Yaseminler Tüter mi, Hâlâ?

7,9/10  (7 Oy) · 
29 okunma  · 
5 beğeni  · 
609 gösterim
"Basılan ilk romanım Yaseminler Tüter mi, Hâlâ? Ocak, 1985’de çıktı... Öte yandan, Yaseminler Tüter mi, Hâlâ, Eleni olarak doğan, Naciye'ye dönüşen, Türk kocasına dört çocuk doğurduktan sonra eski Hisar göçmeni bir Anadolu Rum'u ile evlenen bir kadının sahiciye yakın hikâyesidir. Ben yazdığımda Kıbrıs ve Kıbrıs'a benimki türden bir yaklaşım moda değildi - kitap yerini tam bulmadı. Türkler fazla Yunan yanlısı, Yunanlılar fazla Türk yanlısı buldulardı belki bundan sonra.."
Alev Alatlı

Her okuyuşumda içimin dalga dalga olduğunu bir tek Yasemin’lerde yaşadım. Her seferinde Naciye oldum paçalarım dolandı bacaklarıma. Peyker’e ağladım, Afroditi’yi bağrıma bastım her seferinde, Hasanimu ilk oğlum oldu. Arif’e çevremi verdim, Glafkos’un yatağında yasemin koktum.

Düşünülebilen her şeyin yaşanabildiğini, yaşanan hiçbir şeyin silinmediğini, her bulutun altında bir iz olduğunu yeniden bildim, yeniden bildim.

Koruk tadında bir yaşam bütün bunları düşündüren. Akdeniz sahillerinde sürüklenen başıboş bir yaprak, süt beyazı çırpı kollar. On birinde bir çocuk, Kaymaklı’nın Genabası. Eleni Klo Morias Naciye Arif, sen söyle bakalım, Yaseminler Tüter mi Hâlâ?
Ayşe Nalân Özübek
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2016
 • Sayfa Sayısı:
  225
 • ISBN:
  9789752893030
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:
Yaselimin 
01 Eki 2015, Kitabı okudu, 30 günde, 8/10 puan

Alatlı'nın okunması en kolay romanıdır bence. Kıbrıs coğrafyasında Eleni olarak doğan fakat çok küçük yaşta Naciye olarak aşık olduğu Türk kocasına 4 çocuk doğurduktan sonra kötücüllüğün kurbanı olan bir kadının acıklı hikayesi. Eleni-Naciye'nin hazin hikayesi beni öyle etkiledi ki bu yorumu yazarken bile içim burkuldu. Roman içinde yer yer geçen vakanivüsler sebebi ile o günün tarihini de öğrenmiş oluyorsunuz. Çok beğendiğim bir romandır. Tavsiye ederim.

Kitaptan 5 Alıntı

Jazz 
17 Eyl 11:30, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Emek
Ne kadar emek verirsen, o kadar senin olur.Çocuk da böyledir, kadın da böyledir, bahçe de böyledir.

Yaseminler Tüter mi, Hâlâ?, Alev Alatlı (Sayfa 101 - Everest Yayınları)Yaseminler Tüter mi, Hâlâ?, Alev Alatlı (Sayfa 101 - Everest Yayınları)
Jazz 
17 Eyl 09:45, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Felaket,soyluyla soysuzu birleştiriyordu anlaşılan.

Yaseminler Tüter mi, Hâlâ?, Alev Alatlı (Sayfa 54 - Everest Yayınları)Yaseminler Tüter mi, Hâlâ?, Alev Alatlı (Sayfa 54 - Everest Yayınları)
Jazz 
17 Eyl 11:05, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Eleni, geldi gelecek denilen,habire geciken bir trenden inecek yolcusunu bekleyen biri gibiydi.Ne bırakıp gidebilir, ne de oturup kendi işine bakabilirdi.

Yaseminler Tüter mi, Hâlâ?, Alev Alatlı (Sayfa 81 - Everest Yayınları)Yaseminler Tüter mi, Hâlâ?, Alev Alatlı (Sayfa 81 - Everest Yayınları)
Jazz 
 17 Eyl 11:25, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Kıbrıs
Kazanırız be Hasan'ım.Üç buçuk Rum'un lafı mı olur?Kazanırız da , bu Ada'da kazanmak değil, oturabilmek önemlidir.Yunan'ın hilesi çoktur.Rahat vermez adama.

Yaseminler Tüter mi, Hâlâ?, Alev Alatlı (Sayfa 98 - Everest Yayınları)Yaseminler Tüter mi, Hâlâ?, Alev Alatlı (Sayfa 98 - Everest Yayınları)
Jazz 
16 Eyl 17:41, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Cigara yakmak için cehennemden ateş alınmaz, Afroditi.Yazgıya karşı gelme!

Yaseminler Tüter mi, Hâlâ?, Alev Alatlı (Sayfa 10 - Everest Yayınları)Yaseminler Tüter mi, Hâlâ?, Alev Alatlı (Sayfa 10 - Everest Yayınları)