Yılanların Öcü

7,8/10  (45 Oy) · 
231 okunma  · 
38 beğeni  · 
1.351 gösterim
Türkiyenin güzel mi güzel, yoksul mu yoksul bir köyüdür Karataş. Kara Bayram da bu köyün yoksullarından biridir. Babadan kalma tek odalı bir evde yaşar, iyi huylu karısı, üç yavrusu, bir de evinin direği anası Irazcayla. Dertli kadındır Irazca, yaslıdır. Ama dişlidir bir o kadar da. Kendi yağlarıyla kavrulup giderlerken, bir gün huzurları kaçar. Muhtar Cımbıldak Hüsnünün kayırdığı Haceli evlerinin önüne ev yapmaya kalkışır çünkü. Tabii Irazca dikleşir; kızılca kıyametler kopar köyde... ve kasabada. Gelmedik kalmaz başlarına... Fakir Baykurt, bu romanıyla, köy yerindeki küçük hesapları, bu hesapların peşinde koşan fırsatçıları, onların siyasetteki, bürokrasideki uzantılarını ve o zalimlerin ezmek, yok etmek istediği aydınlık, güzel insanları anlatıyor; kısacası yine memleket meselelerine değiniyor. Hem de, sakıncalı damgası yemek ve zamanında pek çok tartışmanın ve dolayısıyla husumetin odağı olmak pahasına... İki kez filmi çekilen, edebiyatımızın tartışmasız bir başyapıtıdır.
 • Baskı Tarihi:
  2010
 • Sayfa Sayısı:
  280
 • ISBN:
  9789750403958
 • Yayınevi:
  Literatür Yayıncılık Dağıtım
 • Kitabın Türü:
hatice yitük 
12 May 2015 · Kitabı okudu · 3/10 puan

Kitabın hakkinda gerçek olduğu, yöresel bir dille yazıldığı gibi şeyler duymuştum. Dizisi de olduğu icin çok merak ediyordum. Fakat beklentilerimi karşılayan bir kitap olamadı maalesef. Kitapta argo sözlere çok yer verilmiş ve çoğu kelimeler söylendiği gibi yazılmış, bence bunlar kaliteyi düşürmüş. Ama köylülerin sorunlarına deginmesi, siyasi olarak da çektikleri eziyetleri konu edinmesi kitabı okunasi kılabilir. Kitap yoksul bir köylünün evinin önüne ev yapmak isteyen baska bir yoksul köylünün arasında geçen münakaşalari anlatıyor. Muhtarın da fenaliklari, köylüye yaptığı eziyetler öyküye konu olmuş.

Yıllar önce üç kez okuduğum, Anadolu' nun gerçeklerini akıcı bir dil ile aktaran, sinema ve dizi filmleri çekilen, edebiyatımızın köşe taşlarından biri olduğuna inandığım yazar Fakir Baykurt ve kitabı Yılanların Öcü. Şunu da belirtmeden geçemeyeceğim. Şu günlerde yayınlanan televizyon dizisini çok da dikkate almayınız. Zira tamamen ticari bir kaygıyla yapılmış ve yayınlanmakta, diğer dizi filmlerde olduğu gibi. Siz yine de en iyisi kitabı alınız ve okuyunuz. Çok daha etkilenip o kitabı okumaktan keyif alacağınıza inanıyorum. İyi okumalar.

Şeyma 
 13 Nis 2016 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 10/10 puan

Okuduğum ilk Fakir Baykurt kitabıydı , çok beğendim. Özellikle Irazca karakterine bayıldım, çok güçlü bir Türk kadını profili. Güçlü ile güçsüzün mücadelesi çok gerçekçi biçimde anlatılıyor. Yöresel ağız kullanılmasını da çok sevdim çünkü çok daha gerçekçi duruyor. Genel olarak sevdiğim romanlar arasına girdi, tavsiye ederim .

EDA 
17 Mar 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · 5/10 puan

İşte burada da "karı gerek yatmaya, tarla gerek sürmeye" örneği görüyoruz.
Bütün gerçekliğiyle, yalınlığıyla insan ortada.
Asıl adı Tahir olan yazarın neden "Fakir" adını seçmiş olduğu beni düşündürdü.

silaes 
10 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 5 günde · 5/10 puan

Tırpandan sonra okuduğumdan için tat vermedi diyebilirim. Fakat bu durum kotu bir kitap olduğu anlamına gelmiyor. Mükemmel bir gözlem yeteneğinin ürünü. Dönemin sosyo- ekonomik durumunu algılamak için iyi bir seçim.

Kitaptan 2 Alıntı

İlayda G. 
20 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsan evlat acısını, yılan kuyruk acısını unutamaz dünyada!..

Yılanların Öcü, Fakir Baykurt (Sayfa 46)Yılanların Öcü, Fakir Baykurt (Sayfa 46)
İlayda G. 
22 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Irazca, "Sevmeliiii, sevmeli!.." dedi. "Dünyada insan birbirini sevmeli! Sevmezse günler tükenmez! Sevmezse dünya zindan olur. Sevmezse yaşadığının farkına varamaz. Sen somurt, komşun somurtsun, ne olacak sonu? İnsan dediğin dünyada sevişmeli kızım!.."

Yılanların Öcü, Fakir Baykurt (Sayfa 121)Yılanların Öcü, Fakir Baykurt (Sayfa 121)