Talha Uğurluel

Talha Uğurluel

Yazar 9.2/10 · 17 Oy · 9 kitap · 64 okunma ·  19 beğeni

Yazarın Bilgileri

  • Yazarın Adı:
    Talha Uğurluel
  • Ünvan:
    Tarihçi / Araştırmacı Yazar
  • Doğum:
    Demirci, Manisa 1974

Sponsorlu Bağlantı Reklamları Kapat

Yazar İstatistikleri

19 okur beğendi.
17 puanlama · 28 alıntı
1 haber · 3.548 gösterim
64 okur kitaplarını okudu.
27 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
3 okur kitaplarını şu anda okuyor.
3 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Talha Uğurluel'in Biyografisi

Manisa Demirci'li olan Talha Uğurluel, 1997 yılında Manisa Celal Bayar Üniversitesinin Tarih bölümünden mezun oldu. 8 yıl Özel Radyolarda tarih programları yaptı. Yerli ve yabancı dergilerde yayınlanmış birçok makalesi olup, Çanakkale Savaşları, Gelibolu Gezi Rehberi, Balkanların Başkenti Edirne, Varlık ve Yokluk Savaşımız, İstanbul'un Fethi, Peygamber Efendimiz'in İzinde Mekke-Medine, Önden Gelenler ve Mevlana adlı kitapların yazarıdır. Ayrıca Çanakkale, Edirne ve Mekke Medine tarihi ile ilgili cd çalışmaları mevcuttur. İki yıl İmaj kitap çalışmaları yapmış olup, Mukaddes Emanetler, Timur'un Tüzükatı, Barbaros Hayreddin Paşa'nın Hatıratı ve Harp Mecmuası kitapları, editörlüğünü yaptığı eserlerden birkaçıdır. Muhtelif Turizm Acentalarında AR-Ge Yönetmenliği yapan Uğurluel, yerli gruplar ile Türkiye'nin birçok yerine Kültür Gezileri düzenlemekte, kurum ve derneklerin eğitim programları dahilinde tarih seminerleri vermekte ve özel Televizyonların tarih programlarında danışmanlık yapmaktadır. Halen Marmara Üniversitesinde çalışmalarını sürdürmektedir.

Talha Uğurluel'dan Alıntılar Alıntı Ekle

1.

İstanbul'dan gönderilen ekip hiç de öyle boş kişilerden değildi. Vazifelerinin ağırlığının farkındaydılar. Kainatın Efendisi'nin(sas) türbelerindeki inşaat faaliyeti için şöyle bir karar aldılar: Kubbe-i Hadra'nın inşasında, Peygamber Efendimiz'e(sas) madden bu kadar yakın bir halde çalışırken dünya kelamı konuşmamalıydılar. Bu faaliyet sırasında malayani hiçbir konuşmayı yapmamaya karar verdiler. Peki nasıl anlaşacaklardı. Aralarında bir dil oluşturdular, "Sen bana tuğlayı uzat yerine Allah de! Ben çekici uzatırken Lailaheillallah diyeyim. Sen sıvayı uzatırken Subhanallah diye seslen...

Sarayın Kutsalları - Asr-ı Saadet'ten Osmanlı'ya, Talha Uğurluel (Sayfa 110)
2.

Kabr-i Saadet hücresine dahil olduğum vakit dimağım, ömrümde hissetmediğim gönül alan but kokunun tesirinde kaldı.

Sarayın Kutsalları - Asr-ı Saadet'ten Osmanlı'ya, Talha Uğurluel (İmam Semhudi)
3.

İnsanın yaratılışından bu yana, insanın insan ile imtihanı hep süregelmiştir. Kabil'in Habil'i öldürmesinen itibaren cinayetlerin ve işkencelerin ne yazık ki ardı arkası kesilmemiştir.
Güçlü olan zayıf olana, zalim olan mazlum olana baskı yapmayı,kendi kuralları doğrultusunda hasmını işkence etmeyi ve onu sindirmeyi her zaman kendisine vazife olarak görmüştür. İnsanlık tarihi, insanın insana uyguladığı baskı ve işkence sahneleri ile doludur.

Tarih Tıbbı Konuşturdu, Talha Uğurluel (Sayfa 48)
4.

Abdülhamid Han'ın ilginç bur yanı da gençliğinde başladığı disiplinli yaşantısını ömür boyu devam ettirebilmiştir olmasıdır. Sabahları erken kalkar, soğuk su ile banyo yapar,biraz yürüyüşten sonra işlerinin başına geçerdi. Ortalama 16 saat çalışır ve yatmadan önce kitap olur ya da okuturdu. Sade giyinir,şatafatlı törenlerden nefret ederdi. Yerli malı kullanmaya dikkat eder, kendi kumaşlarınızdan diktirdiği kiyafetleri tercih ederdi.

Sarayın Kutsalları - Asr-ı Saadet'ten Osmanlı'ya, Talha Uğurluel (Sayfa 154)
5.

Osmanlı sarayında adettir. Her şehzade bir ya da bir kaç zanaat ile meşgul olmak zorundadır. Çocukluğundan itibaren yönlendirildikleri bir konuda uzmanlaşır ve padişah olduktan sonra bile bu zanaatlarını devam ettirirlerdi.

Sarayın Kutsalları - Asr-ı Saadet'ten Osmanlı'ya, Talha Uğurluel (Sayfa 157)
Bütün Alıntıları Göster

Talha Uğurluel ile iligli okur yorumları Yorum Ekle

Henüz yorum eklenmedi.