Yaşamak

9,0/10  (36 Oy) · 
104 okunma  · 
40 beğeni  · 
2.205 gösterim
Yeni Türkçe'de ki hatıra türünün en yetkin örneklerinden biri olan Yaşamak, toplumsal olarak bir ışığa dönüştürmek istediğimiz acıya, bireysel bir dünyada aydınlık sağlamaktadır.

Zarifoğlu, çevremizde gelişen olayların gözümüzü yorduğu ve bizim, hayatın bütünsel akışıyla olan bağlarımızı güçlükle koruduğumuz dönemde, o bağlara canlılık veren birkaç şairimizden biridir.

Yaşamak, şiirindeki derinliğin yol açtığı açılım getiren ve şaire ait iç dünyanın zenginliğini gözler önüne seren bir eserdir.
Şair, yaşamayı varlık ve oluşun özüne dokunan bir derinlik içinde algıladığı ve arka planındaki hikmetle anlaşarak yaşadığı için, aynı hikmetin onun anlatımında parıldaması pek tabiidir.
Baki Coşkun 
25 Şub 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Kitabı okuyup bitirdikten sonra sanki yakın bir dostla güzel bir muhabbetin sonuna gelmiş gibi hissettim. Bu ayrılık hissi tez zamanda başka kitaplarını okuma isteği oluşturdu bende. Cazit Zarifoğlunun kendine özgü üslubu insanı alıp kendi alemine götürüyor. Ama şiirlerindeki gibi anlaşılması biraz gayret istiyor. Benim tavsiyem kitabı okumadan önce Cahit Zarifoğlu adına çıkmış yazılar ve belgesellerden onu daha iyi tanımaya çalışın. O zaman sanki aranızda gizli bir bağ oluşuyor. Tabii ki böyle bir tanışıklık olmadan kimse kimseye özelini açmaz.

Suskun/ca 
23 Ağu 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Zarifoğlu'nun günlüğüne konuk olmak inanılmaz güzeldi. Üstad NEcip Fazıl ile olan anıları, bazı bölümlerdeki hikaye tadındaki yazılar, babasının mektupları... Zarif adamı okuduğum her kitabıyla daha çok seviyorum. Hala Cahit Zarifoğlu ile tanışmayanlarınız varsa mutlaka ilk fırsatta bir kitabını alıp okuyun derim. Ben "Bir Değirmendir Bu Dünya" kitabı ile başlamıştım :)

EFK 
29 Eki 18:39, Kitabı okumadı, Puan vermedi

Yaşamak kitabı, Zarifoğlu’nun zarif fikir dünyasına ve zarif hayatına kronolojik olmayan zarif bir bakıştır. Yaşamak, Zarifoğlu’nun günlüklerini, hatıralarını yayınladığı kitap..... Zarifoğlu 'Yaşamak' adlı kitabına "Ne çok acı var" cümlesiyle başlıyor. İşte olay bu kadar net...

Fatih Kara 
22 Tem 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

Yaşamak, günlük kitapları arasında en mükemmelidir. Okumak isteyenlere tavsiye ederim. Cahit Zarifoğlu, çok kapalı bir insan olduğu gibi, aynı zaman da cümleleri ve şiirleri de kapalıdır. Anlamak için ruh halini bilmek gerek.

ihtiyar 
27 Ağu 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Yazar'ın özel dünyasına bir yolculuk olduğu için kolay kitap değil öncelikle, sizi yorabilir, belki de okurken anladığımızı sandığımız yerler bile anlamadığımız yerlerdir. Günlük, hatıra, dolayısıyla iç dünya...Tavsiye ederim.

Esmanur Yüksel 
01 Mar 14:54, Kitabı okudu, 6 günde, Beğendi, 10/10 puan

En sevdiğim kitaplar arasına girdi. Samimi bir de yazılmış bir günlük. Günlük tarihleri karışık olarak sıralanmış ama yaşamdaki çizgisi ve bakış açısı hiç çelişmemiş. Doğru bildiği yolda yürüyen dava adamı olduğunu anlatmış. Eğer şiirlerini anlamıyorum diyorsanız okuyun.

BÜNYAMİN YILDIZ 
27 Ara 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Burası benim için, birgün içimdeki bütün ölüleri gömüp gideceğim bir mezarlık. Der kitapta yazar görev yaptığım yer dolayısıyla o kadar anlamlı geliyorki cümle bazaen dersininz ya benim için yazılmış, bu cümle de öyle benim için

Kitaptan 56 Alıntı

Baki Coşkun 
12 Şub 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

Evimizde her türlü müsibete ve hastalığa karşı bir tek doktor ve ilaç vardı; dua ve aspirin. Daima şifa bulduk.

Yaşamak, Cahit Zarifoğlu (Sayfa 128)Yaşamak, Cahit Zarifoğlu (Sayfa 128)

"Yine de biri çıkıp nasılsın dese alışkanlıkla iyiyim diyeceğim. Kederli olduğum da söylenemez zaten. Buna sebep de yok çünkü. Ne taze bir ölüye sahibim, ne felaket geçirenlerim var. Dedim ya oturuyorum öylece. İyi ki kalbimi tanıyanlar yok. Ağırlıksız duran bedenimi küçümseyeceklerdi. Sonra da birbirlerine dürterek, ya da ilerideki arkadaşlarına göz işareti vererek beni gösterecekler, "kalbini yok etmişin haline bakın, hınzır pek de pratik, belli etmiyor hiç" diyeceklerdi. Ama iyi ki yoklar."

Yaşamak, Cahit ZarifoğluYaşamak, Cahit Zarifoğlu

"Ne var ki imla düşüklüğünden zevk alıyorum. İfade düşüklüklerini bile bile olduğu gibi bıraktığımda oluyor. Nasıl olsa mükemmel değiller, olmaları da gerekmiyor."

Yaşamak, Cahit ZarifoğluYaşamak, Cahit Zarifoğlu

"İçimiz bir dolap değil ki açıp bakalım. Açıp gösterelim. Yine de anlatıyoruz ama. Bizi fark edince eşyaların arasına gizlenmeye çalışan bir böceğe benziyor anlattıklarım. Eşyayı kaldırınca kımıldamadan durduklarını görürsünüz. Söylediklerim bir defterin yaprakları arasına kıvrılmıştır. Sayfaları açtıkça onları göreceğimi sanıyorum ama anlıyorum ki asıl söylediğim şeylerdir altına gizlendiğim. Fark edilmesinden korktuklarımı kapadığım eşyalar oluyor anlattıklarım."

Yaşamak, Cahit ZarifoğluYaşamak, Cahit Zarifoğlu
Baki Coşkun 
28 Oca 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

Bir kalbiniz vardır onu tanıyınız.
Bir şehir kadar kalabalıktır bazıları
Bir dehliz kadar karanlıktır bazıları Konuşurlar İsterler Susarlar
Dinlememişseniz nice yıl kalbinizi
Ev meslek iş para geçim diyerek
Düşünün şimdi bir de
Şehirlerde ve kasabada köylerde
Başını eğmiş kalbiyle söyleşen bir kişi olduğunuzu.

Yaşamak, Cahit Zarifoğlu (Sayfa 58)Yaşamak, Cahit Zarifoğlu (Sayfa 58)

Bense anahtarı yalnız bende bulunan bir odaya girer gibi okurum şiirimi. Onun hatıraları bendedir.

Yaşamak, Cahit ZarifoğluYaşamak, Cahit Zarifoğlu