Zaman Makinesi

8,0/10  (47 Oy) · 
87 okunma  · 
33 beğeni  · 
1.445 gösterim
Wells’in ilk olarak okul gazetesinde yayınladığı bir öyküden hareketle kaleme aldığı kısa romanı Zaman Makinesi, 1895’ten beri bilimkurgunun önde gelen eserlerinden biri oldu. Hem geleceği hayal etmek hem de biliminsanının karakterini göstermek adına derin saptamalarda bulunan, politik göndermelerle yüklü bu distopya, hâlâ gerçekleştiremediğimiz bir fantezinin peşinden yıllardır sürüklüyor bizi.

Volkan Gürses’in Türkçeye çevirdiği Zaman Makinesi’nin bu yeni baskısı, roman tarihi ve H.G. Wells üzerine yaptığı çalışmalarla tanınan akademisyen Patrick Parrinder’ın önemli makalelerinden biriyle zenginleşiyor. Elif Ersavcı’nın Türkçeye kazandırdığı bu makalede Parrinder, Wells’in Zaman Makinesi’ni yazarken, “yaratıcılık düzeyinde de olsa, kendi ölümünün ötesine geçmeyi” öğrendiğini iddia ediyor. Zamana karşı bir makinenin, ölümlülüğe karşı bir yaşamın hikâyesi bu.
Wells’in en büyük üç romanından biri olan Zaman Makinesi’ni okurken, hepimiz bir Zaman Yolcusu’yuz!
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2016
 • Sayfa Sayısı:
  128
 • ISBN:
  6053754268
 • Orijinal Adı:
  The Time Machine
 • Çeviri:
  Volkan Gürses
 • Yayınevi:
  İthaki Yayınları
 • Kitabın Türü:
Bekir İstanbul 
07 Eki 2015, Kitabı okudu, 5 günde, Beğendi, 9/10 puan

Sekiz yüz iki bin yedi yüz bir yılındayız. Uzak gelecek tahminlerin çok ötesinde teknoloji çağı değildir. İnsanlık yok olmuştur ve iki yeni ırk ortaya çıkmıştır. Yüzeyde yaşayan basit canlılar ve yeraltı yaratıkları. Bu gizemli gelecekte hangi bilinmezler hayatı zorlaştıracak ve zaman yolcusu tekrar geçmişe dönebilecek midir? Fantastik canlılar, macera, gizem, gerilim, korku ve biraz felsefe siz değerli okurları bekliyor.

Zamanda yolculuk fikriyle hayal gücünün sınırlarını zorlayan, kendinden sonra gelecek bir çok yazara ilham kaynağı olan bu başyapıtı mutlaka okuyun.

Esma Tezgi 
27 Kas 2015, Kitabı okudu, 2 günde, 8/10 puan

Zaman Gezgini'nin Zaman Makinesiyle 800000 yıl sonrası yaptığı yolculuğu anlatan kitapta, insan ırkının olası evrimleri çok güzel konu alınmış. Her ne kadar bu evrim size gerçek dışı gelse de yazarın öne sürdüğü hipotezler evrimin olabileceğine inancınızı arttırıyor. Bu evrim gerçekleşecek olsa da olmasa da Wells insanlığın geleceğini çok güzel yorumlamış ve aktarmış.

Kurgusu güzel ve anlatımı iyi bir kitap. Okurken gereksiz ayrıntılar ya da saçma bulacağınız şeylerle karşılaşmıyorsunuz. Yazarın anlatımıyla her şey size çok olağan geliyor. Yazar bilimi kitabın içerisinde çok güzel kullanmış ve bu anlatımı kesinlikle çok daha güçlü kılmış.

Daha fazlası için; http://yorumatolyesi.blogspot.com/...ls-kitap-yorumu.html

Serdar Poirot 
11 Haz 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 7/10 puan

Fena değil diyebileceğim bir bilim kurgu romanı. Zaman gezgini lakaplı bir adam arkadaşları ile sohbet ederken bir zaman makinesi yaptığını söyler ve kimse ona inanmaz. Prototip olan bir cihazı gözlerinin önünde kaybeder. Ve yarın tekrar buluşmak ister. Buluşmaya geldiğinde her tarafı yara bere içindedir. Ve hikayesini anlatır. Gerçekten zaman yolculuğu yapmıştır ve 800000 yıl ileri gitmiştir. İnsanlık değişmiştir, ihtiyaçları ve korkuları. Ancak evrimde iki çeşit insan oluşmuştur. Ve gezgin zaman makinesini kaybeder. Dillerini bilmediği insanlarla iletişime geçip makinesini bulmaya çalışırken pek çok tehlike atlatır. Ancak bir şekilde makinesini bulup dönmeyi başarır. Hikayesine kimse inanmaz romanın anlatıcısı dışında. Ve onun gözlerimin önünde tekrardan bir yolculuk yapar. Her ne kadar anlatım dili biraz boğucu olsa da idare eder diyebileceğim bir roman.

Göktuğ Altuntaş 
08 Nis 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Wells gerçekten döktürmüş. Zamanının çok ötesinde yazılmış muazzam bir hikaye. 1800 lü yıllarda olupta milyonlarca yıl ötede olan bir geleceğe bakmak bugünün şartlarında dahi çok zor bir iş. Bu oldukça büyük bir hayal gücü ve bilgi gerektirir. Wells bunu kolaylıkla yapmış hayran kaldım.

doğan hezer 
04 Tem 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

bilim kurgu edebiyatının içinde bir baş yapıt hemde bir alt tür başlatan bir baş yapıt. Wells'in diğer kitaplarından olduğu gibi derin çözülmeleri var insan ve insanın geleceğine dair.
daha güncelliğini koruyan ve koruyacak bir kitap.

Tuna Ç 
29 Oca 09:56, Kitabı okudu, 6 günde, 8/10 puan

Bir bilim kurgu kitabı olsa da bana kalırsa aslında bir felsefe kitabı niteliği taşıyor. İnsanların 800bin yıl sonra ne seviyeye geleceklerini ön görebilecek ve bunun sebebini açıklayabilmek çok büyük bir yetenek Wells'in başarısı da buradan geliyor. Kitap bazı ayrıntılarda günümüz okuyucusunu sıkabilir, yazıldığı dönemin okuyucu kitlesi ve yazım yöntemleri dikkate alınarak hoş görülmeli.

Aristokrat İşçi 
08 Tem 23:42, Kitabı okudu, 3 günde

Hayal mi? gerçek mi? diye düşündüğümüz bir olgu zamanda yolculuk. Yazarda bize bu hissi uyandırıyor. Gerçekliğin içinde ki hayal ya da hayalin içinde ki gerçek.
Benim aklımaysa şöyle bir soru geliyor. Neden insanlığın geleceğini tasvir eden çoğu kurgu roman ya da filmde sınıfsal ayrımların net bir şekilde oluştuğunu ve mevcut düzenlerinde bu ayrımlar üzerinde kurulduğunu görüyoruz?

Yasemin Yavuz 
04 Ara 2015, Kitabı okudu, 3 günde, Beğendi, 9/10 puan

Sekiz yüz iki bin yedi yüz bir yılı.... Düşünmesi bile neredeyse imkansız. Sürükleyici bir hikaye. Zaten kitap ince olduğu için hemencecik bitiveriyor.

Bora 
30 May 03:01, Kitabı okudu, Beğendi, 7/10 puan

İnsanların gelecekte nasıl farklı evrildiklerini ,farklı iki türün sadece günümüz insanların çalışma koşullarının farklı olduğundan dolayı farklı mutasyona uğrucağını anlatan harika bir macera.

Kitap Yızldızı 
11 Eki 23:01, Kitabı okudu, Puan vermedi

Zaman makinası zamanının çok ötesinde bir çalışma olmuş güzel farklı bir kurgu deşiklik arayanlara iyi bir seçenek okuyan herkese keyifli okumalar Türkiye ...

Kitaptan 18 Alıntı

Ali Yalçın 
24 Şub 2015, Kitabı okudu, Puan vermedi

"Değişimin ve değişime gereksinimin olmadığı yerde akıl da yoktur."

Zaman Makinesi, H. G. Wells (Sayfa 106)Zaman Makinesi, H. G. Wells (Sayfa 106)
Esma Tezgi 
 27 Kas 2015, Kitabı okudu, İnceledi, 8/10 puan

Bir problemin üzerinde yıllarca çalışabilirim, ancak yirmi dört saat boyunca hiçbir şey yapmadan beklemek o ayrı mesele.

Zaman Makinesi, H. G. WellsZaman Makinesi, H. G. Wells
Bekir İstanbul 
05 Eki 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

"Artık kara ve ürkütücü değil, yeşil ve hoş görünen ormana doğru yürüdük."

Zaman Makinesi, H. G. Wells (Sayfa 86)Zaman Makinesi, H. G. Wells (Sayfa 86)
Bekir İstanbul 
04 Eki 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

"Zaman Yolcusu (ondan böyle söz etmek daha uygun) bize derin bir konuyu açıklamaktaydı."

Zaman Makinesi, H. G. WellsZaman Makinesi, H. G. Wells
Bekir İstanbul 
06 Eki 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

"Bunun ne fena bir ahmaklık olduğunu öğrenecektim; ancak o an, kaçışımızı gizlemek için dahice bir yol gibi geldi bana."

Zaman Makinesi, H. G. Wells (Sayfa 98)Zaman Makinesi, H. G. Wells (Sayfa 98)

"Kendimi yabancı bir dünyanın içinde çıplak hissettim. Üzerinde onun üstünde çullanmaya hazır bekleyen şahin kanatlarını bile bile, berrak bir havada dolaşan bir kuşun hissettikleriyle aynı şeyleri belki de."

Zaman Makinesi, H. G. WellsZaman Makinesi, H. G. Wells
Göktuğ Altuntaş 
10 Nis 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

"Gerçekte dört boyut vardır, üçüne uzayın üç düzlemi adını veriyoruz, bir dördüncüsüyse zamandır."

Zaman Makinesi, H. G. Wells (Sayfa 20)Zaman Makinesi, H. G. Wells (Sayfa 20)
Yasemin Yavuz 
04 Ara 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 9/10 puan

Onları yavaş yavaş ıslah ediyoruz,çünkü ideallerimiz belirsiz ve deneme kabilinden, bilgimiz ise sınırlı; çünkü biz beceriksizce ellerimizde doğa da utangaç ve hantal...

Zaman Makinesi, H. G. Wells (Sayfa 51)Zaman Makinesi, H. G. Wells (Sayfa 51)
2 /

Kitapla ilgili 1 Haber