Yoldaki İşaretler

8,7/10  (14 Oy) · 
90 okunma  · 
14 beğeni  · 
1.731 gösterim
İslami uyanış eylemi nasıl başlayacak? Bu görevi üstlenecek bir öncü cemaat lazımdır. Bu yola baş koymuş cemaat... Dünyanın her köşesindeki cahiliyeyi yok etmek için yola çıkmış bir cemaat...rn"Yoldaki İşaretler"i, işte gelmesi umutla beklenen bu öncü cemaat için yazdım.rnSeyid Kutup
 • Baskı Tarihi:
  2001
 • Sayfa Sayısı:
  206
 • ISBN:
  9789753520157
 • Orijinal Adı:
  Mealim Fit Tarik
 • Yayınevi:
  Özgün Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
BayPipo 
04 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yıllarca bize ezberletilen kelime-i tevhid'in ne anlamlara geldiğini, yelpazesini genişlettikçe içimize sığmayan o müthiş anlamını bu kitapta yakaladım. Aynı zamanda insanı bir akide sahibi yapan bu kitabı herkesin okumasını istirham ederim.


Kitabı okuduktan sonra twitter'a yazdığım bir tweet sanırım daha açıklayıcı olacaktır;

Hayaller Dar'ul İslam,Hayatlar Dar'ul Harp...

tecessüs 
30 May 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Bir adam uğrunda ölmüşse bir kitabın, o kitap bana göre okunmayı fazlasıyla hakediyordur. Yoldaki işaretler mısır ülkesinin geçmişi ve bu gününde önemli yapı taşlarından olan bir kitap.

Kadir 
31 Ara 2016 · Kitabı yarım bıraktı · 2/10 puan

Seyyid Kutup hakkında bir fikir edinmek için okudum fakat kitabın ehl-i sünnet geleneğine uymayan bazı uç fikirleri içermesinden dolayı yarıda bırakmakta fayda gördüm. Okumamanızı tavsiye ederim.

zeynep temiz 
25 Oca 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

çok farklı bir kitap ayrıca çok güzel.herkeze tavsiye ederim.

Kitaptan 8 Alıntı

t.d. 
03 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Cahiliye, insanların diğer insanlara ibadet etmesidir. Yani, bazı insanların diğerleri üzerinde hakimiyet kurması, Allah'ın koyduğu kanunlara uyup uymadığını kontrol etmeden, Allah'ın emirlerini göz önünde bulundurmadan kendine yasama yapması ve otoritesini doğru yolda kullanıp kullanmadığını umursamamasıdır. Diğer yandan İslam, insanların yalnızca Allah'a ibadet etmesi, kavramlarını ve inançlarını, kanunlarını, düzenlemelerini ve değerlerini O'nun otoritesinden türetmesi, kendini Allah dışındaki herkesin kulluğundan azat etmesidir.

Yoldaki İşaretler, Seyyid KutubYoldaki İşaretler, Seyyid Kutub
Sümeyye K. 
20 Mar 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kurtarma harekatı yeryüzünün her noktasındaki tüm insanları kurtarmayı amaçlar. Bu dinin konusu muhatabı bir canlı varlık olarak insandır; görev sahası tüm yeryüzüdür.

Yoldaki İşaretler, Seyyid KutubYoldaki İşaretler, Seyyid Kutub
DK 
27 Şub 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İslami akidenin, salt entelektüel araştırma, kültürel bilgilenme gibi teorik bir şekilde algılanması büyük bir hata, büyük bir tehlikedir.

Yoldaki İşaretler, Seyyid KutubYoldaki İşaretler, Seyyid Kutub
Sümeyye K. 
20 Mar 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kur'an'ın hazinelerini ancak bu şekilde;yani amel etmeye yönelik bir şekilde yaklaşanlara açacağında hiç kuşku yoktur.

Yoldaki İşaretler, Seyyid KutubYoldaki İşaretler, Seyyid Kutub
Sümeyye K. 
20 Mar 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İslam ümmeti; hayat tarzı, düşünce yapısı, bakış açısı,toplumsal nizam, değer yargıları kısacası her şeyi İslami metoddan kaynaklanan bir beşer topluluğudur.

Yoldaki İşaretler, Seyyid KutubYoldaki İşaretler, Seyyid Kutub
Sümeyye K. 
20 Mar 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İçinde yaşadığımız cahiliye toplumunu değiştirmek için önce kendimizi değiştirmeliyiz.

Yoldaki İşaretler, Seyyid KutubYoldaki İşaretler, Seyyid Kutub
Sümeyye K. 
21 Mar 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bu davetin hedefi teslimiyettir. İnsanoğlu yalnızca Rabbine teslim olmalıdır.

Yoldaki İşaretler, Seyyid KutubYoldaki İşaretler, Seyyid Kutub

Hayata yön veren prensiplerin ve düzenlerin temel kaynağı açısından günümüzün dünyası (Peygamberimizden önceki devirlerde olduğu gibi) bir cahiliye dönemi yaşıyor. Öyle bir cahiliye devri ki, şu korkunç maddi refah ve üstün maddi gelişmeler onun kötülüğünü hafifletmeye yetmiyor. Bu cahiliyet devri, Allah'ın yeryüzü üzerindeki hakimiyetine, ulu miyetin en belirgin özelliği olan ilahi otoriteye el koyma esasına dayanır. Bu cahiiye devri, hakimiyeti insanlara dayandırarak onları birbirinin rabbi durumuna geçirmektedir. Fakat bunu, eski cahiliye döneminin bilinen iptidai ve sade şekli ile yapmıyor. Günumuz cahiliye mantığı bu sapıklığı hayat hakkında Allah'ın metodunu hesaba katmaksızın ve Allah'ın izin vermediği konularda kavramlar, değer hükümleri, prensipler, yasalar, düzenler ve uygulamalar ortaya koyma hakkı iddia ederek yapıyor. Allah'ın hakimiyetine karşı girişilen bu tecavüzden O'nun kullarına karşı tecavüz doğuyor. Sosyalist düzenlerde insanın genellikle horlanması, kapitalist düzenlerde sermayenin baskısı ile fertlerin ve emperyalizmin ·sömürüsü altında o milletierin zulme ma'ruz kalması, Allah'ın hakimiyetine el koymanin ve O'nun buyruğu olan insan haysiyetinin hiçe sayılmasının sonucundan başka bir şey değildir. Bu noktada İslamın tutumu, diğer bütün beşeri düzenlerden tamamen ayrılır. Çünkü İslami düzenden başka bütün düzenlerde şu veya bu şekilde insanlar biribirierine taparlar. Sadece İslam temeline dayanan düzende tek Allah'a kulluk ederek, tek Allah'ın buyruğu­ na uyarak ve tek Allah'ın huzurunda boyun eğerek bütün insanlar birilerine tapmaktan, başkasının kölesi olmaktan kurtulurlar. İşte yolların ayırım noktası burasıdır. Bu temel prensip ve bu prensibe dayanacak olan birçok derin pratik hayat sonuçları, aynı zamanda insanlığa sunabileceğimiz yeni bir kavram, temel bir dünya görüşüdür. Bu prensip insanlığın mahrum olduğu bir hazinedir. Çünkü O Batı uygarlığının ve doğusu ile batısı ile Avrupa dehasının bir ürünü değildir

Yoldaki İşaretler, Seyyid Kutub (Sayfa 6)Yoldaki İşaretler, Seyyid Kutub (Sayfa 6)