Yüzüncü Ad - Baldassare'nin Yolculuğu

8,2/10  (112 Oy) · 
440 okunma  · 
81 beğeni  · 
1.799 gösterim
Doğu'daki son Cenevizlilerden, antika tüccarı Baldassare Emriaco, 1665 yılı sonlarında, soyunun yüzyıllardır yaşadığı Lübnan'dan yollara düşer. Ertesi yıl, İncil'e göre "Canavar'ın Yılı"dır. Kimilerine göre düpedüz Mahşer: Kan, ateş, yıkım ve her şeyin sonu... Zamanın sonu!

Dünyayı ve Baldassare'yi kurtarabilecek tek şeyse, Yüzüncü Ad'dır. Kimselerin görmediği bir yazma kitap ve bu kitapta açınlandığı söylenen bir ad: Allah'ın, Kuran'da anılan doksan dokuz adının, sıradan ölümlülere bildirilmemiş olan yüzüncüsü... Tanrı'nın gizli ve yüce adı...

Yüzüncü Ad'ın peşinden önce İstanbul'a uğrar Baldassare'nin yolu; oradan İzmir'e, Sakız'a, Cenova'ya, Amsterdam'a, sonra da Londra'ya. Konya'da vebanın kıyımına, İzmir'de Sabetay Sevi'nin şaşırtıcı başkaldırısına, İngiltere'de büyük Londra yangınına tanık olur.

Korku, şaşkınlık, düşkırıklığı, umut ve aldanma, menzil taşlarıdır bu uzun yolun. Bir de en beklenmedik anda yolcunun karşısına dikiliveren aşk. Sevincin, mutluluğun tek kaynağı aşk!..
(Arka Kapak)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2012
 • Sayfa Sayısı:
  404
 • ISBN:
  9789750800030
 • Orijinal Adı:
  Le Periple De Baldassare
 • Çeviri:
  Samih Rifat
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ayfer Ertaş 
07 Eyl 2015, Kitabı okudu, 13 günde, Puan vermedi

bir kitabı bitirmem sanırım ilk kez bu kadar uzun sürdü.yazın başında başlamıştım ve anca bitebildi.Ama bunca uzun zamana yayılmasına rağmen hala kitap için çok güzel diyorum.Malum kitaplar bir solukta okununca daha güzel.Amin Maalouf yine tarihten yardım almış ve yine tadı damakta kalan bir şey çıkmış ortaya.Baldassare'nin ikilemleri bana kendimi çağrıştırdı.Ve zannediyorum ki herkes yaşıyor o ikilemleri.1665 senesini anlatsa da kitap ben aynı sözleri çok kez duyuyorum bugünlerde.
KIYAMET KOPTU KOPACAK.

Gülay 
20 Nis 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Amin Maalouf hayranı olarak bu kitabını da büyük bir beğeni ile okumuştum.Yazar hemen hemen her kitabında okuru tarihi bir yolculuğa sürüklüyor.Bu kitapta Allahın yüzüncü adını öğrenmek için bir kitabın peşinden giden Baldassarenin uzun ve macera dolu yolculuğunu anlatmakta.

UĞURCAN KOÇ 
07 Ağu 19:49, Kitabı okudu, 15 günde, Beğendi, 9/10 puan

Amin maalouf sevenler için kitabın uzun olması göz korkutmamalı. Sürükleyici ve etkileyici bir roman. Yazarın kalitesi bu kitabında da ortada. Tavsiye ediyor ve keyifli okumalar diliyorum.

Zeynep Gençelli 
29 Ağu 2015, Kitabı okudu, 19 günde, Beğendi, 10/10 puan

Son 20 sayfa ve ben heyecandan ölüyorum.Bu müthiş kitap kesinlikle bu zaman ki favorim.İlginç konusuyla insanı adeta kendine çekiyor.Tanrı'nın Yüzüncü adıyla birlikte canavar yılını durdurabileceğine inanan insanların inançları,Marta'nın çekiciliği,Bume'nin kitaba duyduğu arzu ve tüm bu Duyguların esiri olmuş Baldassare kitabın vazgeçilmezleri.

Yıllar yıllar önce Afrikalı Leo ile başlayıp takip ettiğim bir yazar.Semerkant gibi geldi biraz her ne kadar tarih ile kurgulanmış kitapları sevsemde bu sıralar bu tür kitapları okumak için modum çok düşük.Ama tavsiye ediyorum tabiii

Fatmanur Çelik 
07 Nis 2015, Kitabı okudu, 7/10 puan

Amin Maalouf'un kaleminden çıkan tüm romanları severek okurum. Bu da yüzüncü adın peşinden gidilen bir yolculuğun hikayesi. Kahramanın yolu bildiğimiz yerlerden Anadolu topraklarından geçince hele daha da ilgi çekici oluyor.

habibe kavak 
29 Eki 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Amin Maalouf'un en sevdiğim kitabı. nerdeyse bende Baldasser ile o uzun yolculuğu yaptım gezdim gördüm ve hissettim

Burak@ 
14 Eyl 2015, Kitabı okudu, 10 günde, 9/10 puan

Baldassare'nin yolculuğunda bir Cenevizli gözüyle 17. yüzyıl Osmanlı ve Avrupa'sına bakmaktayız. Osmanlı İmparatorluğu'nun kosmopolitik yapısına, bürokratik yozlaşmasına, Avrupa'nın mezhepsel çatışmalarını bir tüccarın başından geçenlerle tanık olmaktayız. Canavar'ın Yılı'nda yaşanan kimi tesadüfü olaylar size farklı bir macera izlenimi vermekte ve bir solukta okumanıza neden olmakta. "Yüzüncü Ad'ı" bulmanız dileğiyle...

Mehmet Yılmaz 
09 Tem 2015, Puan vermedi

Yahu koskoca kitap boyunca bir tane bile iyi Osmanlı’ya (Türk’e) rastlanmaz mı? Benzer bir durum Semeerkant’ta da vardı ama burada Semerkant’taki sürükleyicilikten de bahsedemiyoruz maalesef. Neticede Amin Maalouf kendinin de dediği gibi Arap bir yazar değil Fransız bir yazardır. Üstelik kalemi fena olmamasına rağmen ciddi bir oryantalisttir.

Şeyma 
12 Ağu 14:15, Kitabı okudu, 8/10 puan

Yüzüncü Ad'ın bitişinin ardından henüz düşünceler tazeyken yorumlarimi paylaşmak istiyorum. Öncelikle kitabın; Baldassare isimli kahramanımızın Ebu Mahir el-Mazandarânî tarafından yazıldığı ileri sürülen ve Tanrı'nın yüzüncü bir adının daha olduğunu iddia eden "Yüzüncü Ad" isimli esere ulaşmak için verdiği mücadelelerden oluştuğunu söylemek gerek. Iddiaya göre bu Yüzüncü ad her türlü tehlikeden, özellikle de Canavar Yılı olarak adlandırılan 1666 yılının sonunda kopacak tufandan kurtulmak için bir anahtar olarak anılıyor. Baldassare kitabı elde etmek için çıktığı bu yolculuklarda ilk andan itibaren bir günlük tutmaya karar veriyor ve kitap da bu dört günlükten oluşuyor. Semerkant'tan sonra bu kitaptan da beklentim yüksekti açıkçası. Beni hayal kırıklığına uğratmadı. Fakat çokça beğenmiş olmamın yanında hoşuma gitmeyen kısımlar da oldu. Olaylar silsilesi çok akıcı ve mantıklı bir biçimde ele alınmış. Insan bir sayfa daha, bir sayfa daha okuyayim derken sayfalar akıp gidiyor. Zaten günlük şeklinde yazılmış olması da kitabı sıkılmadan okumayı sağlıyor. Olayın Osmanlı topraklarında geçen kısmında Osmanlı bürokratlarının ahlaksızlığı ve aç gözlülüğüne değinilmiş. Özellikle rüşvet konusundaki durumlarına dikkat çekilmiş. Açıkçası bu kısımları okurken rahatsız olmadım desem yalan olur. Evet Osmanlı'nın son dönemlerinde bu rüşvet olayı daha da artmış durumda fakat bu yazara genelleme yapma hakkını vermez diye düşünüyorum. Ayrıca yazar kitabın bir yerinde dürüst bir bürokrat ile karşılaşınca ironi yaparak "Dürüst görevliler de mi varmış Osmanlı topraklarında?" diyor. Bu derece ileri gidip olayı abartması beni rahatsız etti. Hele de kahramanımızın kendi ataları olan Cenevizliler'i yere göğe koymadığını görünce Osmanlı için söylediği bu eleştirileri acımasız buldum. Bu düşünceler içerisindeyken ilerleyen sayfalarda Osmanlı'nın Sakız Adası'nda yapılan ayinlere v.s. saygı ve hoşgörüsünden bahsetmesi kısmen olumsuz düşüncelerimi telafi etti. Kitabın sonunda okuyucunun başından beri ulaşmak istediği bilginin verilmemesi de hayal kırıklığı oluşturdu bende. Bu denli akıcı ve macera dolu, okunmaya değer bir kitabın sonu böyle olmamalıydı zannımca. Her şeye rağmen kitabı fazlasıyla beğendim. İçerisinde tarih, macera, aşk, ayrılık, sürgün, vuslat ve daha fazlası var. Maalouf bambaşka bir maceraya çağırıyor bizi. Vakit kaybetmeden okuyun derim. :)

2 /

Kitaptan 33 Alıntı

Şeyma 
12 Ağu 18:17, Kitabı okudu, İnceledi, 8/10 puan

"Gören birinden gerçeği saklayabilirsiniz; yalan söylemek, arasıra gereken bir beceridir. Ama gözleri görmeyen birine yalan söylemek; zavallılıktır, alçaklıktır, onursuzluktur."

Yüzüncü Ad - Baldassare'nin Yolculuğu, Amin MaaloufYüzüncü Ad - Baldassare'nin Yolculuğu, Amin Maalouf
Ayfer Ertaş 
 16 Eyl 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Puan vermedi

"Tanrı çok mu sert davrandı İngilizlere? Yoksa çok mu bağışlayıcı davrandı? Sinirlenmeyi, öfkeyi, sabırsızlığı ya da hoşnutluğu yakıştırıyoruz ona; ama gerçek duyguları konusunda ne biliyoruz ki?
Onun yerinde olsaydım, her zaman ve sonsuza dek, evrenin tepesinde bir tahtta otursaydım, dünün ve yarının efendisi, doğumun, yaşamın, ölümün efendisi olsaydım, bana öyle geliyor ki ne sabırsızlık, ne de hoşnutluk duyardım-nedir ki sabırsızlık, sonsuzluğu elinde tutan için? Nedir ki hoşnutluk her şeye sahip olan için?"

Yüzüncü Ad - Baldassare'nin Yolculuğu, Amin Maalouf (Sayfa 397)Yüzüncü Ad - Baldassare'nin Yolculuğu, Amin Maalouf (Sayfa 397)
mesut 
05 Nis 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

Bir an duraksadı; sözcükleri arar gibiydi. Sonra kimsenin onu gözetlemediğinden emin olmak için gözlerini çevrede gezdirdi.

“Çoğunluğun kirli parayı kabul ettiği bir yerde onu geri çeviren kişi, diğerlerinin gözünde bir tehlike, olası bir ihbarcı gibi görünür ve ondan kurtulmak için her şeyi yaparlar. Üstelik bunu bana söylemekten de çekinmediler; kellen omuzlarının üstünde kalsın istiyorsan bizim gibi davranmalı, ne kötü, ne iyi görünmelisin dediler. Ne ölmek istiyorum, ne de kirlenmek; bu yüzden de size davrandığım gibi davranıyorum. Binanın içinde satıyorum, dışarıda geri alıyorum kendimi…”

Ne tuhaf bir zaman bu bizimkisi ki iyilik, kötülüğün yaldızları arasında saklanmak zorunda kalıyor.

Belki de zamanıdır , zamanın sona ermesinin…

Yüzüncü Ad - Baldassare'nin Yolculuğu, Amin Maalouf (Sayfa 189)Yüzüncü Ad - Baldassare'nin Yolculuğu, Amin Maalouf (Sayfa 189)
Asiye Yıldız 
18 Haz 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Gözleri olanlara dünyada görülecek hiçbir şey olmadığını söylemek zordur.. Ne var ki gerçek bu, inanın bana.. Dünyayı tanımak için dinlemek yeter.. Yolculuklarda görülenler bir aldatmacadır yalnızca.. Gölgelerin peşinde başka gölgeler.. Yollar ve ülkeler, önceden bilmediğimiz hiçbir şey öğretmez bize; gecenin dinginliğinde kendi içimizde dinleyebileceklerimizden başka hiçbir şey..

Yüzüncü Ad - Baldassare'nin Yolculuğu, Amin Maalouf (Sayfa 33)Yüzüncü Ad - Baldassare'nin Yolculuğu, Amin Maalouf (Sayfa 33)
Emel Yılmaz 
26 Haz 2015, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

"...Tuhaf adlar duymaktan sarhoş olurum olmasına; ama yola çıkmak için yeterince aklı başında olamadım hiçbir zaman."
"Yeterince deli, demek istiyorsunuz herhalde!"
"Hayır, yeterince aklı başında dedim bilerek. Çünkü gerçek aklı başındalığı oluşturan bileşenler arasında bir yudum delilik olması gerektiği, çoğu kez unutuluyor."

Yüzüncü Ad - Baldassare'nin Yolculuğu, Amin Maalouf (Sayfa 256)Yüzüncü Ad - Baldassare'nin Yolculuğu, Amin Maalouf (Sayfa 256)
Metin Özdemir 
17 Eyl 12:02, Kitabı okudu, Beğendi, 7/10 puan

Günah çıkartanlara başka gözle bakıyor insan, günahın ta kendisi olmuşsa.

Yüzüncü Ad - Baldassare'nin Yolculuğu, Amin Maalouf (Sayfa 212)Yüzüncü Ad - Baldassare'nin Yolculuğu, Amin Maalouf (Sayfa 212)
4 /