Salih Çermik, bir alıntı ekledi.
11 Oca 22:08 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

İçimde çok büyük bir ağlamak var. Bir ağacın altında oturarak hem kendime, hem bütün insanlara hem börtü böceğe, kurda kuşa. Bin yıllık gözyaşıyla ağlamak istiyorum.

Mimoza Sürgünü, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 266 - Timaş Yayınları - 1. Baskı)Mimoza Sürgünü, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 266 - Timaş Yayınları - 1. Baskı)
Salih Çermik, bir alıntı ekledi.
11 Oca 22:07 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Kendi acısında bütün evrenin acısını tecrübe edenler kadar bütün evrenin acısını da kendi acısına çevirebilenlere insan denir ve yalnızca onlara insan denir.

Mimoza Sürgünü, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 258 - Timaş Yayınları - 1. Baskı)Mimoza Sürgünü, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 258 - Timaş Yayınları - 1. Baskı)
Salih Çermik, bir alıntı ekledi.
11 Oca 22:07 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

''İnsan'' olmanın yönünü gösteren vicdanıdır.

Mimoza Sürgünü, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 246 - Timaş Yayınları - 1. Baskı)Mimoza Sürgünü, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 246 - Timaş Yayınları - 1. Baskı)
Salih Çermik, bir alıntı ekledi.
11 Oca 22:07 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Sizin bir bahçeniz varsa, mevsimleri de tanıyorsunuz demektir. Sizin için mevsim, cep telefonlarının ekranındaki bir tarihten ibaret değildir sadece. Baharı çiçeklerinden ağırlarsınız. Elmalar beyaz çiçek açıyordur örneğin, ayvalar pembemsi. Erikler hele, şubat rutubetinin üzerine ilk güneşte kar rengi. Sizin için yaz, güç belâ biriktirilmiş iki kuruşla beş yıldızlı bir otelde çekilen çile değildir. Bütün şehir, rutubetini toprağın alamadığı betonarme bir seranın içinde buram buram terlerken sizin bahçenizde havanın yapış yapış sıcağını toprak emer. Derken güzü acı incirin kokusundan, nar dallarından seçer, yaprakların nasıl sarardığını, güllerin solduğunda bile güzel kaldığını kim bilir kaçıncı kez tecrübe edersiniz. Kışın kar da yağar sizin bahçenize. Kuru dallara dönmüş ağaçların beyaza büründüğünü eski bir yılbaşı kartından değil de bir bahçeden seyretmek, sahi ne güzeldir.

Mimoza Sürgünü, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 227 - Timaş Yayınları - 1. Baskı)Mimoza Sürgünü, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 227 - Timaş Yayınları - 1. Baskı)
Salih Çermik, bir alıntı ekledi.
11 Oca 22:06 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Hırs insana özgüdür, onun mayasında vardır. Aç gözlüdür insan, hoyrattır. Ödediği bedel her defasında artsa da unutkandır. Onun doğasında mevcut olan bu şeytanî enerjiyi durduracak yegâne ise hikmettir. Hikmet, varlığın özündeki düzeni görebilme ve o uyumun dışına çıkmama basireti. Mektebi medresesi yok bunun. Basiret. Yani gönül gözü. Sezgi.

Mimoza Sürgünü, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 225 - Timaş Yayınları - 1. Baskı)Mimoza Sürgünü, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 225 - Timaş Yayınları - 1. Baskı)
Salih Çermik, bir alıntı ekledi.
11 Oca 22:06 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Rabbim! Derin kederler, güceniklikler, sitemler, küskünlükler, kırgınlıklar, cürümlerim kadar büyük acılar içinde geliyorum. Baştanbaşa hatayım ben de. İyi de benim içimdedir kötü de. Şeytan da benim dilimden konuşur melek de. Habil de benim Kabil de. İsyanım yoktur Sen şahitsin, hâşâ, ama küstahlığımı, gafletimi, heveslerimi affet. Kapından çevirme geri. Silme kayıtlarından, beni de hesaplarına dâhil et. Bana da "Kulum" de, beni de defterine kaydet.

Mimoza Sürgünü, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 215 - Timaş Yayınları - 1. Baskı)Mimoza Sürgünü, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 215 - Timaş Yayınları - 1. Baskı)