6,7/10  (42 Oy) · 
278 okunma  · 
28 beğeni  · 
1.658 gösterim
Romanın kahramanı Suphi, romantik, duygusal, sevgidolu, yumuşak kalpli, yakışıklı bir erkektir.

İlk görüşte, varlıklı bir ailenin güzeller güzeli ancak aşırı kıskanç, kaprisli kızı Zehra'ya aşık olur. Zehra ile evlendikten sonra ilk zamanlar gözü karısından başka birini görmeyen Suphi, evlerine hizmetçi olarak gelen ve Zehra'nın güzelliğine gölge düşüren ay parçası Sırrıcemal'in ateşine düşerek, yeni bir aşkın ateşiyle yanmaya başlar. Ve bu ateş, Sırrıcemal tarafından da körüklenmektedir.

Her şeye rağmen çok sevdiği ve bir türlü kopamadığı karısı Zehra ile ateşinde yandığı Sırrıcemal'in arasında tercih yapmakta zorlanan Suphi, ilk zamanlar farkında olmadığı fakat, farkına varınca da bu benim kaderim dediği Rum dilberi Urani'ye de tutulunca artık, çırpındıkça battığı bir aşk batağının içine, iyice gömülür.

Sevdiği kadınların hiçbirinden vazgeçemeyen Suphi, dönüşü olmayan bir yola girdiğinde, sevdiği erkeği paylaşmaktan asla hoşlanmayan bir kadının, kalbindeki sevgisinin yerini birden ölümcül intikam duygularının alacağını hesaba katmamıştı.
 • Baskı Tarihi:
  Temmuz 2005
 • Sayfa Sayısı:
  208
 • ISBN:
  9789759099466
 • Yayınevi:
  İskele Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
Emrah KARACAOĞLU 
25 Ağu 2015, Kitabı okudu, 3/10 puan

Bir aşk hikayesi günümüzde de yaşanabilmesi mümkün olan bir hikaye. Bir erkek ve sürekli başka kadınları sevmesinin hikayesi kitapta ele alınmış. 3 farklı kadına olan aşkı ve hepsi için bir diğerini terk etmesi. Bunlardan ilki olan Zehra'nın intikam alması.

Hatice Kılıç 
21 Şub 20:47, Kitabı okudu, Beğendi, 9/10 puan

Zehra varlıklı bir ailenin kızı olmakla birlikte çokta güzel bir genç kızdır.. küçük yaşta annesini kaybetmiş ve sevgiden,şefkatten yoksun büyüdüğü için çok kıskanç ve bıraz huysuzdur. ..
Babası kendi yanında kâtip olarak çalıştırdığı Suphi ile evlenmesini sağlar. Zehra bir süre eşiyle çok iyi gecinir fakat bir zaman sonra eski huysuz hali depreşir. .. kocasını kıskanır bu kıskançlık suphiyi çileden çıkartmaktadır. .
Suphinin annesi ev hizmetin yardımcı olması için gençve güzel olan bir cariye alır bu durum zehrayi dahada çekilmez hala getirir. ..
Bu cariyenin adı sırrıcemal'dir .. zehradan daha güzel ve daha gençtir. ..
Zehranın huyundan bunalan Suphi sırrıcemal den hoşlanmayan ve ona aşık olmaya başlar. .
Zehra babasının vefatıyla artk tek ve yanlız kalır. .
Babasının ölümünden sonra suphide sırrıcemal 'i alarak başka bir eve taşınarak zehradan boşanır. Zehra olan bu durumdan sonra intikam ateşiyle yanmaktadır. ..
Ve Zehranın kurduğu bir tuzakla Suphi farkında olmadan tepetaklak olur ...
Kitabın sonun öğrenmek için okuyunuz:) kitabı okuma tavsiyem %99 güzel ve akıcı olan bir kitab ... sonrası ne mi oldu Suphi sırrıcemal 'ede kalmadı zehra'yada Zehranın kıskançlıkları ve intikam ateşi onunda yakasını bırakmadı ...

Gülce ERİŞMİŞ 
02 Şub 23:49, Kitabı okudu, Puan vermedi

Bir kadının abartılmış kıskançlığı üzerine kurulu bir kitap. Kitabın konusu aslında oldukça klasik görünüyor. Kitapta esas olarak işlenen insanların birbiri üzerindeki etkisi...Başta çok düzgün bir karakter olmasına rağmen Suphi'nin Zehra'ya ihanet ettikten sonra Sırrı Cemal'e de ihanet etmesi, onun karakterinin Zehra'nın hırçın tavırlarına göre değiştiğinin en güzel kanıtı. Abartılarıyla romantizmin etkileri görülse de net olarak iyi veya kötü karakter sınırlaması yok. Realizmin izlerinde de sahip olmasıyla aslında hem Tanzimat'ın hem Servet-i Fünun'un etkileri görünüyor. Psikolojik tahlil seviyorsanız, okuyabileceğiniz edebiyatta yer edinmiş eserlerden biri...

cafer 
30 Mar 2014, Kitabı okudu, 7/10 puan

Bir kadının kıskançlığı yüzünden bir aileyi nasıl yok ettiğini anlatan güzel bir eserdir.Yazıldığı dönemdeki evlenme adetleri ve Osmanlıda resmi dairelerde çalışanların kusurlarını çok güzel anlatır.Aile ahlakının eksikliğinin nelere yol açacağını anlatır.

Pınar Surucu 
07 Ağu 14:26, Kitabı okudu, 6 günde, 6/10 puan

‘Zehra’ Nabizade Nazım’ın tek romanı.Gerçekçi-psikolojik yapıtlar arasındadır.Konusu oldukça gerçekçi ve içinde hiçbir olağanüstülük bulunmamakta.
Zehra,bayağı kıskanç bir kadın.Ailesine oldukça çektirmiş.Hatta kıskançlığı kardeşini öldürme teşebbüsüne uzanacak kadar güçlü.Babasının Zehra’yı evlendirme amacı biraz da kocasının onu kısıtlayacağını ve belki de kıskançlığının durulacağını düşünmesi.Zehra ile Suphi birbirlerini gördüklerinde aşık olurlar zaten.Evlenirler.Hatta Zehra hamile bile kalır.Karısının kıskançlıkları hala devam etmektedir fakat Suphi bunlara göğüs gerecek kadar karısını sevmektedir.Annesi eve hizmetçi bir kadın aldırır.Adı Sıtkıcemal.Suphi’nin gözü Sıtkıcemal’in güzelliğine kayar.Karakter fazlasıyla dışadönük.Zehra ile Sıtkıcemal’i karşılaştırmaya başlar.Zehra’nın düşünceleri olgunmuş,Sıtkıcemal’in vücudu güzelmiş falan ikisine de aynı anda sahip olma çabasına girer.Zehra tabi kuşkulanır.Sonrasında da zaten Suphi ile Sıtkıcemal ayrı bir eve çıkarlar.Arkasında bıraktığı eşini de karnındaki çocuğunu da Zehra’nın yanında kalan annesini de hiç düşünmeden çekip gider.Zehra intikam alma çabalarına girer fakat o intikamı kendisinden mi yoksa Suphi’den mi aldı orası okuyucuya kalmış.
Karakterlerin hiçbirine kendimi yakın hissedemedim.Suphi zaten aşkı çocuk oyuncağına çevirmiş,gönlü öteki kadından ötekine konan bir adam(?).Zehra intikam alma çabalarında ise üstüne kaç tane kadın sevip onu yüzüstü bırakan Suphi için ‘hala seviyorum.’demesi şaşırtıcı.Sıtkıcemal ise Zehra’nın intikamında rol alan Ürani ile Suphi’nin birlikte yaşaması sonucu suçu hala Suphi harici herkeste arayan bir karakterdi.Belki de hepsi kendini küçük düşürdüğü için sevemedim bir türlü.
Sadeleştirilmiş metin olarak okudum ki hala da Osmanlıca kelimelere rastlamak mümkün.Betimlemeler gayet hoştu.İstanbul’un o zamanki durgun halini göz önüne getirebilmek mümkün.Karakterlerin dış görünüşleri hakkında olan betimlemeler de gayet yeterliydi.Kafanızda o karakterin dış görünüşü hakkında bir resin oluşuyor.Konu bakımından oldukça basit fakat yazıldığı yılı göz önüne alırsak oldukça başarılı bir eser olduğunu düşünüyorum.

Arne Saknussemm 
21 Ara 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 6/10 puan

Güzel kitap, akıcıydı en azından. Tuhaf duygular oluşturdu bende :)

Kitaptan 1 Alıntı