Yüzüklerin Efendisi - I - Yüzük Kardeşliği

9,3/10  (215 Oy) · 
824 okunma  · 
191 beğeni  · 
2.951 gösterim
Dünya ikiye bölünmüştür, denir Tolkien'ın yapıtı söz konusu olduğunda; Yüzüklerin Efendisi'ni okumuş olanlar ve okuyacak olanlar: Artık Türkiyeli okur da okumuş olanlar tarafına geçebilecek!

"Yüzüklerin Efendisi" son yüzyılın en çok okunan yüz kitabı arasında en başta geliyor; bilimkurgu, fantezi, polisiye, best-seller ya da ana akım demeden, tüm edebiyat türleri arasında tartışmasız bir önderliğe sahip. Bir açıdan bakarsanız bir fantezi romanı, başka bir açıdan baktığınızda, insanlık durumu, sorumluluk, iktidar ve savaş üzerine bir roman. Bir yolculuk, bir büyüme öyküsü; fedakarlık ve dostluk üzerine, hırs ve ihanet üzerine bir roman...
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2000
 • Sayfa Sayısı:
  486
 • ISBN:
  9789753425988
 • Orijinal Adı:
  The Lord of The Rings First Part: The Fellowship of The Ring 1954
 • Çeviri:
  Bülent Somay, Çiğdem Erkal İpek
 • Yayınevi:
  Metis Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
mithrandir21 | Uğur D. 
25 Şub 09:08, Kitabı okudu, 4 günde, Beğendi, 10/10 puan

Beni kitap okumaya yönelten ama kitap okumama yöneltmesine rağmen ikimizin de arkadaş olabilmemiz için bayağı bir uğraş verdiği harika ötesi bir seri.

Yüzüklerin Efendisi kimine göre kaçış edebiyatı olsa da bana göre asla kaçış edebiyatı değildir aksine içinde fazlası ile derinlik barındıran edebiyatın da fantastik edebiyatın da tam manası ile hakkını vermektedir. Bu eleştirilere karşı Üstad Tolkien şöyle diyordu:

"Varlığını sezecek kadar yaşlanıp bezdiğimden beri alegorinin her türlü tezahüründen bütün kalbimle nefret ederim.” Ve eserlerini “kaçış edebiyatı” olarak niteleyenlere de şöyle diyordu:

"Kendini hapiste bulan bir insan kalkıp evine gitmek istedi diye onu nasıl küçümseyebiliriz? Kaçamıyorsa bile duvarlar ve gardiyanlar dışında birşeylerden sözetmesi suç mu? Mahkum onu göremese de dışarıdaki dünya hâlâ gerçektir. Kaçış ihtimali en çok kimi telaşlandırır? Elbette gardiyanları!”

Burak Denizli 
04 Mar 17:09, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Her zaman beğendiğim, beğeneceğim ve zevkle izlediğim serinin ilk kitabı. Belki kitabı ilk görseydim bu kadar zevkle okumazdım ama filminden sonra kitabıyla tanışınca ayrı bir zevkle okudum. Her Yüzüklerin Efendisi hayranının zevkle okuyacağı bir kitap

Canan 
08 Eyl 2015, Kitabı okudu, 21 günde, Beğendi, 10/10 puan

Modern dünyadan orta dünyaya masalsı bir yolculuk. Dostluk, dayanışma ve cesaretin tüm kötülükleri yok edebilceğine dair buçuklukların inacı, müthiş bir anlatım gücüyle ifade edilmiş. Tolkein sanırım Homerosu aratmayacak bir hayal gücüne sahip nadir yazarlardan...

Burak Erdoğdu 
13 Haz 2015, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

kesinlikle,okurken dehasına özendiğim bir yazar.Orta Dünyayı ağaç dalından ,kaya kovuğuna kadar bu kadar detaylı ve canlı bir şekilde nasıl hayal edebildiğini asla anlayamayacağım.

Nurşah Coşkun 
25 Ağu 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Asla elimden düşüremedim.Etrafına bakınca Frodo ya da Gandalf görür olmuştum.Kitabın arkasına etkisinden uzun süre çıkamayabilirsiniz yazılmalı ...

Will Travers 
03 May 2014, Kitabı okudu, Beğendi, 7/10 puan

J.R.R. Tolkien Yüzüklerin Efendisi serisinin ilk cildinde gerçekten üst düzey hayal gücüyle oluşturulmuş bir dünyanın kapsamlı haritasını oldukça başarılı bir şekilde çiziyor. Fakat zaman zaman Habbit'imiz Frodo'nun yavan ve merak uyandırmayan bazı maceralarında sıkılmadığımı söyleyemeyeceğim. Anlatım, kitabın genelinde tek düze ve yavaş kalmıştı. Tabii ki birçok yerde kitabı elimden bırakamadan okudum. Efsaneleşmiş bir klasik haline gelen Yüzük Kardeşliği'ni okumak oldukça keyif vericiydi. Seriyi okumaya geç kalmış olsam da diğer kitapları da okuyup Orta Dünya'nın tarihine şahit olmaya devam etmek istiyorum.

Onur Özkan 
21 Ara 2014, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Bir çocuk filminin son sahnesinde, bana çok yakın gelen bir cümle duymuştum: "iki tür hikaye vardır," diyordu filmin esrarengiz sihirbazı. "Gerçek hikayeler, ve gerçek olması gereken hikayeler. Bu izlediğiniz ikinci tür hikayelerdendi."
J.R.R. Tolkien'in kült eseri Yüzüklerin Efendisi'de ikinci tür hikayelerden biri, belki de en güzeli anlatılmakta.

Göktürk Atahan 
 07 Ağu 15:41, Kitabı okudu, 7 günde, Puan vermedi

Öğrencilerimin düzenlediği okuma şenliğinde tanıştım seri ile, aslında tam bana hitap etmedi sanırım işin içine yaş giriyor biraz. Türü için kesinlikle üst seviye bir kitap olduğunu belirtmek isterim. Ama dediğim gibi biraz yaşlandık belki mesleki ciddiyet, kitaba ısınmamı engelledi.

esra ak 
22 Ara 2014, Kitabı okudu, 10/10 puan

Tüm zamanları en iyi fantastik kitabı bence. ..

Aristokrat 
 29 Ara 2015, Kitabı okudu, 8 günde, Beğendi, 9/10 puan

İnanamayacaksınız belki ama -çünkü ben bile kendime inanamıyorum- sevgili Yüzüklerin Efendisi kitabım tam beş senedir bende ve ne zaman elime alıp okumaya çalışsam hep bir engelle karşılaşıyordum. Sonunda tüm engelleri aşıp okudum. Biraz geç oldu ama geç olsun da güç olmasın demi. Ama şu anda tek dileğim serinin ikinci kitabını okumamın da bir beş sene sonra olmaması....
Evet gelelim kitap yorumuma;
İlk sayfalar biraz yavaş ve yorucu geçti. Ama filminde geçmeyen birkaç bilgi öğrenmedim değil! Mesela Frodo'yu daha yüzük eline geçer geçmez yolculuğa çıkacak gencecik bir delikanlı sanıyordum ama meğersem bizim Frodo elli yaşındaymış -gerçi hobbitlere göre gene gencecik sayılıyor- ve yüzük eline geçtikten yirmi sene sonra falan yola koyuluyor. Hepimizin bildiği bir hikaye -nereden biliyoruz tabi ki filminden- yüzük aslında kötüdür. Dünya ikiye ayrılmıştır. İyilik ve kötülük. Ying ve yang ...falan filan. Tarafını seç! Güç içinde.. dur yaw olay Star Wars'a doğru gidiyor sanki.
Neyse efendim filmi elbetteki daha görkemliydi çünkü muazzam görsellerle süslüydü. Yalnız insan gerek filmi gerekse kitabında Tolkien'in nasıl bir hayal gücüne sahip olduğunu merak etmeden duramıyor. Kafanın içinde neler var Tolkien! Bize sunamadığın daha nice dünyalar kurgulanmadan yitti! Yoksa sadece 'Yüzükle' mi ilgiliydi bütün dünyan!

2 /

Kitaptan 28 Alıntı

Seda 
28 Eki 2014, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

"Yaşayanların bir çoğu ölümü hak ediyor ve ölenlerin bir kısmı da yaşamayı hak ediyor. Yaşamı onlara verebilir misin? O halde hak, hukuk adına ölüm buyurmakta çok acele etme; çünkü en bilge olanlar bile her şeyin sonunu göremez."

Yüzüklerin Efendisi - I - Yüzük Kardeşliği, J. R. R. TolkienYüzüklerin Efendisi - I - Yüzük Kardeşliği, J. R. R. Tolkien
Ceren Özavcı 
04 Nis 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

"Dünya gerçekten de tehlikelerle dolu ve içinde bir sürü karanlık yer var; lakin nice güzellik de hâlâ ayakta ve artık bütün topraklarda içine keder karışmış olsa da, belki daha bile çok serpiliyor sevgi."

Yüzüklerin Efendisi - I - Yüzük Kardeşliği, J. R. R. Tolkien (Sayfa 418)Yüzüklerin Efendisi - I - Yüzük Kardeşliği, J. R. R. Tolkien (Sayfa 418)
NigRa 
 09 Mar 12:24, Kitabı okudu, İnceledi, 7/10 puan

Yüzüklerin Efendisi
Gil-galad bir Elf Kralı 'ydı.

Ozanlar hüzünle söyler olanları:

son kraldı o, Dağ ve Deniz arasında,

hükmederdi adil ve özgür bir krallığa.


Uzundu kılıcı, mızrağı sivri,

uzaklardan seçilirdi parlayan miğferi;

sayısız yıldız, göklerin tarlasında

görünürdü gümüş kalkanının aynasında.


Ama ayrıldı gitti uzun zaman önce,

kimse bilmez şimdi nerede;

çünkü düştü yıldızı karanlıklara

gölgelerin hükmettiği Mordor'a.

Yüzüklerin Efendisi - I - Yüzük Kardeşliği, J. R. R. Tolkien (Metis Edebiyat)Yüzüklerin Efendisi - I - Yüzük Kardeşliği, J. R. R. Tolkien (Metis Edebiyat)
Aristokrat 
 29 Şub 12:32, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

Yol hiç bitmez, uzar gider
Başladığı kapıdan
Az gittik uz gittik ama
Gücümüz yettikçe yola devam
Bacaklarım yorulsa da
Yürürüm varana dek anayola
Yollarla işler birleşir orada
Bilmem yolculuk sonra ne yana

Yüzüklerin Efendisi - I - Yüzük Kardeşliği, J. R. R. Tolkien (Sayfa 99)Yüzüklerin Efendisi - I - Yüzük Kardeşliği, J. R. R. Tolkien (Sayfa 99)
Ceren Özavcı 
31 Mar 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

"Legolas'ın son oku uçarken havada tutuştu ve yanarak büyük bir kurt liderinin kalbine saplandı. "

Yüzüklerin Efendisi - I - Yüzük Kardeşliği, J. R. R. Tolkien (Sayfa 361)Yüzüklerin Efendisi - I - Yüzük Kardeşliği, J. R. R. Tolkien (Sayfa 361)
Berfun Berçin 
03 Ağu 11:04, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Ümitsizlik olamaz. Çünkü ümitsizlik işin sonunu kuşku duymayacak biçimde görenler içindir.

Yüzüklerin Efendisi - I - Yüzük Kardeşliği, J. R. R. Tolkien (Sayfa 327)Yüzüklerin Efendisi - I - Yüzük Kardeşliği, J. R. R. Tolkien (Sayfa 327)
3 /

Kitapla ilgili 4 Haber

Lord of the Rings in Concert İstanbul'da
Lord of the Rings in Concert İstanbul'da Dev ekranın önünde 100 kişilik koro ekibi ve 86 kişilik senfoni orkestrası ile Lord of the Rings in Concert 2 ve 3 Nisan tarihlerinde İstanbul Zorlu Center'da sevenleriyle buluşuyor.
Orta Dünya, 1000 Kitap’ta can buluyor!
Orta Dünya, 1000 Kitap’ta can buluyor! 1000 Kitap’ta Nisan ayı Yüzüklerin Efendisi ayı olacak! Tüm Orta Dünya severler eş zamanlı olarak Tolkien’in efsane serisini okuyacak, 1000K duvarlarını Tolkien alıntıları, ve Yüzüklerin Efendisi paylaşımları ile donatacak. Haydi sen de bir Tolkien kitabı kap ve bu büyülü dünyanın bir parçası ol.
Edebiyat Tarihinin En İyi 100 Giriş Cümlesi
Edebiyat Tarihinin En İyi 100 Giriş Cümlesi Bazı romanları elimize aldığımızda, daha kapağını açtığımız anda, ilk cümleleri okurken biri sarıp sarmalamaya başlar. Bazılarında ise 50. sayfaya geldiğimiz halde okumakta zorlanırız. Özellikle sıradışı girişler bizi daha çok etkisi altına alır. Ve elbette romanı okuyup tamamadıktan sonra ilk sayfaya dönme isteği uyandıran romanlar.