Yitik Cennet

9,3/10  (15 Oy) · 
68 okunma  · 
18 beğeni  · 
1.895 gösterim
Bu kitap, Eylül 1974'ten Ocak 1976'ya kadar Aylık Diriliş Dergisi'nde, 21 Haziran 1976-14 Ekim 1976 arasında Diriliş Pazartesi-Perşembe Günlüğü'nde Zülküf Canyüce takma adıyla yayınlanmıştır.
(Tanıtım Bülteninden)
Sedat Aktaş 
22 Tem 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hata yapmak fırsatını Adem'e veren sendin demişti İsmet Özel.Bu cümleyi duyduğumda; hata yapmak nasıl fırsat oluyor , demiştim.Ta ki Yitik Cennet'i okuyana kadar. Beynimin ıssız bir köşesine savuşturduğum bu sorunun cevabını Yitik Cennet'te buldum. Adeta kitabı bitirdikten sonra Eureka diye bağırmak istedim. Çünkü anlamıştım ki bir şeyi kazanmak için önce onu kaybetmeyi hak etmek gerekiyordu. Tıpkı şehri ele geçirmek için şehirden vazgeçmek gerektiği gibi.Tıpkı cenneti kazanmak için onu yitirmek gerektiği gibi.Tıpkı dirilmek,başka bir hayata doğmak için yaşamdan vazgeçmek gerektiği gibi.

Aslan Sever 
19 Kas 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Hz. Adem 'in ve Hz.Havva'nın cenneti yitirmesi ile başlayan insanlığın serüvenini peygamberler üzerinden anlatan güzel bir kitap. Hz Adem,Hz.Nuh,Hz,İbrahim ,Hz.Yusuf,Hz İsa Hz.Muhammed.. Kitap yavaş yavaş ve her cümle üzerinde düşünüşmesi gereln bir eser. Cenneti yitiren,cennetten çıkarılan insanoğlunun tekrar cenneti elde etmek için yapması gerekenler..
Tavsiye edilecek bir kitap.

ihtiyar 
24 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Hz Adem ve Havva'nın cenneti yitirmesi ile başlayan insanlığın yolculuğunu, peygamberler üzerinden anlatan, içinde araştırılması, öğrenilmesi gereken kavramlarla dolu, edebi, bilgilendirici ve elbette düşündürcü harika bir kitap. Yavaş yavaş sindire sindire okumak gerekiyor bence, acele etmeden, her cümlenin, her paragrafın manasını içselleştirmeye çalışarak okumalı ki kitabın değeri anlaşılsın. Hz. Adem, Hz. Nuh, Hz. İbrahim, Hz Yusuf, Hz Musa, Hz. Süleyman, Hz. Yahya, Hz. İsa ve Hz. Muhammed (aleyhumusselam) başlıkları altında diğer peygamberlerden de söz ederek insanlıktan bir medeniyet nasıl doğar, nasıl gelişir, ne gibi kritik nokta ve aşamalardan geçeri peygamberlerle birlikte anlatan yazar bir nevi cenneti yitirmiş insanın tekrar cennete dönüş yolculuğunu anlatıyor.

8 Peygamberin yaşam hikayelerinden derslerle ilerliyor kitap. Adem ve Nuh kısımlarını oldukça etkileyici buldum. Hz. Muhammed kısmı beklediğim gibi en sonda ve yeniden bulunmuş cenneti temsil ediyordu.. Günümüz medeniyetlerini o dönemden olaylarla ilişkilendirip yorumlamış Karakoç. Kısa, kolay okunabilir bir kitap. Cümleler bir şaire yakışacak cinsten. ^^

Kitaptan 48 Alıntı

yılmaz 
26 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Peygamber hayatı, baştan aşağı bir medeniyettir.

Yitik Cennet, Sezai Karakoç (Sayfa 64)Yitik Cennet, Sezai Karakoç (Sayfa 64)

Canlılığını bütünüyle yitirmemiş, yani hakikatle bütün bütüne ilgisini kesmemiş bir
uygarlığın her zaman için kurtuluş ümidi vardır.

Yitik Cennet, Sezai Karakoç (Sayfa 21)Yitik Cennet, Sezai Karakoç (Sayfa 21)
Sergen Özen 
10 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Hayat, soyun, ismin, ünün abartıldığı noktadan itibaren ölüyordu.

Yitik Cennet, Sezai Karakoç (Sayfa 127 - Diriliş Yayınları)Yitik Cennet, Sezai Karakoç (Sayfa 127 - Diriliş Yayınları)
Sümeyye K. 
09 Nis 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Müridin şeyhe teslim oluşu,sadece bir terbiye biçimidir. Geçicidir. Tanrı'ya teslim oluş eğitiminin başlangıcıdır bu. Yoksa şeyhi putlaştırma olur ki,islam, bu putlaştırmaya karşı çıkmıştır, buna karşı çıkıştır.

Yitik Cennet, Sezai Karakoç (Sayfa 78)Yitik Cennet, Sezai Karakoç (Sayfa 78)
Reyhan Kurt 
17 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Şeytan içeriden mi gelmişti, dışarıdan mı? Bence daha önemlisi dışardan gelen şeytanın çağırışını dinleyen bir kulağın hemen içerde hazır oluşuydu.

Yitik Cennet, Sezai KarakoçYitik Cennet, Sezai Karakoç
yılmaz 
25 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İnsan nefsi çarmıha gerildikten sonra ruhun İsası doğar.

Yitik Cennet, Sezai Karakoç (Sayfa 46)Yitik Cennet, Sezai Karakoç (Sayfa 46)
ihtiyar 
26 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Ah! Düşsüz insan! Benden övgü bekleme. Düşüşün tadını almayan insan! Senin, yücelerin serinliğinden, arılığından ne haberin vardır? Ruh gecesinin yedi katlı karanlığına batmamış yürek! Sana ışıklar ve aydınlıklar ne der? Ey zindanda bir gece geçirmemiş dost, güneşe doğru çılgın koşuyu yapacak çocuk olabilir misin?

Yitik Cennet, Sezai KarakoçYitik Cennet, Sezai Karakoç
Sümeyye K. 
09 Nis 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ey inanmış kişi! Korkma! Bütün insanlık inkar ve sapıklık bataklığına gömülse de seni için nurlu bir iz vardır. Hazreti Nuh'un izi. Ve bizi seni "kurtarıcı gemi" ye götürecektir.

Yitik Cennet, Sezai Karakoç (Sayfa 37)Yitik Cennet, Sezai Karakoç (Sayfa 37)
ihtiyar 
26 Ağu 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Ah, bir sarkaç gibi bir ölüme, bir hayata gidip gelen ruh'larla, sadece biyolojik yaşantının içinde vakit dolduran ruhlar arasında ne büyük uçurum vardır!

Yitik Cennet, Sezai KarakoçYitik Cennet, Sezai Karakoç
Muhafazakar Lugat 
12 Mar 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Her çağda, şartlar ne kadar ağır ve umutsuz olursa olsun insanlar için bir Nuh'un gemisi vardır.

Yitik Cennet, Sezai KarakoçYitik Cennet, Sezai Karakoç
5 /