Zeytindağı

7,3/10  (48 Oy) · 
203 okunma  · 
36 beğeni  · 
3.538 gösterim
Zeytindağı, insanın kanını donduran tarihi bir süreci "bir imparatorluğun çöküşünü" o zamana göre en duru Türkçeyle karşımıza getiriyor. Kitapta Mehmetçiğin Yemen'de, Aden'de, Kanal'da, Gazze'de, Arap Çölleri'nde nasıl kırıldığını, yenilgiden sonra bir vagon dolusu "mecidiye altınını" nasıl bıraktığımızı hayretler içerisinde okuyacaksınız. 

Cemal Paşa'nın emir subayı olarak, o günlerde en yakınında olan Falih Rıfkı, Zeytindağı kitabıyla tarihimize bir ibret belgesi bırakırken, her biri destan olabilecek, askerin günlükleri ve adeta kumar masasında kaybedilen Ahmetlerin, Mehmetlerin hikayeleri tüylerinizi ürpertecek. 

Bu kitabı okumak adeta bir borçtur ve bir vazifedir. 
-Behçet Kemal Çağlar-

"...Falih Rıfkı'nın son eseri Zeytindağı, Cumhuriyet devri edebiyatının en büyük hâdiselerinden birini teşkil etti. Falih Rıfkı'nın bize hatırlattığı devir, Türk milletinin geçirdiği ve geçirebileceği felâket devirlerinin en facialısı, en dehşetlisi ve ruha en çok bezginlik verenidir. Eğer, muharririn keskin ve yüksek zekâsı bu devir üstüne berrak bir aydınlık gibi aksetmemiş olsaydı, biz ona doğru başımızı çevirip tekrar bakmak arzu ve cesaretini kendimizde bulamayacaktık." 
-Yakup Kadri Karaosmanoğlu-

"... Zeytindağı'nı seve seve okudum. Zaten başladıktan sonra bırakmak kabil değil. Bence bu yeni kitabında Falih Rıfkı'nın üslubu, öbür kitaplarından daha göz kamaştırıcıdır ve zannedersem en güzel haline vâsıl olmuştur. Zeytindağı, bugünkü Türkçe ile ne kadar kuvvetli anlatım yapılabileceğine sağlam bir delildir." 
-Nurullah Ataç-
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 2011
 • Sayfa Sayısı:
  192
 • ISBN:
  9786055514051
 • Yayınevi:
  Pozitif Yayınları
 • Kitabın Türü:
KeMâL 
 17 May 00:38, Kitabı okudu, 3 günde

Oldukça nadirdir tarihi kitaplar okumam. Zeytindağı'nı kitapyurdu sayesinde tanıdım. Puanla alınan eserlerin başında olduğu için okumak istedim. Yazarın dili bana çok iyi geldi diyemem yalan yok. Ama olaylar ve geçmişimiz gerçekten kahramanlıklarla ve acılarla dolu. Kanal Cephesini bu kitapta az da olsa tanıyabilirsiniz. Çöllerde askerlerimizin ne kahramanlıklarla çarpıştığını, arapların bize yaptıklarını, Türk'ün askeri gücü, çöl hayatı ve Osmanlı Devleti'nin son zamanlardaki acizliğini anlatan bir eser. Filistin ve Gazze hakkında bilmediğiniz şeyleri öğreneceksiniz. Çok detaylı anlatmak isterim ama baya spoilere gireceği için fazla girmiyorum. Son dölümleri günlükler ve anılardan oluşuyor çok daha güzeldi daha fazla beğendim itiraf edebilirim. Okunulabilir bir eser sabırla ve dikkatle okunması gerek; sıkılması kolay ve yabancı kelimeler çok o yüzden. Beklentiyi arttırmayın ama temin edip; gerçeklerle yüzleşin....

BİROL COŞKUN 
18 Eyl 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 10/10 puan

Kitap, Osmanlı döneminin çöküş safhasını, sebeplerini kitabın yazarı Falih Rıfkı Atay'ın bizzat şahitliğinde Arap coğrafyasında gözler önüne seriyor. Zeytindağı mutlaka okunması gereken ölümsüz bir eser.

Vedat Baysal 
 04 Tem 2015, Kitabı okudu, 7/10 puan

Osmanlı İmparatorluğunun sonunu kesin olarak getiren Büyük harpde Cemal Paşa'nın emir subayı olan Falif Rıfkı Atay'ın anılarının yer aldığı eseri okurken Anadolu insanının can ve malıyla verdiği kahramanca mücadelenin sonuçsuz kalması insanı hüzne sevk ediyor. İttihat ve Terakkinin 3 kudretli adamının yaptığı hataların nelere mal olduğunu anlıyor, İmparatorluk topraklarında yaşanan açlık ve sefaleti birinci ağızdan dinliyorsunuz.
Kanal karekatı esnasında yaşanan zorluklar, çöllerde çekilen ızdıraplar, yitirilen Ahmetler ve tüm bunlara rağman kaybedilen topraklar. Ne hazin...

Halil Yavuz KAYA 
06 May 12:01, Kitabı okudu, Beğendi, Puan vermedi

Yakın Tarihimizin, Orta Doğu coğrafyası' nı ,anılar kalıbı içerisinde bu kadar derinlemesine bilgilendirilmenin ender bulunan eserlerinden birini sunmuş Falih Rıfkı Atay bize.
Orta Doğu, günün kan deryasına döndürülmüş toprağı, Dünün "Vadedilmiş Toprağı", toprağın kanı "petrol" ü bağrında barındırıp, uğrunda emperyalizmin sömürüsünü, zulmünü mazlumlara yaşatan toprağı, Peygamberlerin, dinlerin en az petrol kadar çok doğuran toprağı...Daha nelerini sayayım Ey! Orta Doğu....
Yakın Tarihimiz de yaşadığımız, o toprakları elden bırakmamak uğruna, Anadolu nun nice binlerce evladını çöl toprağına bıraktığımız maceranın, hazin öyküsünü, zaman zaman dramatik cümlelerle kaleme döken yazarımıza çok şey borçluyuz.
Olmayacak bir duanın, bir hayalin, bir maceranın peşinde koşanlar, Günün Saraylıları, Paşaları, Beyleri, ağaları, politikacıları, sadrazamları, kısacası tüm günahkarları... Yemen de, Sina da, Filistin de, "Mısır ı alacağım" hülyası ile yanıp tutuşan Cemal Paşanın İhtirası uğruna Süveyş de, Enver Paşanın emri ile donarak şehit olan doksan bin kınalı kuzuyu Sarıkamışta ; Tifusa, çöle, kum,'a, soğuk'a, Yüzme bilmedikleri halde kanal suyu na tulumlarla, tam teçizatla süren zihniyete, Mısırda daha fazla İngiliz i tutup,cephelerini rahatlatmak gayesindeki müttefiğimiz Almanla, kurşunlara feda ettiğimiz Vatan Evlatlarını...Bir devrin kısacası hikayesi bir kitap.....
Bu kitap; elimizden Düşmemesi gereken bir tarihtir OKUYUNUZ....

Menderes Urhan 
09 Eyl 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Zeytindağı, bir imparatorluğun çöküşü resmi belgelersen yada ağızlardan değil de bizzat o günleri yaşamış askerlerin ağzından çıkan ifadelerle kaleme alınmış bir kitap. Kitapta Mehmetçiğin Yemen'de, Aden'de, Kanal'da, Gazze'de, Arap Çölleri'nde yaşadığı açlık, susuzluk, yokluk anlarını okuyacak ve ne badireler atlattıklarına içiniz sızlayarak şahit olacaksınız. Duru, yalın bir dil kullanılmış.

Murat ÇALIK 
13 Eyl 2015, Kitabı okudu, 2 günde, Beğendi, 10/10 puan

Birinci Dünya Savaşı'nda Osmanlı'nın Mısır'da, Filistin'de, Arabistan'da, Suriye'de..v.s karşı karşıya kaldığı zorlukları akıcı bir dille anlatan ve Çankaya'yı okumuşlar için içinde bol şekilde Falih Rıfkı nefesini hissedeceğiniz, tarihi bir kitap.

ahmet kaplan 
10 Şub 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

Imparatorlugun kayip yıllarını canli canli yasayan birinin agzindan yazilan cok guzel bir kitap..kudus şam hicaz beyrut gibi yerlerin o zamanlar nasil oldugunu ve orada yasayan insanlari anlatiyor.

Sehertan 
28 Nis 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 8/10 puan

İkinci kez okuduğum bu eser, I. Dunya Savaşı yıllarında Osmanlı'nın Arap coğrafyasında ne kadar yalnız ve çaresiz olduğunu bir kez daha anlamamı sağladı. Yazarın, Floransa bize ne kadar yabancıysa, Kudüs'te o kadar yabancıdır, tabiri zaten hiç bir zaman tam anlamıyla bize ait olmayan bu topraklar için verilen ölüm kalım savaşını bütün gerçekleriyle,savaşın içinde olan biri olarak kaleme alıyor.

Müberra ENBİYAOĞLU 
11 Eki 17:10, Kitabı okudu, 3 günde, Beğendi, 10/10 puan

Kitap o kadar günümüzü anlatıyor ki sürekli duraksayıp 100 yıl geriye gidişimize kafa yordum. Özellikle günümüz gençliğinin kesinlikle okuması gereken bir kitap.Hani okurken hoşunuza giden yerlerin altını çizip not almak istersiniz ya ben tüm kitabı not almak istedim. İşte öyle bir kitap.

Kubra Cangul 
28 Oca 00:20, Kitabı okudu, 4 günde, Beğendi, 9/10 puan

Kitap üç paşalar dönemini çok güzel özetlemiş. Atatürk'e büyük bir minnet borcumuz olduğunun en büyük kanıtlarından biridir bu kitap.. Falih Rıfkı Atay'ın okuduğum daha doğrusu bitirdiğim ilk kitabı, dili gerçekten çok yalın ve akıcı. Herkese tavsiye ediyorum.

2 /

Kitaptan 148 Alıntı

Halil Yavuz KAYA 
05 May 16:05, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, Puan vermedi

Mustafa Kemal, Büyük Harp'e girme aleyhinde idi:Kafa ve sanat adamı olduğu için!
Mustafa Kemal, Kurtuluş Harbini bırakma fikrinde asla bulunmadı: Vatan adamı olduğu için.

Zeytindağı, Falih Rıfkı Atay (Sayfa 105)Zeytindağı, Falih Rıfkı Atay (Sayfa 105)
Vedat Baysal 
03 Tem 2015, Kitabı okudu, İnceledi, 7/10 puan

Suriye, Filistin ve Hicaz'da:
- Türk müsünüz?
Sorusunun birçok defalar cevabı:
-Estağfirullah! idi.

Zeytindağı, Falih Rıfkı Atay (Sayfa 44)Zeytindağı, Falih Rıfkı Atay (Sayfa 44)
Halil Yavuz KAYA 
02 May 16:25, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, Puan vermedi

1913' te bir Mustafa Kemal, yüzyıl sonrası için bile hayaldi, Fantazi romanlarında bile yeri yoktu.

Zeytindağı, Falih Rıfkı Atay (Sayfa 26 - CUMHURİYET Yayınları)Zeytindağı, Falih Rıfkı Atay (Sayfa 26 - CUMHURİYET Yayınları)
BİROL COŞKUN 
03 Ağu 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Anadolu hepimize hınç, şüphe ve güvensizlikle bakıyor. Yüz binlerce çocuğunu memesinden sökerek alıp götürdüğümüz bu anaya, şimdi kendimizi ve pişmanlığımızı getiriyoruz istasyonda bir kadın durmuş, gelene geçene:
- Benim Ahmed'i gördünüz mü? diyor. Hangi Ahmed'i? Yüz bin Ahmed'in hangisini? Yırtık basmasının altından kolunu çıkararak, trenin gideceği yolun, İstanbul yolunun aksini gösteriyor:
- Bu tarafa gitmişti, diyor. O tarafa? Aden'e mi, Medine'ye mi, Kanal'a mı, Sarıkamış'a mı, Bağdat'a mı?
Ahmed'ini buz mu, kum mu, su mu, skorpit yarası mı, tifüs biti mi yedi? Eğer hepsinden kurtulmuşsa, Ahmed'ini görsen, ona da soracaksın:
- Ahmed'imi gördün mü?
Hayır... Hiçbirimiz Ahmed'ini görmedik. Fakat Ahmed'in her şeyi gördü. Allah'ın Muhammed'e bile anlatamadığı cehennemi gördü.
Şimdi Anadolu'ya, batıdan, doğudan, sağdan, soldan bütün rüzgârlar bozgun haykırışarak esiyor. Anadolu, demiryoluna, şoseye, han ve çeşme başlarına inip çömelmiş, oğlunu arıyor.
Vagonlar, arabalar, kamyonlar, hepsi, ondan, Anadolu'dan utanır gibi, hepsi İstanbul'a doğru, perdelerini kapamış, gizli ve çabuk geçiyor. Anadolu Ahmed'ini soruyor. Ahmed, o daha dün bir kurşun istifinden daha ucuzlaşan Ahmed, şimdi onun pahasını kanadını kısmış, tırnaklarını büzmüş, bize dimdik bakan ana kartalın gözlerinde okuyoruz.
Ahmed'i ne için harcadığımızı bir söyleyebilsek, onunla ne kazandığımızı bir anaya anlatabilsek, onu övündürecek bir haber verebilsek... Fakat biz Ahmed'i kumarda kaybettik!

Zeytindağı, Falih Rıfkı Atay (Sayfa 104)Zeytindağı, Falih Rıfkı Atay (Sayfa 104)
Vedat Baysal 
04 Tem 2015, Kitabı okudu, İnceledi, 7/10 puan

Bir sabah kumandanın odasına girdiğim zaman, gözlerinin ağlamaktan yorulmuş olduğunu gördüm. Kudüs İngilizlerin elinde idi.
Oradaki son Türklerin nasıl kahramanca vuruştuklarını masanın üstünden aldığım şifreli telgraftan okudum. Kudüs'ü İsrailoğulları gibi bırakmadık. Türkler gibi bıraktık.

Zeytindağı, Falih Rıfkı Atay (Sayfa 116)Zeytindağı, Falih Rıfkı Atay (Sayfa 116)
Vedat Baysal 
04 Tem 2015, Kitabı okudu, İnceledi, 7/10 puan

-Bir şey yapmak istiyorum, kanun karşıma çıkıyor. Kanun nedir? Ben yaptım, ben bozarım.

Zeytindağı, Falih Rıfkı Atay (Sayfa 97)Zeytindağı, Falih Rıfkı Atay (Sayfa 97)
BİROL COŞKUN 
01 Ağu 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

En azılı katili, eli titrek bir hakim mahkum eder ve bir çingene asar.

Zeytindağı, Falih Rıfkı Atay (Sayfa 37)Zeytindağı, Falih Rıfkı Atay (Sayfa 37)
BİROL COŞKUN 
03 Ağu 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Türk, harpte kullanılmış, kıymetlendirilmiş, destanlaştırılmış, sulhta ise bırakılmıştır.

Zeytindağı, Falih Rıfkı AtayZeytindağı, Falih Rıfkı Atay
Emine Zengin 
03 Ağu 2015, Kitabı okudu, Beğendi, 7/10 puan

Biz, ormanlarımızı, madenlerimizi, mahsüllerimizi değil, biz Türk'ümüzü işletmiyoruz.

Zeytindağı, Falih Rıfkı Atay (Sayfa 136)Zeytindağı, Falih Rıfkı Atay (Sayfa 136)