Yüz Yüze

8,3/10  (9 Oy) · 
35 okunma  · 
8 beğeni  · 
547 gösterim
Aytmatov, milletinin tarih boyunca kazandığı sosyal, kültürel, ahlaki, edebi, askeri yani bütün maddi ve manevi zenginliğini eserlerine yansıtmış, yaşadığı coğrafyanın insanının tarih içinde kazandığı değerleri, acılarını, kahramanlıklarını, tecrübelerini yazıya döküp ölümsüzleştirmiş, halkını içine düştüğü zor durumları eserlerinde en güzel şekilde anlatmış, onların çözümlerine dair ipuçları göstermiş, eserlerinde kendi ifadesi ile 'tipik insan'ı ortaya koymaya çalışmış bir yazardır. Hikayelerinde milletinin temel mülkü olan milli hafızaya ait efsane, destan, masal, hikaye ve türküleri, bunların meydana geldiği şartları, ardındaki hikayeleri, insanları kullanırken, Kırgız Türk kültürünü, psikolojisiyle, duyuş ve anlayış tarzıyla, maddi manevi zenginliğiyle o kültürü bina edenlerin evlatlarına yeniden hatırlatmaya çalışmıştır.

"Her yazar bir milletin çocuğudur ve o milletin hayatını anlatmak, eserlerini kendi milli gelenek ve törelerini kaynak alarak zenginleştirmek zorundadır. Benim yaptığım önce bu, yani kendi milletimin geleneklerini ve hayatını anlatıyorum. Fakat orada kaldığınız takdirde bir yere varamazsınız. Edebiyatın milli hayatı ve gelenekleri anlatmanın ötesinde de hedefleri vardır. Yazar, ufkunu milli olanın ötesine doğru genişletmek ve 'evrensel' olana ulaşmak için gayret göstermek durumundadır. İyi yazar 'tipik insan' ortaya koyma ustalığına erişen yazardır."
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2006
 • Sayfa Sayısı:
  64
 • ISBN:
  9786054138333
 • Yayınevi:
  Elips Kitap
 • Kitabın Türü:
Tuba Hız 
26 Kas 23:20, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Cengiz Aytmatov bu hikayesinde bir kadının aşkını, fedakarlığını, anneliğini, insanlığını o kadar güzel anlatmış ki keşke daha uzun bir kitap olsaydı dedim.

Volkan Kaya 
28 May 15:18, Kitabı okudu, 1 günde, Beğendi, 8/10 puan

Vatan için savaşıp ölmek mi, yoksa hayatta kalmak mı; onca yokluk ve acıya rağmen? Aytmatov bu kısa romanında yine savaşın yıkıcılığını, insanların çaresizliğini ve umudu ustalıkla anlatmış.

Kitaptan 2 Alıntı