Prof. Dr. Suat Yıldırım

Prof. Dr. Suat Yıldırım

Yazar 0.0/10 · 0 Oy · 8 kitap ·  1 beğeni

Yazarın Bilgileri

  • Yazarın Adı:
    Prof. Dr. Suat Yıldırım
  • Ünvan:
    Yazar,akademisyen
  • Doğum:
    Diyarbakır 1941

Yazar İstatistikleri

1 okur beğendi.
0 puanlama · 6 alıntı
0 haber · 517 gösterim
4 okur kitaplarını okudu.
0 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
3 okur kitaplarını şu anda okuyor.
3 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Henüz ilgili bir haber eklenmedi.

Prof. Dr. Suat Yıldırım'ın Resimleri Resim Ekle

Henüz yazara ait resim eklenmedi.

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Prof. Dr. Suat Yıldırım'ın Biyografisi

1941 yılında diyarbakır ergani’de doğdu. 1959 yılında diyarbakır ziya gökalp lisesi’ni, 1964 yılında da a.ü.ilahiyat fakültesi’ni bitirdi. bir süre diyanet işleri başkanlığı teşkilâtında başkan olarak çalıştı. 1968 yılında atatürk üniversitesi edebiyat fakültesi’ne arap dili ve edebiyatı asistanı olarak atandı. daha sonra aynı üniversitenin islam’î ilimler fakültesi’ne geçti. ‘peygamberimizin kur’ân-ı tefsiri’ konulu doktora tezini 1973 yılında tamamladı. 1977’de doçent oldu. bu fakültede tefsir ve hadis bölüm başkanlığı yaptı. sonra medine islam üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak çalıştı. fakültemizdeki görevine 1988 yılında profesör olarak başladı. bir dönem (1993 – 1996) sakarya ilahiyat fakültesi dekanlığı görevini yürüttü.

Prof. Dr. Suat Yıldırım sözleri ve alıntıları Alıntı Ekle

2.

2.14 - Bunlar iman edenlerle karşılaştıkları vakit "Biz de müminiz" derler. Fakat şeytanlarıyla başbaşa kaldıklarında da: "Emin olun biz sizinle beraberiz, biz onlarla
alay ediyoruz" derler.

[Şeytan: "Azgınlıkta, şer ve kötülükte kendi benzerlerini çok geçmiş kötü, inatçı" anlamında cins ismi olup cinlerden olduğu gibi insanlardan da olabilir. Cin şeytanlarının ataları İblis olup, bazan özel isim olarak İblîs yerine eş-Şeytan kullanılır.]

Kur'an-ı Hakim ve Açıklamalı Meali, Prof. Dr. Suat Yıldırım (Sayfa 2 - Define Yayınları, 2011)
3.

Kur'ân'ın kaynağı ilahî vahiydir. Hedefi insanlığın dünya ve âhirette mutluluklarını sağlamaktır. İçi halis hidayet doludur. İnsanlığa hem bir fikir ve hikmet kitabı, hem bir ahlak ve ibadet kitabı, hem bir hüküm ve buyruk kitabı, hem bütün manevî ihtiyaçlarına merci olacak çok kitapların özünü ihtiva eden âdeta mukaddes bir kütüphane hükmündedir. Kur'ân'dır bu! Bir kitaptır ki sanki bütün kitaplar onu açıklamak için yazılmıştır.

Kur'an-ı Hakim ve Açıklamalı Meali, Prof. Dr. Suat Yıldırım (Define Yayınları, 2011)
4.

Geniş kitlemizin Kur'ân'a duyduğu saygı pek değerli olmakla birlikte aklî müvazene ile dengelenmeye muhtaçtır. Büyük bir çoğunluk Kur'ân-ı Kerimi, benzeri olmayan lâhûtî bir kelam bilir. Fakat mânasını anlama diye bir gayreti olmayıp, böyle bir eğitim almadığından, insan toplumları ile, bu âlemle pek ilgisi olmayan ve fakat insanı buradan alıp başka âleme götüren lâhûtî bir musikî sanır. O derecede ki onun mealini okuyup da insanlar arasındaki konuşmalara benzer ifadeler ihtiva ettiğini görünce tereddüde kapılır. Kur'ân denilen gerçeğin böyle anlamı olur muymuş? diye düşünür. Sanki Kur'ân-ı Kerim hep altın yaldızlı hatla yazılıp, müzeyyen mushaf-ı şerîf kaplarında duvarda asılı durup teberrük edilen gizemli bir sanat eseri, lâhûtî bir musiki parçası olarak kalsaydı daha iyi olmaz mıydı? diye düşünür.

Kur'an-ı Hakim ve Açıklamalı Meali, Prof. Dr. Suat Yıldırım (Define Yayınları, 2011)
5.

2.15 - Allah da kendileriyle alay eder ve azgınlıklarında onlara mühlet verir; böylece onlar bir müddet başıboş dolaşırlar.

[Allah'ın alay etmesinden maksat, münafıkların alay etmelerinin karşılığını vermesidir. Müşâkele babından olarak, benzer lafızla, tamamen farklı mâna kasdetme söz konusudur. Mesela haylazlık ederken sinsice gülen çocuğunu tehdid eden annesi "Sen gül, ben de sana gülerim!" derken, onun gülmesinin tamamen farklı şekilde olması gibi.

Kalbinde iman etmediği halde müslüman görünen kimseye münafık denir.
Bunlara İslâm toplumunda müslüman muamelesi yapılır. Böylece:

1. İslâmın sabır ve müsamahası uygulanır.

2. Onların nesillerinden gerçek müminlerin yetişmesine imkân hazırlanır.]

Kur'an-ı Hakim ve Açıklamalı Meali, Prof. Dr. Suat Yıldırım (Sayfa 2 - Define Yayınları, 2011)
6.

2.13 - Ne zaman onlara: "Şu güzel insanların iman ettiği gibi siz de iman edin." denilse "Yani o beyinsizlerin inandıkları gibi mi inanalım?" derler. Asıl beyinsizler kendileridir de farkında değiller.

Kur'an-ı Hakim ve Açıklamalı Meali, Prof. Dr. Suat Yıldırım (Sayfa 2 - Define Yayınları, 2011)

Prof. Dr. Suat Yıldırım ile iligli okur yorumları Yorum Ekle

Henüz yorum eklenmedi.