Yıldız Karayel

8,0/10  (2 Oy) · 
11 okunma  · 
1 beğeni  · 
459 gösterim
Yıldız karayel, kuzeybatıdan esen rüzgârın adıdır. Karadeniz'in batı kıyılarını kasıp kavuran, tekneleri batıran, denizcilerin canlarına kıyan bir rüzgârdır bu... Yıldız Karayel, Cide kıyılarında böyle bir fırtınada batan teknedeki dört gemicinin ölümüne neden olan felaketin romanıdır.

Rıfat Ilgaz bu romanında, yetersiz kıyı toprakları üzerinde didinen, tarımla geçinmeye çalışan köylüleri, türlü zorlukları göğüsleyerek yaşam savaşı veren halkımızı tanıtmaktadır bizlere. Orman ürünlerinin taşımacılığından kaçakçılığa yönelen, topraklarını sellerle Karadeniz'in sularında kaybeden, kuraklıkla fırtınalarla baş etmeye çalışan halkımızı...

Rıfat Ilgaz'ın önce 1981 Madaralı Roman Ödülü'nü, daha sonra
1982 Orhan Kemal Roman Armağanı'nı aldığı Yıldız Karayel 'de, tüm olumsuzluklar karşısında hayata dört elle sarılmaya çalışan kıyı insanlarının umut dolu öyküsünü bulacaksınız.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2011
 • Sayfa Sayısı:
  365
 • ISBN:
  9786053602194
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Socrates 
30 Ağu 2015, Kitabı okudu, 8 günde, 8/10 puan

Büyük Usta Rıfat Ilgaz'dan unutulmayacak bir hikaye, özellikle Karadeniz Bölgesi insanlarının yaşayışını ve bir döneme ışık tutması açısından belleklere yerleşecek bir kitap olma özelliğini göstermektedir.