Yüz Yüze

8,4/10  (8 Oy) · 
32 okunma  · 
7 beğeni  · 
511 gösterim
Aytmatov, milletinin tarih boyunca kazandığı sosyal, kültürel, ahlaki, edebi, askeri yani bütün maddi ve manevi zenginliğini eserlerine yansıtmış, yaşadığı coğrafyanın insanının tarih içinde kazandığı değerleri, acılarını, kahramanlıklarını, tecrübelerini yazıya döküp ölümsüzleştirmiş, halkını içine düştüğü zor durumları eserlerinde en güzel şekilde anlatmış, onların çözümlerine dair ipuçları göstermiş, eserlerinde kendi ifadesi ile 'tipik insan'ı ortaya koymaya çalışmış bir yazardır. Hikayelerinde milletinin temel mülkü olan milli hafızaya ait efsane, destan, masal, hikaye ve türküleri, bunların meydana geldiği şartları, ardındaki hikayeleri, insanları kullanırken, Kırgız Türk kültürünü, psikolojisiyle, duyuş ve anlayış tarzıyla, maddi manevi zenginliğiyle o kültürü bina edenlerin evlatlarına yeniden hatırlatmaya çalışmıştır.

"Her yazar bir milletin çocuğudur ve o milletin hayatını anlatmak, eserlerini kendi milli gelenek ve törelerini kaynak alarak zenginleştirmek zorundadır. Benim yaptığım önce bu, yani kendi milletimin geleneklerini ve hayatını anlatıyorum. Fakat orada kaldığınız takdirde bir yere varamazsınız. Edebiyatın milli hayatı ve gelenekleri anlatmanın ötesinde de hedefleri vardır. Yazar, ufkunu milli olanın ötesine doğru genişletmek ve 'evrensel' olana ulaşmak için gayret göstermek durumundadır. İyi yazar 'tipik insan' ortaya koyma ustalığına erişen yazardır."
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2006
 • Sayfa Sayısı:
  64
 • ISBN:
  9786054138333
 • Yayınevi:
  Elips Kitap
 • Kitabın Türü:
Biraz Deli 
13 Eki 19:57, Kitabı okudu, 9/10 puan

Öncelikle inceleme yapmayı sevmem. Daha çok kişilik analizleri ve eleştiri içeren yazılar daha çok hoşuma gider.

Diğer kitaplarına oranla daha çok sevdiğim bir kitap. Ele aldığı konuyu belli bir bağlamda ele almış ve sonuca ulaştırmış. Hoş olmasa da yazdığı şeyler bende farklı düşünceler uyandırdı. Bu yönden bir artı aldı.

Genel olarak savaş ele alınmış. Savaşın askerler üzerinde, geride kalanlar ve asker eşleri üzerindeki etkisi anlatılmış. Asıl olay ise ya da kurgu; bir askerin savaştan kaçıp, eşinin kendini saklaması ve eşinin kendisini saklarken yaşadığı zorluklar..

Olay Seyde'nin ( kadın başkarakter) bakış açısından anlatılıyor. Kocası kaçıp yanına geliyor ama kadın kocasına bir şey sormuyor. Neden? Ya da yazar ant içmiş gibi bu olaya kesinlikle girmiyor, bilgi vermiyor. Kitabın başından sonuna kadar bunu bekledim ama umduğumu bulamadım.

Kitabın beğendiğim kısmı duygusal anlatışı. Duyguyu bana geçirdi. Normalde kolay kolay etkilenmem ama yetim çocukların açlık durumları, annelerinin ve kendilerinin çaresizliği, zayıf karakter olarak gördüğüm Seyde'nin kocasını ele verişi ve bunların anlatışı çok güzeldi. Yani okuyun derim.

Volkan Kaya 
28 May 15:18, Kitabı okudu, 1 günde, Beğendi, 8/10 puan

Vatan için savaşıp ölmek mi, yoksa hayatta kalmak mı; onca yokluk ve acıya rağmen? Aytmatov bu kısa romanında yine savaşın yıkıcılığını, insanların çaresizliğini ve umudu ustalıkla anlatmış.

Kitaptan 2 Alıntı