Yunus Terapi

8,0/10  (7 Oy) · 
30 okunma  · 
7 beğeni  · 
605 gösterim
Yaşadığı döneme baktığımızda Yunus Emre'nin sadece bir derviş, bir halk şairi, bir mutasavvıf değil, aynı zamanda adeta bir psikolog olduğunu görürüz. O yalnızca halkın sanat zevkini tatmin ettiği için "Yunus" olmamıştır. Nefesinin bugün hâlâ bu kadar canlı olmasında en büyük etken insanların psikolojik ihtiyaçlarını gidermesidir.

Anadolu insanının travmalarını çözen, toplumsal huzuru sağlayan ve yeni bir kültür iklimi adeta bir "Yunus iklim kuşağı" oluşturan bu büyük halk ozanı aslında bugünün insanına çok şey söylüyor!

Nevzat Tarhan Mesnevi Terapi'den sonra Yunus Terapi ile bizlere Yunus Emre'nin şiirinin günümüz insanın ruhsal yaralarını nasıl sarabileceğini, toplum psikolojisini nasıl onarabileceğini keşfetmeye davet ediyor. Yunus Emre'nin şiirlerinden yansıyan bilgeliğe çok ihtiyacımız var...

Aşk insanı karmakarışık eder; dün, bugün, yarın iç içe geçer. Ateşlerde yakar. Yakar ama içindeki cevherin de çıkmasını sağlar. Âşık olan varlık evini terk edip yokluk evine girer. Yokluğa erdiğindeyse her şeyi terk eder, kendini suda, toprakta bulur, Yaradan'ın denizinde erir.

Aşk başta ateştir. Ateş, kibir ve gücü temsil eder. Ama bu ateşte
yandıkça suya, toprağa dönüşürsün. Sabrı, kanaati, alçak gönüllüğü, edebi öğrenirsin. Aşk ilinde ahlak eğitimi vardır. Aşktan ahlaka giden bir yoldur bu....
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2013
 • Sayfa Sayısı:
  192
 • ISBN:
  9786050809060
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Nurten Ulaba 
01 Şub 16:50, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Her kitapta olduğu gibi bu kitapta da beni mutlu edecek bilgilere rastladım. Her insanın mutlaka okuması gerekir. Okudukça ne kadar çok hata yaptığımızın farkına varıyoruz .İnsanın olgunlaşması ve huzura ermesi için bilgi yeterli değil. Gönül gözünün açılması bilinç düzeyinin derinleşmesi gerekir.

Kitaptan 12 Alıntı

Aşk insanı karmakarışık eder; dün, bugün, yarın iç içe geçer. Ateşlerde yakar. Yakar ama içindeki cevherin de çıkmasını sağlar.
Âşık olan, varlık evini terk edip yokluk evine girer. Yokluğa erdiğindeyse her şeyi terk eder, kendini suda, toprakta bulur, Yaradan'ın denizinde erir.
Aşk başta ateştir. Ateş, kibir ve gücü temsil eder. Ama bu ateşte yandıkça suya,toprağa dönüşürsün. Sabrı, kanaati, alçak gönüllülüğü, edebi öğrenirsin. Aşk ilinde ahlak eğitimi vardır. Aşktan ahlaka giden bir yoldur bu...
Yunus'un yoludur.

Yunus Terapi, Nevzat TarhanYunus Terapi, Nevzat Tarhan

Yunus Emre insanın ruhunu soğanın katmanları gibi açıyor. Ruhun en alt katmanında güçsüzlük ve aşağılanmışlık hissi vardır. Bunun arkasından suçluluk duygusu gelir. Onu öfke hissi izler. Daha ötesinde ise dehşet ve savunmasızlık hissi vardır. Bu silsileden geçen insan sonunda "Beni kim koruyacak?" diye sorar. Bu sorunun olumlu bir cevabının olması, insanın ümidinin yüksek tutulması gerekir. Tıpkı bir terapi seansının sevgi ve şefkat hissiyle kapanması gibi.

Yunus Emre insan ruhunu açıyor, temizliyor ve kapatıyor. İnsanın hayatını doğru yolda tutması için "Yıldızlardan geç, artık güneşe bak" diyor. Taptuk Emre'nin Yunus'a söylediği "Mal ve mülk şeytanın eşyalarıdır" öğüdü de onun düşünce sistematiğini inşa eden dinamiklerden biri olarak karşımıza çıkıyor.

Şefkat, sevgi ve aşk akıl dışı duygular olarak görünebilir. Fakat Yunus Emre bu duygulara akılla şekil vermeyi öğütlüyor bize. Önem ve öncelik sıralamasını akla yaptırıyor. Sevgiyi hangi kabın içine girerse onun şeklini alan suya benzetiyor, önemli olanın doğru kabı bulmak olduğunu hatırlatıyor.

Yunus Terapi, Nevzat TarhanYunus Terapi, Nevzat Tarhan
Nurten Ulaba 
01 Şub 17:04, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Kalp malzemeyi sağlar , akıl ise onu şekillendirir. Malzeme olmadıktan sonra çok akıllı olmak bir işe yaramaz. Akıl olmayınca da elde ne kadar malzeme olursa olsun harcanır gider.

Yunus Terapi, Nevzat Tarhan (Sayfa 50 - timaş)Yunus Terapi, Nevzat Tarhan (Sayfa 50 - timaş)
Nurten Ulaba 
01 Şub 17:15, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Mezarın dışındakiler mezarın içindekilerin pişman olduğu konular için birbirini yerler.

Yunus Terapi, Nevzat Tarhan (Sayfa 86 - timaş)Yunus Terapi, Nevzat Tarhan (Sayfa 86 - timaş)

Yunus sevgiye akılla şekil vermiş ve onun için olabilecek en iyi vizyonu oluşturmuştur. Sevgiyi insanın Allah'la ilişkisini inşa ederken kullanmıştır. Tasavvuf ehlinin genel eğilimin aksine Yunus realisttir. Nasıl üç kere çekiniz geri dönünce bir şirketle ilişkinizi kesersiniz insanın kendisini zarara uğratan nefisle ilişkisi de böyle olmalıdır. Yunus Emre sevgiyi nereye yatırırsak ruhumuza ve geleceğimize o yönden katkı sağlayacağını göstermiştir bize.

Yunus Terapi, Nevzat TarhanYunus Terapi, Nevzat Tarhan
Nurten Ulaba 
01 Şub 16:59, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

ayağınız kırıldığı için üzülmeyin, Allah size kanat verir.
Acı gerçek olmazsa aşk da gerçek olmaz.

Yunus Terapi, Nevzat Tarhan (Sayfa 50 - timaş)Yunus Terapi, Nevzat Tarhan (Sayfa 50 - timaş)
Nurten Ulaba 
01 Şub 17:17, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Einstein "İnsanda üç şeyin çaresi yoktur; ahmaklık, açgözlülük ve hırs" diyor.

Yunus Terapi, Nevzat Tarhan (Sayfa 87 - timaş)Yunus Terapi, Nevzat Tarhan (Sayfa 87 - timaş)
Nurten Ulaba 
01 Şub 17:24, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Durgun denizde değil, fırtınalı denizde yüzmek gerçek yüzücülüktür.

Yunus Terapi, Nevzat Tarhan (Sayfa 104 - timaş)Yunus Terapi, Nevzat Tarhan (Sayfa 104 - timaş)
Nurten Ulaba 
01 Şub 17:12, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Yetmiş iki milleti bir görmeyen veli de olsa Hakk katında asidir.

Yunus Terapi, Nevzat Tarhan (Sayfa 56 - timaş)Yunus Terapi, Nevzat Tarhan (Sayfa 56 - timaş)
Nurten Ulaba 
01 Şub 17:19, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Savaşın onda dokuzu sözle, onda biri silahla kazanılır.

Yunus Terapi, Nevzat Tarhan (Sayfa 96 - timaş)Yunus Terapi, Nevzat Tarhan (Sayfa 96 - timaş)
2 /