Yürüme

8,8/10  (10 Oy) · 
33 okunma  · 
9 beğeni  · 
646 gösterim
Biz / yer, yön, yol / kişi başlıkları üzerine felsefik sorgulamalar, aforizmalar, düşünsel iklimler sunan Oruç Aruoba klasiği. beyin akışı yöntemiyle tüm birikimleri, yaşananları, ilerileri, varsayıları derinlemesine yaşatan enderlerden. söz gelimi: '' kişi kendi yapısının 'mimar'ı - ve ustabaşısı, ve ustasıdır... - taşları taşıyan da, yine, kendisidir. kişi, 'kendi taşı'nı kendisi taşıyandır. kişi, taşını, taşır...''
 • Baskı Tarihi:
  1992
 • Sayfa Sayısı:
  222
 • ISBN:
  9789753420099
 • Yayınevi:
  Metis Yayınları
 • Kitabın Türü:
Nihan A. 
13 Eki 23:51, Kitabı okudu, 5 günde, Beğendi, 10/10 puan

Kitabı okumam uzun sürdü çünkü iki kere okudum.
HARİKA HARİKA HARİKA BİR KİTAPTI.Oruç Aruoba'nın okuduğum üçüncü kitabı bu.Her kitapta daha fazla aşık oluyorum bu adama.Yaşadığımız fakat önemsemediğimiz ''ayrıntıları'' o kadar güzel yüzümüze vurmuş ki insanın okurken ayakları yere basmıyor.Ben mi abartıyorum bilmiyorum fakat n'olur Oruç Aruoba'yı okumadan hayatınıza devam etmeyin.Hiç değilse bir kitabını okuyun...

Bir şiir kitabı değil, felsefi bir inceleme hiç değil. Evet, belki felsefeden beslenmiş tamamıyla ama inceleme değil. Nedense bana bir manifesto okuyormuşum gibi geldi, sanki altına imzamı atacakmışım gibi.

İnsanın "destekçi" arayışını (bu anlamda bir arayışta iseniz eğer) ziyadesiyle karşılayan bir kitap, bundan ötürü, gözümde bir manifesto imiş gibi canlanmış olabilir. Ayrıca herkesi açmayabilir, sıkıcı gelebilir zira dediğim gibi, bir şiir kitabı değil. Adı "Yürüme" ya hani; yürüyorsanız, yoldaysanız ya da belki başlangıç çizgisindeyseniz, adım atmadan dahi bir "yolcu" olduğunuzu biliyorsanız, okumalısınız.

Ali Ünal 
22 Şub 10:35, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Fetiş kitaplarımndan birisidir, bana göre de Oruç Aruoba'nın en iyi kitabıdır. Şiir-düzyazı-aforizma içiçe geçmiş, biri birinden önde olmayan ama bir şekilde hepsinide aynı anda hissettiren, bunu yaparkende anlamlı bir bütünden kopmayan türsüz, cinsiyetsiz ender kitaplardan biridir. Yayınevi de felsefe dizisi altında basımını yapıyor. Azda çoğu anlatabilen mutlaka okunması geren kitaplardan.

Kitaptan 16 Alıntı

Nihan A. 
09 Eki 21:18, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Kış için hazırlık yapmak,o anda yaşanmakta olan yazın tadını kaçırmaktır--hem,Karınca da tıpkı Ağustos Böceği gibi tek bir yıl yaşar:öyleyse niye onca çaba?

Yürüme, Oruç Aruoba (Sayfa 51)Yürüme, Oruç Aruoba (Sayfa 51)
Nihan A. 
09 Eki 20:35, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Herşeyi,hep,geciktiririz--sonra,
düşünmüş ama yapmamış olduğumuz bir sürü şeyin yükü,birden,aniden,tek bir günde,gelir,yüklenir omuzlarımıza.

Yürüme, Oruç Aruoba (Sayfa 27)Yürüme, Oruç Aruoba (Sayfa 27)
Nihan A. 
09 Eki 20:13, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Hep,çarpıcı bir biçimde anımsadığımız bir yüz ile şaşırtıcı bir biçimde anımsayamadığımız bir ad arasında gidip gelir,ilişki özlemlerimiz.

Yürüme, Oruç Aruoba (Sayfa 23)Yürüme, Oruç Aruoba (Sayfa 23)

"Özgürlük budur belki de, sürekli bir yersizlik; sürüp giden bir yol.".

Oruç Aruoba, Yürüme

Yürüme, Oruç AruobaYürüme, Oruç Aruoba

...çünkü insan kendi yoluna saptırılamazcasına düşmemiş, kendi dürüst görünüşünü trajik gururla yüklenmemişse, "hakikat" tadını yitirir, yaşam acılaşır.

Nietzsche

Yürüme, Oruç AruobaYürüme, Oruç Aruoba

Sanki yolumu kaybetmişim de birisine evimin yolunu soruyorum. Beni oraya götüreceğini söylüyor ve güzel, dümdüz bir yolda yürüyoruz. Yol birden sona eriyor. Şimdi de dostum şöyle diyor: "Artık bütün yapmam gereken, buradan evine giden yolu bulmak."

("Vermischte", 1945 (1977,1989))

Yürüme, Oruç Aruoba (Sayfa 152)Yürüme, Oruç Aruoba (Sayfa 152)

Kişi, yöneldikçe, yıkılır
—nereye yönelirse yönelsin,
ulaşacağı, yıkımıdır.

Yürüme, Oruç AruobaYürüme, Oruç Aruoba

"En yoğun özlemlerimizin arasına bir katı bıkkınlık gelir yerleşir, apansız: Öyle olur ki, en son ucuna gitmeye can attığımız bir ilişkinin içinden çıkıp çekip gitme arzusu çöker üzerimize."

Yürüme, Oruç AruobaYürüme, Oruç Aruoba
2 /