Yolda

8,7/10  (20 Oy) · 
65 okunma  · 
17 beğeni  · 
1.602 gösterim
Yolda, orijinal rulo haliyle Türkçe'de...

Jack Kerouac'ın Yolda'sı ilk olarak 1957 yılında Viking yayınevi tarafından basıldı. Kerouac'ın okurların gözünde artık efsaneleşmiş olan hikayeye göre, yaklaşık üç yıl boyunca aldığı notlar ve yaşadıklarına dayanarak, üç haftalık bir oturumda daktiloda, kendi hazırladığı uzun, tek bir ruloya yazdığı romanı, yazarın ve editörün büyük uğraşları, tekrar tekrar elden geçirmeleri ve çıkarmalar yapmaları sonucunda basıldı. Kısa sürede bir kült eser haline gelmiş ve bütün dünyada efsaneleşmiş olsada, bu basılan Yolda, "uslanmış" bir Yolda idi.

Kitabın basılışının 50. yılı anısına ve kitapta geçen kişilerin gerçek adlarının kullanılmasının artık sorun olmaktan çıkmasıyla, ilk kez orijinal rulo olduğu haliyle basıldı. Biz de kısa sürede, titiz bir çalışmayla bu eseri Türkçe'de yayımlıyoruz...
(Tanıtım Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  Aralık 2012
 • Sayfa Sayısı:
  496
 • ISBN:
  9789755395531
 • Orijinal Adı:
  On The Road
 • Çeviri:
  Can Kantarcı
 • Yayınevi:
  Ayrıntı Yayınları
 • Kitabın Türü:
Cem 
 24 Ara 2016, Kitabı okudu, Puan vermedi

"Bazı kitaplar edebiyat tarihine damga vurmakla kalmaz, efsaneye dönüşür: Kerouac'ın başyapıtı Yolda, bu kitaplardan biridir..." Avi Pardo'nun çevirisiyle yeniden raflarda...

Osman Kaplan 
 05 Oca 18:47, Kitabı okudu, 10 günde, 9/10 puan

Jack Keroucac' ın bu kült romanı; bohem yaşam tarzını seven, yeraltı edebiyatı esintisi ve beat kuşağı meraklılarının mutlaka okuması gereken, bence harika bir kitap.. Hayatımdaki birinci kitabım her zaman için Yusuf Atılgan Aylak Adam ama bu kitabı da rahatlıkla ikinci sıraya koyabilirim..

Yazarın hayatının bir kesitini anlattığı bu roman, bir paragrafla başlıyor ve hiç ara vermeden, bölümlere dahi ayırmadan sona eriyor. Kitap da ki yazım şekli zorlasa da olayın akışına kapılınca, su gibi akıp gidiyor..

Umarım bir gün eskiden yaptığım gibi o YOL' lara tekrar dönebilirim, neden olmasın ki?..

Berk Liman 
 19 Oca 2016, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Bazı kitaplar vardır sizi sarıp sarmalar o kitaplarla o kadar çok bütünleşirsiniz ki onlar olmasıydı tam anlamıyla siz olamayacağınızı hissedersiniz; ara sıra düşünürüm bizi çok sarsan kitapları biz mi buluruz yoksa onlar mı bizi belkide de ikimiz de bir şekilde birbirimizi buluyoruzdur. Genelde iri kelimelerden kaçınırım kolay kolay bir şey için bu böyledir şu şöyledir diye övmeyi sevmem. Okurluğun farklı aşamalardan geçmiş ve bir şeylerin farkına varmış her okuru kendi yapan kitaplar vardır .Kerouac' ın Yoldası benim için böyle bir kitap , beni ben yapan en önemli kitap Yolda dır , onu okuduğumdan beri yollara aşığım ve bir şekilde hep yollardayım ... Bu kitabı gerçekten okuyup anlayan biri mutlaka yollara koyulmayı , güzel kadınlarla takılmayı , caz müziği dinlemeyi ve kendini gerçekleştirebilmeyi ister, bir gün yaşamı sona erdiğinde gerçekten yaşadım diyebilmeyi ...

Nurdan Atay 
31 Tem 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Caz ritimleriyle savrulan iki köksüz adamın yol temalı öyküsünün romanı. Kitap için yapılan şu yoruma katılıyorum öncelikle. Caz müziğinin geniş, doğaçlama soluğunu yankılamak isteyen yazarın, "spontan düzyazı" adını verdiği teknik vasıtasıyla giriştiği bir deney, bir karşı çıkış. Rulo haline getirdiği ve birbirine yapıştırdığı kağıtları-zaman yitirmemek için- satır başı kullanmadan üç haftada yazmış Kerauc. Kitap kışkırtıcı, hele o yılların Amerikan rüyası yaratma gayretini düşünürsek çok daha kışkırtıcı. Bugün bile okuyan kişiyi her şeyi geride bırakıp yollara düşmeye sevk ediyor. Reddedilen ya da Oğuz Atay'ın deyimiyle tutunamayanların öyküleri var kitapta. Düzensizliğin düzenini sevenlerdenseniz okumanızı öneririm.

Alper BUL 
30 Nis 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

40'ların sonundaki Amerika ve sıradanlıktan sıkılmış gençliğin arayışlarını anlatan bilinç akışı tekniğine göre yazılmış çok güzel bir yol hikayesi. Beat kuşağın temel taşı sayılabilecek pek çok isimi gerçek bir hikayede tanıma imkanı buluyoruz. Kendine göre felsefe üzerine kurgulanmış soluksuz bir içsel arayış, hayatı dalgaya alan pervasız, tutkulu ve çılgın insanların sefil ama özgür gerçek hayat hikayesi.

Dila. 
08 Oca 2016, Kitabı okudu, 9 günde, Beğendi, 10/10 puan

Jack Kerouac kitabın hazırlığını yıllarca yollarda küçük defterlere karalayarak-yazarak yapmış, neredeyse bir oturuşta toplam 36 metre uzunluğundaki ruloya daktilo etmiştir. Kitap bir paragrafla başlar ve son noktaya kadar başka aralık vermez. Öyle ki ara vermek istediğinizde nerede duracağınızı bilemez, okudukça okursunuz. Bilinç akışı tekniğinin en bilinen en ses getiren eserlerinden biridir.
Kitabın yayınlandığı dönemde, o dönemdeki yol arkadaşlarının - Beat Kuşağı'nın diğer yazarlarının- Neal Cassady Allen Gingsberg William S. Burroughs ve daha birçoğu; gerçek isimleri kullanılmamış, karakter isimleri verilmiştir.
ilk baskılarında pornografik ögeler kitaptan çıkarılmış, sonraki basımlarda orjinali kullanılmış ve isimler düzeltilmiştir.
Jack Kerouac - Sal Paradise
Neal Cassady - Dean Moriarty
Allen Gingsberg - Carlo Marx

Kitaptan 73 Alıntı

Mâsiva 
11 Mar 2016, Kitabı okudu, Puan vermedi

Yorgundum.Kendimi cehennemin dibinde,iğrenç bir yerde,yabancı ve kaybolmuş biri gibi hissediyordum.

Yolda, Jack KerouacYolda, Jack Kerouac

Çünkü benim ilgimi çeken insanlar deli olanlardır, yaşamak için deli olan, konuşmak için deli olan, her şeye aynı anda ihtiras duyan, hiçbir zaman esnemeyen ya da sıradan bir şey söylemeyen...

Yolda, Jack KerouacYolda, Jack Kerouac
Mâsiva 
18 Mar 2016, Kitabı okudu, Puan vermedi

"Bu iğrenç dünyadaki hiçbir şey benim suçum değil,anlamıyor musun?

Yolda, Jack KerouacYolda, Jack Kerouac
Mâsiva 
09 Mar 2016, Kitabı okudu, Puan vermedi

"Dilerim varmak istediğin yere varır ve mutlu olursun."
"Her zaman beceririm bunu,bir şekilde."

Yolda, Jack KerouacYolda, Jack Kerouac
Cem 
27 Nis 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Puan vermedi

Hayata babanızın çatısı altındaki her şeye inanarak başlayan tatlı bir çocuksunuz; sonra geliyor belirsizlik günleri: zavallı, sefil, gariban, çırılçıplaksınız, yol yordam bilmiyorsunuz ve dehşet verici, kederli bir hayaletin eşliğinde, kabus gibi hayattan içiniz ürpererek geçip gidiyorsunuz.

Yolda, Jack KerouacYolda, Jack Kerouac

Üzüm bağlarının arasında beni hissizce öptü ve asma sırasının yanından yürümeye başladı. Sürekli dönüp birbirimize baktık çünkü aşk bir düellodur.

Yolda, Jack Kerouac (Sayfa 128)Yolda, Jack Kerouac (Sayfa 128)
Mâsiva 
18 Mar 2016, Kitabı okudu, Puan vermedi

Tanrım,ne iğrenç biriydim! Ruhumun derinliklerinde ne pislikler gizliyordum!

Yolda, Jack KerouacYolda, Jack Kerouac

Kitapla ilgili 2 Haber