Yaz İzlenimleri Üzerine Kış Notları

8,3/10  (6 Oy) · 
17 okunma  · 
5 beğeni  · 
690 gösterim
Dostoyevski, 1862 Haziran'ında Petersburg'tan ayrılarak ilk Batı Avrupa seyahatine çıktı. Görünürde Batılı hekimlerin 'sara'sı hakkındaki görüşlerini öğrenmek için çıkmıştı seyahate. Ama başka bir amacı daha vardı: Rusya'yı yoldan çıkardığına inandığı Batılı 'fikirlerin' kaynağını yerinde görmek. Seyahati boyunca pek çok önemli şehri gezdi Dostoyevski: Berlin, Paris, Londra, Floransa, Milano ve Viyana. Bu seyahatten dönüşte kaleme aldığı Yaz İzlenimleri Üzerine Kış Notları da, ilk olarak 1863 Şubat'ında, kendi çıkardığı Vremya (Zaman) dergisinde yayımlandı. Dostoyevski'nin bu öfkeli ve alaycı Batı eleştirisini, Nobel ödüllü büyük romancı Saul Bellow'un önsözüyle sunuyoruz.

"Dostoyevski'nin ilk Avrupa yolculuğunun hikâyesi olan bu kitap, büyük yazarın romanlarının da vazgeçilmez konusu olan, Batı'yla aşk ve nefret ilişkisini bütün çıplaklığı ve saflığıyla ortaya koyuyor."
-Orhan Pamuk-
(Tanıtım Bülteninden)
Gürkan / M. K. A. 
21 Nis 19:53, Kitabı okudu, 2 günde

Dostoyevski 1862-1863 yılları arasında Avrupa'ya yaptığı ziyaretleri Vremya(Zaman) dergisinde 'Yaz İzlenimleri Üzerine Kış Notları' ismiyle yayımlamıştır. Yazar önsözünde Berlin, Dresden, Wiesbaden, Badeb-Baden, Köln, Paris, Londra, Lüksemburg, Cenevre, Cenova, Floransa, Milano, Venedik ve Viyana'da bulunduğunu belirtmiştir.

'Yaz İzlenimleri Üzerine Kış Notları' da ki bazı motiflerin 'Yeraltından Notlar' da yer alması gözden kaçmasa da birbirinden bağımsız unsurlarda görülmüştür. Bu kitaptan sonra 'Yeraltından Notlar' ın yayınlanması bir nevi bu durumu kanıtlar niteliktedir.

Dostoyevski'nin Avrupa seyahatinden sonra yazdığı 'Yaz İzlenimleri Üzerine Kış Notları' Avrupalı ülkeleri öfkeli bir şekilde eleştiri niteliğindedir. Yazar; Batıyı kurtuluş olarak görenleri alaycı bir şekilde eleştirir. Avrupa'nın sadece gösterişten ibaret olduğunu; özgürlük, kardeşlik eşittik gibi kavramların olmadığını belirtir. Özellikle insan ilişkileri, davranışlar üzerine durur. Son bölümde karı-koca ilişkilerine değinen yazar, sadakat diye bir kavram olmadığını ve aldatmanın da normal karşılaştığını belirtir.

Çok fazla ayrıntıya girmemekle birlikte Dostoyevski'nin gözünde Avrupa'yı görmek isteyenlerin için çarpıcı bir eser.

Kitaptan 1 Alıntı