Yol Hali

8,5/10  (11 Oy) · 
71 okunma  · 
13 beğeni  · 
1.188 gösterim
Yâ Nakkaş!
Biraz gez, dünyanın hiç kimsenin olmadığını anlarsın. Nereye kök salsan bir başkalık bir yabancılık taşıdığını. Nereye adım atsan sona kaldığını. O zaman anlarsın Âdem’den bu yana bu yer’li olmadığını. O ilk adımın hatırası yerli yerinde bu kadar taze dururken neyi neresinden kurcalasan arkasından bir iğretilik bir sonradanlık çıkacağını. Mülkün Gerçek Sahibi bu kadar zahirken, toprak üzerinde kimsenin kimseye öncelik hakkı bulunmadığını, sadece bazılarının biraz erken geldiğini bazılarınınsa biraz geç kaldığını.
 • Baskı Tarihi:
  2010
 • Sayfa Sayısı:
  280
 • ISBN:
  978-605-114-309-5
 • Yayınevi:
  Timaş
 • Kitabın Türü:
hande elif hergün 
16 Eyl 2015, Kitabı okudu, 10/10 puan

Nazan hocanın kısa yazılarından derlenmiş bir kitap. Ama öyle naif, öyle sakin.. yer yer ağladığım, yeryer de gülümseyip "vallahi de öyle" dediğim sayfalar.. Hele bir öğrencilerine yazdığı yazı vardır ki, yurtta okumus olmamın verdiği etkiyle uzun süre ağlamıştım.

Kitaptan 7 Alıntı

Nokta varlığın özeti. Noktasını bulamamış ya da yitirmiş her harf ol sebepten kusurlu. Ama eski alfabede sıfırı ifade eden şekilde bir noktadır. O zaman varlık yokluk olur, yokluk varlık. Hamid bu yüzden ihtişamlı bir bilmezden gelişle sorar:

Bu sıfır nedir hesâb içinde?

Tecahül-i arifane, çünkü bütün varlık ancak ona doğru değiştiği bir sıfırla mana kazanır. İlimle kavgalı Fuzulî aşka da ilme de son noktayı koyar o noktada; Leyla, sûret-i aşk-ı Mevla’dır.

Fazla söze hiç gerek yok aslında. Noktanın içinde bütün mümkünler saklı. Mümkün nokta gayr-i mümkün nokta. Sır nokta esrar nokta. Bâb nokta evbâb nokta.

Bilinenden bir eser yok. Bilinmeyen nokta nokta.

Bir parantez vakt-i ömrüm. Ölüm nokta doğum nokta. İsmimden sual edilse, bilin beni üç nokta.

Bir aynada seyrettim âlemin cümlesini. Aynam nokta sırrım nokta. Umduğum kadar büyük değilmiş, dünya nokta ben nokta.

Öyle uzaklaşmışım ki menzilden, sıla nokta gurbet nokta. Döndüm baktım aldığım yol, nokta üstünde nokta. Gelen geçti, giden gitti. Sağım nokta solum nokta. Menzil-i maksûda varmış erenler. Söyleyen yok susan nokta…

Yol Hali, Nazan BekiroğluYol Hali, Nazan Bekiroğlu
Kubra Cangul 
26 Mar 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Çünkü korkulu düşler görmektense uyanık kalmak daha iyidir.

Yol Hali, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 71)Yol Hali, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 71)
Burcu karakoç 
27 Kas 2014, Kitabı okudu, Puan vermedi

Beni fark ettiğin anda ve bunu benimde bildiğim anda ne senin şenliğin ne de benim benliğim kalır. Geriye sadece içimizde taşıdığımız Adem ve Havva, ve aramızdaki ezel olasılığı kalır. Bu yüzden şimdi sadece yüzümü değil kalbimi de her an izleyen bir çift göze dair terbiyeyle, aramıza bir uçurum koyuyorum. Senden kaçıyor kendimi senden gizliyorum. Ama aşkın koşulan da değil kaçılan da, açılan da değil kapanan da olduğunun da bilgisindeyim. Peçemi örterek açıyorum sana kapılarımı.

Yol Hali, Nazan BekiroğluYol Hali, Nazan Bekiroğlu
BÜNYAMİN YILDIZ 
27 Ara 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Tabiat son sözü söylemeye karar verdiğinde, teknoloji sükut eder.

Yol Hali, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 103 - timaş)Yol Hali, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 103 - timaş)