Zamanın Daha Kısa Tarihi

8,5/10  (10 Oy) · 
25 okunma  · 
9 beğeni  · 
650 gösterim
"Evren hakkında gerçekten ne biliyorsunuz? Bunu nasıl biliyorsunuz? Evren nereden geliyor ve nereye gidiyor? Zamanın Kısa Tarihi'nin özünü oluşturan bu sorular, bu kitabın da odağında.
(...)

Ayrıca, yeni kuramsal ve gözlemsel sonuçları ekleyerek kitabı güncelleme fırsatı bulmuş olduk. Zamanın Daha Kısa Tarihi, fizik kuvvetlerini birleştiren eksiksiz bir kuramın bulunmasıyla ilgili son gelişmeleri de anlatıyor. Özellikle sicim kuramında meydana gelen gelişmeleri ve fizik kuramlarının birliğine işaret eden görünürde farklı kuramların benzerliklerini ya da "ikiliğini" anlatıyor.
(...)

Kırk yıl kadar önce Richard Feynman, "Hâlâ keşifler yapılan bir çağda yaşadığımız için şanslıyız. Tıpkı Amerika'nın keşfi gibi; bir kereden fazla keşfedilmez. Çağımız, doğanın temel yasalarının keşfedildiği çağdır" demişti. Bugün, evrenin doğasını anlamaya her zamankinden daha yakınız. Bu kitabı yazma amacımız, bu keşiflerin ve sonuçta ortaya konan yeni gerçeklik tablosunun heyecanını paylaşmaktadır."
(Arka Kapak)

Evrenin bilinmezlerini hangimiz merak etmeyiz ki?.. Yalnızca bilinmezlerini değil, hakkında bildiklerimiz bile hâlâ bir merak konusu değil midir?.. Evren nereden gelip nereye gidiyor? Onun hakkındaki bilgileri nereden ve nasıl elde ediyoruz? Ya da gerçekten neyi ne kadar biliyoruz? Bütün bu soruların yanıtını almak için çağımızın en önemli fizikçisi Stephen Hawking'den daha yetkili bir başvuru düşünülemez herhalde. Hawking, bu konuda yazdığı ilk kitabı Evrenin Kısa Tarihi yayımlandığında gördüğü büyük ilgi yanında bir o kadar da yeni bir talebi karşılamak zorunda kaldı. Stephen Hawking bu kez Zamanın Daha Kısa Tarihi'ni yazarak evrenle ilgili tüm kuramları yeniden ele aldı. Bilimsel olarak kanıtlar ile sonuçlar elbette yeni kitabında da aynı. Ama bu kitabın en önemli farkı, önemli kavramları daha rahat anlaşılacak biçimde açıklamış olması. Zamanın Daha Kısa Tarihi, çağdaş fiziğin en zor konularından söz eden ancak sıradan birine bile anlatmayı başarabilen bir kitap.
(Tanıtım Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2008
 • Sayfa Sayısı:
  129
 • ISBN:
  9789759919467
 • Orijinal Adı:
  A Briefer History Of Time
 • Çeviri:
  Selma Öğünç
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
Çağrı 
30 May 19:22, Kitabı okudu, 4 günde, 10/10 puan

Evreni anlamanın muhteşem yolculuğu! Hawking, mümkün oldukça sade bir dille, evreni tanıma uğruna yapılan çalışmaları anlatıyor. Zevkle okuyacağınıza emin olabilirsiniz.

Muzaffar Pashazade 
05 May 19:32, Kitabı okudu, 5 günde, Beğendi, 10/10 puan

Evren hakkında bildiklerimizi kısaca tekrarlayalım. Ne kadar şey biliyoruz? Her kesin okuması gereken kısa bir bilim - evren kitabı. Evreni anlamak için zamanı anlamak lazım. Zamanı anlamak için evrenin en başına gidip şu ana gelmek lazım. Evrenim zamanla ilişkisini anlatan bir kitap.

Kitaptan 4 Alıntı

Gamze Züleyha Üredi 
05 Eyl 11:17, Kitabı okudu, Puan vermedi

Friedmann'ın ilk evren modelinde dördüncü boyut olan zamanın -uzay gibi- genişlemesi sonludur. Zaman, iki ucu ya da sınırı olan bir çizgiye benzer. Zamanın sonu olduğuna göre, bir başlangıcı da olmalıdır.

Zamanın Daha Kısa Tarihi, Stephen W. HawkingZamanın Daha Kısa Tarihi, Stephen W. Hawking
Gamze Züleyha Üredi 
05 Eyl 10:56, Kitabı okudu, Puan vermedi

XVIII. yüzyılda filozoflar, bilim de dâhil olmak üzere, insana ait bütün bilginin, kendi alanları olduğunu düşündüler ve evrenin, bir başlangıcı var mı yok mu, tartıştılar. Ancak XIX. ve XX. yüzyıllarda bilim, filozoflar ya da birkaç uzman dışında herkes için çok teknik ve matematiksel hâle geldi. Filozoflar araştırma alanlarını o kadar daralttılar ki, XX. yüzyılın en ünlü filozofu Wittgenstein, "Felsefenin geriye kalan tek görevi, dillerin analizini yapmaktır" dedi. Aristoteles'ten Kant'a uzanan büyük felsefe geleneğinin büyük düşüşü!

Zamanın Daha Kısa Tarihi, Stephen W. HawkingZamanın Daha Kısa Tarihi, Stephen W. Hawking
Gamze Züleyha Üredi 
05 Eyl 10:38, Kitabı okudu, Puan vermedi

...Bu paradoksun pek çok biçimi var, ama temelde aynılar: Geçmişi değiştirmekte özgür olsaydık, çelişkiye düşerdik.

Zamanın Daha Kısa Tarihi, Stephen W. HawkingZamanın Daha Kısa Tarihi, Stephen W. Hawking
Gamze Züleyha Üredi 
05 Eyl 10:38, Kitabı okudu, Puan vermedi

...Dahası, gelişme o kadar hızlı ki, okulda ya da üniversitede öğrendiğiniz şeyler hep biraz eski kalıyor. Bilginin hızla ilerleyen ön saflarına ayak uydurabilen çok az insan var ve onlar da bütün zamanlarını adayıp, küçük bir alanda uzmanlaşıyorlar...

Zamanın Daha Kısa Tarihi, Stephen W. HawkingZamanın Daha Kısa Tarihi, Stephen W. Hawking