Talha Uğurluel

Yazar 8,9/10 · 125 Oy · 15 kitap · 307 okunma ·  105 beğeni

Yazarın Bilgileri

  • Yazarın Adı:
    Talha Uğurluel
  • Ünvan:
    Tarihçi / Araştırmacı Yazar
  • Doğum:
    Demirci, Manisa 1974

Yazar İstatistikleri

105 okur beğendi.
125 puanlama · 104 alıntı
1 haber · 12.182 gösterim
307 okur kitaplarını okudu.
451 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
11 okur kitaplarını şu anda okuyor.
11 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Talha Uğurluel'in Biyografisi

Manisa Demirci'li olan Talha Uğurluel, 1997 yılında Manisa Celal Bayar Üniversitesinin Tarih bölümünden mezun oldu. 8 yıl Özel Radyolarda tarih programları yaptı. Yerli ve yabancı dergilerde yayınlanmış birçok makalesi olup, Çanakkale Savaşları, Gelibolu Gezi Rehberi, Balkanların Başkenti Edirne, Varlık ve Yokluk Savaşımız, İstanbul'un Fethi, Peygamber Efendimiz'in İzinde Mekke-Medine, Önden Gelenler ve Mevlana adlı kitapların yazarıdır. Ayrıca Çanakkale, Edirne ve Mekke Medine tarihi ile ilgili cd çalışmaları mevcuttur. İki yıl İmaj kitap çalışmaları yapmış olup, Mukaddes Emanetler, Timur'un Tüzükatı, Barbaros Hayreddin Paşa'nın Hatıratı ve Harp Mecmuası kitapları, editörlüğünü yaptığı eserlerden birkaçıdır. Muhtelif Turizm Acentalarında AR-Ge Yönetmenliği yapan Uğurluel, yerli gruplar ile Türkiye'nin birçok yerine Kültür Gezileri düzenlemekte, kurum ve derneklerin eğitim programları dahilinde tarih seminerleri vermekte ve özel Televizyonların tarih programlarında danışmanlık yapmaktadır. Halen Marmara Üniversitesinde çalışmalarını sürdürmektedir.

Talha Uğurluel'in Kitapları Kitap Ekle

1. Dünyaya Hükmeden Sultan Kanuni (Gerçeklerin Anlatıldığı Bir Tarih Kitabı)
9,4/ 10  (24 Oy) ·  54 Okunma
3. Dünyaya Hükmeden Sultan 2 (Kanuni'nin Akıl Oyunları)
9,3/ 10  (16 Oy) ·  43 Okunma
9,5/ 10  (4 Oy) ·  6 Okunma
10,0/ 10  (2 Oy) ·  2 Okunma
12. Eyüp (Gezi Rehberi)
10,0/ 10  (1 Oy) ·  2 Okunma
Ülkü Ciner, bir alıntı ekledi.
24 Nis 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

İslamiyet ne güzel bir din ki kadınlara verdiği değeri sa'y ibadetinde bile görmek mümkün. Her sene kaç milyon kişi, bir kadının verdiği mücadelenin anısına bir Hacer olabilmek, onun yaptıklarını yapabilmek için buralara geliyor. Halbuki Hz.Hacer'in siyahi bir köle olduğunu, Firavun'un onu, Hz. İbrahim'e verdiğini biliyoruz.Biz hac veya umrede sa'y ederken kölelikten peygamber hanımlığına çıkan bir hanımın koşuştuğu yoldan gidip geliyoruz.

Mekânlar ve Olaylarıyla Hz. Muhammed'in Hayatı, Talha Uğurluel (Sayfa 29)Mekânlar ve Olaylarıyla Hz. Muhammed'in Hayatı, Talha Uğurluel (Sayfa 29)
Ülkü Ciner, bir alıntı ekledi.
24 Nis 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Osmanlı tahtında Peygamber Efendimiz'e (sas) düşkünlüğü ile bilinen Sultan 1.Ahmet var. Padişah, Sultanahmet Camii'ni önce altı minareli yaptırmayı düşünmüş sonra aynı sayıda minaresi bulunan Kabe'ye saygısızlık olacağı endişesiyle Mescid-i Haram'a yedinci bir minare ekletmiş ve nihayet Sultanahmet'i altı minareli olarak yaptırmıştır.

Mekânlar ve Olaylarıyla Hz. Muhammed'in Hayatı, Talha Uğurluel (Sayfa 77)Mekânlar ve Olaylarıyla Hz. Muhammed'in Hayatı, Talha Uğurluel (Sayfa 77)
Nurhan Işkın, bir alıntı ekledi.
26 Eki 16:54, Kitabı okudu, İnceledi, 9/10 puan

Mekke'de bundan böyle taştan tahtadan yapılma putlara değil, tek ve yegane olan Allah'a secde edilecekti.

Mekânlar ve Olaylarıyla Hz. Muhammed'in Hayatı, Talha Uğurluel (Sayfa 166)Mekânlar ve Olaylarıyla Hz. Muhammed'in Hayatı, Talha Uğurluel (Sayfa 166)
Ülkü Ciner, bir alıntı ekledi.
27 Nis 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Ecdadımız bu tren istasyonundaki (Medine tren istasyonu) rayların üzerine bir dönem keçe döşettiklerini ve böylece trenin raylara sürtünmesi ile meydana gelecek sesten Peygamber Efendimiz'in (sas) ruhaniyetinin rahatsız olmamasını gaye edindiklerini de biliyoruz.

Mekânlar ve Olaylarıyla Hz. Muhammed'in Hayatı, Talha Uğurluel (Sayfa 194)Mekânlar ve Olaylarıyla Hz. Muhammed'in Hayatı, Talha Uğurluel (Sayfa 194)
Emine Vargılı, bir alıntı ekledi.
12 Oca 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 8/10 puan

İstanbul'dan gönderilen ekip hiç de öyle boş kişilerden değildi. Vazifelerinin ağırlığının farkındaydılar. Kainatın Efendisi'nin(sas) türbelerindeki inşaat faaliyeti için şöyle bir karar aldılar: Kubbe-i Hadra'nın inşasında, Peygamber Efendimiz'e(sas) madden bu kadar yakın bir halde çalışırken dünya kelamı konuşmamalıydılar. Bu faaliyet sırasında malayani hiçbir konuşmayı yapmamaya karar verdiler. Peki nasıl anlaşacaklardı. Aralarında bir dil oluşturdular, "Sen bana tuğlayı uzat yerine Allah de! Ben çekici uzatırken Lailaheillallah diyeyim. Sen sıvayı uzatırken Subhanallah diye seslen...

Sarayın Kutsalları - Asr-ı Saadet'ten Osmanlı'ya, Talha Uğurluel (Sayfa 110)Sarayın Kutsalları - Asr-ı Saadet'ten Osmanlı'ya, Talha Uğurluel (Sayfa 110)
Ülkü Ciner, bir alıntı ekledi.
26 Nis 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Mekke ve Medine'de mukaddes mabetler tavus kuşu tüyünden yapılan süpürgelerle süpürülürmüş. Sonra bu süpürgeden birkaç telek İstanbul'a gönderilir ve padişahlar da bu tüyleri sorguçlarına takarak, "Bizler senin evinin hâdimleriyiz ya Rabbi!" der ve öyle dolaşırlarmış.

Mekânlar ve Olaylarıyla Hz. Muhammed'in Hayatı, Talha Uğurluel (Sayfa 126)Mekânlar ve Olaylarıyla Hz. Muhammed'in Hayatı, Talha Uğurluel (Sayfa 126)
Ülkü Ciner, bir alıntı ekledi.
24 Nis 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Peygamber Efendimiz (sas) kendi döneminde Hz. Hacer'e seslenerek, "Ey annecim! Neden dur dur (zem zem) dedin. Ak ak deseydin bu su büyük bir nehir olacak ve o şekilde akmaya devam edecekti, " diyecektir.

Mekânlar ve Olaylarıyla Hz. Muhammed'in Hayatı, Talha Uğurluel (Sayfa 25)Mekânlar ve Olaylarıyla Hz. Muhammed'in Hayatı, Talha Uğurluel (Sayfa 25)
Nurhan Işkın, bir alıntı ekledi.
22 Şub 23:04, Kitabı okudu, İnceledi, 9/10 puan

Fatih İstanbul'u aldığında bütün Avrupa kalbinden vuruldu. İstanbul'un alınması yani düşmesi Hristiyan dünyası için çok acıydı.

Osmanlı'nın Şifreleri, Talha Uğurluel (Sayfa 167)Osmanlı'nın Şifreleri, Talha Uğurluel (Sayfa 167)
Ülkü Ciner, bir alıntı ekledi.
27 Nis 2015, Kitabı okudu, İnceledi, Beğendi, 10/10 puan

Yapamaz Ertuğrul evladı sensiz,
Can verir, cananını veremez Türkler.
Ebedi hadimü'l-haremeyniniz,
Ölsek de Ravza'nı ruhumuz bekler.

Mekânlar ve Olaylarıyla Hz. Muhammed'in Hayatı, Talha Uğurluel (Sayfa 263 - İdris Sabih Bey'in Dünya Ahiret Efendimizsin şiirinden.)Mekânlar ve Olaylarıyla Hz. Muhammed'in Hayatı, Talha Uğurluel (Sayfa 263 - İdris Sabih Bey'in Dünya Ahiret Efendimizsin şiirinden.)
Bütün Alıntıları Göster

Talha Uğurluel ile iligli okur yorumları Yorum Ekle

Henüz yorum eklenmedi.