst bir ilişki içinde olduğunu düşünür. İnsan nesnel ve öznel koşullar sonucu diğer insanlarla ne denli az ilişki içinde olursa, dürüstlükte o denli daha iyidir.

Yaşam Bilgeliği Üzerine Aforizmalar, Arthur SchopenhauerYaşam Bilgeliği Üzerine Aforizmalar, Arthur Schopenhauer
Hasan Gct ☮ 
14 Tem 12:38, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

...buradan ister para kazanmak, yükselmek için, isterse çok bilgili olmak için, ün şan için, hele ki şehvet ve geçici zevkler için olsun, her ne için olursa olsun sağlığını feda etmenin, budalalığın en büyüğü olduğu sonucu çıkar.

Yaşam Bilgeliği Üzerine Aforizmalar, Arthur SchopenhauerYaşam Bilgeliği Üzerine Aforizmalar, Arthur Schopenhauer
Hacı Seydaoğlu 
 20 Ara 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

Yalnızlık
"Tüm belalar, yalnız kalma yeteneğimizin olmayışından gelir başımıza" diyor La Bruyère.

Yaşam Bilgeliği Üzerine Aforizmalar, Arthur Schopenhauer (Sayfa 127)Yaşam Bilgeliği Üzerine Aforizmalar, Arthur Schopenhauer (Sayfa 127)
Hacı Seydaoğlu 
 06 Kas 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

Bilgeler
...Elbette genel olarak tüm zamanların bilgeleri hep aynı şeyi söylemişlerdir ve tüm zamanların budalaları, yani ezici çoğunluğu da, tam tersini yapmışlardır: Ve bu durum bundan sonra da sürecektir.
Bu yüzden Voltaire diyor ki:
"Bu dünyayı, tıpkı dünyaya geldiğimizde onu bulduğumuz gibi, aptal ve kötü bir biçimde terk edeceğiz."

Yaşam Bilgeliği Üzerine Aforizmalar, Arthur Schopenhauer (Sayfa 4 - İş Bankası Kültür Yayınları)Yaşam Bilgeliği Üzerine Aforizmalar, Arthur Schopenhauer (Sayfa 4 - İş Bankası Kültür Yayınları)
Hasan Gct ☮ 
28 Tem 20:47, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

İnsan başta hiç mutlu değildir; ama bütün hayatını kendisini mutlu edeceğini sandığı bir şeyin peşinde çabalayarak geçirir; nadiren amacına ulaşır, ulaştığında da yalnızca düşkırıklığıyla karşılaşır. Sonunda bir enkaz gibidir ve limana direkleri, donanımları yok olmuş bir şekilde gelir. Ondan sonra da mutluluk ya da mutsuzluk aynıdır. Çünkü hayatı içinde bulunduğu her dakika yok olan andan fazlası değildir...
Ve şimdi de sona ermektedir...

Yaşam Bilgeliği Üzerine Aforizmalar, Arthur SchopenhauerYaşam Bilgeliği Üzerine Aforizmalar, Arthur Schopenhauer
Hacı Seydaoğlu 
 18 Ara 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

Ve Lichtenberg: "Bir kafa ve bir kitap çarpışırlarsa ve bir tınlama sesi duyulursa; bu ses her zaman kitaptan mı gelir?" diye sorar.

Yaşam Bilgeliği Üzerine Aforizmalar, Arthur Schopenhauer (Sayfa 93 - İBK, 227 s.)Yaşam Bilgeliği Üzerine Aforizmalar, Arthur Schopenhauer (Sayfa 93 - İBK, 227 s.)