Yüksek Ökçeler

7,4/10  (40 Oy) · 
557 okunma  · 
18 beğeni  · 
1.808 gösterim
Türk edebiyatının önemli isimlerinden biri olan Ömer Seyfettin bir yandan çağdaş Türk hikayeciliğinin temellerini atarken bir yandan da Türkçe'nin sadeleştirilmesi ve yabancı sözcüklerden arınması için uğraş vermiş, dil konusuna yazılar yazmış, eski dile karşı çıkmış önce bir yazarımızdır.

Ömer Seyfettin'inn dille ilgili çalışmaları Atatürk tarafından da önemsenip değerlendirilmiş, dil devrimine ışık tutmuştur. Bununla birlikte zorunlu olarak yaşadığı dönemin Türkçesiyle yazan ömer Seyfettin'in dili de zamanla yer yer eskimiş, kendi özlemi doğrultusundaki çabalar sayesinde birçok Arapça, Farsça sözcük kullanılmaz olmuştur.

Biz de bu değerlendirmeden hareketle, özellikle günümüz gençlerinin bu büyük yazarımızı dah rahat okuyup anlayabilmesi için bu yeni baskıyı yer yer sadeleştirip günümüz Türkçe'sine uyarladık.

Genç okuyucularımızın ilgiyle yararlanacağını umuyoruz.
 • Baskı Tarihi:
  1984
 • Sayfa Sayısı:
  159
 • ISBN:
  9789751020710
 • Yayınevi:
  Serhat Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ayşen BÜLBÜL 
 26 Kas 2015, Kitabı okudu, 8/10 puan

Yüksek ökçeler bugün ki tabiriyle topuklu ayakkabılar :) Hizmetçilerinin uşaklarının ahlakının,dürüstlüğünün aslında ayağındaki ayakkabılara ait olduğunu öğrenen evin sahibinin düştüğü durumu anlatan bir kitap. Hiç kuşkusuz ders kitaplarında da kısa kısa önümüze çıkmıştır. Kendimize ders çıkartabiliriz. Kendime çıkartacağım kesin bir ders var ki birini denetleyeceğim zaman asla yüksek ökçeli ayakkabı giymeyeceğim :)

Zafer Tunç 
21 Nis 16:42, Kitabı okudu, Puan vermedi

Maupassant tarzı öykücülüğün ilk temsilcilerinden olan Ömer Seyfettin kısa ve sonu süprizle biten hikayelerinde, okuyucu şaşırtmayı seven üslubu ile kendine has öykücülük oluşturmuştur. Dönemine göre dili sadedir. Yüksek ökçeler ile toplumsal değerleri tartışmaya açmıştır.

Güler Ayata 
07 Haz 09:44, Kitabı okudu, 1 günde, Beğendi, 10/10 puan

Gerçekleri görmek istemediğimizde paravan olarak kullandıklarımızı kaybettiğimizde mutsuz oluruz. Eğer kendimizi kandırmaya devam etmek istersek sahte mutluluklara yelken açarız.....