Yeniden İnsan İnsana

8,3/10  (32 Oy) · 
217 okunma  · 
22 beğeni  · 
1.265 gösterim
İnsan, ilişkileri içinde sürekli olarak "yeniden tanımlanan" bir varlıktır. Doyumlu ve mutlu bir yaşam için kendinizi yeniden tanımlamada kullanacağınız bilgi ve becerileri, "Yeniden İnsan İnsana"da bulacaksınız.
"Yeniden İnsan İnsana"yı okuduktan sonra, çevrenizdeki "iletişim kazaları"nı görebilecek, kendinizi ve sevdiklerinizi bu "kazalar"dan koruyabilme olanağını bulabileceksiniz.
(Arka Kapak)
Gülten Bilicen 
13 Eyl 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 7/10 puan

Doğan Cüceloğlu nun etkileyici kitaplarından birisi.
Insan ilişkileri, ilişkilerde iletişimin önemini daha iyi kavrayacaginiz güzel bir kaynak.
Uygulamamız gereken çok şey var!

Fatma Akyüz 
17 Şub 21:31, Kitabı okudu, 5 günde, 9/10 puan

Bu kitap için birçok güzel şey söylenebilir. Doğan Cüceloğlu, insanlar arası iletişimi, psikoloji bilimine dayanarak gayet anlaşılır bir biçimde ele almış. Bütün bunları anlatırken; gerçek yaşamdan verilen örnekler, anlatılan konuyla ilgili Aziz Nesin gibi yazarların yazmış olduğu insan ilişkilerine dair hikayeler, çeşitli gazete yazıları ve psikoloji alanında uzman kişilerin görüşleri kitabı daha da zenginleştirmiş. Kitaptaki karikatürler ve anlatılan konuyla ilgili çizimler, oldukça ilgi çekici. Kitabı diğer okuduğum kitaplardan ayıran özelliği ise, okuyucunun uygulaması için çeşitli alıştırmaların verilmesidir. Bu alıştırmalar ile kişi kendini daha iyi tanıyabilir, insan ilişkilerinde daha yapıcı olmayı öğrenebilir. Okunmasını tavsiye ederim.

mustafa can 
19 Oca 13:34, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

herşeyden önce gülmeyin bilen bir insan..

“Yola çıkınca her sabah ,
Bulutlara selam ver.
Taşlara,kuşlara,
Atlara,otlara,
İnsanlara selam ver.
Ne görürsen selam ver.
Sonra çıkarıp cebinden aynanı
Bir selam da kendine ver.
Hatırın kalmasın el gün yanında
Bu dünyada sen de varsın!
Üleştir dostluğunu varlığa,
Bir kısmı seni de sarsın.”

Aynı sosyal ortamda birbirlerini algılayan kişilerin iletişim kuramamaları olanaksızdır. Kişilerin birbirlerine bakmamaları ya da hiç konuşmamaları bile bir mesaj taşır.Kişiler mesajlarının bilincinde olmalıdır

İnsan bu kitabı okuduktan sonra kendini; "bir düzel, bir kendine gel, kendine bir çeki düzen ver" gibi bir çok cümle kurarken buluyor. İnsana kendinle ve diğer insanlarla olan ilişkilerinde olması ve olmaması gerekenleri gösteren ve bir özeleştiri yapma fırsatı veren bir kitap. kişisel gelişim kitapları okumayı sevenler için başta gelmeli bence.

Kitaptan 1 Alıntı

Fatma Akyüz 
14 Şub 01:08, Kitabı okudu, İnceledi, 9/10 puan

Umursamama, kişinin kendinin önemsenmediğini, değersiz olduğunu, yok olduğunu belirtir. Watzlawick ve arkadaşları, umursamamanın ilişki içinde en sağlıksız psikolojik durumu yarattığını öne sürerler. "Bir insana dünyanın en dayanılmaz işkencesini yapmak isterseniz, onu 'umursamama'nın baskın olduğu sosyal bir ortama koyun." önerisinde bulunurlar. Onlara göre, "En acı ve ızdırap verici bedensel işkence bile, umursamamaya yeğlenir, çünkü bedensel işkenceyi yapan, işkence yaptığı 'kişinin varlığını' kabul etmiş olmaktadır.

Yeniden İnsan İnsana, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 29)Yeniden İnsan İnsana, Doğan Cüceloğlu (Sayfa 29)