Talha Uğurluel

Talha Uğurluel

Yazar 9.0/10 · 27 Oy · 10 kitap · 87 okunma ·  22 beğeni

Yazarın Bilgileri

  • Yazarın Adı:
    Talha Uğurluel
  • Ünvan:
    Tarihçi / Araştırmacı Yazar
  • Doğum:
    Demirci, Manisa 1974

Sponsorlu Bağlantı Reklamları Kapat

Yazar İstatistikleri

22 okur beğendi.
27 puanlama · 48 alıntı
1 haber · 4.779 gösterim
87 okur kitaplarını okudu.
33 okur kitaplarını okumayı planlıyor.
3 okur kitaplarını şu anda okuyor.
3 okur kitaplarını yarım bıraktı.

Yazar ile İlgili Haberler

Paylaş

ya da direk bağlantıyı paylaş

Talha Uğurluel'in Biyografisi

Manisa Demirci'li olan Talha Uğurluel, 1997 yılında Manisa Celal Bayar Üniversitesinin Tarih bölümünden mezun oldu. 8 yıl Özel Radyolarda tarih programları yaptı. Yerli ve yabancı dergilerde yayınlanmış birçok makalesi olup, Çanakkale Savaşları, Gelibolu Gezi Rehberi, Balkanların Başkenti Edirne, Varlık ve Yokluk Savaşımız, İstanbul'un Fethi, Peygamber Efendimiz'in İzinde Mekke-Medine, Önden Gelenler ve Mevlana adlı kitapların yazarıdır. Ayrıca Çanakkale, Edirne ve Mekke Medine tarihi ile ilgili cd çalışmaları mevcuttur. İki yıl İmaj kitap çalışmaları yapmış olup, Mukaddes Emanetler, Timur'un Tüzükatı, Barbaros Hayreddin Paşa'nın Hatıratı ve Harp Mecmuası kitapları, editörlüğünü yaptığı eserlerden birkaçıdır. Muhtelif Turizm Acentalarında AR-Ge Yönetmenliği yapan Uğurluel, yerli gruplar ile Türkiye'nin birçok yerine Kültür Gezileri düzenlemekte, kurum ve derneklerin eğitim programları dahilinde tarih seminerleri vermekte ve özel Televizyonların tarih programlarında danışmanlık yapmaktadır. Halen Marmara Üniversitesinde çalışmalarını sürdürmektedir.

Talha Uğurluel'dan Alıntılar Alıntı Ekle

1.

İslamiyet ne güzel bir din ki kadınlara verdiği değeri sa'y ibadetinde bile görmek mümkün. Her sene kaç milyon kişi, bir kadının verdiği mücadelenin anısına bir Hacer olabilmek, onun yaptıklarını yapabilmek için buralara geliyor. Halbuki Hz.Hacer'in siyahi bir köle olduğunu, Firavun'un onu, Hz. İbrahim'e verdiğini biliyoruz.Biz hac veya umrede sa'y ederken kölelikten peygamber hanımlığına çıkan bir hanımın koşuştuğu yoldan gidip geliyoruz.

Mekânlar ve Olaylarıyla Hz. Muhammed'in Hayatı, Talha Uğurluel (Sayfa 29)
2.

Ecdadımız bu tren istasyonundaki (Medine tren istasyonu) rayların üzerine bir dönem keçe döşettiklerini ve böylece trenin raylara sürtünmesi ile meydana gelecek sesten Peygamber Efendimiz'in (sas) ruhaniyetinin rahatsız olmamasını gaye edindiklerini de biliyoruz.

Mekânlar ve Olaylarıyla Hz. Muhammed'in Hayatı, Talha Uğurluel (Sayfa 194)
3.

Osmanlı tahtında Peygamber Efendimiz'e (sas) düşkünlüğü ile bilinen Sultan 1.Ahmet var. Padişah, Sultanahmet Camii'ni önce altı minareli yaptırmayı düşünmüş sonra aynı sayıda minaresi bulunan Kabe'ye saygısızlık olacağı endişesiyle Mescid-i Haram'a yedinci bir minare ekletmiş ve nihayet Sultanahmet'i altı minareli olarak yaptırmıştır.

Mekânlar ve Olaylarıyla Hz. Muhammed'in Hayatı, Talha Uğurluel (Sayfa 77)
5.

Mekke ve Medine'de mukaddes mabetler tavus kuşu tüyünden yapılan süpürgelerle süpürülürmüş. Sonra bu süpürgeden birkaç telek İstanbul'a gönderilir ve padişahlar da bu tüyleri sorguçlarına takarak, "Bizler senin evinin hâdimleriyiz ya Rabbi!" der ve öyle dolaşırlarmış.

Mekânlar ve Olaylarıyla Hz. Muhammed'in Hayatı, Talha Uğurluel (Sayfa 126)
6.

... Osmanlı zamanında Efendimiz'in (sas) soyundan olanlar yeşil kavuk takar ve yeşil cübbe giyerlerdi. Onlara toplum içinde sonsuz bir hürmet gösterilirdi. Osmanlı padişahları tahta çıkarken onların elinden kılıç kuşanırlar ve vazifeye öyle avdet ederlerdi.

Mekânlar ve Olaylarıyla Hz. Muhammed'in Hayatı, Talha Uğurluel (Sayfa 133)
7.

Muhammed İkbal; hacdan gelenlere, "Oralardan ne getirdiniz?" diye sorar. Tesbih, takke, seccade vb. cevaplar alınca da, "Keşke oralardan tesbih yerine Hz. Peygamber'in güzelliklerini, takke yerine Hz. Ebubekir'in sıdkını, seccade yerine Hz. Ömer'in adaletini, Hz. Osman'ın hilmini şefkatini getirebilseydiniz," diyecektir.

Mekânlar ve Olaylarıyla Hz. Muhammed'in Hayatı, Talha Uğurluel (Sayfa 20)
8.

Peygamber Efendimiz (sas) kendi döneminde Hz. Hacer'e seslenerek, "Ey annecim! Neden dur dur (zem zem) dedin. Ak ak deseydin bu su büyük bir nehir olacak ve o şekilde akmaya devam edecekti, " diyecektir.

Mekânlar ve Olaylarıyla Hz. Muhammed'in Hayatı, Talha Uğurluel (Sayfa 25)
9.

Yapamaz Ertuğrul evladı sensiz,
Can verir, cananını veremez Türkler.
Ebedi hadimü'l-haremeyniniz,
Ölsek de Ravza'nı ruhumuz bekler.

Mekânlar ve Olaylarıyla Hz. Muhammed'in Hayatı, Talha Uğurluel (Sayfa 263 - İdris Sabih Bey'in Dünya Ahiret Efendimizsin şiirinden.)
10.

İstanbul'dan gönderilen ekip hiç de öyle boş kişilerden değildi. Vazifelerinin ağırlığının farkındaydılar. Kainatın Efendisi'nin(sas) türbelerindeki inşaat faaliyeti için şöyle bir karar aldılar: Kubbe-i Hadra'nın inşasında, Peygamber Efendimiz'e(sas) madden bu kadar yakın bir halde çalışırken dünya kelamı konuşmamalıydılar. Bu faaliyet sırasında malayani hiçbir konuşmayı yapmamaya karar verdiler. Peki nasıl anlaşacaklardı. Aralarında bir dil oluşturdular, "Sen bana tuğlayı uzat yerine Allah de! Ben çekici uzatırken Lailaheillallah diyeyim. Sen sıvayı uzatırken Subhanallah diye seslen...

Sarayın Kutsalları - Asr-ı Saadet'ten Osmanlı'ya, Talha Uğurluel (Sayfa 110)
Bütün Alıntıları Göster

Talha Uğurluel ile iligli okur yorumları Yorum Ekle

Henüz yorum eklenmedi.